Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.11.2010, 13:58:40
Penticostalul Penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2010
Mesaje: 30
Implicit

Sectantii ortodocsi (si de toate felurile) cred ca doar ei au voie sa se numeasca Biserica. In opinia lor toti ceilalti crestini sunt sectanti, eretici, schismatici, nebuni si demonizati.

Ortodocsii cu scaun la cap stiu insa ca pe planeta pamant mai exista si Biserica Catolica. Si Biserica Penticostala. Si Biserica Evanghelica. Si Biserica Baptista...

Va dau ca exemplu ceea ce spunea Patriarhul Teoctist in 2003:
" - Subliniem in acest sens relatiile Bisericii Ortodoxe Romane cu Biserica Evanghelica din Germania (EKD).
Pe langa indelungatele schimburi de profesori si de studenti, de ajutorul si sprijinul exceptional pe care Biserica Ortodoxa Romana l-a primit din partea EKD cu multe prilejuri si pentru care tin sa multumesc acestei Biserici, si cu acest prilej, din toata inima, trebuie sa amintim ca cel mai substantial dialog teologic pe care la purtat Biserica Ortodoxa Romane este cel cu EKD.

Aceste doua Biserici poarta un dialog teologic oficial din 1979, prin care s-a ajuns la considerabile puncte de convergenta cu privire la doctrina si viata spirituala a acestor doua Biserici. In noiembrie 2002 s-au desfasurat la Cluj lucrarile celei de-a zecea intruniri de dialog ale comisiilor EKD si BOR, care au dezbatut impreuna tema: Biserica cea una a lui Hristos si pluralitatea Bisericilor de astazi.

In declaratia finala adoptata la aceasta intrunire, s-a aratat ca sunt inca multe aspecte de diferenta cu privire la ecleziologia celor doua Biserici, dar, in acelasi timp, aceste doua Biserici se considera, prin acest dialog, ca fiind intr-o comuniune de dialog si de rugaciune, lucrand impreuna la refacerea unitatii depline de credinta, singura capabila sa permita comuniunea euharistica intre aceste Biserici.
Deci, fiilor, nu doar ca sunt biserici, dar aceste biserici acorda BOR "sprijin exceptional", fac schimb de profesori si sunt intr-o comuniune de dialog si rugaciune...

Adica adevaratii crestini, in ciuda diferentelor, stiu sa nu se ocarasca la fiecare luare de cuvant, stiu sa aprecieze punctele forte ale celuilalt chiar daca este diferit.

Pacea Domnului.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.11.2010, 14:44:46
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Ceea ce dumneata te faci că nu înțelegi este că aici este vorba despre o abordare oficială diplomatică a Bisericii lui Hristos. Însă teologia dogmatică și ecleziologia Bisericii Ortodoxe spune cu totul altceva; însă pentru a avea niște relații diplomatice și pentru a nu ofensa alte culte "creștine" Biserica Ortodoxă poate folosi și anumite exprimări care în realitate nu sunt conforme cu Teologia și Ecleziologia ei, ci sunt conforme cu anumite concepții ale relațiilor diplomatice cu alte culte.
Bine doctore, dumneata ești mai diferit, poți lăsa deoparte diplomația și poți ofensa, jigni și demoniza pe oricine nu este ca tine; dar lasă-i pe ortodocși să aibă un limbaj adecvat statutului lor de buni creștini. Pacea Domnului Iisus!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.11.2010, 18:55:06
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
La nivel oficial, Biserica ortodoxă Română le consideră culte ori chiar biserici, astfel apar în toate actele și comunicatele ei.

da, dar potrivit teologiei ortodoxe, cultele neo-protestante tot secte sunt considerate
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.11.2010, 18:56:31
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Vezi mesajul
Sectantii ortodocsi (si de toate felurile) cred ca doar ei au voie sa se numeasca Biserica. In opinia lor toti ceilalti crestini sunt sectanti, eretici, schismatici, nebuni si demonizati.

Ortodocsii cu scaun la cap stiu insa ca pe planeta pamant mai exista si Biserica Catolica. Si Biserica Penticostala. Si Biserica Evanghelica. Si Biserica Baptista...

Va dau ca exemplu ceea ce spunea Patriarhul Teoctist in 2003:
" - Subliniem in acest sens relatiile Bisericii Ortodoxe Romane cu Biserica Evanghelica din Germania (EKD).
Pe langa indelungatele schimburi de profesori si de studenti, de ajutorul si sprijinul exceptional pe care Biserica Ortodoxa Romana l-a primit din partea EKD cu multe prilejuri si pentru care tin sa multumesc acestei Biserici, si cu acest prilej, din toata inima, trebuie sa amintim ca cel mai substantial dialog teologic pe care la purtat Biserica Ortodoxa Romane este cel cu EKD.

Aceste doua Biserici poarta un dialog teologic oficial din 1979, prin care s-a ajuns la considerabile puncte de convergenta cu privire la doctrina si viata spirituala a acestor doua Biserici. In noiembrie 2002 s-au desfasurat la Cluj lucrarile celei de-a zecea intruniri de dialog ale comisiilor EKD si BOR, care au dezbatut impreuna tema: Biserica cea una a lui Hristos si pluralitatea Bisericilor de astazi.

In declaratia finala adoptata la aceasta intrunire, s-a aratat ca sunt inca multe aspecte de diferenta cu privire la ecleziologia celor doua Biserici, dar, in acelasi timp, aceste doua Biserici se considera, prin acest dialog, ca fiind intr-o comuniune de dialog si de rugaciune, lucrand impreuna la refacerea unitatii depline de credinta, singura capabila sa permita comuniunea euharistica intre aceste Biserici.
Deci, fiilor, nu doar ca sunt biserici, dar aceste biserici acorda BOR "sprijin exceptional", fac schimb de profesori si sunt intr-o comuniune de dialog si rugaciune...

Adica adevaratii crestini, in ciuda diferentelor, stiu sa nu se ocarasca la fiecare luare de cuvant, stiu sa aprecieze punctele forte ale celuilalt chiar daca este diferit.

Pacea Domnului.
Păi dumneata nu ai făcut decât să confirmi ceea ce eu deja am explicat, și anume că în relațiile de dialog cu alte comunități religioase, Biserica Ortodoxă folosește acest tip de dialog diplomatic. În ceea ce privește așa-zisă "Biserică" EKD, aceasta nici măcar nu este o "biserică" ci este o federație de culte luterane, reformate (calviniste) și unite (luterani și calviniști). Iar ca să intrăm și mai în amănunt protestanții tradiționali (luteranii și calviniștii) sunt diferiți de sectele neoprotestante. Spre exemplu lutheranii cred într-o anumită formă de prezență reală a lui Hristos în Euharistie, pe când neopăcăliții sunt total pe lângă la acest aspect. Faptul că există anumite elemente de creștinism la lutherani și reformați asta nu înseamnă că ei constituie Biserică. Ei sunt doar niște comunități religioase protestante, autointitulate "Biserici" prin uzurparea titlului de biserică de la romano-catolici.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.11.2010, 19:11:19
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Vezi mesajul
Sectantii ortodocsi (si de toate felurile) cred ca doar ei au voie sa se numeasca Biserica. In opinia lor toti ceilalti crestini sunt sectanti, eretici, schismatici, nebuni si demonizati.

Ortodocsii cu scaun la cap stiu insa ca pe planeta pamant mai exista si Biserica Catolica. Si Biserica Penticostala. Si Biserica Evanghelica. Si Biserica Baptista...

Va dau ca exemplu ceea ce spunea Patriarhul Teoctist in 2003:
" - Subliniem in acest sens relatiile Bisericii Ortodoxe Romane cu Biserica Evanghelica din Germania (EKD).
Pe langa indelungatele schimburi de profesori si de studenti, de ajutorul si sprijinul exceptional pe care Biserica Ortodoxa Romana l-a primit din partea EKD cu multe prilejuri si pentru care tin sa multumesc acestei Biserici, si cu acest prilej, din toata inima, trebuie sa amintim ca cel mai substantial dialog teologic pe care la purtat Biserica Ortodoxa Romane este cel cu EKD.

Aceste doua Biserici poarta un dialog teologic oficial din 1979, prin care s-a ajuns la considerabile puncte de convergenta cu privire la doctrina si viata spirituala a acestor doua Biserici. In noiembrie 2002 s-au desfasurat la Cluj lucrarile celei de-a zecea intruniri de dialog ale comisiilor EKD si BOR, care au dezbatut impreuna tema: Biserica cea una a lui Hristos si pluralitatea Bisericilor de astazi.

In declaratia finala adoptata la aceasta intrunire, s-a aratat ca sunt inca multe aspecte de diferenta cu privire la ecleziologia celor doua Biserici, dar, in acelasi timp, aceste doua Biserici se considera, prin acest dialog, ca fiind intr-o comuniune de dialog si de rugaciune, lucrand impreuna la refacerea unitatii depline de credinta, singura capabila sa permita comuniunea euharistica intre aceste Biserici.
Deci, fiilor, nu doar ca sunt biserici, dar aceste biserici acorda BOR "sprijin exceptional", fac schimb de profesori si sunt intr-o comuniune de dialog si rugaciune...

Adica adevaratii crestini, in ciuda diferentelor, stiu sa nu se ocarasca la fiecare luare de cuvant, stiu sa aprecieze punctele forte ale celuilalt chiar daca este diferit.

