Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 19.05.2008, 16:19:30
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariann
Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Am o intrebare...Dumnezeu in viziunea crestinismului e acelasi cu cel al evreilor? Avand in vedere ca o religie s-a nascut din alta, si ca ati preluat cateva carti sfinte de la ei...
Daca da inseamna ca aveti ceva neintelegeri cu parinti vostri mozaici... adica ei percep Dumnezeu ca un singur zeu fara subdiviziuni, si vad Sfantul Duh ca pe o metafora pentru puterea divina. Despre Iisus au opinii mai proaste...dar totusi nici viitorul lor Mesia nu e privit ca parte din Dumnezeu... Cum se explica chestiuni de genul asta?
Este acelasi Dumnezeu ca al evreilor. Este problema lor (a evreilor) ca nu au inteles existenta lui Dumnezeu ca Tata, Fiu si Duh Sfant. In Vechiul Testament, in cartea profetului Isaia la cap. 63:7-11 sunt prezentate cele trei persoane ale Dumnezeirii: tatal, Fiul(Mantuitorul) si Duhul Sfant. Tot profetul Isaia la cap. 53 scrie cat se poate de clar despre Mantuitorul si lucrarea Sa. Exista zeci de profetii, in Vechiul Testament, referitoare la Mesia. Evreii nu au vrut sa le inteleaga, sau le-au talmacit dupa voia lor (mandria i-a impiedicat sa inteleaga ce Dumnezeu le-a vestit).

Cum poate Dumnezeu sa fie Tatal, Fiul si Duhul Sfant. Putem face doua comparatii. Soarele: astrul in sine este Tatal, razele sunt Fiul iar caldura este Duhul Sfant. Nu putem concepe soarele fara una din aceste trei.

Timpul: este compus din trecut, prezent si viitor. Nu putem da o definitie a timpului fara una dintre aceste trei "componente". Tot asa, cand vorbim de Dumnezeu ne gandim la Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
Exemplul cu soarele este al Sfantului Atanasie cel Mare. Este buna si Traditia, dar numai acolo unde iti convine.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 21.05.2008, 00:20:14
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Exemplul cu soarele este al Sfantului Atanasie cel Mare. Este buna si Traditia, dar numai acolo unde iti convine.
Nu stiu al cui este exemplu cu soarele. Si nici cel cu timpul. Da-mi voie sa corectez ultima ta fraza. "Este buna si Traditia, dar numai acolo unde nu intra in contradictie cu Scriptura".
Reply With Quote
  #53  
Vechi 21.05.2008, 00:50:34
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Intre cele doua nu exista coontracitie. Contradictie nu exista nici in Dumnezeu, doar in mintea nstra marginita apare contradictia.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 13.06.2011, 20:15:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Știm bine că materia este alcătuită din atomi. Nucleul atomic este format din nucleoni. Dar aceștia din ce sînt formați? Fără să iasă de pe tărîmul științei, cercetătorii au descoperit că fiecare proton și neutron este compus din trei quarci. La început toate acestea au fost idei la stadiul de teorii neverificate, dar astăzi fizica a ajuns la concluzia că aceste particule infinit mici există.

Dar, ceea ce este remarcabil la acești quarci este faptul că mereu sînt în grupuri de trei. Trei quarci, întotdeauna trei, formează cîte un nucleon. Nu se poate ca să existe separați, este imposibil. Trei înseamnă unul și acest lucru reprezintă fundamenul materiei din care Cosmosul sau Universul este creat. Deci, pînă și în cărămida ultimă care formează nucleul atomic ne duce cu gîndul la modelul divin al Sfintei Treimi: trei Persoane într-o singură Ființă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 13.06.2011, 20:30:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Mai știm că lumina are în același timp caracter de undă, dar și de corpuscul. S-au făcut atîtea teste care verifică riguros ca ambele modele sînt adevărate. Și totuși, cum este posibil să acceptăm ca lumina să fie în același timp un flux de fotoni dar și radiație electromagnetică, adică succesiv cîmp electric și magnetic și iar electric șamd? N-avem ce face, știința ne arată în clar aceste lucruri.

Hristos ne spune: "Eu sunt Lumina lumii". E lumpede că se referă metaforic la cuvîntul Său de învățătură menit să ne scoată pe noi din întunericul în care am alunecat. Dar eu îmi amintesc că sînt oameni îmbunătățiți care au dificultăți în a acepta că Hristos, Fiul Lui Dumnezeu întrupat, este în același timp 100% Dumnezeu și 100% om! Cum este posibil? Nu știm, dar avem un model fizic care ne arată limpede că se poate ca lumina să fie în același timp și undă, și particule. Iată cum Dumnezeu, mai exact Hristos, Rațiunea sau Logosul Care a gîndit arhitectura Creației, a lăsat la temelia Universului amprenta unor însușiri care ni-L descoperă în parte pe El, pe Creatorul lumii fizice.

Modele similare mai sînt și altele, rămînde doar să le găsim.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 28.04.2018, 01:09:06
Andrei50 Andrei50 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.03.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil Vezi mesajul
Am o intrebare...Dumnezeu in viziunea crestinismului e acelasi cu cel al evreilor? Avand in vedere ca o religie s-a nascut din alta, si ca ati preluat cateva carti sfinte de la ei...
Daca da inseamna ca aveti ceva neintelegeri cu parinti vostri mozaici... adica ei percep Dumnezeu ca un singur zeu fara subdiviziuni, si vad Sfantul Duh ca pe o metafora pentru puterea divina. Despre Iisus au opinii mai proaste...dar totusi nici viitorul lor Mesia nu e privit ca parte din Dumnezeu... Cum se explica chestiuni de genul asta?
Pai daca crestinismul s-a nascut in sanul iudaismului , este normal ca primii crestini sa continue ceea ce au facut si crezut evreii fideli din trecut.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 24.10.2022, 23:56:35
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc Vezi mesajul
2) Sfanta Treime e formata din 3 Persoane (se vorbeste la plural): Geneza 1:1; 1:26; 3:22; 11:7; Isaia 6:8; 48:16; 61:1; Matei 3:16-17; Matei 28:19; 2 Corinteni 13:14. In Geneza 1:1, este utilizat cuvantul "Elohim"(din ebraica) care are sensul de plural. De asemenea, acest sens de plural este prezentat si in Geneza 1:26; 3:22; 11:7 si Isaia 6:8, unde se vorbeste despre Dumnezeu cu sensul de "noi". Este sigur faptul ca atat "Elohim" cat si "noi" au in aceste pasaje sensul de mai mult de doua persoane. In limba romana, exista numai doua forme ale substantivelor, singular si plural. In ebraica, insa, exista 3 forme: singular, dual si plural. Forma duală este rezervata evident numai pentru două persoane. Mai precis, forma duala este utilizata pentru a exprima lucruri pereche, precum ochii, urechile, mainile, picioarele, etc. Cuvantul "Elohim" precum si forma utilizata cu sensul de "noi" sunt forme de plural – in mod categoric mai mult decat doi – si se refera foarte clar la 3 (Tatal, Fiul, Duhul Sfant).
In Vechiul Testament forma de plural nu se refera in mod clar la 3. La fel de bine s-ar putea referi la orice numar atata vreme cat textul nu contine o afirmatie explicita. E pur si simplu forma de plural. La fel de bine am putea spune ca e semn al politeismului originar al evreilor. Si se pare ca arheologia ne ofera anumite sugestii in acest sens.

Degeaba ne apucam sa corelam acest plural cu imaginea celor trei personaje care il viziteaza pe Avraam sub stejarul Mamre. In acest punct textul nu spune nimic clar referitor la faptul ca ele ar fi persoane ale divinitatii. Deci am relationa mere cu pere.

Poate ca Psalmul 2 ne ajuta cu ceva:

"Iar Eu sunt pus împărat de El peste Sion, muntele cel sfânt al Lui, vestind porunca Domnului.

Domnul a zis către Mine: "Fiul Meu ești Tu, Eu astăzi Te-am născut!"

Cine e cel ce spune "Eu" in aceste versete? Pai se pare ca psalmistul, adica David, care intr-adevar a fost pus imparat (adica uns) in Ierusalim (adica Sion). Desigur, exprimarea mai departe e metaforica, pentru ca daca am lua-o ad-literam tot psalmul ar fi lipsit de logica. Pana la urma David nu e fiul natural al lui Dumnezeu. Poezia e totusi poezie, asa ca putem s-o tratam ca pe o poezie. Nu e un limbaj obisnuit, dar nu e nici lipsita de sens.

Capitolul 30 din Pildele lui Solomon se pare ca bate problema in cuie:

"Cine s-a suit în ceruri și iarăși s-a pogorât, cine a adunat vântul în mâinile lui? Cine a legat apele în haina lui? Cine a întărit toate marginile pământului? Care este numele lui și care este numele fiului său? Spune dacă știi!"

Cel care a intarit marginile pamantului are un fiu. Deci Dumnezeu are un fiu. Si cam atat! Care e situatia cu acest fiu textul nu ne spune. De fapt ceea ce urmeaza n-are nicio legatura cu acest lucru:

"Nu adăuga nimic la cuvintele Lui, ca să nu te tragă la socoteală și să fii găsit de minciună!"

sau:

"Nu grăi de rău pe slugă la stăpânul său, ca nu cumva să te blesteme și să te silească să-ți ceri iertare."

O suma de cugetari, ce-i drept foarte intelepte ca o contrapondere la ceea ce afirma autorul proverbelor la inceput: "Căci sunt tare prost, ca să mă pot socoti ca om și nu am pricepere (care ar putea să fie vrednică) de un om."

Ideea principala aici fiind una simpla si de bun simt: Daca tot cunosti atat de putine despre lume, incearca atat cat te tin puterile tale slabe sa fii intelept. Ce e cu acel fiu? Habar n-ai, omule. Daca orice om are un fiu, Dumnezeu de ce n-ar avea? Poate ca are, dar tu, omule, nici macar asta nu stii.

Desigur, dintr-un asemenea text putem scoate orice.

Iar legat de Sfantul Duh avem Iosua, 27:

"Iar Domnul a zis către Moise: "Ia-ți pe Iosua, fiul lui Navi, om cu duh într-însul, pune-ți peste el mâna ta;"

Chiar asa? om cu duh intr-insul? Frumoasa vorba de duh!

In bibliile protestante avem expresia "bărbat în care este Duhul Meu", care inseamna de fapt acelasi lucru: omul are duh, adica nu e un individ lipsit de minte. Cel putin textul acesta pare mai clar, iar daca incercam sa scoatem din el alte prostii chiar ca am da dovada de lipsa de duh.

Vechiul Testament ne ofera cateva lucruri care pot fi folosite in sprijinul ideii de Treime: pluralul, diferite referiri la un fiu al lui Dumnezeu, ideea de duh care apare uneori. Insa aceste lucruri nu se leaga intre ele. Fortand interpretarea le-am putea lega in diferite feluri si deci nu e de mirare ca privind din perspectiva Noului Testament, aceste elemente par sa aiba o legatura. E ca un puzzle in care daca aranjam piesele in mod gresit putem sa restabilim o imagine cat de cat coerenta daca adaugam niste piese in plus. Tocmai asta facem noi de obicei atunci cand citim Vechiul Testament. Adaugam lucruri in plus. Adaugam sensuri care nu existau in acel text. Adica ne batem joc de text.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Treime PuiMicGeorgiana Diverse Sarbatori 3 08.06.2014 23:58:57
De ce Sfanta Treime si nu Sfanta Patrime sau mai mult ? nesperatu Dogmatica 46 23.01.2013 17:02:52
Trinitatea sau Sfanta Treime chujo30 Intrebari utilizatori 0 21.03.2011 17:56:13
Sfanta Treime Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 2 13.12.2010 18:50:55
Despre SFANTA TREIME ARHANGHELUL Despre Sfanta Scriptura 19 21.07.2009 20:42:28