Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 03.01.2016, 19:41:46
Allexa Allexa is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.10.2015
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
La mlti ani si voua!

Probabail cam asa ii si cu practicarea unei religii....daca constati ca efectele ei asupra vietii de familie, carierei, sanatatii fizice si psihice sunt puse in mare pericol...iei toate masurile necesare stoparii ei.... cu orie pret... ( decat sa ai o sotie ratata si nebuna, mai bine nu mai ai deloc ...decat sati creasca copilul cu asemena mama....mai bine ii spui ca a murit la nastere...altfel risti sa iti distruga si copilul ...)

PS : si daca vrei neaparat sa ai o religie...sunt atat de mute pe lumea asta, ca poti gasi una care sa fie si in asentimentul sotului...eventual o poti imbratisa pe a lui, cafiecare are un fel de, un dumnezeu al lui cu care are un soi de relatie, chiar daca zice ca nu are...
Fallen, efectele de care zici tu nu sunt ale religiei, ci ale lipsei de discernământ al celui care are acea religie.

Cum au zis și Dragoș și ahilpterodactil, e un singur Dumnezeu adevărat, datoria noastră e să Îl căutăm cu sinceritate și înțelepciune. Nu are cum Binele să te facă să faci rău! Înseamnă că nu știi cu adevărat Care e Binele!

Și... nu îți alegi religia așa, după cum îți place, că doar nu ești copil, să îți faci dumnezeu după cum vrei tu. Reperele sunt clare - Binele = Adevărul.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 03.01.2016, 21:24:07
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

La multi ani ! la toata lumea.
In urma cu cativa ani nu am fost suficient de intelept am jignit cu vorbe, cand mi s-a replicat si nu am ramas dator.Trec cateva luni si niste jigniri mari pe Internet m-au lovit .Am stat sa cuget o vreme, si am ajuns la concluzia ca prima oara am "vorbit"(ma rog am scris) eu usuratic(ma rog cele doua situatii nu aveau nimic una cu alta), si ca ce dai aia primesti.Mi-am luat o pauza de un an, dupa treaba asta, de pe orice Forum crestin.

De atunci stiu sa tratez Forumurile de pe internet ca si cand as intra pe o sosea cu polei. Si incerc sa le spun si celor din jur, sa le trrateze ca atare ,caci intrand pe un drum cu polei nu ti-ar ajuta prea mult daca cei din jur ar umbla ca pe un drum complet functional.
Concret Internetul cea mai slaba forma de comunicare existenta:EMPATIE aproape zero,la telefon ai macar intonatia glasului celui ce iti raspunde ca feedback.

Uitandu-ma la ce am scris mesajul 65 pe topicul acesta,am sa ii bag o mare vina:nu vreau sa incurajez sau sa exemplific un cuvant care pe alocuri este jignitor sau peiorativ, ptr a deveni cu ajutorul net-ului o norma si ptr alte locuri. Exemplele proaste prind iute.Deci i-as ruga pe moderatori ca partea a doua de la popa incolo ar fi bine stearsa.
Ma gandesc la lupta asta mare care o duc preotii.Cand dobori conducatorul, i-ai zdrobit si pe cei de sub el.L-au omorat pe Mihai Viteazu si cateva sute de ani nici macar nu ne-am gandit ca am putea sa facem ce a infaptuit el.
Imi aduc aminte de incercarile care le aveam dinainte de Facultatea de Teologie, care erau ca niste purcei si cele de dupa..., una singura era ca un leu.Una singura era mai mare ca toate incercarrile dinainte .

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Este problema lor. Prin unele părți este folosit în sens bun și normal așa ar trebui să fie peste tot.
Deci nu as vrea sa stric obiceiul celor care il folosesc in zone ca cea de mai sus.

Avem o deosebita responsabilitate cand vorbim intre noi,sau cu atat mai mult cand vorbim desprre slujitorii lui Dumnezeu ,despre Dumnezeu cred ca nici macar nu trebuie sa mai subliniez!
Un om care a facut multa puscarie in inchisori pe vremea comunistilor, ne lasa o poezie foarte folositoare, despre importanta a ceea ce lasam in urma noastra,despre responsabilitate:
Traian Dorz - O, OM!...

O, om!… ce mari raspunderi ai
de tot ce faci pe lume!
De tot ce spui în scris sau grai,
de pilda ce la altii-o dai,
caci ea mereu spre iad sau rai
pe multi o sa-i îndrume!


Ce grija trebuie sa pui
în viata ta, în toata,
caci gândul care-l scrii sau spui
s-a dus... si-n veci nu-l mai adui,
dar vei culege roada lui
ori viu, ori mort odata.

Ai spus o vorba – vorba ta,
mergând din gura-n gura,
va veseli sau va-ntrista,
va curati sau va-ntina,
rodind samânta pusa-n ea
de dragoste sau ura.


Scrii un cuvânt – cuvântul scris
e-un leac sau e-o otrava!
Tu vei muri, dar tot ce-ai zis
ramâne-n urma-un drum deschis
înspre Infern sau Paradis,
spre-ocara sau spre slava.

...

Vorbele pot nu doar "ucide", ci pot si "rani" sufletul.Aveti toata poezia la:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=17734&page=6
mesajul 60.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #103  
Vechi 04.01.2016, 23:38:23
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Cand nici nu ti se raspunde, nici nu se modifica mesajul cerut, e mai rau decat sa vorbesti in contradictoriu cu cineva.
Moderarea unui Forum este un lucru foarte important.
Moderarea nu trebuie sa o simti doar in numarul foarte mare de useri banati.Cred ca trebuie o etapa intermediara, banarea pe o perioada de timp.

Intram pe unele topicuri majoritatea celor care raspunsesera erau banati.Oare de ce la un Forum crestin, un numar de useri banati mai mare decat pe un Forum obisnuit???Trebuie sa vedem cum fac si altii!
Am fost pe Forumuri care au o sectiune gen:"Anunturi si sanctiuni":
-erau numiti cei banati pe perioade mai lungi sau mai scurte,sau definitive dupa gravitate si repetabilitate .Dar cum am spus era o etapa :" banare pe perioada de timp limitata"- o saptamana sau o luna.
-aici erau aratate actiunile Moderatorilor, sanctionati oameni care aveau o "clona" (un alt user de la acelasi IP) a unui user banat ,erau numite ambele id-uri si cel vechi si cel nou-habar nu am cum il despistau si il blocau

Noi in topicul asta am deviat de la subiect si am ridicat subiectul folosirii cuvantului popa ca tendentios sau peiorativ.Cineva a spus ca la ei nu se foloseste ca negativ, foarte bine!!!De aceea cum am spus la mesajul 65 in loc de popa cu exemplificare, poate fi sters de acolo incolo "Popa -un exemplu l-am avut si eu..." .
Este usor sa mistocaresti si unii pot sa faca o usoara intonatie a vocii nedorita, din asta in alte zone unde poate este in vorbirea curenta termenul Popa.Vorbele merg "ca vantul".

Cat de important este modul de moderare, unde s-a moderat ptr femeia care a ispasit destul pacatul ei,s-au sters mesajele batjocoritoare si tendentioase la adresa ei.Ptr a scoate capul din pamant.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...554#post609554
mesajul 61
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #104  
Vechi 07.01.2016, 11:40:07
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Da nu se poate sa ai si sotie nebuna si copil? Ca nebunia se mai trateaza, se mai suporta, se mai trece cu vederea, dar absenta mamei e o catastrofa - mama e de neinlocuit. Tocmai minciuna ca ar fi murit la nastere il distruge cu adevarat pe copil. Nu stie nimeni pe aici ca minciuna distruge? Cum credeti ca se fabrica un schizofrenic? Nu a aflat nimeni ca prin minciuna?
Dar cum? Cum se trateaza nebunia? Ca orice alta boala. De catre cine? De doctor. Si daca sotia refuza tratamentul? Nu-i nimic, ne tratam noi de suferinta produsa de refuzul sotiei. Cum? Ne spune doctorul. Si rugaciunea si toate cele mangaietoare si vindecatoare ale Bisericii.

