Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.05.2014, 00:12:56
Alebia1989 Alebia1989 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2014
Mesaje: 4
Implicit Va rog din suflet sa ma ajutati

Buna seara tuturor

Ma numesc Bianca si sunt din Oradea.
Va rog frumos sa imi dati un sfat sau cateva indrumari deoarece eu numai stiu ce sa fac, nu stiu cum sa merg mai departe, incotro sa mai merg .
Am avut o relatie de 3 ani cu fostu meu prieten. Totul a fost perfect eram foarte fericiti , el sta in chirie cu ceva prieteni de a lui, bine inteles ca unul dintre ei nicioadata nu ma placut .
Cum va ziceam eram fericiti in septembrie ne-am logodit, iar cand am facut 3 ani tot in septembrie mi-a cumparat un trandafiri.
Si îi spunea mamei lui cat de fericit este.
Dar din pacate totul in octombrie s-a terminat fara vreun motiv anume , doar asa brusc .
Si am aflat ca prietenul lui care nu ma suporta tot aduce fete mereu pe acolo, si una din ele sa bagat cu fostul meu.
Din noiembrie amandoi îs impreuna, fostu ma mai suna pt ca îi este dor de mine si sa vada ce fac eu.dar am decis sa nu îi mai raspund la telefon.
Cu mama lui am mai vorbit si imi spunea ca adrian fostul meu prieten a intrebat de mine si ce fac eu .dar numai vrea sa se intoarce la mine pentru ca o iubeste pe ea.
Eu de atunci sufar enorm, stiu ca o sa imi spuneti ca a trecut mult timp de atunci ; dar nu il pot uita.
Am fost la preot am tinut canon tin si incontinuare dar fara nici un rezultat.
Am momente cand imi doreasc sa numai traiesc , numai suferinta am avut de mica de la 14 ani am ramas fara mama pentru ca a murit.
Am cunoscut dar nu potriviti pentru mine 1 insurat cu copii Doamne Fereste si unul divortat si cu copil.
Si inca un baiat pe care nu il pot vedea decat ca si pe un amic.
Va rog sa imi spuneti ce sa fac, incotro sa o apuc.
Va rog sa ma iertati daca v-am suparat sau deranjat cu ceva.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.05.2014, 01:33:21
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Sa te vindeci!

http://www.librariasophia.ro/carti-D...a-so-3784.html

http://www.sfintiiarhangheli.ro/
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.05.2014, 08:24:33
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alebia1989 Vezi mesajul
Buna seara tuturor

Ma numesc Bianca si sunt din Oradea.
Va rog frumos sa imi dati un sfat sau cateva indrumari deoarece eu numai stiu ce sa fac, nu stiu cum sa merg mai departe, incotro sa mai merg .
Am avut o relatie de 3 ani cu fostu meu prieten. Totul a fost perfect eram foarte fericiti , el sta in chirie cu ceva prieteni de a lui, bine inteles ca unul dintre ei nicioadata nu ma placut .
Cum va ziceam eram fericiti in septembrie ne-am logodit, iar cand am facut 3 ani tot in septembrie mi-a cumparat un trandafiri.
Si îi spunea mamei lui cat de fericit este.
Dar din pacate totul in octombrie s-a terminat fara vreun motiv anume , doar asa brusc .
Si am aflat ca prietenul lui care nu ma suporta tot aduce fete mereu pe acolo, si una din ele sa bagat cu fostul meu.
Din noiembrie amandoi îs impreuna, fostu ma mai suna pt ca îi este dor de mine si sa vada ce fac eu.dar am decis sa nu îi mai raspund la telefon.
Cu mama lui am mai vorbit si imi spunea ca adrian fostul meu prieten a intrebat de mine si ce fac eu .dar numai vrea sa se intoarce la mine pentru ca o iubeste pe ea.
Eu de atunci sufar enorm, stiu ca o sa imi spuneti ca a trecut mult timp de atunci ; dar nu il pot uita.
Am fost la preot am tinut canon tin si incontinuare dar fara nici un rezultat.
Am momente cand imi doreasc sa numai traiesc , numai suferinta am avut de mica de la 14 ani am ramas fara mama pentru ca a murit.
Am cunoscut dar nu potriviti pentru mine 1 insurat cu copii Doamne Fereste si unul divortat si cu copil.
Si inca un baiat pe care nu il pot vedea decat ca si pe un amic.
Va rog sa imi spuneti ce sa fac, incotro sa o apuc.
Va rog sa ma iertati daca v-am suparat sau deranjat cu ceva.
13. Dar cel ce va răbda până sfârșit, acela se va mântui.(Mt24,13)

Așa cum scrie în versetul de mai sus, dacă vei răbda te vei liniști în curând, însă va trebui să fii hotărâta să reziști tentațiilor de a-l revedea.
Din punctul meu de vedere, tu poți fi mulțumită că el a ”călcat strâmb” de la bun început și nu mai târziu; asta arată că el nu e un adevărat bărbat, ci un bleg care poate fi păcălit foarte ușor de către orice ”parașută”.

Nici nu știu de ce te mai gândești la el.
Poate că ai avut parte de bucurii alături de el, dar mai târziu tot alături de el urma să ai dureri mai mari decât acum; trei ani alături de tine nu l-au marcat foarte mult dacă și-a pierdut mințile după o gagicuță care umblă prin camerele băieților.
Bucură-te că ai scăpat de el.
Nu te grăbi să ai altă relație pentru că tu acum ești blocată sentimental de el și nimeni nu poate rupe acest blocaj decât tu cu răbdare; mai întâi liniștește-te și bucură-te că n-ați mers mai departe. Cum ar fi fost dacă acum ați fi avut deja copii și rate la bancă?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 24.05.2014 at 08:27:40.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.05.2014, 16:57:24
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
13. Dar cel ce va răbda până sfârșit, acela se va mântui.(Mt24,13)

Așa cum scrie în versetul de mai sus, dacă vei răbda te vei liniști în curând, însă va trebui să fii hotărâta să reziști tentațiilor de a-l revedea.
Din punctul meu de vedere, tu poți fi mulțumită că el a ”călcat strâmb” de la bun început și nu mai târziu; asta arată că el nu e un adevărat bărbat, ci un bleg care poate fi păcălit foarte ușor de către orice ”parașută”.

Nici nu știu de ce te mai gândești la el.
Poate că ai avut parte de bucurii alături de el, dar mai târziu tot alături de el urma să ai dureri mai mari decât acum; trei ani alături de tine nu l-au marcat foarte mult dacă și-a pierdut mințile după o gagicuță care umblă prin camerele băieților.
Bucură-te că ai scăpat de el.
Nu te grăbi să ai altă relație pentru că tu acum ești blocată sentimental de el și nimeni nu poate rupe acest blocaj decât tu cu răbdare; mai întâi liniștește-te și bucură-te că n-ați mers mai departe. Cum ar fi fost dacă acum ați fi avut deja copii și rate la bancă?
Aici total de acord cu dumneavoastra; cand iubesti pe cineva nu-l inseli sau nu o inseli si nu-l minti sau nu o minti! Alte greseli se pot ierta dar acestea doua nu prea intr-o relatie sau casatorie! Deci scurt si la obiect: ori iubesti cu adevarat pe cineva si nu faci asa ceva, ori nu-l iubest/nu o iubesti si faci asa ceva si atunci nu vad ce rost mai are sa stai impreuna- vorba romanului- "ura si la gara"!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.05.2014, 03:06:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mai mult sau mai putin, mai des sau mai rar, oamenii te vor dezamagi mereu daca ei sunt centrul existentei tale.

Daca incerci sa schimbi asta, si sa-l pui pe Dumnezeu in centru, ai sa vezi ca si perspectiva si trairile vor fi altele.

De altfel in asta sta si viata crestina, daca incercam sa o traim altfel, nu ne va fi de cine stie ce folos.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.05.2014, 15:27:22
Alebia1989 Alebia1989 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2014
Mesaje: 4
Implicit

Va multumesc tuturor , pentru sfaturile dumneavoastra.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare