Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.08.2010, 11:35:32
SerafimaMaria SerafimaMaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2010
Mesaje: 2
Implicit La multi ani de Schimbarea la Fata a Domnului!

În urmă cu 6 ani, participam împreună cu soțul meu la Sf. Liturghie săvârșită cu prilejul hramului Mânăstirii "Sf. Ioan Iacob Hozevitul" de la Cota 1000-Sinaia. Mila Domnului, rugăciunile duhovnicului meu și ale preoților și ale măicuțelor de la Mânăstirea Dealu au făcut ca a doua zi, de Praznicul Schimbării la Față a Domnului Iisus Hristos, să se nască fetița mea, Maria-Serafima!

Binecuvântarea Domnului ne-a copleșit cu multe alte daruri, între care cele mai importante sunt copilașii mei: Maria Serafima și Gheorghe Alexandru, trimis de Domnul în ziua Praznicului Intrării în Biserică a Domnului Iisus Hristos - 2 februarie 2008!

Domnul fie lăudat în veci, pentru tot darul cel folositor dăruit nouă, nevrednicilor robilor Săi!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.08.2010, 11:37:21
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Ma gandeam daca Schimbarea la Fata a Mantuitorului,aceasta sarbatoare,nu este un indemn sa ne schimbam si noi la fata
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.08.2010, 12:03:36
SerafimaMaria SerafimaMaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2010
Mesaje: 2
Implicit Mulțumiri lui Daniel777

Cu siguranță, te referi la "fața sufletului"! Toți suntem datori să ne schimbăm în interior, pentru a reuși schimbarea generală! Cum să le impunem altora să se schimbe în bine când noi rămânem "neșlefuiți"? Să-ți dea Dumnezeu ajutor și "schimbările" pe care ți le dorești, spre găsirea Iubirii cele veșnice! dania
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.08.2010, 12:58:17
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SerafimaMaria Vezi mesajul
În urmă cu 6 ani, participam împreună cu soțul meu la Sf. Liturghie săvârșită cu prilejul hramului Mânăstirii "Sf. Ioan Iacob Hozevitul" de la Cota 1000-Sinaia. Mila Domnului, rugăciunile duhovnicului meu și ale preoților și ale măicuțelor de la Mânăstirea Dealu au făcut ca a doua zi, de Praznicul Schimbării la Față a Domnului Iisus Hristos, să se nască fetița mea, Maria-Serafima!

Binecuvântarea Domnului ne-a copleșit cu multe alte daruri, între care cele mai importante sunt copilașii mei: Maria Serafima și Gheorghe Alexandru, trimis de Domnul în ziua Praznicului Intrării în Biserică a Domnului Iisus Hristos - 2 februarie 2008!

Domnul fie lăudat în veci, pentru tot darul cel folositor dăruit nouă, nevrednicilor robilor Săi!
Sa-ti traiasca copilasii si sa te bucuri de ei.
Domnul este cu noi.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 06.08.2010 at 18:49:41.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.08.2010, 13:33:43
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Sa-ti traiasca intru multi ani copilasii !
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.08.2010, 15:46:23
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Tot omul este dator sa se schimbe la fata. Dar cum se poate schimba la fata ? Daca ieri a fost desfranat si s-a marturisit, sa nu mai fie ! Daca a fost hot, sa lase hotia ! Daca a fost injurator sau betiv, sa lase betia si injuratul sau fumatul, sa lase rautatile, sa le marturiseasca, sa le planga toata viata, sa faca canonul; si asa se schimba omul, nu la fata cea din afara, ci la cea dinlauntru a sufletului.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.08.2010, 16:04:05
valentina12 valentina12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 1
Implicit la multi ani de schimbarea la fata a Domnului!

Ar fi o minune ca fiecare dintre noi sa si mai schimbe fata in bine,sa ierte,sa iubeasca,sa asculte,sa inteleaga pe celalalt,sa nu judece.asa nu ar mai fi atat de multe ucideri,defaimari,divorturi...ar fi bine ca oamenii necredinciosi sa si schimbe fata inainte sa fie prea tarziu,sa lase mandria deoparte si sa se apropie de Dumnezeu
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pozitia domnului Andrei Plesu fata de Dan Puric georgeval Generalitati 224 23.10.2017 20:35:22
Schimbarea la Fata a Domnului costel Schimbarea la Fata a Domnului 43 05.08.2014 22:50:46
Odovania praznicului Schimbarii la Fata a Domnului glykys Schimbarea la Fata a Domnului 1 13.08.2012 17:31:13
Intrebari de cateheza:4.Schimbarea la fata fost o Inaltare la Ceruri? savudanmihai Intrebari utilizatori 4 30.05.2010 23:00:54