*
Asa e, religii sunt multe. Iar in caz de urgenta, ca sa nu ne mai certam cu nimeni, eu zic ca cel mai bine e sa isi inventeze fiecare una. O religie personala, unica si originala, care te mantuieste de toate relele si te duce in liniste la groapa. Ce atata deranj cu religiile astea, domle? Hai mai bine sa facem pace, sa ne iubim, sa fim ca fratii, fiecare cu religia lui. Ca gusturile nu se discuta, nu?
Ca doar fiecare are un fel de dumnezeu, acolo.... Ca asa face lumea, deci sa intram si noi in randul lumii.
Iar treaba cu Rastignitul si Inviatul si Judecatorul sa o lasam la crestini, ca e prosti. Noi sa ne vedem de treaba noastra ca viata e grea si e scurta si, doamne fereste, ne innebuneste sotia, sotul sau copilul din cauza la religiile astea.
Pe bune???
Chiar asa este?
1) daca cineva nu vrea sa isi trateze nebunia, se pot trata ceilalti ( victimele) de nebunia lui/ei?
2) de unde stim in povestea asta sau in altele similar, care este cel nebun si care e victims ? Sau amandoi sunt, in felul lor? Si ce tratam atunci, cauza sau efectul? Sau ambele?
3) e adevsrat ca copilul poate inebuni si El daca I se spun minciuni? Sau abia cand afla adevarul?
4) daca nu ar fi atatea religious si atatea "adevaruri", nu ar inebuni nimeni, poate, dar...din pacate totul e relatively, nici chiar legile fizcii se pare ca nu functioneaza la fel pt toata lumea, si atunci, intradevar, totul devine halucinant, ca in Matrix...

Si apoi...am auzit ca au mai innebubit multi din cauza religiei noastre...atata timp cat de spune ca vom fi judecati si vom ajunge in iad pt ca traim necununati si nu impartasit copilul ...IAR daca unul din noi refuzat sa mai traiasca ASA, familia se destrama si copilul ramane fara unul din parintii. Pt care automat va uri pe unul dintre ei si va uri si religia care ia separate si tot acolo va ajunge. Si nici masa nu se va mantui atata timp cat sia dus copilul la pierzanie ( ori ca nu la dus la biserica, ori ca la dus cu sila si la pierdut pe taicasu). Deci se pare ca dpdv crestin copiii nascuti astfel nu au nicio sansa la mantuire ...
Deci? Ce e de facut, decat sa ne scoate din cap ca asta este adevarul absolute???
Uite azi de ex ziua incepuse bine, taicasu a plexat, puteam merge si noi afara dar nu putem ca ploua si aluneca, am dat drumul la tv la slujba, am intrat pe forum si, rezultatul ? IAR neam deprimat . In loc sa ne bucuram de copil, suferim ca nul putem impartasi si no sa se mantuiasca....

Apoi e greu de precizat care din cei doi parintii e nebun...dpdv crestin e cel care il refuzat pe Cristos, dpdv lumesc e cel care risca sa-si destrama familia din cauza lui ....orice pasiune devine patologica atunci cand destrama familii, e ca si un adulter...copilul va uri credinta asta daca ia despartit pe masa de tacsu...
( cred ca pana la urma tot mai bine era daca avea un singur Parinte, fie El crestin sau nu, macar stia o singura treaba si nu risca sa inebuneasca din cauza indoielilor, ASA ca mine...)
Chiar daca iese soarele tot mie fruca sa ma duc, ca vine Acasa si intreaba unde suntem si ne cearta, indifferent ca ii spunem adevarul sau mintim...

