Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #781  
Vechi 17.11.2016, 13:07:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cand stapinirea o sa decida ca trebuie sa invete copiii tai despre "polivalentele" amorului trupesc, ai sa te supui, Ioane?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #782  
Vechi 17.11.2016, 15:54:48
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Nu imi amintesc ca apostolul Pavel sa se fi supus stapanirii si sa venereze Cezarul ca un zeu (asa cum faceau celelalte popoare supuse Romei). Respect da, supus nu!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #783  
Vechi 18.11.2016, 22:47:31
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ei afirma ca sunt un procent oarecare din populatie si ca se nasc asa. Neadevarat, in Grecia Antica aproape toti barbatii erau bisexuali, era obisnuita si pedofilia. La fel, in multe civilizatii (America precolumbiana, de exemplu) se practica homosexualitatea pe scara larga. Deci este vorba de mentalitate...
Și totuși unii respingeau această mentalitate. Dar să fie vorba doar despre influența grupului cultural dominant?
Se pare că de fapt este mereu o "combinare" personală de 3 mari factori: ereditatea, mediul, educația instituționalizată. Jocul celor 3 variabile este imprevizibil în cazul fiecărui om. Uneori e decisiv mediul familial, alteori influența unui dascăl, alteori bagajul genetic. Greu de spus...
Mai există și un al patrulea factor, deloc neglijabil. L-am întâlnit în filmul acela rusesc, "Preotul". Acolo vedem că, în ciuda unei familii evreiești tradiționale, mica "gâză" este receptivă la Cuvântul lui Dumnezeu și se hotărăste să devină creștină, împotriva insistențelor familiei. Sunt, deci, în total 4 factori mari care influențează devenirea unui om.
Probabil că la fel stau lucrurile și cu homosexualii. Nu știm care este, de fapt, "ecuația" lor, a fiecăruia în parte. Eu am cunoscut mai mulți și am descoperit că au povești de viață destul de diferite. Nu merge, așadar, să tragem în grabă o concluzie generală, doar ca să scăpăm de stresul unei probleme delicate.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Homosexualitatea fiind considerata ceva normal, homosexualii le spun celorlalti ca macar ar trebui sa incerce, sa vada daca e gay sau nu. La tineri poate prinde bine aceasta idee.
Unele lucruri e bine să nu fie încercate niciodată. Dacă ar fi ținut cont de asta, probabil că însăși Eva s-ar fi abținut să muște din măr.
Dar dacă unii sunt tentați să dea curs invitației de a încerca experiența homosexuală, asta ține de multe variabile: presiunea grupului și teama de a fi exclus din grup, sugestibilitatea mai ridicată a unora, dileme privind identitatea personală, un gust prea ridicat al riscului, impulsivitate etc. Și o educație cu totul precară, desigur.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Aici e o descriere a acestui personaj: http://www.cuvantul-ortodox.ro/recom...ponsabil-pent/
În general descrierile de acest gen conțin numeroase exagerări. Portretul făcut lui Kinsey este prea întunecat pentru a fi demn de crezare. Există o regulă, Cătălin, potrivit căreia pentru a cunoaște un om trebuie să accepți din start că el nu e niciodată atât de rău cum îți pare și nici atât de bun.
Eu nu îl cunosc pe Kinsey, nu m-a interesat în mod special problema sexologiei și, chiar dacă l-oi fi întâlnit pomenit pe la cursuri, nu i-am reținut numele. Ar trebui să studiez cu atenție măcar o lucrare de-a lui că să îmi fac o opinie.
Totuși, nu pot să nu sesizez ridicolul unui argument adus împotriva lui: anume, că pentru a studia comportamentul sexual al copiilor, autorul a trebuit să-i molesteze...
Ei bine, am studiat și eu comportamentul sexual al copiilor. Avînd 4 copii, mi-a atras atenția conduita lor genitală (hai să nu-i spun chiar sexuală). Ei bine, metoda mea de studiu nu a fost molestarea, ci ...observația. Când vei avea un copil, poți și tu, dacă dorești, să observi cu ochiul liber cum se raportează copilul la organele genitale și să constați ce reacții emoționale are. Nu știu dacă e vorba, propriuzis de masturbație, însă e cert că descoperirea genitalității îi face plăcere copilului. Privește singur, când vei fi tată, și trage concluziile direct din experiență, fără să te lași influențat de vreo teorie sau alta.
Acum, nu sunt sigur că cercetătorii sexualității infantile nu au folosit și alt emetode. E posibil ca ei să fi apelat chiar la metode mai puțin acceptabile etic și chiar condamnabile. În orice caz, un lucru e cert și se poate constata lesne: mulți copii au comportamente erogene/sexuale foarte de timpuriu.
Pe de altă parte, lucrînd cu familii, mi s-au plâns destui părinți de conduita masturbatorie a copiilor mici. Eu i-am sfătutit întotdeauna pe părinții îngrijorați să nu dea atenție comportamentului copilului și să se centreze pe problemele majore din familie. Pe măsură ce familia se liniștea (scădeau conflictele dintre părinți etc.), se retrăgea și conduita masturbatorie a copilului. Aceasta e un fapt demult consemnat în psihologie: masturbația la copil este o cale de eliberare din stresul provocat de familia conflictuală.
În fine, mi se pare nepotrivit ca Kinsey să fie comparat cu Freud. Acesta din urmă nu era sexolog, ci psihanalist. El a luptat mult să arate oamenilor că sexualitatea poate deveni nevrotică și că sensul dezvoltării este prin sublimarea instinctului sexual, iar nu prin erotizare excesivă. El propunea cultura în locul sexului, de pildă. Sau sportul sau munca creatoare. Citește, de pildă, "Introducere în psihanaliză. Psihopatologia vieții cotidiene" și vei vedea limpede că Freud e necunoscut publicului dar e criticat ca și cum i-ar cunoaște careva opera... O cunosc foarte puțini, de fapt.
Reply With Quote
  #784  
Vechi 19.11.2016, 09:22:47
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cand stapinirea o sa decida ca trebuie sa invete copiii tai despre "polivalentele" amorului trupesc, ai sa te supui, Ioane?
Când Hristos îndeamnă/poruncește "Dă-i Cezarului...", face o distincție între socotelile lumii acesteia și treburile duhovnicești. Învățătorul nu se ocupă, cum ar fi vrut zeloții, cu schimbarea regulilor vieții sociale, cu influențarea puterii lumești. El vine să aducă o singură eliberare: cea de sub tirania morții veșnice. De aceea Îi spunem Mântuitor.
Dar astăzi credem că întâmplările din istorie sunt mai importante decât petrecerea interioară si comuniunea oamenilor din Biserică. Și greșim grav, periclitîndu-ne mântuirea. Nici un fapt exterior, fie el cât de cutremurător, nu poate avea nici a mia parte din importanța unei așezări sau deraieri lăuntrice și a raportului cu semenul bazat pe iubirea jertfelnică. De aceea, creștinul are de câștigat doar dacă știe să facă abstracție de tentația rascolnicului, a revoluționarului.
Pentru mine, a fi supus Cezarului înseamnă a respecta legile puterii legitime din locul unde mă aflu. Dacă trăiesc la Roma, respect legea locului. Nu mă războiesc cu legile vremii pe motiv că sunt creștin. În numele Crucii au făcut destui nebuni lucruri demne de iad și caut să nu mă număr printre aceștia. Prefer să fac treburi drăcești în numele prostiei mele, dacă tot le fac... Deși aș prefera să nu le fac deloc.

Stăpânirea poate decide orice. Se poate preda orice în școli, chiar dacă e de tot râsul.
Asta nu mă împiedică să le spun copiilor varianta mea, să lupt pentru a-i ajuta acolo unde e nevoie, să îi țin la învățătura Bisericii și a oamenilor din istoria lumii pe care eu îi prețuiesc laolaltă cu mulți.
Ce treabă am eu cu stăpânirea, când știu că fiul meu e deja conștient cum stau lucrurile cu sexualitatea? Am avut eu grijă să cunoască tot ce era de cunoscut în fiecare etapă de dezvoltare a copilului, fără să îl îmbrobodesc cu povești pentru tonți. I le-am expus și pe astea, tocmai ca să devină conștient de ridicolul prostiei mincinoase și plină de ifose.
Printre altele, am încredere în capacitatea copilului de a sesiza în mod firesc anomaliile din jurul lui și din propriul comportament. Nu mă tem prea tare că alții îi vor răsturna filosofia și credințele. Iar dacă se va întâmpla, știu din experiență că Bunul Dumnezeu îi va da mereu prilejul să se întoarcă Acasă și să fie viu.
Reply With Quote
  #785  
Vechi 19.11.2016, 16:21:16
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Dar ce înțelegem, de fapt, prin "învățare", Alin?
Poate că e potrivit să facem distincția între stimulare, pe de o parte și modificare lăuntrică și comportamentală, pe de altă parte.
Nu orice propunere/informație duce, obligatoriu, la o achiziție care se impune în conduita mintală sau acțională. Sunt multe filtre vii în personalitatea copilului, iar acesta nu e o tabula rasa cum le place unora, isteți și "iubitori", să creadă. În orbirea minții lor trufașe care nu are pic de priză la taina omului.
Multe auzim, doar unele primim și incă mai puține facem. Nu toate informațiile ne cuceresc inima. Iar când e de "pus la inimă", cine mai știe ce și cum se așază...
Deci e posibil (și cu totul demn de crezare) ca, în ciuda unei "educații alese" să ai ca rezultat o pramatie, după cum se întâmplă și invers: cresc nuferi albi prin noroi. În ciuda acestuia și folosindu-se de el.
În concluzie, optimismul meu privind relativizarea "învățăturii" lumești pentru un suflet viguros altoit de părinți care își văd de treaba lor, este justificat. Nu mor caii când vor câinii, slugile când vor stăpânii.
Reply With Quote
  #786  
Vechi 19.11.2016, 21:37:04
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Cu alte cuvinte creștinul nu este unul care se împotrivește rânduielilor lumii acesteia, rânduielilor Cezarului. Într-un singur caz este îndreptățit să nu se supună, anume în cazul în care Cezarul îi cere creștinului să se lepede de Hristos. Nădejdea creștinului este în Hristos si nu "în cei puternici, în fiii oamenilor, în care nu este izbavire."

Pe de altă parte, dragă Ioane, lipsa credinței sau a capacității de bun pedagog cu proprii copii nu mi-ar da aceeași încredere cum că nu contează ce se predă în școală. Nu toți cred că avem aceleași resurse. Fiecare cu măsura și a nivelul lui de înțelegere. Eu de exemplu nu știu dacă aș face față unei asemenea încercări, de aici poate și teama de nu lăsa ca anormalul să fie legiferat. Paza bună ne pazește de primejdia rea. Eu am înțeles că ești pentru demersul Coliției, fiind soț și tată, dar nu vrei să fii în ton cu modul de raportare al creștinilor față de homosexuali și KI. Poate aici este și punctul în care apare divergența în opinii. Apropo, KI putea fi mai diplomat chiar dacă acel pastor i-a cerut un ultimatum, lucru care nu se cade din partea unui așa-zis creștin.

Frumos este că toți creștinii s-au unit și au uitat ce hram poartă. :)

Last edited by simpllu; 19.11.2016 at 22:04:48.
Reply With Quote
  #787  
Vechi 19.11.2016, 22:15:29
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Colegule, ai formulat simplu ceea ce eu am labartat pe multe pagini.
Si chiar mi-ai atras atentia spre posibilitati pe care le ignoram.
Ce sa zic, decat multam fain...:)
Reply With Quote
  #788  
Vechi 20.11.2016, 01:07:18
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Eu de exemplu nu știu dacă aș face față unei asemenea încercări, de aici poate și teama de nu lăsa ca anormalul să fie legiferat.
Înțeleg.
Teama mea, însă, este alta. Și am ajuns la o anumită formă de resemnare față de situația asta, care a devenit un gigant monstruos în viața noastră socială.
Anume, deși sunt legiferate nenumărate lucruri normale, ele sunt încălcate sistematic și nu rareori lumea procedează invers. De parcă legea este, la noi, anume ca să știm ce avem de făcut invers. Formalismul și demagogia, lichelismul si șmecheria - domnesc apăsat pe la noi.
Nu este și aceasta, deja, o mare perversiune?
Iată teama și resemnarea mea!...
Reply With Quote
  #789  
Vechi 20.11.2016, 23:40:06
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Un lucru e cert: nu te-ai resemnat cu perversiunea din rândurile celor de care te doare cel mai tare și de la care ai fi avut mai multe pretenții.
Reply With Quote
  #790  
Vechi 21.11.2016, 00:12:29
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Am fost dăscălit încă de mic, atât de mama cât și de tata, să fiu receptiv la frumusețe. Ei erau oameni frumoși, oameni ai frumuseții și voiau să cunosc și eu bucuria de trăi frumusețea, în frumusețe.
Mama, ceva mai îngăduitoare mereu, se mulțumea să mă pună în contact firesc cu frumusețea. Că doară mă purta adesea la sân și îmi glăsuia cu vocea ei ca un cântec dulce...:) Nimic nu era mai frumos decât să cânte mama, îmi amintesc...
Tata, însă, era mai pretențios: el îmi cerea depotrivă să smulg frumusețea și să fiu prezent în contactul cu ea. Nu admitea să fiu leneș, nesimțit, nepăsător, lipsit de vigilență, chiar, în preajma lucrului frumos. Pentru el, care era un estet(ist), bănuiesc că frumusețea se zbătea undeva între idol și Dumnezeu... Sau, poate, i-o fi fost chiar cruce.
Fiind crescut așa, am înțeles mai târziu un lucru: nu știm să trăim în preajma iubirii și în iubire. Poate că lucrul cel mai greu pe care îl năzuim astăzi este tocmai cel mai firesc: să primim iubirea. Despre a o dărui nici nu mai pomenesc...
Ca urmare, când spun că îmi pasă mai puțin de o nouă neregulă și mai mult de regulile cele bune pe care noi le-am încălcat de mii de ori, spun de fapt că
înainte de a ne teme de rău, s-ar cuveni să luăm aminte cât de mult am batjocorit binele.
Ne temem de dracu înainte să Îl fi iubit pe Dumnezeu, înainte de a primi cum se cuvine dragostea Lui.
Nu de lucrarea răului mă tem eu, ci de refuzul de a fi dat curs, în întreaga mea viață, chemării și lucrării binelui.
Nu frica mă reține și mă judecă deja, ci refuzul iubirii, de care devin tot mai mult conștient.
Când noi, ca popor, am avut toate bunătățile care se puteau închipui (și ce bunătate mai mare decât un mod creștinesc de a fi, moștenit de la înaintași, am fi putut avea?) și le-am batjocorit, lepădîndu-le pentru poșirca vremurilor ăstora de "libertate", când noi ne-am dat după legi străine, după mentalități cu totul nefirești și nespecifice nouă: cum de suntem acum atât de preocupați de legiferarea nu știu cărei trăznăi?

De-o vreme, iertat să fiu de mărturisire, îmi spun că nu ar fi îngăduit Dumnezeu încercarea aceasta dacă noi nu o meritam din plin...
Și în loc să vedem unde anume am greșit, profitînd de prilejul că Domnul ne-a mai dat un semn, și să îndreptăm fiecare și cu toții laolaltă greșalele noastre, fructificînd astfel "portița" lăsată de Domnul în această ispită (căci Domnul nu dă ispita fără să dea totdată și ieșirea din ea), noi ce-am făcut? Orbi și surzi, ne-am încordat voinicește și, ca și cum am fi voit să ne arătăm vrednicia, am adunat toată împotrivirea noastră pe aproapele păcătos.
Să ne fi făcut mai întâi căința și pocăința, ca popor, pentru multele noastre fărădelegi - și așa să-i fi întâmpinat pe cei "răi".
Dar așa, procedînd cum am procedat, mă tem că încă mai mult ne-am cufundat și ne-am îndepărtat de noi înșine și de Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde