Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.11.2014, 13:02:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Catalin, probabil ca esti de acord cu Leibniz si filosofia sofista, dar acestea nu au legatura cu Sfanta Traditie.
Eu am vazut ca tu dai citate fara sa le intelegi si la discutiile despre evolutionism. Si in acest caz tu nu ai inteles ca si punctul doi este tot gresit, o exagerare. Desi scrie chiar acolo de credinta oarba, irationala. Lev Sestov a fost un filozof evreu incadrat la existentialism (care presupunea subiectivismul) si admirator al lui Nietzsche. Scrie in biografia sa ca la sfarsitul vietii s-a preocupat de filozofia indiana. Exact ce am spsu si eu, ca opusul materialismului vestic este credinta oarba din religiile orientale.
La topicul celalalt te arati deranjat de faptul ca se scria de datari, desi tu o luasei la sfarsit su geocentrismul. Acum scrii mesaje nici macar legate de crestinism, ci de filozofiile vestice, fara nicio legatura cu subiectul.
Ti-am scris ca stiu ce crezi si tot ce scrii se reduce doar la acea conceptie. Adica spuneam ca sustinand geocentrismul, desi stii ca nu e adevarat, tu incerci sa arati ca nu trebuie sa ne bazam si pe ratiune, ci doar pe credinta. Adica sa suprimam adevarul sis a credem orice idee oricat de proasta ar fi. Si eu ti-am spus ca asta e gandirea orientala, din paganism. Chiar si data trecuta cand ai fost pe forum ti-am scris ca ceea ce sustineti voi tine mai mult de paganism. Noi nu credem orbeste in ceva, ca de aia rad si pe buna dreptate ateii de unii credinciosi, mai ales neoprotestanti, ca ei invata asa.
Ar inseamna ca daca un adventist vine si spune credinta lui unii sa se duca la el, ca doar credinta conteaza, fara ratiune.
Cum ti-am spus, ai ajuns de la o conceptie gresita, geocentrismul, sa incepi sa te indrepti spre alte idei si credinte. A crede cineva in geocentrism nu e nicio eroare dogmatica, dar a-l introduce in invatatura, in dogma, devine deja ratacire. la fel cum a crede ca un cal are zece picioare nu tine de credinta, dar a spune ca asta cu zece picioare e dogma e erezie. Si o invatatura gresita atrage pe altele.
Daca poti lasa mandria deoparte si tine-te de invatatura adevarata, nu de cea propovaduita de oricine ar fi (ca si Arie si altii erau foarte credinciosi si teologi mari). Ti-am spsu ca mai era cineva pe forum care a fost banat de cateva ori pentru ca era agresiv. La inceput discutam impreuna impotriva catolcismului, chiar eu am protestat cand a fost banat. Dar el a inceput sa sustina tot felul de rataciri cand a reintrat. Adica Filioque, nebotezarea copiilor, etc. Pentru ca asculta doar de mintea lui isi forma tot timpul invataturi gresite, preluate de la catolici sau protestanti. Pentru ca l-am contrazis a inceput sa fie agresiv si cu mine, desi eram inainte de aceeasi parte. Si era exact ca tine, vorbea ca tine, ba chiar si asta cu ordinea la subiecte, sa se pastreze subiectul topicului.
Renunta la mandrie, ca ea te face sa crezi ca stii multe, desi nu intelegi foarte multe, si te face sa fii si agresiv. Si tine-te de invatatura ortodoxa, adevarata, nu fabulatii ce vin de fapt din catolicism. Pentru ca tu scrii doar despre aceste lucruri, nu te-am vazut scriind la alte subiecte. Geocentrismul ca invatatura este o ratacire din catolicism. Sper sa nu incepi sa devii agresiv pentru ca am criticat ce scrii, ca data trecuta.