Vedeti, uneori o confruntare e ca la sah: orice miscare ai face adversarul are o replica, sau chiar un contraatac, pe care tr so anticipezi...nimic nu te poate sustine dinafara, nici influenta. In schimb el te poate intimida cu un cobtraatac la care nu te asteptai.Singura sansa e ca pur si simply sa nu se prinda, sa nu iti anticipeze o mutare...si cu toate astea...e evident cum poti sa pierzi, dar nu imi dau seama cum poti sa castigi, si mai ales ce...

De ex mi sa spus ca fiecare e liber sa creada ce vrea dar sa nu impuna si celorlalti. Sa nu indocyrunez copilul, sau inoculez credintele mele sal las sa aleaga El ce vrea sa creada cand o fi mare. Alminteri daca io ii spun de ale mele, de Cristos, de maica Dom nului, etc, ii poate spune si El ca nu exista, ca sunt prostii inventate de popi ca sa ne ducem la biserica sa ne indobitoceasca si sa ne ia banii degeaba, ca nu ne ajuta la nimic. Pe mine la ce ma ajutat credinta asta si biserica ( ptacticarea ei), sa imi ratez cariera si sa imi pierd ( amenint) familia ???

Last edited by fallen; 07.01.2016 at 13:05:13.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 07.01.2016, 13:07:13
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Acum sincer nu cred ca din cauza religiei ortodoxe ori practicarii acesteia a inebunit cineva, ori a avut de suferit!

Pe de alta parte, este adevarat ca sunt unele persoane care interpreteaza intr-un mod ingust si gresit religia ortodoxa, si incep sa creada ca ortodoxie ar impune restrictii privind viata sociala si in lume, peste puterile omenesti, ceea ce este o gandire complet gresita!

Bun, si eu sunt ortodox, dar pot intelege când un batran bolnav sau un copil ori un om care trebuie sa tina un regim alimentar prescris de medic, nu poate tine postul, inteleg si este normal ca un om sa aibă o viata sociala activa (daca sunt ortodox, nu inseamna ca nu-mi place sa ma întâlnesc vara cu un prieten la o terasa, sa joc un fotbal, sa spun o gluma, sa dansez, sa merg la un film, concert sau piesa de teatru, sa joc o tabla, sa merg la o petrecere decenta sau nunta, etc).
Reply With Quote
  #106  
Vechi 07.01.2016, 13:20:37
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Acum din cate am inteles, in cazul dumneavoastra, dumneavoastra sunteti de religie ortodoxa, iar sotul dumneavoastra de alta religie.
Din moment ce v-ati unit destinele si a-ti format o familie, trag concluzia logica ca tineti unul la altul si vreti sa fiti impreuna toata viata. In acest caz, cunoscând de la inceput ca sotul are o religie diferite, este normal si trebuie sa va acceptati si sa tineti unul la altul, asa cum sunteti, fiecare cu religia lui.

In privinta a cine se va mantui si cine nu, asta la final Dumnezeu va hotara. Dumneavoastra fiind ortodoxa trebuie sa respectati si sa aplicati ceea ce spune ortodoxia (cu gândurile, faptele, comportamentul, etc), iar in relatia cu sotul dumneavoastra este normal si trebuie sa va comportati cu el ca la sotul dumneavoastra iubit pentru toata viata, indiferent ce religie are.

Este adevarat ca un crestin-ortodox are datoria, in cazul in care partenerul/partenera sau sotul/sotia este de alta religie, sa-i vorbeasca si sa-i arate de ce religia ordodoxa este singura credinta Adevarata.
Insa daca, cu toate acestea, partenerul/partenera sau sotul/sotia spune ca vrea sa-si pastreze religia lui, atunci nu trebuie fortat si insistat, ci trebuie respectata optiunea in privinta religiei alese a persoanei iubite!
Reply With Quote
  #107  
Vechi 07.01.2016, 13:22:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Bre tanti Fallen, nu mai plange tu acuma cu lacrimi de crocodil, ca de problemele astea cu barbatul stiai inainte sa te apuci sa-i faci un copchil, nu matura mizeriile voastre sub presul copilului sau a credintei ca nu e frumos, chiar deloc.

