Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.01.2017, 21:10:40
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Acum observatiile mele omenesti si pamantesti

Liberul arbitru este libertatea de a alege intre mai multe alternative.
Asta-i libertate ordinară, aceea care-ți permite să faci orice, chiar și să nu alegi.

Liberul arbitru il indeplinesti atunci cand nu esti constransa de nimic si iei in consideratie daca te ajuta la indeplinirea scopului vietii tale, mantuirea.
De aceea Liberul Arbitru este Duhul Sfant.
De aceea la liberul arbitru apelam in cel mult 1% din alegeri. De pilda, cand alegem sa ne spovedim.

Orice alte alegeri nu sunt libere si sunt ordonate(ierarhizate) de interese trupesti, plăceri, patimi..., chiar si in cauze de caritate.
Liberul arbitru se refera la libertatea de orice atractii si interese.

Citat:
Uite eu iti mai dau un exemplu, care se poate referi si la mine:
Am liberul arbitru sa aleg un partener de viata.
Asta e alegere trupeasca. Dovada e ca Iisus Hristos nu si-a luat partener de viata.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 31.01.2017 at 21:14:39.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.01.2017, 21:11:35
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Acuma, in cazul acestui criminal dovedit, as spune ca problema e sa fie el iertat, nu sa ierte el, pe altii.
Cred ca face-ti o confuzie.Poate nu m-ati inteles bine? Vorbeam de Nelson Mandela:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Nelson_Mandela
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.01.2017, 21:21:18
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Cred ca face-ti o confuzie.Poate nu m-ati inteles bine? Vorbeam de Nelson Mandela:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Nelson_Mandela
nu face. insa nu e clara treaba.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.01.2017, 21:23:28
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Stiu ca trebuie sa iertam. Cred ca mai mult ne-ar ajuta cunoasterea modului de a gandi al unui om care a IERTAT.Trebuie sa stim si cum a trait Mandela sau oameni asemeni lui Mandela.Cum au gandit.Am citit "Conversatii cu mine insumi".AS fi vrut sa citesc "Lungul drum catre libertate" dar din nefericire nu este tradus in romana,iar sa citesc un roman intreg in engleza nu am incercat inca.E pacat ca se traduc multe carti fara importanta si carti importante nu, sau se amana traducerea lor. Oricum am o alta carte, care as pune-o inainte pe lista, de Gandhi:"Povestea experimentelor mele cu Adevarul".

Am spus aici despre Libertate, ca mod de a gandi. Nu inteleg de ce nu accepti ajutorul Sfintelor Taine, in iertare si indreptare.Asta ca am mai vorbit pe aici de cateva ori de Spovedanie.Un om singur mai usor cade, decat unul care are ajutor Harului lui Dumnezeu si indrumarea unui Om al lui Dumnezeu.
Cred ca sunt multe moduri in care putem ierta:
-prin diferite forme de rationament care argumenteaza avantajul unei atitudini iertatoare,
-prin emularea altora care iarta,
-prin intelegerea mecanismelor patimii sau
-pur si simplu ca Dumnezeu porunceste astfel, fara alte procese argumentative.

In principiu sunt doar doua moduri in care ne putem gasi atunci cand iertam pe cineva.

Primul, cel comun, iertam simtind sinele celuilalt in exteriorul nostru. O fiinta care iarta alta fiinta, intre care percepem o distanta psihologica.

Al doilea, mai profund, iertam simtind ca suntem in inima celuilalt. Ca nu suntem despartiti in fiinta de celalalt, ca suntem in adanc o singura fiinta.
__________________

Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.01.2017, 21:27:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Cred ca face-ti o confuzie.Poate nu m-ati inteles bine? Vorbeam de Nelson Mandela:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Nelson_Mandela
Da, chiar despre el vorbeam si eu. Un terorist in solda bolsevica, un criminal odios. El singur a pledat "vinovat" in procesele sale, fata de 156 de capete de acuzare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.01.2017, 21:43:22
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu prea poti sau daca o faci risti sa devii la fel.
Pentru ca nu poti efectiv "privi prin ochii agresorului" fara sa-ti insusesti motivatiile si limitarile lui, fara nimic altceva,

Orice ai pune in plus, te scoate din papucii lui, nu mai esti elsi atunci n-ai cum sa intelegi.
Gandeste-te cum Iisus cunoaste perfect mintea agresorului, toate intentiile, motivatiile, miscarile sale launtrice patimase, toate perceptiile - fara insa sa fie contaminat de acestea.

Poti afirma ca Iisus risca sa devina patimas?

Iisus priveste dinlauntrul agresorului, il cunoaste in adancurile sale, deplin.
Infinit mai mult decat agresorul se cunoaste pe sine insusi.

Cum este posibila aceasta neamestecare cu patima, observand patima?

Intelegand natura ultima a mintii, a miscarilor ei, a eului insusi.
__________________

Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.01.2017, 21:53:40
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Iertarea, in sensul cel mai profund, reprezinta acceptarea adevarului ca toate si toti reprezinta o parte din noi insine, fac parte din noi insine.
__________________

Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.01.2017, 22:38:40
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Da, chiar despre el vorbeam si eu. Un terorist in solda bolsevica, un criminal odios. El singur a pledat "vinovat" in procesele sale, fata de 156 de capete de acuzare.
Uitati-va bine la link-urile care le-ati citit despre Nelson Mandela.Poate ca tot acolo acolo scria de "teroristii" care au luptat ptr eliberarea Algeriei in anii 50-60 tot asa erau teroristi ptr Franta. Dar ptr Algeria ei isi aparau tara.
Poate tot pe acolo atii gasit ca Gandhi era un "diversionist" ordinar si ce sa mai zic...?
Daca cineva ar incerca sa imi atace sau sa imi tina in robie familia, as lupta pana la ultima picatura de sange ptr ei.
Astazi m-ati ajutat sa imi schimb parerea despre dvs domnule Dragomir.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.01.2017, 23:10:42
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

cititi aici, e un punct de vedere de mijloc, ca sa zic asa. realitatea e ca nu se stiu cu exactitate actiunile la care mandela a participat personal, daca conteaza asta.

http://www.agerpres.ro/externe/2013/...-afp--14-15-00
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.01.2017, 23:30:24
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Crinrin de asemenea ptr ceea ce ai spus se potriveste raspunsul meu nr 10: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...9&postcount=10

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mihnea, eu una nu inteleg mesajul tau.
Am mai rugat si alte dati si pe tine si pe altii: mai fratilor, puneti-va in pozitia de oameni normali, simpli si priviti si discutati lucrurile la acest nivel.
Multi, prea multi dintre voi, va tot puneti pe un piedestal si vorbiti cu noi in calitate de zei si atoatestiutori.
Dar sunteti si voi tot oameni de fapt.
Normal ar fi sa discutam de la egal la egal, ca sa ne putem si intelege. Altfel vorbim in paralel si e pacat.
Oti avea capacitati deosebite de citit si inteles filozofii, dar cei mai multi nu le au si totusi doresc sa inteleaga si ei ceva.
Lasa-l pe Mihnea ca el se uita pe site-uri unde Mihai Viteazu e tradator si terorist s.a.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Acum observatiile mele omenesti si pamantesti

1. Dumnezeu nu alege binele, El este insusi binele. Nu este clar daca El a creat raul. El nu alege, El este sau creeaza.
2. Liberul arbitru este libertatea de a alege intre mai multe alternative.
Conditia de baza este insa ca aceste alternative sa existe si sa fie percepute. Si ar mai trebui si sa fie cunoscute consecintele alegerilor. Ori de cele mai multe ori nu le cunoastem. Si atunci nu ne foloseste nici liberul arbitru. Nici in credinta nu stim intotdeauna sa alegem, nu stim consecintele, fiindca nu stim cum actioneaza Dumnezeu, oamenii.
Pentru mine asta cu liberul arbitru in credinta este cu semn de intrebare. Fiindca nu avem alternativele si nici nu stim de multe ori consecintele. Nu suntem clarvazatori.
3. Libertatea este starea de a nu avea ingradiri si dependente.
Exact ceea ce spuneam in mesajul 10 de multe ori, liberul arbitru daca nu suntem informati ,daca nu cautam Adevarul, nu ne foloseste la ABSOLUT nimic, am dat acolo un exemplu cand sursele care ne formeaza opinia sunt deformate(vezi contele de Monte Cristo care toata puscaria s-a gandit la razbunare,telenovele care te indemna la fel).
Nu suntem clarvazatori dar putem cauta Calea cea dreapta,Adevarul, si straduindu-ne aici pe Cale ,Dumnezeu este cu cel care se straduie.Cu cel care Il cauta.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Inca ceva care pe mine ma preocupa mult:
Ca sa ierti si sa nu mai porti in suflet durere si resentimente fata de persoane trebuie sa lamuresti situatia, sa vorbesti cu celalalt si sa clarifici conflictul.
Altfel ierti, dar in suflet nu te-ai eliberat. Ramai cu durerea. Conflictul nu este rezolvat.
Si tocmai aici este problema: oamenii nu vor sa vorbeasca si sa lamureasca situatia. Iti intorc spatele si gata.
Vezi asta m-a impresionat pe mine la Mandela el fara sa se intalneasaca cum spui mai sus cu cei cu care a avut divergente i-a iertat pe toti.Intradevar cand te poti intalni cu un om care ti-a gresit si sa lamuresti conflictul e cel mai bine.Dar uite omul asta ,Mandela a lasat totul in urma si a inceput o viata noua,lipsita de resentimente si ura.A iesit cu totul din puscarie, si din cea de zid, si din cea din suflet.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Tags
adevar, adevarata credinta, libertate

Thread Tools
Moduri de afișare