Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Rusaliile
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.06.2012, 20:10:57
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Daca luam aminte la traditia iconografica ortodoxa a praznicului Cincizecimii vom vedea ca aceasta variaza in ceea ce priveste reprezentarea Maicii Domnului. In unele icoane ale Pogorarii Sfantului Duh este prezenta, in altele nu.

Ce sa intelegem de aici? Este vorba de o ambiguitate, prezenta Maicii Domnului in aceasta icoana fiind "facultativa", lasata la alegerea iconarului?...
Da, cred că prezența Maicii Domnului este lăsată la latitudinea iconarului, dar nu o numesc ambiguitate; din asta înțelegând eu mai mult simpatiile iconarului decât respectarea regulilor. Occidentalii au un cult mai dezvoltat(dpmdv) privind Mariologia. Maica Domnului oricum era neprihănită și nu avea nevoie ca Duhul Sfânt să se pogoare peste Ea, așa cum aveau apostolii.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 21.06.2013, 18:45:39
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit De ce s-a aratat Duhul Sfant in chip de limbi ca de foc?

Mitropolitul Hierotheos Vlachos ne invata in acest sens:

"In primul rand, Duhul Sfant Si-a facut aparitia sub forma limbilor pentru a arata ca are aceeasi fiinta cu Dumnezeu Cuvantul, fiindca nimic nu este mai legat de cuvant decat limba. Astfel, s-a vadit ca Duhul Sfant nu are o lucrare diferita de cea a lui Dumnezeu Cuvantul, in acelasi timp, Duhul Sfant a aparut in chip simtit, sub forma limbilor, pentru ca sa arate ca invatatorul adevarului are nevoie de limba cu har.

Limbile sub forma carora S-a aratat Duhul Sfant erau de foc, lucru care are o mare insemnatate. Focul vadeste faptul ca Duhul Sfant este de aceeasi fiinta cu Tatal si cu Fiul, deoarece Dumnezeu este foc mistuitor. Asadar, Duhul Sfant are aceeasi fire si aceeasi lucrare cu Tatal si cu Fiul. In plus, limbile de foc arata chipul indoit al felului in care lucreaza propovaduirea Apostolilor, pentru ca focul lumineaza, dar si arde, in acelasi fel in care invatatura transmisa prin Hristos ii lumineaza pe cei care se supun si ii blesteama pe cei care nu cred. Desigur, focul in chipul caruia Si-a facut aparitia Duhul Sfant nu era un foc zidit, ci unul nezidit. De aceea, Sfantul Evanghelist nu a spus limbi de foc, ci limbi ca de foc." (Predici la marile sarbatori)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 21.06.2013, 23:05:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Pogorârea Duhului Sfânt, schimbarea la față a omului

La Pogorârea Sfântului Duh, omul și, prin el, întreaga lume sunt chemați să se împărtășească de această viață și slavă dumnezeiască. Se schimbă la față duhul omului, care a primit Duhul Sfânt și dorește viața cea nouă.

La Schimbarea la Față este proslăvit Dumnezeu-Omul. Slava Lui nu e o simplă priveliște sau un simbol, ci e adevărata proslăvire și transfigurare a firii omenești și descoperirea vieții celei noi. Schimbându-Se la față, Domnul a arătat slava împărăției Sale Cerești și slava firii Sale omenești îndumnezeite, pentru ca apostolii, văzându-i mai târziu suferințele și umilirile, să înțeleagă că aceasta este calea pe care și ei trebuie să meargă, pentru ca la fel să strălucească și ei în împărăția lui Hristos, de lumina slavei dumnezeiești.
La Pogorârea Sfântului Duh, omul și, prin el, întreaga lume sunt chemați să se împărtășească de această viață și slavă dumnezeiască. Se schimbă la față duhul omului, care a primit Duhul Sfânt și dorește viața cea nouă. Duhul Sfânt S-a pogorât peste apostoli, și prin ei peste toți cei ce merg pe calea mântuirii. El S-a pogorât în limbi de foc: puterea renăscătoare și transfiguratoare a Sfântului Duh pârjolește tot ce este păcătos, și lumea va începe o viață nouă, curățindu-se prin foc. Duhul Sfânt îi dă omului puterea să primească viața cea nouă, făurită de Fiul lui Dumnezeu, îi dă puterea să se împărtășească și să se înrudească cu El.

(Sfântul Ioan Maximovici, Predici și îndrumări duhovnicești, Ed. Sophia, București, 2001, p. 216)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 22.06.2013, 22:52:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Pogorârea Sfântului Duh



Anul acesta, Duminica Pogorârii Sfântului Duh sau a Rusaliilor este sărbătorită de Biserica Ortodoxă la 23 iunie. Faptele Apostolilor (2, 1-4) mărturisesc despre acest eveniment foarte important din viața Bisericii, când Sfântul Duh s-a pogorât în chipul limbilor de foc peste Apostoli: „Și când a sosit ziua Cincizecimii, erau toți împreună în același loc. Și din cer, fără de veste, s-a făcut un vuiet, ca de suflare de vânt ce vine repede, și a umplut toată casa unde ședeau ei. Și li s-au arătat, împărțite, limbi ca de foc și au șezut pe fiecare dintre ei. Și s-au umplut toți de Duhul Sfânt și au început să vorbească în alte limbi, precum le dădea lor Duhul a grăi”.

Sărbătoarea cade totdeauna la 10 zile după înălțare sau Ia 50 de zile după Paști, când a avut loc evenimentul sărbătorit. Ε totodată sărbătoarea întemeierii Bisericii Creștine, căci în aceeași zi, în urma cuvântării însuflețite a Sfântului Apostol Petru, s-au convertit la creștinism ca la trei mii de suflete, care au alcătuit cea dintâi comunitate creștină din Ierusalim (Fapte 2, 41), nucleul Bisericii de mai târziu.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 23.06.2013, 13:37:08
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Predica din 2001 a Părintelui Galeriu la Pogorârea Sfântului Duh.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 23.06.2013, 22:29:15
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Sfantul Duh este material sau spiritual?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 01.06.2015, 16:29:56
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

In convorbirea cu samarineanca Hristos ii spune ca Dumnezeu e Duh.
In nici un caz nu este material dar nici spiritual asa cum sunt spiritele create care se spune ca sunt nemateriale dar nu sunt decat aparent nemateriale avand de fapt volum si masa insa foarte mici , eterice. Singur Dumnezeu , este fara forma masa volum , necreat si deci nu este bipolar caci tot ce este creat este de fapt bipolar , o vibratie o unda sustinuta de Dumnezeu.
Fiinta lui Dumnezeu ne este necunoscuta doar radiatia lui energia necreata numita har care vine din fiinta lui o simtim care nefiind oscilanta ca orice alta energie , lucru creat ,o simtim atat de diferita inconfundabila si linistitoare , acea pace divina.
Asta am inteles eu din ce am citit in scrierile ortodoxe.

Nu am gasit pe net care sunt cele 7 daruri ale Duhului Sfant enumeraate in slujba de dupa sfanta liturghie de ieri. Daca poate cineva sa le scrie aici ii multumesc !
Reply With Quote
  #48  
Vechi 01.06.2015, 16:32:52
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Nu stiu de ce nu pot edita.
Am vrut sa scriu ca : fiinta lui Dumnezeu NU ne este conoscuta. Am uitat sa pun negatia.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 02.06.2015, 04:55:12
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Arrow Cele Șapte Daruri ale Duhului Sfânt

Am găsit că cele 7 daruri ale Duhului Sfânt sunt evidentiate în Biblie - Isaia, cap. 11, versetele 2-3:

"Și Se va odihni peste El Duhul lui Dumnezeu, duhul înțelepciunii și al înțelegerii, duhul sfatului și al tăriei, duhul cunoștinței și al bunei-credințe. Și-L va umple pe El duhul temerii de Dumnezeu. Și va judeca nu după înfățișarea cea din afară și nici nu va da hotărârea Sa după cele ce se zvonesc,"

Si am mai găsit un articol al pr. prof. Dumitru Stăniloae - pe CrestinOrtodox, din care am extras un paragraf :
"Astfel trebuie să întelegem faptul că, din cele sapte daruri ale Duhului Sfânt: duhul temerii, duhul tăriei, duhul sfatului, duhul stiintei, duhul cunostintei, duhul întelegerii, duhul întelepciunii, primele două indică aproape exclusiv puterea făptuitoare: al temerii, retinându-ne de la rele; al tăriei, îndemnandu-ne la săvârsirea celor bune. Din această fază initială lipseste deocamdată cunoasterea lămurită. Ea vine abia pe urmă, fiind reprezentată de celelalte cinci daruri."

http://www.crestinortodox.ro/religie...duh-69508.html
Reply With Quote
  #50  
Vechi 02.06.2015, 21:30:18
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Multumesc mult Mirela , sa fie primit !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pogorarea Duhului Sfant - revarasarea darurilor georgeval Generalitati 2 14.06.2011 12:36:06
Rusaliile - Pogorarea Sfantului Duh terzipetre Intrebari utilizatori 1 24.05.2010 16:23:33
Schitul Pogorarea Duhului Sfant - Dragesti geor90 Intrebari utilizatori 0 20.04.2010 18:04:42
Pogorarea Sfantului Duh si nationalismul mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 4 21.02.2010 23:15:26