Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.03.2023, 23:10:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.962
Implicit Câte fericiri există de fapt în Noul Testament ?

Oare câte fericiri sunt cu totul, în afară de predica de pe Munte când Hristos enunță primele 9 fericiri.
Mai spune Iisus câteva:
Sfânta Evanghelie după Matei Capitolul 11

1.Și fericit este acela care nu se va sminti întru Mine.

Luca 7:23 -
Și fericit este acela care nu se va sminti întru Mine.

2.
Mt13:15-16

15. Căci inima acestui popor s-a învârtoșat și cu urechile aude greu și ochii lui s-au închis, ca nu cumva să vadă cu ochii și să audă cu urechile și cu inima să înțeleagă și să se întoarcă, și Eu să-i tămăduiesc pe ei.
16. Dar fericiți sunt ochii voștri că văd și urechile voastre că aud.

3. Maica Domnului cuprinsă în fericiri:
Luca 1:25
Și fericită este aceea care a crezut că se vor împlini cele spuse ei de la Domnul.

4. Luca 10:22-23

22. Toate Mi-au fost date de către Tatăl Meu și nimeni nu cunoaște cine este Fiul, decât numai Tatăl, și cine este Tatăl, decât numai Fiul și căruia voiește Fiul să-i descopere.
23. Și întorcându-Se către ucenici, de o parte a zis: Fericiți sunt ochii care văd cele ce vedeți voi!

5.Luca 11:28. Iar El a zis: Așa este, dar fericiți sunt cei ce ascultă cuvântul lui Dumnezeu și-l păzesc.

6. Luca 12: 37. Fericite sunt slugile acelea pe care, venind, stăpânul le va afla priveghind. Adevărat zic vouă că se va încinge și le va pune la masă și, apropiindu-se le va sluji.
38. Fie că va veni la straja a doua, fie că va veni la straja a treia, și le va găsi așa, fericite sunt acelea.

7. Luca 14: 13-14

13. Ci, când faci un ospăț, cheamă pe săraci, pe neputincioși, pe șchiopi, pe orbi,
14. Și fericit vei fi că nu pot să-ți răsplătească. Căci ți se va răsplăti la învierea drepților.

8. Ioan 13:19

15. Că v-am dat vouă pildă, ca, precum v-am făcut Eu vouă, să faceți și voi.
16. Adevărat, zic vouă: Nu este sluga mai mare decât stăpânul său, nici solul mai mare decât cel ce l-a trimis pe el.
17. Când știți acestea, fericiți sunteți dacă le veți face.

9. Ioan 20:29

29. Iisus I-a zis: Pentru că M-ai văzut ai crezut. Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut!

Mai sunt și câteva cazuri enunțate de Sfinții Apostoli în special Apostolul Pavel.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote