Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.05.2018, 12:52:48
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei50 Vezi mesajul
Cred ca inca nimeni nu stie cu exactitate ce scrie cu adevarat in cartea Apocalipsa.
Oricine o citeste, poate sti cu exactitate ce scrie.
Apocalipsa nu e o carte prin care ni se acopera adevarul, ci, dimpotriva, o descoperire.

De altfel, chiar asa si incepe cartea: "Descopereirea..."
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.05.2018, 00:10:46
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei50 Vezi mesajul
Cred ca inca nimeni nu stie cu exactitate ce scrie cu adevarat in cartea Apocalipsa. Este un subiect tabu. Sau stie cineva , si nu vrea sa spuna nimic. Pentru ca ar deranja pe unii,,,
Pare cam filosofica afirmatia asta a ta. :-) Tot spun parintii de mult de Apocalipsa si o si talcuiesc ca lumea sa pricepa,dar urecehea noastra e surda ,noi avem adevarul nostru,catinel ,catinel,sontac,sontac, doi nainte, doi napoi,ca asai jocul pe la noi, hop si asa.
Dar, exista un dar, ceea ce a afirmat Patriarhul Bisericii Ortodoxe Ruse ar trebui sa ne sperie, caci nu a spus-o oricine,nu a spus-o un parinte oarecare, de la te miri ce manastire: "Se apropie sfârșitul lumii".. Si spune si de faptul ca apropierea sfarsitului depinde si de oameni .

"Șeful Bisericii Ortodoxe Ruse, patriarhul Kirill, care s-a aflat la București pe 26 octombrie, de Sfântul Dumitru, a avertizat că sfârșitul lumii este tot mai aproape, iar oamenii care își iubesc patria trebuie să se unească într-o perioadă critică a dezvoltării civilizației umane.
Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii, Kirill, a declarat, citat de Sputnik, că omenirea s-a adâncit în păcate și sfârșitul lumii se apropie, menționând că acum „nu e momentul pentru clătinarea bărcii patimilor omenești".

„Toți oamenii care își iubesc patria trebuie să se unească pentru că pășim într-o perioadă critică a dezvoltării civilizației umane. Toate aceste lucruri au devenit vizibile cu ochiul liber… Trebuie să fii orb pentru a nu vedea apropierea momentelor oribile ale istoriei, despre care vorbește în Apocalipsă apostolul și evanghelistul Ioan Teologul“, a spus în predica sa Patriarhul după oficierea Liturghiei în catedrala Hristos Mântuitorul din Moscova.

El a adăugat că, potrivit învățăturii creștine, apropierea și îndepărtarea sfârșitului lumii depinde de oameni. Șeful Bisericii Ortodoxe Ruse a îndemnat pe fiecare, îndeosebi persoanele publice să conștientizeze responsabilitatea în fața Rusiei și întregului neam omenesc și să pună capăt „alunecării în bezna sfârșitului istoriei“.
„Astăzi păcatul nu este pur și simplu unul evident, chiar dacă în decursul întregii istorii oamenii au încercat să-și ascundă păcatul personal și interpersonal. Astăzi păcatul se prezintă drept cel mai atrăgător mijloc — prin cinematografie, teatru și alte manifestări artistice.

Și arta, care are menirea de a cultiva personalitatea umană, să o îmbogățească, să o ridice spre cer, devine o greutate care nu permite omenirii să se ridice. Nu am în vedere toată arta, ci acea care în ultimii ani își manifestă drepturi deosebite de a transmite poporului ispite și păcate, să ducă în eroare oamenii“, a menționat patriarhul Kirill.


„Astăzi nu este momentul să clătinăm barca patimilor omenești, pentru că și așa există prea multe influențe negative asupra oamenilor care le distrug viața spiritual“, a subliniat patriarhul rus."
Citat de pe: http://adevarul.ro/international/rus...463/index.html

Nu am inteles foarte exact, ce a vrut sa spuna cu ultima fraza.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.05.2018, 12:37:45
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Nu am inteles foarte exact, ce a vrut sa spuna cu ultima fraza.
normal ca n-ai inteles, tipul e un dement slugarnic, ce-ai vrea, sa se "dea" la sf vasile reintrupat aka putin cel mare si drept?

alt sfant, petru cel mare, si-a tras sinod personal, si-a pus patriarh personal, iar biserica care fo' doua sute de ani s-a rugat pentru sanatatea si prosperitatea hanului tatar s-a rugat si pentru el si a facut tot ce i-a spus el. si asa au ramas, astazi daca le zice putin sa si-o taie o fac. n-ar fi o mare problema, era practica obisnuita printre prelatii pravoslavnici rusi acu vreo 700 de ani. chiar si-au facut ditamai secta de castrati, care supravietuiesc si astazi prin fundul siberiei...

in ceea ce priveste iminenta "sfarsitului lumii", a fost tema principala a lui Iisus, a apostolilor si inca vreo suta de ani dupa ei. apoi, din cand in cand, mai aparea cate-un fanatic care spunea acelasi lucru, mai intai in vest, apoi in est, apoi cei mai multi in lumea noua, printre neoprotestanti; multi dintre ei criminali.

evanghelia lui ioan este in mod cert ultima scrisa dintre cele patru introduse in noul testament, a fost scrisa probabil in timpul lui diocletian, ca o revolta crestina la adresa imperiului ce nu-i accepta, acolo Iisus este numit rege, nu este nicio referire la intoarcerea celuilalt obraz asa cum era invatatura lui Hristos, crestinismul isi defineste un caracter subversiv. de-atunci incolo multi asupriti au luat din "apocalipsa" curajul de a se revolta.

cam asta as intelege eu...:))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.06.2018, 01:28:49
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
normal ca n-ai inteles, tipul e un dement slugarnic, ce-ai vrea, sa se "dea" la sf vasile reintrupat aka putin cel mare si drept?

alt sfant, petru cel mare, si-a tras sinod personal, si-a pus patriarh personal, iar biserica care fo' doua sute de ani s-a rugat pentru sanatatea si prosperitatea hanului tatar s-a rugat si pentru el si a facut tot ce i-a spus el. si asa au ramas, astazi daca le zice putin sa si-o taie o fac. n-ar fi o mare problema, era practica obisnuita printre prelatii pravoslavnici rusi acu vreo 700 de ani. chiar si-au facut ditamai secta de castrati, care supravietuiesc si astazi prin fundul siberiei...

in ceea ce priveste iminenta "sfarsitului lumii", a fost tema principala a lui Iisus, a apostolilor si inca vreo suta de ani dupa ei. apoi, din cand in cand, mai aparea cate-un fanatic care spunea acelasi lucru, mai intai in vest, apoi in est, apoi cei mai multi in lumea noua, printre neoprotestanti; multi dintre ei criminali.
Unii ti se par tie fanatici, ca spun despre "Sfarsitul Lumii". Atunci ce parere ai de faptul ca multi oameni nu mai pot fi adusi de la patimi pe o cale normala cum era odata,oameni care se vor pierde.
1.Un cunoscut a fost lovit de cineva de la el din sat. Tanarul era baut bine. Taicasu(celui baut) era prin preajma si il roaga sa se impace, sa nu mearga laPolitie si sa faca hartie de impacare amiabila. . Ii da bani si omul si el repara masina. DAR CARE E MAREA PROBLEMA? Omul intre timp (dupa cateva luni)a mai facut un accident cu o masina oprita tot asa beat. Legile proaste ale societatii actuale fac ca nenumarati indivizi sa fie potentiali oameni care accidenteaza grav pe altii. Astia in viitorul apropiat ii vom vedea la stirile de la ora 17 ca au facut-o lata si ce e mai grav pot muri oameni nevinovati.
Cum era inainte?(Pe vremea lui Ceasca) Masina nu o puteai duce la reparat daca nu aveai hartie de la politie. Daca iti luau carnetul ptr alcool greu il luai inapoi,si daca erai prins a doaua oara ,erau mici sanse sa mai iei permisul inapoi. Concluzia mea, unul care are un accident grav in stare de ebrietate, e posibil sa fi avut multe accidente minore la care omul nu a dat ochii cu politia si a continuat cu bautura.
Modele IOC? Stiti cazul lui Ilie Nastase care s-a luat in gura cu politia desi nu avea dreptate.

2. Eram pe forumul Romedic, nu cu mult timp in urma, dau un link care l-am pus si aici pe Forum:
https://www.activenews.ro/stiri-soci...frageda-150158
cei din administrare mi l-au sters pe motiv,chipurile ca nu este permis sa pui link-uri externe. Ma rog am mai vazut puse ,dar deja indrumarea dupa Legea lui Dumnezeu vad ca deranjeaza urechii unora.
Ma intreb eu oare de ce nu avem optiunea noi ca si crestini , a unui Internet filtrat daca ne-am dori.
Daca nu stim Legea,nici nu vrem sa o stim,cum ne putem indrepta ,ma intreb eu in capul meu?

3. Inchisorile ar trebui sa indrepte oameni. Pe vremea lui Dostoievski aveai dreptul doar la o carte in inchisoare si aia era Biblia. Munca si Biblia ala era canonul pe cat erai inchis.
Acum Internetul am inteles ca il au, si Biblia si munca nu mai sunt obligatorii.Ba mai mult am auzit o nebunie nu de mult:Ca le-au dat la unii puscariiasi bani ,ca nu au fost conditii bune. Cand incepi sa ii bonifici si nu ii pedepsesti si sa-i indrepti,Societatea nu mai poate fi redresata ,ca nu mai ai parghii ca sa il indrepti pe om.
Ce ne asteapta FILOSOFULE? Ca zici ca trebuie sa vina cineva de pe Marte, sa ne spuna ca vin vremuri grele pe noi nu ne duce capul?



Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
evanghelia lui ioan este in mod cert ultima scrisa dintre cele patru introduse in noul testament, a fost scrisa probabil in timpul lui diocletian, ca o revolta crestina la adresa imperiului ce nu-i accepta, acolo Iisus este numit rege, nu este nicio referire la intoarcerea celuilalt obraz asa cum era invatatura lui Hristos, crestinismul isi defineste un caracter subversiv. de-atunci incolo multi asupriti au luat din "apocalipsa" curajul de a se revolta.

cam asta as intelege eu...:))
Vezi ca le amesteci,ai facut un ghiveci. Diocletian a trait intre 244-311. Canonul muratorian, aici fiind una dintre primele liste cu cartile canonice ale Noului Testament unde sunt validate ca si canonice atat cele 4 Evanghelii cat si Apocalipsa. Acesta a fost scris aproximativ 170-200 dupa Hristos.Evanghelia dupa Ioan era deja scrisa deci din 170-200 sau inainte.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #35  
Vechi 01.06.2018, 02:38:24
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Unii ti se par tie fanatici, ca spun despre "Sfarsitul Lumii". Atunci ce parere ai de faptul ca multi oameni nu mai pot fi adusi de la patimi pe o cale normala cum era odata,oameni care se vor pierde.
1.Un cunoscut a fost lovit de cineva de la el din sat. Tanarul era baut bine. Taicasu(celui baut) era prin preajma si il roaga sa se impace, sa nu mearga laPolitie si sa faca hartie de impacare amiabila. . Ii da bani si omul si el repara masina. DAR CARE E MAREA PROBLEMA? Omul intre timp (dupa cateva luni)a mai facut un accident cu o masina oprita tot asa beat. Legile proaste ale societatii actuale fac ca nenumarati indivizi sa fie potentiali oameni care accidenteaza grav pe altii. Astia in viitorul apropiat ii vom vedea la stirile de la ora 17 ca au facut-o lata si ce e mai grav pot muri oameni nevinovati.
Cum era inainte?(Pe vremea lui Ceasca) Masina nu o puteai duce la reparat daca nu aveai hartie de la politie. Daca iti luau carnetul ptr alcool greu il luai inapoi,si daca erai prins a doaua oara ,erau mici sanse sa mai iei permisul inapoi. Concluzia mea, unul care are un accident grav in stare de ebrietate, e posibil sa fi avut multe accidente minore la care omul nu a dat ochii cu politia si a continuat cu bautura.
Modele IOC? Stiti cazul lui Ilie Nastase care s-a luat in gura cu politia desi nu avea dreptate.

2. Eram pe forumul Romedic, nu cu mult timp in urma, dau un link care l-am pus si aici pe Forum:
https://www.activenews.ro/stiri-soci...frageda-150158
cei din administrare mi l-au sters pe motiv,chipurile ca nu este permis sa pui link-uri externe. Ma rog am mai vazut puse ,dar deja indrumarea dupa Legea lui Dumnezeu vad ca deranjeaza urechii unora.
Ma intreb eu oare de ce nu avem optiunea noi ca si crestini , a unui Internet filtrat daca ne-am dori.
Daca nu stim Legea,nici nu vrem sa o stim,cum ne putem indrepta ,ma intreb eu in capul meu?

3. Inchisorile ar trebui sa indrepte oameni. Pe vremea lui Dostoievski aveai dreptul doar la o carte in inchisoare si aia era Biblia. Munca si Biblia ala era canonul pe cat erai inchis.
Acum Internetul am inteles ca il au, si Biblia si munca nu mai sunt obligatorii.Ba mai mult am auzit o nebunie nu de mult:Ca le-au dat la unii puscariiasi bani ,ca nu au fost conditii bune. Cand incepi sa ii bonifici si nu ii pedepsesti si sa-i indrepti,Societatea nu mai poate fi redresata ,ca nu mai ai parghii ca sa il indrepti pe om.
Ce ne asteapta FILOSOFULE? Ca zici ca trebuie sa vina cineva de pe Marte, sa ne spuna ca vin vremuri grele pe noi nu ne duce capul?




Vezi ca le amesteci,ai facut un ghiveci. Diocletian a trait intre 244-311. Canonul muratorian, aici fiind una dintre primele liste cu cartile canonice ale Noului Testament unde sunt validate ca si canonice atat cele 4 Evanghelii cat si Apocalipsa. Acesta a fost scris aproximativ 170-200 dupa Hristos.Evanghelia dupa Ioan era deja scrisa deci din 170-200 sau inainte.
salve! incep cu ghiveciul, am gresit, am vrut sa scriu domitian si am scris diocletian! :)) evanghelia lui ioan cam atunci a fost scrisa, pe la sfarsitul primului secol.

am un lapsus, am uitat exact cum le spunea, prin secolele 2, 3, erau o multime de predicatori d'astia voiajori, ca sa ma exprim mai uratel, care mergeau din localitate in localitate propovaduind sfarsitul lumii si indemnand oamenii la pocainta. au avut o mare influenta, dar odata cu stabilirea ierarhiei bisericesti au fost respinsi de biserica. deci tema a fost si este permanenta, de la Hristos incoace. cand am spus fanatici ma refeream la sectele neoprotestante din sec 20, gen secta lui jones. iti recomand citirea vol invazia sectelor, scris de petre david, istoria e lunga si foarte veche.
in urma cu ceva timp PT mi-a explicat in doua randuri foarte clar ce inseamna pentru crestinism sfarsitul lumii si ca fiecare crestin trebuie sa fie pregatit ca asta sa se intample in cursul vietii lui, e chestiune de credinta nu de fanatism, inteleg perfect, e normal sa fie asa. dar pentru ca sunt carcotas si nu ma pot abtine, Hristos a spus ca sfarsitul lumii e iminent, apostolii au spus acelasi lucru, cam la o suta de ani dupa ei biserica a lasat-o mai moale... din cand in cand mai apare cate unul ca patriarhul rus...

johnyw, stiu foarte bine ce zici si sunt chiar mai revoltat, dar tu nu iei in considerare decat efectul, nu si cauza. apropo, am aflat astazi ca avem cea mai tanara bunica din lume, are 23 de ani... pe o alta sectiune am postat in ce situatie eram in 1936, astazi am ramas ultimii la toti indicatorii, sociali, culturali, medicali, educationali, in europa. e de mirare ca se intampla ce se intampla?
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare