Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 21.02.2012, 00:43:57
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
nu te judec, dar inteleg si mai putin de ce aduci in discutie un eveniment despre care habar n-ai. in fine, sa ai o seara frumoasa!
Eu chiar credeam ca ai citit ce am scris (ma bucuram in sinea mea ca nu am scris degeaba, cineva a citit :) de aceea ma bucur si de o critica)
Nu am scris despre super bowl. Am scris despre functia simbolica a muzicii (ca aceasta functie exista - iar reprezentatia madonnei era un argument).

Sa ai si tu o seara frumoasa.
Reply With Quote
  #232  
Vechi 21.02.2012, 10:36:22
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
1.
Din pacate nu am prea gasit materiale despre functia muzicii, dar cred ca nu este un aspect care trebuie lasat la intamplare deoarece muzica este parte a vietii moderne, o auzim peste tot, cu sau fara voia noastra (in masina, magazine, tv, casa, localuri etc...).
Nu cred ca este un domeniu ne-exploatat, dimpotriva.


2.
Un pic off topic: a vazut cineva spectacolul madonnei in pauza de la super bowl? (super bowl este cel mai important eveniment sportiv al anului)
A personificat o zeitate, dar functia ei simbolica in spectacol a fost de mare preoteasa.
Cuvintele cantaretei: "“The Superbowl is kind of like the Holy of Holies in America. I’ll come at halfway of the “church experience” and I’m gonna have to deliver a sermon. It’ll have to be very impactful.”"
1. Acele ""muzici"" nu le pot ""gusta""! de altfel de multa vreme nu ma simt in largul meu in astfel de locuri, sau la petreceri...asa ca .. nu merg..
2. Chiar daca atat de multa lume apreciaza aceasta interpreta, mie nu-mi place, nu neaparat datorita muzicii pe care o canta ci a modului in care apare, prea multa opulenta, prea multe .... cum sa numesc eu toate efectele acelea, spectacolul? agitatia?
Reply With Quote
  #233  
Vechi 21.02.2012, 11:02:15
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Grigore Leșe

Do you like... Leșe? Pe mine mă răscolește de fiecare dată: Săracu omu' cu dor .
Și un întreg album aici.

Last edited by N.Priceputu; 21.02.2012 at 14:36:01.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 21.02.2012, 14:37:52
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Do you like... Leșe? Pe mine mă răscolește de fiecare dată: Săracu omu' cu dor .
Și un întreg album aici.
Da, folclor cules chiar de la mama lui... a folclorului vreau sa zic, adica taranul roman
Reply With Quote
  #235  
Vechi 21.02.2012, 14:44:53
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ba da.
Am citit ca muzica lumeasca are rostul ei, dar pentru cei care nu au o viata duhovniceasca.
Cei care sunt cu gandul la Dumnezeu au alta masura, desigur.

(acum nu vreau sa se inteleaga ca am ajuns eu la vreo masura care ma face sa resping muzica lumeasca. Nu. Doar ca eu sunt atat de neputincioasa incat incerc pe toate caile posibile mie sa ma ridic cumva catre Dumnezeu cu gandul. Chiar muzica foarte frumoasa indulceste si inmoaie sufletul.. Etc.. Cred ca Sfantul Nicodim Aghioritul a exprimat mai bine.
Doar muzica vocala este acceptata in slujbele bisericii.

Din pacate nu am prea gasit materiale despre functia muzicii, dar cred ca nu este un aspect care trebuie lasat la intamplare deoarece muzica este parte a vietii moderne, o auzim peste tot, cu sau fara voia noastra (in masina, magazine, tv, casa, localuri etc...).
Nu cred ca este un domeniu ne-exploatat, dimpotriva.



de aici si din raspunsul dat lui Ioan Cezar (cu citat Eminescu si parintele Paisie) deduc ca e extrem de grav ca am anumite preferinte muzicale, cele pe care le-am exprimat deja... nu ar trebui sa-mi placa nimic din muzica nereligoasa? nici macar pasarile care deja incep sa cante dis-de-dimineata, le aud in fiecare zi prin geam?....

edit.

Last edited by Adriana Cluj; 21.02.2012 at 16:58:04.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 21.02.2012, 21:22:10
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
de aici si din raspunsul dat lui Ioan Cezar (cu citat Eminescu si parintele Paisie) deduc ca e extrem de grav ca am anumite preferinte muzicale, cele pe care le-am exprimat deja... nu ar trebui sa-mi placa nimic din muzica nereligoasa? nici macar pasarile care deja incep sa cante dis-de-dimineata, le aud in fiecare zi prin geam?....

edit.
Nu stiu ce astepti sa scriu sa-ti fie pe plac.
Uite aici ceva (cantat) pt tine:

http://www.youtube.com/watch?v=steC-8NSVIw

(Refrenul: "Do you want the truth or something beautiful?
Just close your eyes and make believe
Do you want the truth or something beautiful?
I am happy to deceive you
")
Reply With Quote
  #237  
Vechi 21.02.2012, 21:33:26
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu stiu ce astepti sa scriu sa-ti fie pe plac.
Uite aici ceva (cantat) pt tine:

http://www.youtube.com/watch?v=steC-8NSVIw

(Refrenul: "Do you want the truth or something beautiful?
Just close your eyes and make believe
Do you want the truth or something beautiful?
I am happy to deceive you
")
Multumesc oricum. Nu prea pricep eu engleza, imi scapa mesajul.
Sincer, te rog nu te supara, nu ma incanta genul acesta de muzica si nici interpreta... Eu raman la ale mele... alea mai de la tara..
Reply With Quote
  #238  
Vechi 21.02.2012, 21:40:25
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Multumesc oricum. Nu prea pricep eu engleza, imi scapa mesajul.
Sincer, te rog nu te supara, nu ma incanta genul acesta de muzica si nici interpreta... Eu raman la ale mele... alea mai de la tara..
Pentru "mesaj" am dat linkul.
In general artistii stiu ca vand iluzii.

Textul spune: vrei adevarul sau doar ceva frumos? Doar inchizi ochii si-ti imaginezi. Vrei adevarul sau doar ceva frumos? Sunt fericita sa te duc in inselare.
(nu este o traducere f artistica, nu ma pricep)

Cred ca rezuma f bine functia muzicii lumesti.
Reply With Quote
  #239  
Vechi 21.02.2012, 21:47:34
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

ATB - Still Here

http://www.youtube.com/watch?v=TJv52cFhv9M

Are și sensibilitatea postmodernă reușitele ei! Mă încăpățânez să mă identific cu cele ale tinereții, deși am auzit și opinii că mi s-ar potrivi mai degrabă asta:

http://www.youtube.com/watch?v=AP6lEAYqSe0

Dar nu, mai energie pentru un tango, ultimul și cel mai intens:

http://www.youtube.com/watch?v=i5tc57Gmfjw
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 21.02.2012 at 21:50:43.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 21.02.2012, 21:55:33
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Do you like... Leșe? Pe mine mă răscolește de fiecare dată: Săracu omu' cu dor .
Și un întreg album aici.
""De ce cântă omu?Pentru că așa îi vine: de pildă, de osteneala bătrâneților. Când cântă omul?... Când îi vine. Muzica românească exprimă un sentiment: de dragoste, de dor, de înstrăinare, de jale; muzica de mahala exprimă exaltare trupească. Țăranul cânta pentru a-și exprima un sentiment, lăutarii o fac pentru a câștiga bani. Unii se slujesc de folclor, alții slujesc folclorul.""

Cuvinte rostite de Grigore Leșe
Reply With Quote
Răspunde

Tags
muzica

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica Patrie si Credinta Spiritualitatea ortodoxa 4 12.03.2017 01:12:54
Muzica elena20 Generalitati 20 09.12.2013 22:50:52
Muzica tudor2012 Muzica Bisericeasca 40 12.07.2011 20:51:20
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 03:50:24