Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.01.2007, 00:51:02
dannsan dannsan is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 61
Implicit

Pedeapsa capitala si inchisoarea au aparut ca mijloc de protejare a societatii umane de anumiti indivizi periculosi pentru viata sociala. Si aceste metode de pedeapsa au fost inventate de OM, nu de divinitate. AAa! Ca biserica, in general vorbind, a folosit aceste mijloace pentru pedepsirea "proscrisilor", care de multe ori au fost oameni de stiinta celebri, (recunoscuti acum)... Dar biserica, in timp, a facut multe greseli. Si mai face inca. Bine ca, mai nou, din ce in ce mai putin oameni o baga in seama. Ea a reprezentat tot timpul o frana pentru dezvoltarea spiritualitatii omenesti, incercand sa incarcereze spiritul uman in canoane rigide. Dar, sincer, nu prea a reusit. Ca altfel, inca mai trimiteam mesaje prin porumbei, si mai mergeam cu trasuri cu cai.
Dar hai sa revenim la pedeapsa capitala. Pentru anumiti infractori, cred ca asta ar fi singura solutie. Cine inca mai crede ca in inchisoare se pot indrepta constiintele umane... Adica acolo unde se invata adevarata arta de a face rau...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.01.2007, 11:06:53
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Ai citit mesajul meu?Noi suntem de vina ca in inchisoare oamenii nu se indreapta ci chiar se inrautatesc!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.01.2007, 22:32:06
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Egiptenii l-au trimis pe regele lor in exil, motivand ca nu vor ca poporul egiptean sa aiba o crima pe constiinta. Ideea de a avea mai intai grija de propria constiinta, chiar si colectiva, mi s-a partut extraordinara.
Eu cred ca executarea fostilor presedinti, vinovati ce-i drept, s-a facut pentru a exclude eventuala posibilitate de revenire la putere a acestora.
Inchisoarea pe viata mi se pare mai onorabila.

Dannsan: In tarile scandinave foarte multi din cei inchisi sunt tinuti in izolatie, ceea ce le scurteaza considerabil perioada de sedere.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.01.2007, 17:27:10
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Probabil tocmai din acest motiv, dupa o peioada de sedere, le da voie in permisie, la inceput o zi, apoi mai multe, tocmai pentru a se readapta la viata din afara inchisorii. Mie mi s-a parut foarte ciudat, cand am auzit ca primesc liber,dar acum prin prisma celor scrise de tine, Dannsan, inteleg ca exista o ratiune si in perioadele de acomodare cu libertatea.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.03.2011, 01:47:38
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prin 92 am participat la o intrunire a studentilor cu cativa supravietuitori ai inchisorilor comuniste.
La un moment dat un student a intrebat-o pe maicuta Rizea, care facuse multi ani de temnita, fiind torturata, batjocorita, cumplit chinuita, asa cum ne putem imagina sau cum refuzam sa ne imaginam: ce simtiti acum fata de tortionarii dumneavoastra?
Maicuta a raspuns incet, cu capul plecat: "mila, domnii mei, vai foarte multa mila..."
Eu unul (mare destept pe atunci) am izbucnit in plans.
Ce pot sa spun mai mult?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sarmisegetuza Regia-capitala Daciei Melissa Generalitati 102 20.12.2012 01:02:48
Sa mai si radem ,apropo de protestele din capitala !!! guardian knight Generalitati 618 10.02.2012 12:50:01
Pedeapsa Lucemferre Generalitati 108 22.04.2011 16:24:56
SA VORBIM DESPRE URA,PEDEAPSA SI MOARTE. bitza Generalitati 28 20.03.2011 02:05:27
Pedeapsa capitala Dia20_diana Eutanasia 82 21.01.2011 23:14:24