Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Rusaliile
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.10.2010, 18:46:42
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
"Duhul sufla unde vrea"- La Sfantul Serafim de Sarov se vorbeste deslusit despre lucrarea Duhului, cum explicit se vorbeste si in vietile Sfintilor. Sfantul Duh este prezent in lume, dar trebuie sa crezi, sa ai credinta dreapta, sa faci voia lui Dumnezeu. Crezi ca ne-am ridicat la asemenea masura?Sa nadajduim in Domnul, si sa nu luam in deradere cele sfinte!Intelepciune!
Ce sa cred, cand eu vad ca vorbiti de frunze de nuc sau de tei, si nu despre lucrari mari, semne si minuni ale Duhului Sfant ! Vad de asemenea, ca folositi termeni pagani, de rusalii, care sunt ielele sau dragaicele, acelasi lucru cu rusaliile (rusalcele), fiicele lui Rusalim Imparat, conform traditiei populare, de ce nu exista o coborare a Duhului Sfant asa cum era in primul secol? Scrie la Fapte ca atunci cand primii crestini se rugau, Duhul se cobora:
[color=red]Faptele Apostolilor 4:31 *Și pe când se rugau astfel, s-a cutremurat locul în care erau adunați, și s-au umplut toți de Duhul Sfânt și grăiau cu îndrăzneală cuvântul lui Dumnezeu[/color]
Deci m-as bucura sa vad ca impartasiti experiente asemanatoare, cum s-a coborat Duhul si ce lucrari minunate a facut! Ca eu sa cred, ar trebui sa citesc despre astfel de lucrari, dar eu citesc despre frunze, de care sa fie, de tei sau de nuc!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.10.2010, 18:56:49
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de afaraploua Vezi mesajul
Ce sa cred, cand eu vad ca vorbiti de frunze de nuc sau de tei, si nu despre lucrari mari, semne si minuni ale Duhului Sfant ! Vad de asemenea, ca folositi termeni pagani, de rusalii, care sunt ielele sau dragaicele, acelasi lucru cu rusaliile (rusalcele), fiicele lui Rusalim Imparat, conform traditiei populare, de ce nu exista o coborare a Duhului Sfant asa cum era in primul secol? Scrie la Fapte ca atunci cand primii crestini se rugau, Duhul se cobora:
[color=red]Faptele Apostolilor 4:31 *Și pe când se rugau astfel, s-a cutremurat locul în care erau adunați, și s-au umplut toți de Duhul Sfânt și grăiau cu îndrăzneală cuvântul lui Dumnezeu[/color]
Deci m-as bucura sa vad ca impartasiti experiente asemanatoare, cum s-a coborat Duhul si ce lucrari minunate a facut! Ca eu sa cred, ar trebui sa citesc despre astfel de lucrari, dar eu citesc despre frunze, de care sa fie, de tei sau de nuc!
Draga "Afara ploua", multa credinta si asteapta si roadele! Intra intr-o biserica Ortodoxa de Rusalii-"Pogorarea Duhului Sfant", mergi mereu la Biserica, fa cele placute ale lui Dumnezeu si vei primi si daruri .Imi pari galcevitor si ostentativ- iarta-ma daca gresesc!Vrei pe un forum , intr-o fraza sa primesti raspuns?
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ziua de Rusalii Danut7 Rusaliile 27 09.06.2014 13:47:16
Obiceiuri de Rusalii costel Generalitati 1 22.06.2013 19:10:32
Randuiala postirii de la Pasti pana la Rusalii costel Postul 13 06.04.2011 22:09:50
Harti in saptamana dupa Rusalii costel Postul 1 29.05.2010 16:35:30
Traditii de Florii mariana carmen Intrebari utilizatori 1 29.03.2010 13:30:19