Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.08.2014, 09:09:15
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Cununiile legate

Bun gasit tuturor...am multe de spus dar incerc cat mai pe scurt..am un frate de 28 de ani care nu are nici un gand de casatorie...nu se leaga nimic cu nici o fata...cum abordeaza pe fata..normal ..civilizat dupa cateva propozitii gata se incheie fara nici un rezultat...sincer ne da de gandit si chiar ne facem griji...mama simte ca ceva nu e in regula...a avut o relatie cu o fata care parintii nu o lasa sa vb cu baieti desi are 24 de ani..ascunde relatia cu el si mai mult stau certati....ce ne sfatuiti...cum sa procedam? ce este de facut?

Last edited by florentina2014; 06.08.2014 at 09:13:11.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.08.2014, 15:05:59
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Nu sa confruntat nimeni cu aceasta problema sau nu ati auzit la cunostinte,apropiati?Chiar am nevoie de sfaturi.Multumesc.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.08.2014, 15:45:59
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Nu sa confruntat nimeni cu aceasta problema sau nu ati auzit la cunostinte,apropiati?Chiar am nevoie de sfaturi.Multumesc.
Noi am auzit ca staturile in materie de cele duhovnicesti se cer preotului. Asa cautand solutii pe forum nu ne diferentiem prea mult de cei care cauta solutii la vrajitoare.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.08.2014, 15:46:12
ciresica ciresica is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Mesaje: 50
Implicit Nu exista ”cununii legate”

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Bun gasit tuturor...am multe de spus dar incerc cat mai pe scurt..am un frate de 28 de ani care nu are nici un gand de casatorie...nu se leaga nimic cu nici o fata...cum abordeaza pe fata..normal ..civilizat dupa cateva propozitii gata se incheie fara nici un rezultat...sincer ne da de gandit si chiar ne facem griji...mama simte ca ceva nu e in regula...a avut o relatie cu o fata care parintii nu o lasa sa vb cu baieti desi are 24 de ani..ascunde relatia cu el si mai mult stau certati....ce ne sfatuiti...cum sa procedam? ce este de facut?
Buna ziua!
Mesajul dvs. ma intristeaza, pentru ca vad in el un duh lumesc foarte puternic.
Esenta acestui duh lumesc este ideea ca toti oamenii trebuie sa se ”insoare si sa se marite”. Chiar si fara cea mai mica urma de dragoste. Doar de dragul insuratorii sau maritisului. Aproape animalic.
Oare nu stiti ce a spus Sf. Pavel, ca e mai bine ca oamenii sa fie ca el, adica feciori? Cugetati putin si la acest lucru. Asta pe de o parte.
Pe de alta parte insa, daca fratele dvs. are ganduri de insuratoare, spuneti-i ca mai intai trebuie sa se indragosteasca, si ca femeile nu sunt obiecte sexuale.
Credeti ca fetele acelea pe care le-a abordat nu si-au dat seama ca nu le iubeste?!!!!
Cat despre fata aceea ”pe care nu o lasa parintii sa...”, important este: o iubeste sau nu? Daca o iubeste, atunci sa se duca sa o ceara de nevasta, cu curaj si sinceritate.
Este bine ca fratele dvs. sa cunoasca si niste norme morale, fara de care ajutorul lui Dumnezeu nu vine. Una dintre aceste norme morale este ca nu trebuie sa aibe relatii sexuale inainte de casatorie. Si daca a facut acest lucru, sa stiti ca este un pacat si ca el trebuie spovedit.
Cat despre ”cununii legate”, asta e o scorneala.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.08.2014, 15:48:22
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Si totusi sa nu cautam iubire de genul celor din telenovele. Aia nu e iubire.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.08.2014, 20:01:47
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Nu este vorba ca ar fi vreun obsedat de fete nici ca se poarta cu ele ca si cum ar fi obiecte sexuale,nici nu cauta sa iubeasca ca in telenovele,,,el stie ce este in sufletul lui,,,si daca a acceptat situatia de a stat cativa ani cu acea fata care se tot cearta si se tot impaca inseamna ca se iubesc,asta am inteles si de la el si de la ea...am spus faptul ca ar avea cununiile legate din ce am observant noi,cand il vedem asa retras si ca nu fac si ei pasul care trebuie sa nu mai traiasca in necuratie.....de aceea am nevoie sa mai aud cate o parere,,acatiste pentru el si in general pt toata familia am dat si dam la biserici,maslu facem,,,dar faptul ca trece timpul si are deja 28 de ani ne-am cam pus cateva semen de intrebare si ne gandeam cu ce l=am putea ajuta,ca doar nu om pleca noi acuma cu el sa il petim.... :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.08.2014, 14:04:44
ciresica ciresica is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Nu este vorba ca ar fi vreun obsedat de fete nici ca se poarta cu ele ca si cum ar fi obiecte sexuale,nici nu cauta sa iubeasca ca in telenovele,,,el stie ce este in sufletul lui,,,si daca a acceptat situatia de a stat cativa ani cu acea fata care se tot cearta si se tot impaca inseamna ca se iubesc,asta am inteles si de la el si de la ea...am spus faptul ca ar avea cununiile legate din ce am observant noi,cand il vedem asa retras si ca nu fac si ei pasul care trebuie sa nu mai traiasca in necuratie.....de aceea am nevoie sa mai aud cate o parere,,acatiste pentru el si in general pt toata familia am dat si dam la biserici,maslu facem,,,dar faptul ca trece timpul si are deja 28 de ani ne-am cam pus cateva semen de intrebare si ne gandeam cu ce l=am putea ajuta,ca doar nu om pleca noi acuma cu el sa il petim.... :)
Ideea cu ”cununiile legate” este o superstitie.
Tot ceea ce trebuie sa faca fratele dvs. este sa se opreasca din a trai in necuratie si sa se spovedeasca. Mai departe va vedea el ce se mai intampla.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare