Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 05.12.2012, 22:57:30
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Mănăstirea Cozia, nu? Ctitoria lui Mircea cel Bătrân.
Da, așa este !! Postează`mai departe te rog, cu inspirație. :)
Reply With Quote
  #502  
Vechi 06.12.2012, 08:44:45
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Atașez propunerea mea:
Attached Images
File Type: jpg Sundry 2011-2012 025.jpg (30,4 KB, 4 views)
Reply With Quote
  #503  
Vechi 06.12.2012, 11:04:05
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Doamne Ajuta!! si imi cer iertare daca se supara cineva....eu sunt o mare iubitoare de pelerinaje,iar in aceasta toamna am avut bucuria imensa de a ajunge la unele din manastirile despre care doar auzisem,cu ajutorul Bunului Dumnezeu si al Maicutei Sfinte-binenteles.....dar e o problema aici ,poate nu voi reusi niciodata sa ajung in alte zone ale tarii ptr.a ma ruga la manastiri foarte cautate de credinciosi(nu ptr.ca nu as vrea...sunt altele "piedicile"),de aceea as propune celor care posteaza diverse poze cu biserici ,sa scrie despre care este vorba si ce anume adaposteste(moaste,icoane facatoare de minuni..etc..)si eventual zona in care se afla....pentru ca sincera sa fiu ,eu nu prea ghicesc ce se afiseaza aici....multumesc si in odata iertare....Doamne Ajuta!!!!
Reply With Quote
  #504  
Vechi 06.12.2012, 11:20:41
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ultima mănăstire postată de mine se află într-o binecunoscută și mult vizitată stațiune montană...
Reply With Quote
  #505  
Vechi 06.12.2012, 11:29:32
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

te cred draga mea, dar eu nu prea reusesc sa ajung in statiunile noastre montane,mai ales ca de cativa ani buni ,nu-mi pot lua concediu de odihna si nici banii nu prea ma dau afara din casa......in concluzie......nu cunosc aceste manastiri dupa poze...imi pare rau ....
Reply With Quote
  #506  
Vechi 06.12.2012, 11:40:04
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/biseric...che-96599.html

Este vorba de mănăstirea Sinaia - biserica nouă. Aici nu sunt sfinte moaște (cu excepția celor din Sfânta Masă din Altar, așa cum bine atrăgea atenția Dragoș pe alt topic că fiecare biserică are sfinte moaște în altar).

În articolul postat se prezintă mai mult biserica veche, pe care din păcate nici nu am vizitat-o. Oare se poate intra și în incinta bisericii vechi?

Ca un comentariu la adresa localității Sinaia, știam că denumirea vine de la Muntele Sinai din Egipt, unde se află și mănăstirea Sfânta Ecaterina, dar nu mai știu exact cine și când a dat acest nume localității... Poate ne ajută cineva.

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #507  
Vechi 06.12.2012, 11:42:33
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Revin cu detalii

Manastirea Sinaia, supranumita si catedrala Bucegilor, este prima constructie din aria actualei statiuni, fiind ctitorita la sfarsitul secolului al XVII-lea de catre Spatarul Mihail Cantacuzino, dupa intoarcerea de la muntele Sinai. De aici i s-a tras si numele de Manastirea Sinaia, nume preluat apoi de localitate.

Se povesteste ca Spatarul, impreuna cu familia sa a facut o calatorie la locurile sfinte. Intr-o zi a ajuns la o manastier ortodoxa de pe muntele Sinai, cu hramul Sf. Ecaterina. Impresionat de cele vazute si traite prin locurle sfinte, dupa intoarcerea acasa s-a hotarat sa construiasca o manastire cu acelasi nume ca Muntele Sinai.

Manastirea a fost construita intre 1690 si 1695, avand ca rol si protejarea drumului comercial de pe Valea Prahovei. Cu timpul, in secolul al XIX-lea, din cauza numarului mare de calugari, s-a mai construit o manastire, numita Curtea Noua, prin eforturile staretilor Ioasafat si Paisie. Aceasta a fost primul lacas de cult iluminat electric din Romania.

Muzeul manastirii Sinaia, construit in anul 1895 cu ocazia bicentenarului manastirii, este primul muzeu religios din tara si adaposteste obiecte de cult de o valoare inestimabila, prima Biblie tradusa si tiparita in romana la Bucuresti (prin bunavointa domnitorului Serban Cantacuzino, in 1688) precum si o superba colectie de icoane. De asemenea, in biserica se mai gaseste epitaful executat de Ana Roth, o piesa lucrata cu acul si cu fir de aur si matase colorata pe panza de bumbac intre ani 1897-1900. Piesa de valoare mondiala este inregistrata in catalogul UNESCO.

In curtea vechii manastiri se gaseste cavoul lui Tache Ionescu, prim-ministru al Romaniei in perioada Primului Razboi Mondial, si care a avut un rol important in realizarea Unirii de la 1918. Acesta a cerut prin testament sa fie ingropat la Sinaia.
Reply With Quote
  #508  
Vechi 06.12.2012, 11:52:21
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Smile

Mii de multumiri pentru toate aceste detalii legate de Sfanta Manastire Sinaia...este deosebita ca arhitectura si cred ca se savarsesc Sfinte Liturghii inaltatoare ,ca dealtfel in toate manastirile de pe cuprinsul tarii noastre .....numai bine si sarbatori fericite ......deja au inceput cu Sfantul zilei de azi....dragul nostru Nicolae....(la multi ani,daca ai rude sau cunostinte cu acest nume sfant)...Doamne Ajuta!!!
Reply With Quote
  #509  
Vechi 07.12.2012, 01:56:53
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Va propun o biserica din Bucuresti cunoscuta. Aici se gasesc moastele unui Sfant foarte drag noua si o icoana facatoare de minuni cu Sfanta Parascheva. Sa vedem cine recunoaste :)
Attached Images
File Type: jpg sg.jpg (73,6 KB, 2 views)
File Type: jpg sg1.jpg (28,9 KB, 3 views)
File Type: jpg sg2.jpg (57,6 KB, 3 views)
Reply With Quote
  #510  
Vechi 07.12.2012, 02:08:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Va propun o biserica din Bucuresti cunoscuta. Aici se gasesc moastele unui Sfant foarte drag noua si o icoana facatoare de minuni cu Sfanta Parascheva. Sa vedem cine recunoaste :)
Gand la gand cu bucurie! Voiam sa o propun si eu.
Este Biserica Sf. Gheorghe Nou, unde se gasesc mana dreapta a Sf. Nicolae si un vesmant care a acoperit moastele Sf. Parascheva sii mormantul Sf. Constantin Brancoveanu. Si multe icoane frumoase, si o pictura noua, si un cor absolut divin despre care puteti citi aici: http://www.ziarullumina.ro/articole;...trul-Zero.html

Pana maine seara se vor gasi acolo si moastele Sf. Ioan cel Milostiv.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Onestitatea in vorba si in gand NECTARIE Generalitati 0 07.01.2011 14:24:56
Întrebare despre revelionul la mănăstire camy_d Despre Biserica Ortodoxa in general 18 28.12.2010 01:06:13
Biserica Poporului/Manastire vs Camin/Ajutoare/Azile/Locuinte Unomoarecare Generalitati 11 15.07.2010 16:51:35
De vorba cu Parintele Gh. Calciu Pannihis Mari Duhovnici si predicile lor 3 03.12.2008 19:47:18
Urgent...nu e vorba de bani pacatoasa Umanitare 3 29.11.2007 02:17:12