Du-ti acum crucea cum poti, ai grija sa nu ajunga necredincios si profitor ca taicasu' sau asa dezorrientat ca maicasa si poate asa o sa gasesti si pentru tine iertare si buna rasplata de Sus.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.01.2016 at 13:25:53.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 07.01.2016, 13:29:00
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Nu vad cum credinta ortodoxa v-ar putea face sa va ratati cariera! In timpul programului de serviciu (indiferent ce religie ar aveea omul), fiecare trebuie sa-si faca datoria la locul de munca cat mai bine posibil.
Acum este adevarat ca exista unele locuri de munca, asa-numite cu foc continuu (industria siderurgica, industria alimentara, transporturi si telecomunicatii, servicii de gospodarire locativa si comunala, politie/armata/jandarmerie/servicii speciale, etc), unde se lucreaza in ture, inclusiv duminica si de sarbatori.
In aceste cazuri, daca lucrati in unul din aceste domenii, se poate admite- si cred ca si preotul ar intelege- sa nu veniti duminica sau de sarbatori la slujba la biserica.


In privinta neintelegerilor cu sotul, legate de educatia religioasa a copilului, aici cu calm si responsabilitate, si prin discutii ca intre doi oameni maturi care tin unul la altul si se iubesc cu adevarat, se poate ajunge la un consens.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 07.01.2016, 14:25:16
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Pai nare cum sa ajunga altfel decat profit or ca tasu sau dezorientat ca masa...
Cum poti sa educi un copil impartial, fara sal influentezi sau indoctrinezi , si nici sa nul smintesti?
O educatie crestineasca favorizeaza bullying-ul. Zice sa dai si camasa de pe tine, nu ai voie sa riposezi. Voua va convine sa va vina copiii dezbracati acasa, fara bani de buzunar, fara mancare, cu lucrurile stricate, mereu? Unde mai pui ca daca e fata poate mio si violeaza si apoi zice ca ea sa dezbracat singura.... Nu mai bine il inveti sa se bata, eventual ii iei si un speay paralizant sau un teaser, ceva ???
Pe de alta parte, daca nu vrei sal indoctrinezi, ce ii spui cand treci pe langa biserica si te intreaba cei acolo? E sala de festivitati, se duce lumea cand se casatoreste sa petreaca ? Sau sa jeleasca mortii ca nau loc Acasa? Dar in alte zile de ce tot iese lume si nu e nici nunta nici altceva? Acolo se duc cei batrani, bolnavi si ratati sa se roage cand numai au alta speranta? Dar de Craciun si Pasti ce sarbatorim? E doar o poveste si CEA cu Cristos, la fel ca cu Mos Craciun si cu iepurasul? Pai si trebuie sa credem sau nu in povesti ?
Reply With Quote
  #110  
Vechi 07.01.2016, 14:40:00
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Smile

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Pai nare cum sa ajunga altfel decat profit or ca tasu sau dezorientat ca masa...
Cum poti sa educi un copil impartial, fara sal influentezi sau indoctrinezi , si nici Pe de alta parte, daca nu vrei sal indoctrinezi, ce ii spui cand treci pe langa biserica si te intreaba cei acolo? E sala de festivitati, se duce lumea cand se casatoreste sa petreaca ? Sau sa jeleasca mortii ca nau loc Acasa? Dar in alte zile de ce tot iese lume si nu e nici nunta nici altceva? Acolo se duc cei batrani, bolnavi si ratati sa se roage cand numai au alta speranta? Dar de Craciun si Pasti ce sarbatorim? E doar o poveste si CEA cu Cristos, la fel ca cu Mos Craciun si cu iepurasul? Pai si trebuie sa credem sau nu in povesti ?
Fallen, din ce am constatat eu citind ce scrii asa, mai mult in zeflemea, cand o creste copilul si te-o intreba diverse lucruri despre credinta ortodoxa si practicarea ei poti sa-i raspunzi cu sinceritate ca nu ai habar.
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare