Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.01.2007, 04:25:47
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.588
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Cum adica, ARHANGHELUL, infectarea cu frica ?
Mie-mi place expresia, frica intradevar poate fi contagioasa
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.01.2007, 06:00:46
moricone moricone is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Mesaje: 7
Implicit

Dragostea e si mai "contagioasa". In plus, chiar vrem sa fim "contagiati" cu ea.
Frica mai mult impresioneaza omul si slabeste puterile sufletului. Nu e chiar ceva contagios. Se ia mai mult intre bolnavi, intre cei care sint deja bolnavi de ceva, sau intre cei care au sufletul plapind, slabut, inca neintarit in puterile lui.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.01.2007, 06:13:54
moricone moricone is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Daca teai uitat doar la poze e normal sa nuti placa.
Sant unele lucruri care ar trebui sa te puna sa gandesti cum ar fi infectarea cu frica care este bine reprezentata in acest film si dece spun acest lucru acei oameni care erau mai primitivi si ce a insemnat infrangerea frici.
Nu m-am uitat numai la poze. Desi a trebuit sa fac un efort pentru asta, pentru ca mai mult decit "poze" nu prea e altceva pe acolo.

"Infectarea cu frica" de care vorbesti nu mi s-a parut "bine reprezentata" asa cum spui tu. Nu ni se arata de ce ar spune tatal asa ceva, de unde i-ar veni o astfel de convingere atit de puternica incit sa produca asupra fiului, care nu este un copil, o impresie atit de puternica incit fiul sa accepte ca tatal are dreptate.
Mai incolo in film am vazut ca fiul era un vinator si un luptator priceput. In mod normal, simpla vorba a altcuiva nu ar fi suficienta pentru a-l convinge in situatia de care era vorba, cu ceea ce tatal lui a numit "frica".
Pentru mine partea asta din film nu a fost convingatoare.

De ce spui ca acei oameni erau mai "primitivi"?
Tehnicile lor de vinatoare nu erau ale unor oameni primitivi.
Tehnicile lor de lupta nu erau ale unor oameni primitivi.
Organizarea lor sociala nu era a unor oameni primitivi.
Viata lor sociala si religioasa nu era a unor oameni primitivi.
Pe de o parte filmul ii arata facind glume si poante foarte intilnite chiar in zilele noastre (ceea ce ar putea fi considerat umor modern), iar pe de alta parte ar sugera ca erau primitivi si aveau "sclipiri" deosebite? Nu e coerent. Nu inteleg ce vrei sa spui.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.01.2007, 03:34:49
allen_sky allen_sky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2007
Mesaje: 5
Implicit

Oare este asa imprtant un film ? de ce ? ce legatura are numele cu apocalipsa ? are ?
La urma urmei este reprezentata in film lupta dintre bine si rau , pare am vorbi la modul general ,corect,insa eu dupa si vizionarea filmului am ramas destul de socat de un singur lucru -= VIOLENTA =- scenelor care i-l caracterizeaza pe producator,alte mesaje ? NU PREA.
"apocalipsa" unei civilizatii faimoase ,istoria s-a repetat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Statutul actual al disciplinei religie - o analiza critica vasilica_cornescu Intrebari utilizatori 119 29.03.2013 15:49:03
Romanii doresc puscarie pentru cei ce critica religia crestin ortodoxa hmiron Generalitati 35 07.04.2010 18:12:16
Patriarhia critica presa PadreCory Biserica Ortodoxa si Massmedia 16 18.05.2008 09:35:06