Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.07.2023, 23:35:45
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit Cei 10% și milostenia

Mă uitam recent la ce ne transmitea pr Calistrat, despre cum a donat el 10% din câștigul lunar către Biserică înainte să meargă la mănăstire, având un salariu mic și cum Dumnezeu i-a întors și ce înseamnă sporul:

pr Calistrat la Calea spre mântuire despre subiect:

https://www.youtube.com/watch?v=DtjxZiIaF90

Nu-mi place termenul de zeciuială întrucât unii pastori au abuzat de el și s-au îmbogățit, și-au făcut cofetării și și-au luat terenuri pe modelul Vladimir Pustan sau Benoni Ardelean care e un milionar în PNL originar din familie de pastori.
Zeciuiala se poate îndrepta și spre săraci, bolnavi, chiar și spre oameni meritorii care au nevoie să meargă la o olimpiadă sau un concurs, nu trebuie dați neapărat pastorului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.07.2023, 00:34:24
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Nu e rau conceptul asta de contributie si norma.


Dar daca il pui in contextul gresit degenereaza.

E ok sa iti stabilesti o norma de contributie.

Si in vechiul testament s-a facut asta.

Dar in Noul Testament, unde avem o constiinta de folosit, e discutabil.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.07.2023, 08:07:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Colegul Emilian pe facebook, profu de religie, despre milostenie


„Ni s-au mărit salariile la profesori. Mulțumim mult, dragi guvernanți, cel puțin eu cu soția, vă mulțumim sincer. La pilda celor 10 leproși, învățăm să mulțumim. „ceilalți 9 unde sunt?” întreabă Hristos.
Nu mai am 3200 salar, ci 4000 de lei.

Ca dar de mulțumire am donat luna aceasta cei 800 de lei diferența. Chiar dacă stau în chirie și am aceleași cheltuieli amintite în cateheza despre grevă.

Am donat 300 de lei la Sfânta Biserică Ortodoxă ucraineană din Lugoj, care se ocupă și de mulți imigranți ucrainieni și a împlinit 30 de ani de la târnosire, adică sfințire. Slavă Lui Dumnezeu.

Și 500 de lei la Sfânta Biserică „Sfântul Ilie” , că a fost Sfântul Hram, cu pachete de mâncare la credincioșii participanți, cum fac Sfințiții Părinți în fiecare an, au costat 1500 lei, eu am donat o treime din sumă. Doamne miluiește.

Atât se poate la noi, în dragostea noastră, eu cu soția, dăruim Lui Dumnezeu 20% din veniturile noastre lunare, fiecare din noi doi. Facem asta lună de lună. În majoritatea cazurilor dăruim ca anonimi.

Dar acum am vrut să vă amintim și vouă, să dăruiți, dacă puteți. Unii din voi dăruiți mai mult de 20% din veniturile lunare, alții mai puțin.

Chiar și 5 sau 10 lei, vă vor fi răsplătiți de Dumnezeu. Dacă nu, dăruiți Lui Dumnezeu minute din viața voastră, rugându-vă și citind din scrierile Sfinte.

Oricât, orice, oriunde ar fi, numai să dăruiți cu conștiința că dați Lui Dumnezeu, și El nu vă rămâne dator, vă promit, cum El a spus, că vă v-a răsplăti însutit și înmiit mai mult.
„În dar ați luat, în dar să dați.” „Mai bine este a da, decât a lua” ne spune Dumnezeu Treime în Sfânta Scriptură.”
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.07.2023, 01:49:53
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu e rau conceptul asta de contributie si norma.


Dar daca il pui in contextul gresit degenereaza.

E ok sa iti stabilesti o norma de contributie.

Si in vechiul testament s-a facut asta.

Dar in Noul Testament, unde avem o constiinta de folosit, e discutabil.
Cum adica?
Eu zic ca e discutabil daca evitam folosirea constiintei.

Tocmai pentru ca Iisus n-a pomenit nimic despre zeciuiala, se continua ca neschimbata.

17. Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc.(Mt5,17)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.07.2023, 08:40:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cum adica?
Eu zic ca e discutabil daca evitam folosirea constiintei.

Tocmai pentru ca Iisus n-a pomenit nimic despre zeciuiala, se continua ca neschimbata.

17. Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc.(Mt5,17)
Părerea mea că la zeciuială intră orice formă de milostenie chiar și dată unor oameni care nu sunt neapărat bisericoși dar sunt în nevoie, orice pomelnic lăsat, orice lumânărică cumpărată, orice calendar bisericesc cumpărat, orice carte luată din pangar, orice cutie cu tămâie luată din pangar, orice cruciuliță sculptată de călugări și cumpărată, orice icoană pictată de iconar, orice brățară sau metanie făcută la rucodelie de un nevoitor sau viețuitoare creștină.

Totuși pe vremea lui Iisus se dădea zeciuială pt Templu, azi templul nu mai există, după ce s-au așezat comunitățile creștine cum s-a mai dezvoltat zeciuiala ?
La început împărțeau tot și trăiau îndeobște, ulterior au devenit orașe mari, megalopolisuri - creștine, poate doar cu Vasiliadele donând unor azile sau centre de ocrotire pt orfani, mame abandaonate.

Dar nici acestea nu sunt peste tot, mă refer la întreg teritoriul României.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 28.07.2023 at 08:44:38.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.07.2023, 17:24:22
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Nu 10% ci 1000% ar fi normal!!!
Si e invers, nu tu dai ci Dumnezeu iti da tie. Ar da si la altii din ce-ti da tie insa tu din egoism confisti totul la tine ca nebunul din scripturi caruia i-a rodit tarina dublu sau triplu. Si cu ce confisti te omori si nu mai crezi, nu vrei sa mai crezi.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 28.07.2023 at 17:31:12.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.07.2023, 17:31:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu 10% ci 1000% ar fi normal!!!
Si e invers, nu tu dai ci Dumnezeu iti da tie. Ar da si la altii din ce-ti da tie insa tu din egoism confisti totul la tine ca nebunul din scripturi caruia ia rodit tarina dublu sau triplu. Si cu ce confisti te omori.
E bine să începi și cu mai puțin și apoi să mărești dacă poți milostenia, până la urmă și milostenia e o școală pe care o înveți, nu prea am văzut cărți sau opere despre milostenie, zeciuială, raportul lor, plus eventuale precauții când suntem să zicem în situația de a se profita de un om cu suflet mare și mână largă în a da.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.07.2023, 17:37:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu e rau conceptul asta de contributie si norma.


Dar daca il pui in contextul gresit degenereaza.

E ok sa iti stabilesti o norma de contributie.

Si in vechiul testament s-a facut asta.

Dar in Noul Testament, unde avem o constiinta de folosit, e discutabil.
Am înțeles că la unele culte se face calculul așa salariu-salarii soț-soție, nr de copii în întreținere, cheltuieli apă,canal,curent,gaze, reparații, rechizite, haine pt copil, hrana, chirie dacă e cazul, costuri de deplasare la lucru, școală și Biserica de aproape și după, din ce rămâne ar mai fi 10%.

Deci nu e 10% din salariu, ci din ce rămâne în casă după asigurarea nevoilor de bază ale gospodăriei, deci cu cât ai mai mulți copii ajungi să dai mai puțin pt că cheltuielile cresc, deci zeciuiala aplicată așa te încurajează să faci mai degrabă copii și să investești în ei, decât să-ți ia pastorul, predicatorul etc mai mult.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde