Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.05.2010, 18:27:50
izotaurel izotaurel is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
=>Hristos ii numeste PORCI ,eu sunt mai rezervat ii numesc PADUCHI FLAUSATI .
Unde i-a numit asa ?
  #12  
Vechi 02.05.2010, 19:03:38
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

da, mihnea. sunt de acord cu tine. incalci regula, primesti avertismentul/banarea de pe forum (depinde si de ce ai facut), dar asta nu inseamna ca trebuie sa ajungem sa spunem "deparazitare" :| pe mine asta m-a deranjat si prima data cand am citit titlul topicului, am crezut ca am apasat in alta parte.
nici mie nu-mi place cand cineva vorbeste la misto de Dumnezeu sauia peste picior ceva ce stiu si eu. mi se pare o lipsa de respect, dar cu astfel de persoane nu ai de ce sa discuti. daca raspunzi in acelasi mod in care o face si persoana respectiva, nu faci nimic altceva decat sa-i dai satisfactie ca te enervezi si ripostezi. asa daca nu raspunzi, mai face de cateva ori si dupa aia renunta singur. pur si simplu, ii ignori si-i eviti astfel. Dumnezeu are grija de toata lumea si nu murim pana nu ne primim pedeapsa pe Pamant. eu asta cred :)

vlad, este un lucru bun ca incerci sa-i explici, dar daca vezi ca vine cu explicatia logica, de ce mai pui la suflet sau de ce sa te enervezi cand poti binemersi sa-l ignori?

flying, am avut grija sa citesc. eu am pomenit de cuvantul "eliminati" pentru ca la asta m-am gandit cand am citit cuvantul "deparazitare"; automat, daca vrei sa deparazitezi forumul de atei (scuzati-mi greseala >.<), nu inseamna ca-i elimini/stergi dp forum? daca gresesc, imi cer scuze.
nu ti-am cerut sa ma asculti. eu doar mi-am dat cu parerea si nu trebuie sa te ambalezi si sa te enervezi :| ca nu am zis nimic rau.
nu Il vorbesc urat pe Dumnezeu atei, dar o fac altii si nu trebuie sa fie pe un forum. crezi ca daca dai un post de-asta, gata o sa-i convingi sa nu mai posteze? o sa o faca in continuare pana cand vor lua administratorii masuri, eventual.
si daca ei isi bat joc de crestini, crestinii trebuie sa puna la suflet? pe ei prea putin ii doare daca crestinii sufera sau ignora. ba din contra, LE DAM SATISFACTIE daca RIPOSTAM. eu asta cred :) si daca tu ai alta parere, nu inseamna ca trebuie sa fiu de acord cu tine. tu ti-ai spus parerea, iar eu am facut acelasi lucru. nu inteleg care e problema ta.

Citat:
asa ca ANGEL4EVER daca tii neaparat sa iei o portie de gunoi ateist poti sa intri pe forumurile lor ,nu stiu de ce stai pe aici ?
te rog frumos sa-ti retragi cuvintele. eu nu am zis asa ceva, dar daca interpretezi tu in felul tau, e problema ta, din nou.
eu m-am inregistrat pe forumul asta (desi intram pe el ca vizitatoare) ca sa primesc cateva raspunsuri, dar ma bag in anumite topicuri (unde nu ar trebui nici sa citesc) doar pentru ca ma deranjeaza anumite reactii. si pentru ca sunt un user pe forumul asta, am tot dreptul sa-mi dau cu parerea asa cum o faci si tu sau altcineva.
daca prin postul meu ai inteles ca eu nu-L iubesc pe Dumnezeu, atunci no comment. daca asta crezi tu doar pentru ca tastez cateva cuvinte, nu mai zic nimic :)
  #13  
Vechi 02.05.2010, 22:38:53
amatyyy amatyyy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
NU TREBUIE TOLERATE sa umple forumul de maculatura si laturi:

=>persoanele hulitoare la adresa lui Dumnezeu
=>persoanele nesimtite si cu limbaj injurios si provocator

PANA SUNT BANATE TREBUIE IGNORATE TOTAL SI PLEACA EI SINGURI .

=AR TREBUI SA EXISTE SI O COMUNICARE PE PRIVAT INTRE NUCLEUL ACTIV AL ACESTUI FORUM (INTRE CEI CARE STAU MAI MULT, SE IMPLICA, CUNOSC SI ORTODOXIE ) CU REACTIE RAPIDA PENTRU DEPARAZITARE FORUM DE DIFERITE CAPUSE AMETITE ,PADUCHI FLAUSATI,PURICI FACHIRI SI ALTE GANGANII...

e doar o parere ...

o propunere desi nu stau prea mult pe forum, nu se poate sa nu sara in ochi...

AI2,TOPCAT,DUMITRU73,MODERN TALKING sunt propunerile mele

la Premiul

"Da-mi un BAN ca sunt GOLAN" (BANAREA IP SI CONT )


PS: am vazut ca multi atei fac cont arunca o intrebare parsiva si pleaca si ortodocsii nostrii draguti si cu cei 7 ani de acasa incep sa dea sfaturi care mai de care dar nu observa ca intrebarea e pusa LA MISTO ,doar sa le dea lor "de lucru "...
Doamne ajuta!
Daca am fi in situatia sa primim asa mesaj ,sa fie numele meu ,al tau langa numele care le-ai scris cum ne-am simti ...
Imi pare rau ca in loc sa ne rugam pentru un om care e mai departe de Dumnezeu(dupa parerile noaste , fiindca noi aici dintr-o parte nu stim de fapt ce e in inima omului cu adevarat) noi il ignoram, si mai trist vrem sa ii ignoram din viata noastra ?
Nu am vrut sa te judec, ci poti vedea si in vietile Sfintilor cum se rugau si iertau pe toti cei care le-au gresit, fiindca la mjloc era iubirea de aproapele.
__________________
"Credința face totul posibil, dragostea face totul ușor."

"Dumnezeu fiind iubire, revarsă peste toți dragostea Sa."
  #14  
Vechi 03.05.2010, 00:17:39
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am mai spus-o si repet. Desi acolo era in alt context, ideea de baza ramane vesnic aceeasi.

-Doamne, cum sa fac sa ma mantuiesc?
-Ia-ti crucea ta si urmeaza-mi mie!
-Imediat, Doamne, numai te rog sa ma ajuti s-o pun in spatele jeep-ului!...


Foarte multi dintre noi am ajuns intr-un moment unde ne-am pus problema sa schimbam ceva in drumul nostru, sa reusim sa stergem trecutul cu toate cele rele, dupa care sa curga numai lapte si miere in jurul nostru. Incercati, va rog sa va amintiti, cati dintre cei care si-au schimbat directia cu 180 de grade, au dus-o mai bine. Cine a spus ca vom duce o cruce mai usoara, daca-i vom urma Mantuitorului? Ce asteptam de fapt sa ni se intample (mai ales in prima perioada, dupa luarea unei astfel de hotarari)? De ce nu realizam ca suntem supusi unui tir nesfarsit de teste prin care de cele mai multe ori esuam. Daca drumul crucii (calea propriei mantuiri) ar fi atat de simpla, n-ar mai fi nevoie nici de biserici, nici de rugaciuni, nici de lacrimi... Mantuirea nu e un comutator pe care sa-l schimbam dupa cum ne-ar fi noua mai comod, ci trebuie sa ajungem sa simtim ca am scos din suflet ura, rautatea, invidia, impresia ca suntem superiori altora. Iar asta nu se peterce peste noapte , ci dupa mult timp (de cele mai multe ori, ani!) de incercari si de inabusire a oricaror sentimente de revolta si razvratire. Smerenia nu vine de la sine, ci prin rugaciuni repetate, prin cautarea neobosita in scriile sfintilor parinti, prin mersul regulat la sf. liturghie si ascultarea predicilor de la sfarsit... Daca cineva crede ca isi gaseste mantuirea doar cautand adevaruri pe forum (fie el si ortodox) este o amagire si o pierdere de timp. Diavolul cauta orice mijloc prin care sa ne tina departe de cele sfinte. Faptul ca suntem aici este un pas extrem de important si e chiar sensul schimbarii noastre, dar daca ramanem aici este mai rau decat inainte, cand aveam circumstanta nestiintei si necunoasterii. Nu avem voie sa ne oprim la acest nivel si sa nu ne asteptam ca Dumnezeu sa se multumeasca numai cu atat, dupa o perioada de "ucenicie".
Cat despre ateii de pe forum, e adevarat ca pe fiecare dintre noi ne mai prinde tristetea, compasinunea sau furia, in cazuri speciale, dar inafara de faptul ca se risipesc in mandria ca detin adevaruri pe care noi nu le intelegem, n-ar trebui sa ne afecteze pozitia lor, mai mult decat o stare de fapt ( vreme urata cand noi vrem iarba verde, frigider gol, cand ne chioraie matele de foame, etc) Trebuie sa luam lucrurile asa cum sunt, cu bune si rele si sa spunem cu toata convingerea ca toate ne vin cu un scop, pentru a ne intari in credinta. Neacceptand si cedand nervilor si revoltei, nu facem decat sa coboram de la inaltimi deja cucerite prin truda si durere.
Iubiti-i pe cei rai cu aceeasi intensitate ca si pe cei buni, nu cautati monede de schimb asemanatoare, lasati-i sa credada ca sunt superiori si vesnic invingatori, si ascultati de vocea ingerului pazitor care stie mai bine sa tina socoteala faptelor noastre. Iar intr-o zi... Intr-o zi... veti vedea ca totul in jurul vostru este altfel. O zi in care nu va mai puteti explica nimic prin logicul, teoreticul, firescul de altadata. Veti vedea cum un lucru, o persoana, un gest se afla miraculos intr-un anume loc si care la randul lui atrage siruri nesfarsite de miracole si intamplari imposibil de explicat, numai fiindca sfidam orice incercare a diavolului sa-si mai faca loc in gandurile noastre.
Poate ca pentru asta, primul lucru ar fi un duhovnic bun (preferabil la o manastire) si o spovedanie completa din perioada copilariei. Despre seriozitate in savarsirea canoanelor si chiar o perseverenta in lecturarea cat mai multor invataturi ortodoxe (eu am facut o pasiune din inregistrarile de pe site-ul Crestin-ortodox, pe care le ascult oricand sunt singur) nici nu mai vorbim... Nimic nu vine fara efort in viata noastra. Depinde numai ce dorim cu adevarat!...
Doamne-ajuta!
  #15  
Vechi 03.05.2010, 00:30:44
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=PvNZe...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=cLBRlmrFha4
http://www.youtube.com/watch?v=wOOWE...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=5Q8o-...eature=related
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
  #16  
Vechi 03.05.2010, 10:56:07
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
DEPARAZITARE FORUM DE DIFERITE CAPUSE AMETITE ,PADUCHI FLAUSATI,PURICI FACHIRI SI ALTE GANGANII...
Asta apropo de limbaj injurios si provocator.
  #17  
Vechi 03.05.2010, 12:41:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Asta apropo de limbaj injurios si provocator.
Te rog mult să te uiți și prin ograda atee , căci, fum fără foc nu iese ! Sunt și "elemente"provocatoare în rândul așa zișilor atei ce nu vă fac cinste grupului pe care îl reprezentați unii dintre voi . Tu ești un om educat și cu bun simț, o excepție din păcate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #18  
Vechi 03.05.2010, 12:44:57
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Domnul Dumitru nu e ateu...E doar un crestin care si-a pierdut credinta, dar inca are o mare frica de Dumnezeu si Il cauta.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #19  
Vechi 03.05.2010, 12:48:19
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
NU TREBUIE TOLERATE sa umple forumul de maculatura si laturi:

=>persoanele hulitoare la adresa lui Dumnezeu
=>persoanele nesimtite si cu limbaj injurios si provocator

PANA SUNT BANATE TREBUIE IGNORATE TOTAL SI PLEACA EI SINGURI .

=AR TREBUI SA EXISTE SI O COMUNICARE PE PRIVAT INTRE NUCLEUL ACTIV AL ACESTUI FORUM (INTRE CEI CARE STAU MAI MULT, SE IMPLICA, CUNOSC SI ORTODOXIE ) CU REACTIE RAPIDA PENTRU DEPARAZITARE FORUM DE DIFERITE CAPUSE AMETITE ,PADUCHI FLAUSATI,PURICI FACHIRI SI ALTE GANGANII...

e doar o parere ...

o propunere desi nu stau prea mult pe forum, nu se poate sa nu sara in ochi...

AI2,TOPCAT,DUMITRU73,MODERN TALKING sunt propunerile mele

la Premiul

"Da-mi un BAN ca sunt GOLAN" (BANAREA IP SI CONT )


PS: am vazut ca multi atei fac cont arunca o intrebare parsiva si pleaca si ortodocsii nostrii draguti si cu cei 7 ani de acasa incep sa dea sfaturi care mai de care dar nu observa ca intrebarea e pusa LA MISTO ,doar sa le dea lor "de lucru "...


Draga flying daca Dumnezeu ar face acum o deparazitare a tuturor paduchilor si purecilor, am fi spulberati de pe fata pamantului cam toti. Ia imagineaza-L aici pe Hristos, calm, bland fara apucaturi de justitiar . Multi hulesc, iar legea (aia din Vechiul Testament) zice sa-i dati cu flit, sa-i omorati cu pietre. OK, vrei sa fii judecator in locul Lui ? "Cel care nu are pacate, sa arunce primul cu piatra".

De foarte multe ori, intr-o discutie cu un ateu, "cel presupus credincios" face o confuzie fatala si presupune ca e vorba de un razboi. El identifica adversarul ca fiind ateul, iar el trebuie sa-L apere pe Dumnezeu de parca Dumnezeu e neajutorat.

Ateii, ca si noi astia, presupusi credinciosi nu suntem decat niste biete victime bolnave ale adevaratului inamic. Si parca asa zicea Hristos, ca nu cei sanatosi au trebuinta de doctor, ci cei bolnavi. Cu toti suntem bolnavi dar fiecare sufera de alta boala. Unii sunt bolnavi de ateism, altii de neiubire si judecare. Nu se stie niciodata care se vindeca primii. Ateii de autosuficienta lor sau noi de neiubirea noastra.
Pe ateu, necredinta e cea care il tine departe de Dumnezeu, pe cel care nu e ateu, neiubirea si mandria ca e superior ateului.
E adevarat ca ala credincios are un avantaj, si inca ce avantaj!!! se tine scai de Doctor ca stie ca numai de la El ii vine tamaduirea.

Uraste pacatul celui de langa tine dar pe el iubeste-l. Nu confunda boala cu bolnavul, pacatul cu pacatosul. Bolnavul e mai mult decat boala lui. Si intre noi fie vorba sunt unii atei care-si zic degeaba atei ( fara Dumnezeu), au doar o doza mare de indoiala. Ei vor certitudine, nu pot sa riste. Iar indoiala e jumatatea drumului dintre credinta si necredinta si poate sa duca sau la una sau la alta.
Pe multi atei, indoiala i-a adus la credinta. iar unii cu credinta necoapta, au ajuns din nou la indoiala. si de acolo pot ajunge la necredinta.

Si in fond, cine suntem noi sa ne credem mai morali decat ateii? Daca te-a ofensat un ateu
poti sa-i spui politicos, elegant ca asa cum tu ii respecti necredinta asa sa-ti respecte si el tie credinta. Si daca nu poti vorbi cu un om despre Dumnezeu, mai bine vorbeste cu Dumnezeu despre acel om.

Daca unii atei isi bat joc pe forumurile lor de imbecilii de credinciosi si le mai face si placere, de ce sa-i imitam? A-ti apara credinta e una dar daca perpetuezi raul pe care ti-l face altul, cu ce te deosebesti de el?
Nu inseamna sa nu te aperi, ci doar sa cauti pacea si sa opresti conflictul.
  #20  
Vechi 03.05.2010, 12:51:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Te rog mult să te uiți și prin ograda atee , căci, fum fără foc nu iese ! Sunt și "elemente"provocatoare în rândul așa zișilor atei ce nu vă fac cinste grupului pe care îl reprezentați unii dintre voi . Tu ești un om educat și cu bun simț, o excepție din păcate !
Din pacate si ortodocsii nostri umbla cu amnaru' la ei, topicul asta e un exemplu foarte bun.

Eu nu vad de ce limbajul injurios ar trebui tolerat la ortodocsi dar ne-tolerat la atei si eretici.

E drept ca moderarea ar putea pune anumite lucruri la punct si ajuta unii oameni care au probleme cu exprimarea sa-si exprime ideile intr-un mod mai ..reverentios, dar nu sunt deocamdata moderatori.

Dar cica vor fi..
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
Despre atei si scopul lor pe acest forum neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 332 05.09.2011 15:04:32
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30
atei rightful8912 Generalitati 646 05.08.2010 11:15:28