Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 30.08.2010, 15:58:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ca Sfantul Varlaam s-a numarat in anul 1639 printre cei trei candidati propusi pentru ocuparea scaunului de Patriarh ecumenic al Constantinopolului.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 30.08.2010, 19:33:26
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Exista o vorba potrivit careia fratii ne sunt dati de Dumnezeu, pe cand prietenii ii alegem singuri. Eu sunt de parere ca prietenia este si un dar de la Dumnezeu. Prietenia se naste in momentul in care gasesti persoane care au ceva in comun cu tine.

Parintele Teofil Paraian spunea ca prietenia este ceva din realitatea raiului: “daca vrei sa stii in ce relatii sunt locuitorii cerului, in ce relatii sunt cei care sunt in rai, ma gandesc ca sunt in relatii de prietenie”.

In Epistola catre Filimon, Sfantul Apostol Pavel il intalneste in inchisoare pe Onisim, un sclav care plecase si furase pe ascuns din casa lui Filimon. Il converteste si il trimite catre acesta cu o scrisoare. Printre cele scrise, Sfantul Apostol Pavel ii spune: “Ti-l trimit pe el, chiar inima mea. Primeste-l pe el cum m-ai primi pe mine.” La aceasta stare trebuie sa ajungem prin prietenie: inima altora.

Adrian Cocosila
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #73  
Vechi 25.12.2010, 23:32:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[SIZE=3][COLOR=#0000ff] Întâlnire de lucru[/COLOR][/SIZE]


Se spune că Satan a organizat o întâlnire de lucru cu toți demonii săi. Odată ce s-au adunat toți înaintea lui, a luat cuvântul și le-a zis:
- Măi, băieți! Nu putem să-i oprim pe creștini să meargă la Biserică, să citească Sfânta Scriptură, Viețile Sfinților, și să descopere cuvântul... Nu avem nicio putere să oprim relația intimă pe care o au cu Salvatorul lor. Noi știm că odată ce se prind în legătură cu Iisus, puterea noastră asupra lor este nimicită. Din această cauză m-am tot gândit ce să facem, și iată ce idee mi-a venit... Dați-le voie să meargă la Biserică, să se închine Dumnezeului lor, dar furați-le timpul ca să nu mai aibă timp să dezvolte și să întrețină o relație cu Iisus Hristos și cu Maria, mama Lui, de care noi ne temem atât de mult. Cum vom face aceasta?
Potrivnicii creștinilor au tăcut...
- Iată cum! Țineți-i ocupați cu aspectele neesențiale ale vieții, inventați nenumărate scheme care să le ocupe mintea tot timpul.. Tentații, să cheltuiască, să-și dorească mai mult, mai mult, mai mult.. Să caute să muncească cât mai mult - 10,12,14 ore pe zi, chiar și Duminicile, pentru ca să creadă că așa își pot împlini toate cele ce țin de trebuințele lor materiale... Trimiteți-i în Spania, Italia și Anglia. Cât mai departe de familiile lor. Acolo împușcăm doi iepuri: le dăm mult de muncă și îi lipsim, pe cei mai mulți ortodocși, de bisericile lor, de spovedanie și împărtășanie…
Împuținați-le timpul pe care l-ar petrece cu copiii, cu familiile lor. Suprastimulați-le mintea ca să nu mai poată auzi liniștea, care le-ar putea oferi un timp de meditație la rostul vieții lor și să vadă deșertăciunea sufletelor lor.. Televizoare peste tot, dvd-uri, computere, ziare și reviste, manele, desene animate, jocuri, lux; nu-mi pasă cum le numiți, utilizați orice lucru de care se pot folosi fără oprire și prin care putem vinde vise goale... Asta va încărca mințile lor și va rupe orice legătură cu Hristos... Umpleți-le viețile cu super oferte, jocuri de noroc și orice servicii și produse gratuite, adică speranțe false și iluzii...
Nu uitați de femeie! Ea a știut întotdeauna să ispitească. Folosiți-o cât mai sumar îmbrăcată pentru a înșela ochii bărbaților, care vor fi și mai slabi și vor crede că frumusețea trupului este importantă și vor deveni nesatisfăcuți de propriilor lor neveste.
Țineți-le pe neveste ocupate cu treburile casei, cu bucătăria, cu mofturile copiilor, cu îndatoririle față de soț, de părinți, pentru ca, odată sfârșită ziua, să nu le mai poată oferi soților dragostea lor, astfel ei se vor umple de amar și vor căuta mângâiere în altă parte.
Dați-le pe Moș Crăciun, dați-le brad, pentru a-i îndepărta de la adevăratul sens al Nașterii Mântuitorului, la fel și cu Paștile, dați-le iepuraș, să uite de Înviere și de puterea lui Iisus Hristos asupra păcatului și a morții... Astfel, ei singuri își vor îndepărta proprii copii de la Adevăr...
În vacanțe învățați-i să facă excese: discoteci, grătare, petreceri, să nu se poată liniști prea mult, ca să poată reflecta la creația lui Dumnezeu. Astfel, faceți ca ei să se întoarcă la viața de zi cu zi și mai obosiți, să nu aibă timp să se încarce cu energia naturii lui Dumnezeu. Dați-le parcuri distractive, evenimente sportive în fiecare zi, spectacole de muzică, filme.. Țineți-i ocupați, ocupați, ocupați ! Umpleți-le viața cu atât de multe invenții și cauze bune, încât să creadă că ei sunt stăpâni pe viețile lor și pot face "ceva".. Curând își vor sacrifica și sănătatea și familia pentru a face "ceva" cu viața lor... Să știți băieți că o să meargă, o să meargă.. E un plan bun. Acum plecați și faceții cum v-am spus...
Astfel, demonii au plecat pe pământ să facă totul spre a-i ține pe oameni ocupați cu scopurile lor în viață, pentru a le împuțina timpul în care ar putea medita la viață și moarte, la Judecată, la necesitatea schimbării vieții lor și mai ales timpul de rugăciune...
Întrebarea este: A reușit oare satan în planul lui sau nu?!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 25.12.2010, 23:35:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[SIZE=3][COLOR=#0000ff] Întâlnire de lucru[/COLOR][/SIZE]


Se spune că Satan a organizat o întâlnire de lucru cu toți demonii săi. Odată ce s-au adunat toți înaintea lui, a luat cuvântul și le-a zis:
- Măi, băieți! Nu putem să-i oprim pe creștini să meargă la Biserică, să citească Sfânta Scriptură, Viețile Sfinților, și să descopere cuvântul... Nu avem nicio putere să oprim relația intimă pe care o au cu Salvatorul lor. Noi știm că odată ce se prind în legătură cu Iisus, puterea noastră asupra lor este nimicită. Din această cauză m-am tot gândit ce să facem, și iată ce idee mi-a venit... Dați-le voie să meargă la Biserică, să se închine Dumnezeului lor, dar furați-le timpul ca să nu mai aibă timp să dezvolte și să întrețină o relație cu Iisus Hristos și cu Maria, mama Lui, de care noi ne temem atât de mult. Cum vom face aceasta?
Potrivnicii creștinilor au tăcut...
- Iată cum! Țineți-i ocupați cu aspectele neesențiale ale vieții, inventați nenumărate scheme care să le ocupe mintea tot timpul.. Tentații, să cheltuiască, să-și dorească mai mult, mai mult, mai mult.. Să caute să muncească cât mai mult - 10,12,14 ore pe zi, chiar și Duminicile, pentru ca să creadă că așa își pot împlini toate cele ce țin de trebuințele lor materiale... Trimiteți-i în Spania, Italia și Anglia. Cât mai departe de familiile lor. Acolo împușcăm doi iepuri: le dăm mult de muncă și îi lipsim, pe cei mai mulți ortodocși, de bisericile lor, de spovedanie și împărtășanie…
Împuținați-le timpul pe care l-ar petrece cu copiii, cu familiile lor. Suprastimulați-le mintea ca să nu mai poată auzi liniștea, care le-ar putea oferi un timp de meditație la rostul vieții lor și să vadă deșertăciunea sufletelor lor.. Televizoare peste tot, dvd-uri, computere, ziare și reviste, manele, desene animate, jocuri, lux; nu-mi pasă cum le numiți, utilizați orice lucru de care se pot folosi fără oprire și prin care putem vinde vise goale... Asta va încărca mințile lor și va rupe orice legătură cu Hristos... Umpleți-le viețile cu super oferte, jocuri de noroc și orice servicii și produse gratuite, adică speranțe false și iluzii...
Nu uitați de femeie! Ea a știut întotdeauna să ispitească. Folosiți-o cât mai sumar îmbrăcată pentru a înșela ochii bărbaților, care vor fi și mai slabi și vor crede că frumusețea trupului este importantă și vor deveni nesatisfăcuți de propriilor lor neveste.
Țineți-le pe neveste ocupate cu treburile casei, cu bucătăria, cu mofturile copiilor, cu îndatoririle față de soț, de părinți, pentru ca, odată sfârșită ziua, să nu le mai poată oferi soților dragostea lor, astfel ei se vor umple de amar și vor căuta mângâiere în altă parte.
Dați-le pe Moș Crăciun, dați-le brad, pentru a-i îndepărta de la adevăratul sens al Nașterii Mântuitorului, la fel și cu Paștile, dați-le iepuraș, să uite de Înviere și de puterea lui Iisus Hristos asupra păcatului și a morții... Astfel, ei singuri își vor îndepărta proprii copii de la Adevăr...
În vacanțe învățați-i să facă excese: discoteci, grătare, petreceri, să nu se poată liniști prea mult, ca să poată reflecta la creația lui Dumnezeu. Astfel, faceți ca ei să se întoarcă la viața de zi cu zi și mai obosiți, să nu aibă timp să se încarce cu energia naturii lui Dumnezeu. Dați-le parcuri distractive, evenimente sportive în fiecare zi, spectacole de muzică, filme.. Țineți-i ocupați, ocupați, ocupați ! Umpleți-le viața cu atât de multe invenții și cauze bune, încât să creadă că ei sunt stăpâni pe viețile lor și pot face "ceva".. Curând își vor sacrifica și sănătatea și familia pentru a face "ceva" cu viața lor... Să știți băieți că o să meargă, o să meargă.. E un plan bun. Acum plecați și faceții cum v-am spus...
Astfel, demonii au plecat pe pământ să facă totul spre a-i ține pe oameni ocupați cu scopurile lor în viață, pentru a le împuțina timpul în care ar putea medita la viață și moarte, la Judecată, la necesitatea schimbării vieții lor și mai ales timpul de rugăciune...


Întrebarea este: A reușit oare satan în planul lui sau nu?!
Sursa: Popas duhovnicesc
Reply With Quote
  #75  
Vechi 26.12.2010, 00:44:18
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
[SIZE=3][COLOR=#0000ff] Întâlnire de lucru[/COLOR][/SIZE]


Se spune că Satan a organizat o întâlnire de lucru cu toți demonii săi. Odată ce s-au adunat toți înaintea lui, a luat cuvântul și le-a zis:
- Măi, băieți! Nu putem să-i oprim pe creștini să meargă la Biserică, să citească Sfânta Scriptură, Viețile Sfinților, și să descopere cuvântul... Nu avem nicio putere să oprim relația intimă pe care o au cu Salvatorul lor. Noi știm că odată ce se prind în legătură cu Iisus, puterea noastră asupra lor este nimicită. Din această cauză m-am tot gândit ce să facem, și iată ce idee mi-a venit... Dați-le voie să meargă la Biserică, să se închine Dumnezeului lor, dar furați-le timpul ca să nu mai aibă timp să dezvolte și să întrețină o relație cu Iisus Hristos și cu Maria, mama Lui, de care noi ne temem atât de mult. Cum vom face aceasta?
Potrivnicii creștinilor au tăcut...
- Iată cum! Țineți-i ocupați cu aspectele neesențiale ale vieții, inventați nenumărate scheme care să le ocupe mintea tot timpul.. Tentații, să cheltuiască, să-și dorească mai mult, mai mult, mai mult.. Să caute să muncească cât mai mult - 10,12,14 ore pe zi, chiar și Duminicile, pentru ca să creadă că așa își pot împlini toate cele ce țin de trebuințele lor materiale... Trimiteți-i în Spania, Italia și Anglia. Cât mai departe de familiile lor. Acolo împușcăm doi iepuri: le dăm mult de muncă și îi lipsim, pe cei mai mulți ortodocși, de bisericile lor, de spovedanie și împărtășanie…
Împuținați-le timpul pe care l-ar petrece cu copiii, cu familiile lor. Suprastimulați-le mintea ca să nu mai poată auzi liniștea, care le-ar putea oferi un timp de meditație la rostul vieții lor și să vadă deșertăciunea sufletelor lor.. Televizoare peste tot, dvd-uri, computere, ziare și reviste, manele, desene animate, jocuri, lux; nu-mi pasă cum le numiți, utilizați orice lucru de care se pot folosi fără oprire și prin care putem vinde vise goale... Asta va încărca mințile lor și va rupe orice legătură cu Hristos... Umpleți-le viețile cu super oferte, jocuri de noroc și orice servicii și produse gratuite, adică speranțe false și iluzii...
Nu uitați de femeie! Ea a știut întotdeauna să ispitească. Folosiți-o cât mai sumar îmbrăcată pentru a înșela ochii bărbaților, care vor fi și mai slabi și vor crede că frumusețea trupului este importantă și vor deveni nesatisfăcuți de propriilor lor neveste.
Țineți-le pe neveste ocupate cu treburile casei, cu bucătăria, cu mofturile copiilor, cu îndatoririle față de soț, de părinți, pentru ca, odată sfârșită ziua, să nu le mai poată oferi soților dragostea lor, astfel ei se vor umple de amar și vor căuta mângâiere în altă parte.
Dați-le pe Moș Crăciun, dați-le brad, pentru a-i îndepărta de la adevăratul sens al Nașterii Mântuitorului, la fel și cu Paștile, dați-le iepuraș, să uite de Înviere și de puterea lui Iisus Hristos asupra păcatului și a morții... Astfel, ei singuri își vor îndepărta proprii copii de la Adevăr...
În vacanțe învățați-i să facă excese: discoteci, grătare, petreceri, să nu se poată liniști prea mult, ca să poată reflecta la creația lui Dumnezeu. Astfel, faceți ca ei să se întoarcă la viața de zi cu zi și mai obosiți, să nu aibă timp să se încarce cu energia naturii lui Dumnezeu. Dați-le parcuri distractive, evenimente sportive în fiecare zi, spectacole de muzică, filme.. Țineți-i ocupați, ocupați, ocupați ! Umpleți-le viața cu atât de multe invenții și cauze bune, încât să creadă că ei sunt stăpâni pe viețile lor și pot face "ceva".. Curând își vor sacrifica și sănătatea și familia pentru a face "ceva" cu viața lor... Să știți băieți că o să meargă, o să meargă.. E un plan bun. Acum plecați și faceții cum v-am spus...
Astfel, demonii au plecat pe pământ să facă totul spre a-i ține pe oameni ocupați cu scopurile lor în viață, pentru a le împuțina timpul în care ar putea medita la viață și moarte, la Judecată, la necesitatea schimbării vieții lor și mai ales timpul de rugăciune...


Întrebarea este: A reușit oare satan în planul lui sau nu?!
Sursa: Popas duhovnicesc
O poveste foarte bună! Sunt sigur că povestea asta i-ar ajuta pe mulți să vadă, măcar pentru o clipă, norul deșertăciunilor în care se află și din care trebuie să iasă. Ar prinde bine la „public”, ca să-l mai „scuture” oleacă.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 26.12.2010, 20:49:37
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Am invatat ca trebuie neincetat sa cred in Dumnezeu ,sa am dragoste si sa ma feresc de ispite.Sa port credinta si smerenia in suflet si sa ma ingrijesc in principal de suflet.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 29.08.2011, 22:06:19
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

M-am gandit sa va impartasesc si voua ce mi s-a intamplat sambata, in statia de autobuz. Eu sunt mai aeriana din fire, nici nu stau sa observ prea mult oamenii din jurul meu, lucru care nu stiu cat de bine e, dar, in orice caz, m-a ferit de multe ispite. De data aceasta insa, o batranica ma bate pe umar: "Nu va suparati, fetita e oarba? Ca el e sigur orb." Habar nu aveam la cine se refera, cand mi-am amintit ca in fata mea, cam la doi metri, stiu ca vazusem un cuplu, un barbat si o femeie, iar barbatul avea in brate o fetita. Ma uit eu mai bine si, intr-adevar, barbatul avea ochelari de orb, iar fetita parea si ea oarba, dupa miscari. Insa toti trei erau foarte veseli, amandoi se jucau cu fetita, care gangurea... Babuta a inceput sa planga in statie, spunand ceva de genul:"Necazurile mele sunt incomparabile, astia au cu adevarat necazuri, iar eu pana in ziua de azi, ma tot credeam nenorocita, in loc sa ii multumesc lui Dumnezeu!" In lumina soarelui pe care nu il putea vedea, fetita gangurea fericita, iar parintii ei o inconjurau cu toata dragostea. Daca nu m-ar fi atentionat babuta, as fi crezut ca e o simpla scena de afectiune familiala, cand, de fapt, exprima bucuria vietii, multumire si impacare intr-o situatie in care multi ar fi cazut.

Adesea e bine sa te si uiti in ograda vecinului, ca sa iti dai seama pentru ce trebuie sa ii dai slava lui Dumnezeu.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 09.10.2011, 00:19:34
Lagrace Lagrace is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2011
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul

Adesea e bine sa te si uiti in ograda vecinului, ca sa iti dai seama pentru ce trebuie sa ii dai slava lui Dumnezeu.
Lui Dumnezeu sa-i dam slava pentru tot ce suntem, nu doar prin comparatie cu gradina vecinului, nu?
Reply With Quote
  #79  
Vechi 12.10.2011, 00:37:20
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
Astazi am invatat ca o imbratisare si o privire calda iti pot insenina o zi de la care nu te asteptai la prea multe.
Intradevar si pt mine existau zile de la care nu ma asteptam la prea multe. Un fel de "zile proaste" in limbaj popular. Asta pina intr-o "zi proasta" in care m-am gandit: "Ce inseamna zile proaste? Fiecare zi este o zi de la Dumnezeu. Este un dar de la Dumnezeu pt mine. Deci e o zi buna, pt ca e o zi de la Dumnezeu." Si m-am gandit ca daca Dumnezeu a avut atata grija de mine cat sa imi ofere in dar o zi, inseamna ca este o zi buna, din moment ce e de la El in dar, special pt mine. Deci toate zilele sint bune, din moment ce Dumnezeu ni le-a dat. Sa nu-i necinstim noi darul considerandu-le noi "zile proaste". Iar daca tot am avea vreodata tendinta de a considera vreo zi ca fiind proasta, sa-i cerem Lui Dumnezeu prin rugaciune sa ne-o faca El buna (si sa ne dea intelegerea de ce e buna), daca tot ne-a dat-o.
Atunci i-am multumit Lui Dumnezeu pt toate zilele bune pe care mi le-a daruit, toata viata mea.
De atunci nu mai am "zile proaste" (in care sa nu ma astept la prea multe), am numai zile bune.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 12.10.2011 at 00:41:21.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 12.10.2011, 08:54:43
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Eu am invatat ieri, ca orice ar fi , orice problema ai care iti vine intotdeauna, iti vine cu un scop si fara voia ta. Dar probleme acele sunt greu de indurat , dar totusi parca sunt limita puterilor tale.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
Răspunde

Tags
astazi, invatatura, lectie



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati zambit cuiva astazi? iosif Generalitati 101 11.09.2009 22:35:06
invatat Anna Generalitati 20 09.05.2009 20:58:38
Am invatat ca... Anunnaki Generalitati 2 21.03.2009 00:47:59
rugaciune pentru invatat Annamarria Rugaciuni 23 19.09.2008 00:41:24
Astazi sarbatoarea Sf. Cuv. Parascheva Tudor Stiri, actualitati, anunturi 3 01.11.2005 19:26:01