Pacea Domnului.
Dealtfel dialogul ecumenic teologic dintre Bisericile Ortodoxe locale și EKD nu va face decât până la urmă să îi aducă în ascultare față de adevărata Biserică a lui Hristos pe rătăciții frați protestanți. Din milă și iubire creștinească a acceptat Sfânta Biserică intrarea în dialog cu acești protestanți rătăciți de la calea cea dreaptă. Îi așteptăm în continuare la adevărata credință și la adevărata Biserică a lui Hristos, îi așteptăm să se pocăiască de toate rătăcirile lor, să primească pastorii sau preoții lor hirotonia Bisericii Ortodoxe, lăcașele lor de cult și altarele lor să fie sfințite de Episcopii ortodocși, să celebreze împreună cu noi, pocăiți fiind, Sfânta Liturghie a sfântului Ioan Hrisostom, să mărturisească Crezul niceo-constantinopolitan împreună cu noi și să se împărtășească împreună cu noi din adevărata sfântă euharistie adică cea a Bisericii Ortodoxe, adică să se împărtășească împreună cu noi din Trupul și Sângele Domnului și Dumnezeului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos sub chipul pâinii și al vinului consacrate de preoții de preoție sacramentală de succesiune apostolică.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.11.2010, 20:26:05
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit multstimate domn penticostal

eu te-asi ruga sa ne dai reteta revenirii domniei voastre printre noi,poate o mai aplica si altii ce isi asteapta rindul cam de muuuultisor.in rest toate cele bune.imi place camasa ta cea albastra.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.11.2010, 20:52:48
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Vezi mesajul
BO se exprima intr-un fel dar realitatea e cu totul alta...
...si daca ti-as spune ca esti o rautate de om, te-ai supara pe mine...
Ai auzit de "orbirea sufleteasca"?? e mai grava ca cea trupeasca..

Voi , NP, nu vedeti decat cu ochii trupesti,...nu de alta dar teologia protestanta sustine ca , caderea in pacat a omului primordial a "paralizat" toate functii prin care omul il putea percepe pe D-zeu,...asa ca , de "ochi sufletesti" atat la protestanti cat si la cei neo- , nici ca se poate vorbi......
...Deci, pe noi ORTODOCSII nu ne mira ca voi ne vedeti intr-un fel sau altul...

PS. mai bine te uita la voi in gradina sa vezi cum se practica "pocainta", si, iti pune cateva "picuri in ochi" ca sa vezi REALITATILE ASA CUM SUNT si nu cum vi le spune PASTORU...
Ce crezi tu ca este mai usor de facut in lumea asta: sa asculti povestile pastorului si sa te crezi mantuit, sau sa asculti indemnurile preotului si sa te lupti pentru mantuire?????
Astept raspuns>>>>>
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.11.2010, 21:11:27
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Vezi mesajul
Sectantii ortodocsi (si de toate felurile) cred ca doar ei au voie sa se numeasca Biserica. In opinia lor toti ceilalti crestini sunt sectanti, eretici, schismatici, nebuni si demonizati. .
Dragul meu nou-in protest,pe vremea veche exista o singura Biserica...apoi a aparut BO si BC...de aici s-a desprins Biserica Protestanta, Bis. Greco-catolica....din B.protestanta s-a desprins apoi cultele NP...
Te sfadeste tu cu cei care au scris IBU, nu cu noi...asa ca "ciocu mic si joc de glezne"...

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Vezi mesajul
Ortodocsii cu scaun la cap stiu insa ca pe planeta pamant mai exista si Biserica Catolica. i.
ai vazut ortodocsi cu scaun la cap????
eu am vazut NP care seamana leit cu fariseii din vremea lui Hristos....
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.11.2010, 10:00:40
Penticostalul Penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2010
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
eu te-asi ruga sa ne dai reteta revenirii domniei voastre printre noi,poate o mai aplica si altii ce isi asteapta rindul cam de muuuultisor.
Reteta e simpla in teorie dar mai greu de pus in practica:
Placerea de a vorbi cu Gibilan+proxy+mentalitate de alergator de cursa lunga.

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
imi place camasa ta cea albastra.
In Romania este un compliment sau o ironie, in Turcia cand cineva iti spune "imi place x, (un obiect al tau)" trebuie sa te oferi sa i-l daruiesti. E nr. 42...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.11.2010, 19:48:44
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Vezi mesajul
Reteta e simpla in teorie dar mai greu de pus in practica:
Placerea de a vorbi cu Gibilan+proxy+mentalitate de alergator de cursa lunga.


In Romania este un compliment sau o ironie, in Turcia cand cineva iti spune "imi place x, (un obiect al tau)" trebuie sa te oferi sa i-l daruiesti. E nr. 42...
sti ce spune scriptura daca ai mai multe camasi,ma asteptam sa mi-o oferi direct,te-am verificat cit esti de milostiv.dar zau chear nu am nevoie ti-o spun sincer.dar de vrei sa faci un bine i-o poti oferi unui necajit, chear ai face o fapta buna.e o ideie nu?.
Reply With Quote
Răspunde