Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #671  
Vechi 19.08.2016, 20:42:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Nu mai stiu care preot(posibil pr.Necula) spunea intr-o conferinta ca de la Dumnezeu cand cerem minuni sa cerem doar lucruri pe care nu le putem realiza noi ca oameni, ori a primi o iconita mi se pare ceva realizabil mai ales a o primi de la cineva care daruieste in mod frecvent astfel de lucruri.
In fine, multumesc pentru explicatie, anumite marturii de pe internet nu le-as incadra la categoria minunilor ci eventual ca o alinare sau o purtare de grija din partea Sfintilor.
Reply With Quote
  #672  
Vechi 22.11.2016, 14:30:25
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit Credinta, rugaciune si implinire!

Grecii au un proverb „Nu există vreo suferință pe care nu ar putea s-o tămăduiască Sfântul Nectarie”.
În urmă cu câțiva ani, locuitorii, unuia dintre satele de munte din Eghina, au rămas fără preot. Timpul trecea, iar un alt preot nu a fost repartizat în această parohie. Îar când a început Postul Mare, țăranii au început să-și facă griji.

În Grecia, în prima și ultima săptămână a Sfintei Paresimi, nu se merge la muncă și la studii – Elada se roagă.
Steagurile sunt coborâte în bernă în semn de doliu pentru Hristos Cel răstignit, în fiecare zi oamenii se roagă în biserici la slujbele lungi din Postul Mare, participă la drumul crucii, țin post strict, fără ulei, iar mulți ajunează complet. Pentru orice parohie să rămână în aceste zile fără preot, este un lucru de neconceput.

După ce s-au consultat între ei, țăranii au decis să scrie o scrisoare de cerere către episcopul locului. „Preasfințite Părinte, – s-au rugat locuitorii satului – trimiteți-ne un preot, macar pentru perioada Săptămânii Patimilor și a Învierii Domnului, pentru ca și noi să ne putem pregăti corespunzător, să aducem pocăință, să ne rugăm, și cu bucurie să întâmpinăm alături de ceilalți creștinii, Sfânta Înviere. Nu ne lăsați orfani, Preasfințite Părinte, vă rugăm să nu uitați de durerea noastră. Trimiteți-ne un preot, pe care îl va binecuvânta Preasfinția Voastră.”

Episcopul a citit scrisoarea, iar la următoarea adunare eparhială printre alte probleme care trebuiau discutate, a dat citirii rugăminții locuitorilor satului din Eghina: „Cine poate, părinților, să plece în acest sat?” Dar fiecare dintre cei prezenți și-a explicat motivele care nu-i permit să meargă în această localitate. În continuare s-au discutat alte numeroase întrebări, și scrisoarea țăranilor pur și simplu a fost dată uitării.

În cele din urmă a sosit și Duminica Învierii, care, în Grecia, este sărbătorită extrem de festiv și solemn de toată lumea. Iar după ce a trecut și săptămâna luminată, iar angajații eparhiei au revenit la locurile de muncă, episcopul a găsit pe biroul său o nouă scrisoare din același sat de munte. „Preasfințite Părinte – scriau țăranii. – Nu ne ajung cuvinte pentru ca să vă exprimăm toată recunoștința și să vă mulțumim pentru implicarea pastorală în soluționarea rugăminții noastre. Îi vom mulțumi mereu lui Dumnezeu și Dumneavoastră, pentru acest preot evlavios, pe care l-ați îndrumat către noi ca să putem sărbători Învierea Domnului. Nicioadată nu am am mai avut ocazia să ne rugăm alături de un asemenea preot plin de har și de smerenie… „

Următoarea adunare eparhială episopul a început-o cu întrebarea: „Cine dintre voi a plecat totuși în satul din care am primit scrisoarea, cu rugămintea de a le trimite un slujitor?” Toată lumea a tăcut, nimeni nu avea vreun răspuns, pentru că nimeni nu a plecat să slujească în acest sat de munte. Confuz și plin de curiozitate, episcopul a hotărât că trebuie să viziteze neapărat această parohie. Câteva zile mai târziu, drumurile de munte stâncoase ale insulei Eghina erau străbătute de cortejul arhieresc. Pentru prima dată în viața acest sătuc a fost vizitat de un asemenea oaspete important. Cu cozonac și flori, satul adunat în întregime, și-a întâmpinat oaspeții, care mai apoi au fost conduși în vechea bisericuță.

În Grecia toți preoții sunt considerați funcționari publici, astfel, orice preot care slujește în biserică, fie chiar și o singură dată, trebuie să semneze în jurnalul de evidență a bisericii.

Episcopul s-a închinat icoanei din centrul bisericii și imediat a trecut în altar. Prin ușile împărătești deschise, toată lumea a văzut cum episcopul a luat jurnalul de evidență și s-a apropiat de o fereastră. A răsfoit în grabă paginile și a oprit degetul în dreptul ultimei însemnări.

„Nectarie, Mitropolitul de Pentapolis” – cu un scris frumos era făcută ultima inscripție. Episcopul a scăpat jurnalul din mâini și a căzut în genunchi. Știrea despre această mare minune i-a lăsat pe toți cei prezenți fără răsuflare.

După o pauză lungă de tăcere, oamenii nu au mai putut să-și stăpânească emoțiile, unii cădeau în genunchi, alții înălțau mânile în sus, se îmbrățișau și plângeau, mulțumind lui Dumnezeu și Sfântului Nectarie. Abia acum fiecare dintre cei prezenți a început să înțeleagă ce s-a întâmplat în aceste zile minunate.

Dumnezeu, Stăpânul Lumii, a auzit rugămințile inimilor oilor Sale credincioase, părăsite în acest îndepărtat sătuc și le-a trimis un mare pastor, din împărăția cerurilor.

Stăpânul pămânestc al turmei, din slăbiciunea sa a uitat de mica turmă care i-a fost încredințată, dar nu a uitat de ea și Stăpânul Cerului și al Pământului.
O săptâmână întreagă, în anul 2001, Sfântul Nectarie, care a murit în anul 1920, s-a aflat printre cei vii, țaranii și familiile lor, a slujit în biserică lor, a participat cu ei la drumul Crucii, a condus prohodul Domnului, a cântat alături de ei imnuri și rugăciuni, i-a mărturisit, mângâiat și binecuvântat. Niciodată nu mai auzise ei până atunci asemenea cuvinte despre Dumnezeu. Părea că acest bătrân gheronda cu voce blândă, L-a cunoscut personal pe Domnul.

Doar acum oamenii au înțeles care era izvorul acelei bucurii nepământești, ce le umpluse inimile, a acelor lacrimi de pocăință, care i-au însoțit, și pe care nimeni n-a încercat să le rețină sau să se rușineze de ele. De ce nu-și mai doreau nici hrană și nici somn, ci doar să fie în rugăciune alături de acest binecuvântat păstor. Icoana Sfântului Nectarie s-a aflat mereu în biserica lor la un loc de cinste, dar nici unul dintre ei, nu l-a recunoscut. Această taină a fost ascună până la un timp de către Dumnezeu Însuși.


Sursa: http://ortodox.md/o-mare-minune-cont...ului-nectarie/
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #673  
Vechi 27.04.2017, 23:34:19
ela2011 ela2011 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 2
Implicit Multumesc Sfinte Nectarie!

Ma reintorc pe acest forum pentru a marturisi o alta minune infaptuita de catre Sfantul Nectarie. Asa cum am mai povestit pe acest forum, Sfantul Nectarie a intrat in viata mea la doar cateva luni dupa ce am implinit 28 de ani cand am fost diagnosticata cu cancer de san .... Rugaciunile mele si ale familiei mele catre Sfantul Nectarie m-au ajutat sa trec cu bine peste aceasta boala, sa imi revin si sa incep o noua viata pe taram canadian unde am plecat la scurt timp dupa ce am terminat sedintele de chimioterapie si radioterapie. Ajunsa la Montreal impreuna cu prietenul meu pe vremea aceea cu care m-am casatorit ulterior, am continuat sedintele de imunoterapie si am inceput tratamentul hormonal. Dupa un tratament agresiv si de durata, un tratament dur care imi slabea considerabil sansele sa mai raman vreodata insarcinata, iata ca dupa 5 ani de la declansarea bolii, cu multa credinta in Dumnezeu si cu ajutorul Sfantului Nectarie am adus pe lume un baietel frumos, micul miracol al vietii mele asa cum obisnuiam sa il numesc .... Dupa un an jumate de la acest eveniment minunat, am ramas din nou insarcinata, de data aceasta m-am chinuit cu o sarcina dureroasa, grea si cu cateva mici complicatii, cu multe nelinisti si temeri ... Cu 2 zile inainte sa nasc ma aflam in biroul meu de la subsol si lucram la albumul baietelului meu. In linistea serii, si privind icoana Sfantului Nectarie din biroul meu, napadita de temeri mari, de frica de aceasta nastere si posibile complicatii deorece mi se spusese la ultimul control ginecologic ca bebelusul este mare, de teama ca nu voi reusi sa ma impart la doi copii mici, teama ca nu voi putea sa suport durerile nasterii, teama ca ar putea sa mi se intample mie si copilului ceva rau, stiind prin ce dureri am trecut de-a lungul sarcinii... am inceput sa ma rog la Sfantul Nectarie sa ma ajute sa nasc cu bine un bebe sanatos. Si iata ca duminica dimineata, la ora 6:30 am avut prima contractie foarte puternica, la 7 am plecat catre spital la 7:30 am ajuns la spital iar la 8:37 am nascut natural si fara anestezie epidurala un baietel sanatos si frumos. Ii multumesc Sfantului Nectarie ca mi-a ascultat rugaciunea! Si simt ca Sfantul ma ajuta si acum chiar si dupa nastere de fiecare data cand am nevoie de ajutorul lui ...
Reply With Quote
  #674  
Vechi 16.06.2017, 17:23:35
hope90 hope90 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2017
Mesaje: 2
Implicit minune

Mi s-a intamplat si mie o minune. Descoperisem Acatistul Sfantului Nectarie saptamana trecuta. Trec printr-o stare groaznica de ceva vreme din cauza unui baiat care se pare ca e cam nehotarat si a unor probleme de-a lungul a 2 ani, atata in familie cat si in viata de zi cu zi.Pe baiat il iubesc, tin enorm la el insa nu stiu ce e in mintea lui. Am citit in doua zile Acatistul, rugandu-ma sa primesc un semn de la el, dupa aproape 3 saptamani in care nu a mai zis nimic si pe langa faptul ca m-am linistit, am primit acel semn. Era tot ce imi doream in acel moment. Acum, nu stiu ce va fi dar voi continua sa citesc cu speranta ca totul va fi bine. Doamne Ajuta si nu va pierdeti speranta. Dumnezeu ne ajuta tuturor atat timp cat credinta e mare.
Reply With Quote
  #675  
Vechi 20.07.2017, 13:59:47
hope90 hope90 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2017
Mesaje: 2
Implicit Inca o minune

Cu aproximativ 3 zile inainte de a merge in pelerinaj la Mormantul Sfantului Arsenie Boca-la Prislop, Manastirea Sambata si Manastirea Dumbrava, am inceput sa resimt simptomele unei probleme de sanatate, mai exact o sciatica cu, care m-am confruntat acum un an iar cu ajutorul Sfantului Arsenie am trecut peste aceasta incercare. Fiind ingrijorata ca nu voi reusi sa merg in pelerinaj, m-am rugat Sfantului Nectarie, m-am uns cu ulei de la candela pana in ziua plecarii. Tin sa spun ca durerile se ameliorau iar cand am ajuns in apropierea Manastirii Prislop au disparut complet. Acum sunt bine si ma rog in continuare Sfintilor. De asemenea verisorul meu are o hernie de disc , 2 medici spunandu-i ca trebuie operata. Inainte sa consulte alti 2 medici i-am dat acatistul Sfantului Nectarie, pentru a-i fi aproape. In urma consultatiilor acesti medici au spus ca nu e nevoie de operatie ci doar de fizioterapie.
Ii multumesc Bunului Dumnezeu si Sfintilor pentru ajutor. Locurile vizitate ofera o liniste deplina, incredere si intarirea credintei.
Reply With Quote
  #676  
Vechi 02.10.2017, 17:13:40
claudia.plop claudia.plop is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2017
Mesaje: 3
Implicit Rugaminte

Buna ziua,sunt noua pe acest forum si as dori sa povestesc cum acum 2 zile l-am descoperit pe Sf.Nectarie in urma unor cautari pe google nestiind ce sa mai fac pentru a-mi alina durerea sufleteasca,dupa 2 saptamani de rugaciuni am gasit minunile Sf.Nectarie povestite pe acest site de mii de oameni.am printat acatistul Sf.Nectarie si am inceput imediat a citi si a ma ruga.In urma cu 3 saptamani am suferit enorm si sufar dupa ce am pierdut o sarcina pentru care m-am rugat Domnului neincetat sa fie bine.Ingerasul nostru a plecat la Ceruri si imi doresc din suflet sa raman insarcinata din nou cat mai repede si sper ca de aceasta data sa fie bine,sa pot duce sarcina la bun sfarsit.Am credinta ca bunul Dumnezeu impreuna su Sf.Nectarie ma vor ajuta si pe mine pacatoasa asa cum i-a binecuvantat pe milioane de oameni cu minunile lui.Mentionez ca locuiesc in Irlanda,deci nu pot ajunge sa ma rog la moastele Sfantului curand.am citit pe forum cum o alta persoana a fost ajutata de cineva din Iasi trimitandu-i mir de la Sf.Nectarie.Va rog din suflet daca se gaseste cineva care va citi aceasta postare si are bunavointa a ma ajuta trimitandu-mi si mie mir si o icoana a Sfantului as fi vesnic recunoscatoare.totul contra cost bineinteles.va multumesc anticipat tuturor si va doresc o zi minunata.Doamne ajuta la toata lumea!
Reply With Quote
  #677  
Vechi 03.10.2017, 14:44:53
claudia.plop claudia.plop is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2017
Mesaje: 3
Arrow

Buna ziua.As dori sa fac cunoscuta si eu minunea infaptuita de Sf.Nectarie,poate pentru multi nu e considerata o minune dar pentru mine cu siguranta este.Ieri am postat pentru prima data pe acest forum dupa ce in urma cu 3 zile l-am descoperit pe sfantul nostru iubit,Nectarie.Am postat o rugaminte in speranta ca cineva cu suflet mare imi va citi mesajul si ma va ajuta in a imi trimite o icoana cu sfantul si putin mir .M-am bucurat nespus de mult cand am primit un mesaj privat de la o doamna la doar cateva ore dupa ce postasem,spunandu-mi ca va face tot posibilul sa imi trimita acestea cat mai curand.Deci minunea a aparut asa cum de cand am descoperit existenta acestui minunat sfant am crezut si cred cu tarie ca isi va indrepta fata si catre mine si ma va ajuta asa cum pe foarte multi a ajutat.Tin sa multumesc pe aceasta cale doamnei,din toata inima.Dzeu sa va ajute!
Reply With Quote
  #678  
Vechi 22.10.2017, 09:34:16
claudia.plop claudia.plop is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2017
Mesaje: 3
Implicit Minune a Sf.Nectarie

Buna ziua.Dupa ce am postat aici o rugaminte daca imi poate cineva trimite putin ulei sfintit si o icoana a Sf.Nectarie,o doamna cu suflet bun mi'a trimis acestea plus acatistul Sf.Nectarie si Braul Maicii Domnului.In ziua aceea am fost atat de fericita ca a ajuns coletul si in sfarsit Sf.Nectarie a ajuns in casa noastra.Nu stiu cum sa ma exprim prea bine,insa cei care au fost binecuvantati cu minuni ale sfantului ma vor intelege.In urma cu 6 saptamani am pierdut sarcina asa cum am mai spus,in disperare,cum mai toti facem asta,am inceput sa caut pe net,sa incerc sa ma apropii de Dzeu,stiind ca doar el este cel care ne asculta toate necazurile si ne iarta pacatele.Asa am aflat de Sf.Nectarie si minunile acestuia.Am inceput imediat a citi acatistul sfantului rugandu-ma zi de zi sa ma binecuvanteze cu un alt prunc,sa aibe mila de mine.Chiar in ziua cand va spuneam ca am primit pachetul cu mir,icoane ale sf si tot ce mi-a trimis doamna mea draga,am aflat ca sunt din nou insarcinata.De data asta am decis impreuna cu sotul sa nu mai spunem nimanui pana nu trece ceva timp.Dar doamnei de la care am primit mir si icoanele cu sf.i-am spus si chiar ii spuneam ca este ingerul meu pazitor.Nu imi venea sa cred ca Dzeu mi-a ascultat rugaciunile.Seara am inceput sa am dureri foarte mari de burta si de spate.Stiind prin ce am trecut prima oara,nu am mers la spital(mentionez ca aici in Irlanda cam toate durerile sunt normale).Dupa 12 ore de chin si dureri am ajuns la dr,insistand ca nu mai pot astepta pana la ora programarii.Dupa controlul de rutina a chemat ambulanta suspectandu-ma de pietre la rinichi.A zis ca o sarcina uterina nu ar putea fi deoarece la 2-3 sapt.nu se manifesta.Ajunsa la spital,dupa ce 4 medici diferiti si-au dat cu parerea,am ajuns pe masa de operatie.Aveam hemoragie interna,au zis ca pana nu ma opereaza nu imi pot spune mai multe.In fine,am iesit cu bine din operatie dupa 1 ora si jumatate ei spunandu-mi ca va dura jum.de ora maxim o ora.Mentionez ca in tot acest timp plangeam si ma rugam neincetat Sf.Nectarie sa imi salveze pruncul,macar de data asta sa fie bine.am tinut tot timpul icoana in brate ,am citit acatistul neincetat pana sa intru la operatie si dupa.Nu se poate salva sarcina extrauterina,stiam asta.Dar Sf.nectarie a avut mila de mine si m-a salvat,aseara mi-a zis dr ca nu o sa am nevoie de transfuzie de sange(peste 1l am pierdut la operatie).Nu isi explica cum,au facut testele 2 zile la rand,pierzand atata sange analizele au iesit 8.8 si 8.9 ceea ce nu am inteles decat ca e foarte bine,nu le venea sa creada.Chiar daca nu am putut avea un prunc nici de data aceasta,Dzeu si Sf.Nectarie m-au ajutat si am scapat cu viata,am ramas cu o trompa dar m"au asigurat ca pot ramane insarcinata din nou.Ii multumesc Sf.Nectarie si bunului Dzeu si am increder ca planul lui cu mine este altul si ca pana la urma voi primi binecuvantarea de a fi mama.Chiar ii promisesem Sfantului ca acest copil ii va purta numele.Imi cer scuze pt intregul roman,cum am mai spus nu stiu a ma exprima prea bine in cuvinte.Asa cum Sf.Nectarie ne indeamna sa nu tinem ascunsa lumina sub obroc,am tinut neaparat sa spun despre aceasta minune.Multumesc Sf.Nectarie,Maicii Domnului si Domnului nosrru Iisus Hristos ca m-au salvat si chiar mi-au mai dat o sansa sa mai pot fi mama.Aveti credinta si rugati-va mereu si Dzeu va v-a asculta rugaciunile.Doamne ajuta la toata lumea.
Reply With Quote
  #679  
Vechi 06.03.2018, 08:50:05
Korina Korina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Mesaje: 10
Implicit

Si pe mine m-a ajutat Sfantul Nectarie inca de acum 5 ani. Eram insarcinata cu gemeni, aveam deja si un copil mai mare si cautam disperati o locuinta in conditiile in care acestea sunt foarte greu de gasit aici. Familiile nu sunt vazute prea bine, din pacate, peste tot pe unde aplicaseram fusesera preferate cupluri fara copii si care castigau mult mai bine decat noi.
In cele din urma aproape renuntaseram la orice speranta, cand mi-a cazut in mana Acatistul Sfantului Nectarie. Am inceput sa-l citesc zilnic cu bucurie, imi place foarte mult si cum suna acest acatist, cum "curge" poetic, imi creea o stare minunata de liniste si ma detasa de toate grijile cotidiene. In plus, la fix o saptamana dupa ce am inceput sa il citesc am fost chemati sa semnam contractul pt. apartamentul in care locuim acum.
Multumim, Sfinte Nectarie, ca ne-ai fost grabnic ajutator si iarta-ma ca mi-a luat atata timp sa marturisesc minunea ta aici!
Reply With Quote
  #680  
Vechi 14.08.2021, 08:40:49
Gabriela Roxana Gabriela Roxana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.08.2021
Mesaje: 1
Implicit Minunea Sf. Nectarie și Sf. Mina

Bună dimineața, tuturor!
Vreau sa va împărtășesc și eu minunea îngăduita de Bunul Dumnezeu, având ca și mijlocitor pe Sf. Nectarie și Sf. Mina, in urma cu un an aproximativ am devenit mămică de îngeraș 😇, o veste care a șocat pe toți cei apropiați cât și pe noi ca și viitori părinți ( povestea este lunga, asa ca o sa ma rezum doar la minunea îngăduita de Bunul Dumnezeu).
Pentru a ieși din starea de depresie și disperare, am început sa citesc Paraclisul Sf. Nectarie și apoi Acatistul și Paraclisul Sf. Mina, după ce am terminat cele 40 de zile în care am citit mi-am dat seama ca nu am citit și Acatistul Sf. Nectarie, asa ca am început sa îl citesc timp de 40 de zile, timp în care i-am implorat sa îmi fie mijlocitor pentru a doua sarcina. Într-una din zile am visat un bărbat care îmi spunea ca o sa rămân însărcinată, eu încă citeam Acatistul Sf. Nectarie, în acea luna am încercat cu soțul sa rămân însărcinată și spre uimirea și mirarea mea, chiar în ultima zi în care citeam Acatistul Sf. Nectarie am făcut un test de sarcină și a ieșit pozitiv. Mare a fost mila Bunului Dumnezeu și a celor doi sfinți, care au mijlocit pentru mine.
Bunul Dumnezeu sa va întărească pe toți, daruindu-va înțelepciune și mare credință în El și în sfinții Lui.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 01:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 06:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 22:47:33