Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.03.2014, 16:01:18
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Dar tu ești un băiat cuminte și sincer?
Eu, unul, as da acestui reply premiul pentru cel mai tare mesaj din ultimul an de pe acest forum.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.03.2014, 16:31:41
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Draga gabriel86, eu cred ca ai ascuns ceea ce vrei tu cu adevarat sub butaforia asta cu "fata cuminte".

"Fata cuminte" e un eufemism pentru o femeie care sa te accepte asa cum esti, sa nu te judece, sa nu ii pese de conditia ta financiara, de aspect, de igiena, de maniere, de comportament s.a.m.d. Adica de toti parametri astia ai unui partener, parametrii pe care, voluntar sau involuntar, orice om ii calculeaza si apoi reevalueaza constant - din momentul primei intalniri. Care calcule se intensifica cu atat mai mult cand se pune problema unei relatii de lunga durata sau chiar a unei casatorii.

Tu ai ajuns sa crezi ca toate cele care la un moment dat pun problemele astea sunt materialiste. Sigur, sunt destule femei care traiesc exclusiv asa, din floare-n floare si care cauta sa se aleaga de fiecare data cu ce pot. Dar chiar si alea care dau impresia ca nu sunt interesate de aspectele astea cat se poate de lumesti, devin, la un moment dat, foarte interesate.

Tu vrei ca o femeie sa te accepte pe tine si atat. Ghinionul face ca o femeie cand se uita la tine nu te vede doar pe tine, asa cum o vezi tu pe ea. Ea vede o constructie un pic mai mare care se numeste "calitatea vietii alaturi de tine", constructie din care tu faci parte, dar pe care nu o ocupi in intregime.

Singurele femei care se uita strict la persoana ta si care niciodata nu vor deveni interesate de alte aspecte ce tin de tine sunt cele cu care petreci o aventura de-o noapte, sau cele cu care ai relatii mai lungi, dar strict sexuale.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.

Last edited by horatiu.miron; 18.03.2014 at 16:36:41.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.06.2014, 22:27:04
Gabriel86's Avatar
Gabriel86 Gabriel86 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2014
Locație: Covasna
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit Buna

Ai perfecta dreptate Horatiu.miron, sa sti ca am intalnit si fete serioase cu care am avut o relatie decenta,dar ghinionu cred eu a facut sa nu mai fim impreuna din cauza distantei...si asa mi-am dat seama ca sunt fate serioase,dar acelea nu ies in evidenta ci trebuie sa le descoperi.Vreau sa spun ca sunt un pacatos si am defecte si calitati...imi cer scuze ca nu m-am pronuntat corect in primul mesaj...dar totusi inca sper sa gasesc o fata simpla,credincioasa etc.
Eu locuiesc singur si este foarte greu,vreau sa spun ca nu mai am parinti de la 16 ani dar bunul Dumnezeu ma ajutat sa trec peste toate greutatile vieti dar singuratatea asta este foarte grea.
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.06.2014, 02:03:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gabriel86 Vezi mesajul
mi-am dat seama ca sunt fate serioase,dar acelea nu ies in evidenta ci trebuie sa le descoperi.
La prima vedere, pare o platitudine. In realitate, multi barbati gresesc netinand cont de aceasta banalitate.

Cu actuala mea sotie am fost coleg de liceu si de clasa. Si totusi, nu cred ca am schimbat mai mult de 50 de cuvinte cu ea, in 4 ani de liceu. Fetele care ma atrageau atunci erau acelea care, cum paseau pe poarta liceului, mergeau la toaleta si isi saltau sarafanul cu vreo 20 de centimetri. Se machiau de la 14 ani si se hlizeau cu baietii pe coridoare. Pe acelea ne bateam. In schimb, fetele cuminti erau mereu la "si altele". Dar m-a ferit Dumnezeu de a ma insura cu vreuna din primele, si mi-a dat pe una de la "si altele".


Citat:
dar singuratatea asta este foarte grea.
Numai sa nu va uitati vorba asta!
Platon scrie undeva (dar, bineinteles, nu mai stiu unde) ca, odata, un tanar vine la Socrate. "Maestre, am nevoie de un sfat! Iubesc o fata." "Asa. Si ? Care este problema, fiule ?". "Nu stiu ce sa fac. Sa ma insor ? Sau sa nu ma insor ?" "Fiule: problema asta nu are solutie. Daca nu ai sa te insori, iti va parea rau ca nu te-ai insurat. Iar daca ai sa te insori, iti va parea rau ca ai facut-o. Asadar, fie ca ai sa te insori, fie ca nu ai sa te insori, iti va parea rau".

Acuma, trebuie observat ca Maestrul era, totusi, insurat. Si nu cu oricine, ci cu Xantipa, care a ramas in istorie ca prototip de nevasta acra. Si totusi, din "Apararea lui Socrate" intelegem ca Maestrul a avut cele mai frumoase cuvinte despre ea pe cand se afla in anticamera mortii, pregatindu-i-se paharul cu otrava.

Urmatoarele doua invataminte sunt de desprins de aici:
-sa va amintiti mereu, cand veti fi insurat, ca a existat o vreme in care singuratatea vi s-a parut un lucru greu pana peste poate.
-ca, pana la urma, nu e neaparat mai rau sa fii insurat. Chiar si cu Xantipa...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 02.06.2014 at 02:05:41.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare