Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 20.04.2010, 09:38:24
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
am inceput sa merg regulat la manastirea RADU VODA la SF NECTARIE si desi se imbunatatise starea mea de sanatate, de vindecat inca nu m-am vindecat, oare dc?
Sa mergi in continuare la medic si asa cum a spus Cherub e necesara o spovedanie generala ,cat mai sincera.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 20.04.2010, 10:30:52
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
am inceput sa merg regulat la manastirea RADU VODA la SF NECTARIE si desi se imbunatatise starea mea de sanatate, de vindecat inca nu m-am vindecat, oare dc?
Finalul este o intrebare care te duce in ispita. RABDARE, draga mea, RABDARE, si nu slabi rugaciunea. Lui Dumnezeu nu noi ii dam termene. EL stie mai bine vremea pentru fiecare.

Domnul sa te ocroteasca!
Reply With Quote
  #143  
Vechi 20.04.2010, 11:30:06
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit minuni

L-am cunoscut s eu p sf nectarie in urma cu trei luni. atunci viata mea incepuse s se transforme in calvar. d craciun m-am spovedit si am primit d la preot un calendar micut cu sf. Nectarie. nu i-am acordat atentie. dar zilele alea s-au intamplat lucruri p care nu credeam k o s se intample prea curand. mi-au umplut sufletul d bucurie. dupa exact o luna m-am despartit d fata p care o iubesc enorm, pt k am gresit mult si nu mai suporta. nu eram un crestin practicant. la inceputul postului, navigand p net, din intamplare am dat peste niste minuni ale sf Nectarie. atunci am citit viata sa si minunile, plangand k un copil. m-am rugat mult, am tinut post. dar era din c in c mai rau. tot timpul imi aminteam cuvintele parintelui cleopa, "rabdare, rabdare, rabdare". tot postul m-am rugat, am citit psalmi, acatiste, am mers la biserica. prima minune importanta a fost a doua zi d pasti. m-am lovit la spate si am ramas imobilizat la pat cu dureri cumplite. dupa c am citit acatistul si m-am rugat plangand a doua zi alergam, iar a treia zi eram vindecat complet. din ziua aceea, tatal meu, care bea foarte mult nu s-a mai imbatat deloc si au disparut certurile din casa. mi,am gasit d lucru, und castig bine si imi place colectivul. eu d zece ani am foarte multe cosuri p fata. dupa o rugaciune la sf meu ocrotitor a doua zi dimineata fata mea era curata, toti s minunau. dar cea mai mare dorinta era s ma impac cu fata care 2 luni mi-a zis incontinuu k ma uraste. d o saptamana vb non stop la tel si aproape suntem un cuplu din nou. sf nectarie este cu adevarat mare facator d minuni. il iubesc. vreau s fac rost d ceva bani s merg la manastirea radu voda, la moastele sale.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 22.04.2010, 12:40:06
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Sfantul Nectarie a ,,lovit'' din nou. astazi am avut un examen cat de cat important si cu un grad de dificultate mediu, cel pentru permis.... l-am mai picat cu o luna jumatate in urma dar pt ca nu am invatat decat vreo doua zile.... a fost primul examen scris din viata mea pe care nu l-am promovat.... de data aceasta nu am putut sa invat datorita unor probleme care erau mult mai importante. dar sfantul Nectarie nu m-a dezamagit nici de data asta. aseara am citit legea o data. am citit timp de o ora. azi, inainte de examen am intrat in biserica si am citit acatistul sfantului in gand, biserica fiind goala si o liniste deplina. cand am ajuns in sala, in fata calculatorului eram linistit si sigur ca iau. prima intrebare am gresit-o, dar am inceput sa cred cu o putere mai mare ca o sa iau. atunci l-am chemat pe sfant si l-am rugat sa vina in mintea mea. din acel moment am simtit o caldura in inima care a durat pe tot parcursul testarii... am luat 23 de puncte.... dupa o ora de citit.... sfantul e cu adevarat minunat.... multumesc sfinte nectarie mare facatorule de minuni.... toate puterile ceresti au fost alaturi de mine.... sa nu va pierdeti nadejdea pentru nimic in lume, oricat de grea e viata si oricate probleme ar fi.... Dumnezeu sa va ocroteasca...
Reply With Quote
  #145  
Vechi 22.04.2010, 13:11:07
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Sfantul Nectarie a ,,lovit'' din nou. astazi am avut un examen cat de cat important si cu un grad de dificultate mediu, cel pentru permis.... l-am mai picat cu o luna jumatate in urma dar pt ca nu am invatat decat vreo doua zile.... a fost primul examen scris din viata mea pe care nu l-am promovat.... de data aceasta nu am putut sa invat datorita unor probleme care erau mult mai importante. dar sfantul Nectarie nu m-a dezamagit nici de data asta. aseara am citit legea o data. am citit timp de o ora. azi, inainte de examen am intrat in biserica si am citit acatistul sfantului in gand, biserica fiind goala si o liniste deplina. cand am ajuns in sala, in fata calculatorului eram linistit si sigur ca iau. prima intrebare am gresit-o, dar am inceput sa cred cu o putere mai mare ca o sa iau. atunci l-am chemat pe sfant si l-am rugat sa vina in mintea mea. din acel moment am simtit o caldura in inima care a durat pe tot parcursul testarii... am luat 23 de puncte.... dupa o ora de citit.... sfantul e cu adevarat minunat.... multumesc sfinte nectarie mare facatorule de minuni.... toate puterile ceresti au fost alaturi de mine.... sa nu va pierdeti nadejdea pentru nimic in lume, oricat de grea e viata si oricate probleme ar fi....
De ce vezi ca o minune faptul ca inca un sofer care habar n-are legislatie si-a luat carnet? Probabil o sa revii cu alte minuni de genu "desi habar n-am sa merg cu masina, n-am lovit niste pietoni pe trecere chiar daca era cat pe ce. Sfantul m-a salvat din nou pt ca am o icoana atarnata de oglinda." Cine nu e in stare sa promoveze un examen cu grad de dificultate mediu, dupa cum spui, ar fi bine sa nu primeasca permis niciodata. Macar atat sa fi stiut sfantul. Examenul de permis nu e "inca" un examen si atat.
Citat:
Dumnezeu sa va ocroteasca...
Chiar asa! La cati or fi luat carnetu' fara sa stie legea dar cu ajutor de la vreun sfant inconstient, orice ajutor e binevenit.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 30.04.2010, 01:38:06
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
De ce vezi ca o minune faptul ca inca un sofer care habar n-are legislatie si-a luat carnet? Probabil o sa revii cu alte minuni de genu "desi habar n-am sa merg cu masina, n-am lovit niste pietoni pe trecere chiar daca era cat pe ce. Sfantul m-a salvat din nou pt ca am o icoana atarnata de oglinda." Cine nu e in stare sa promoveze un examen cu grad de dificultate mediu, dupa cum spui, ar fi bine sa nu primeasca permis niciodata. Macar atat sa fi stiut sfantul. Examenul de permis nu e "inca" un examen si atat.


Chiar asa! La cati or fi luat carnetu' fara sa stie legea dar cu ajutor de la vreun sfant inconstient, orice ajutor e binevenit.
nu mai vb asa de sf nectarie, baiatul poate chiar stie sa conduca bine acum.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 11.05.2010, 00:38:50
tynutza_4u tynutza_4u is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Mesaje: 1
Implicit Ajutorul Sf.Nectarie in vindecarea cancerului

Doamne ajuta!
Va voi relata o minune savarsita prin mijlocirea Sf.Nectarie, unei prietene ce a fost depistata cu cancer la creier. Aflata in floarea varstei (numai 27 de ani), la trei luni dupa nasterea celui de-al treilea copil, V. a primit "verdictul" medicului: mai are de trait 2 luni!! Prima persoana ce a aflat "vestea" a fost duhovnicul ei, parintele Nectarie (coincidenta...?!) care a intarit-o, spunandu-i: "Dar ce, doctorul e Dumnezeu sa-ti zica cat mai ai de trait?! Numai El stie..!"
A suferit o operatie, apoi parintele i-a dat pentru cateva zile, centura Sfantului Nectarie, care se gaseste la Manastire.
In mod uimitor, pe zi ce trecea, V. se simtea din ce in ce mai bine, si sporea in credita, nadejde, dragoste, smerenie, fapte bune, si multe alte virtuti ..! Si acum, are o credinta cum rar intalnesti! Fiecare clipa petrecuta cu ea este o lectie de viata!
Au trecut mai bine de 2 ani si, cu ajutorul Bunului Dumnezeu, V. a mai dat nastere unei fetite sanatoase si frumoase!
Ma rog Sfantului Netarie sa o aiba in paza in toate zilele si-i multumesc pentru ajutorul pe care ni-l trimite ori de cate ori il cerem cu credinta si nadejde!
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastra!
Reply With Quote
  #148  
Vechi 11.05.2010, 01:46:14
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Arrow Sf.Nectarie IUBESTE si ANIMALELE:

Citat:
În prealabil postat de tynutza_4u Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Va voi relata o minune savarsita prin mijlocirea Sf.Nectarie, unei prietene ce a fost depistata cu cancer la creier. Aflata in floarea varstei (numai 27 de ani), la trei luni dupa nasterea celui de-al treilea copil, V. a primit "verdictul" medicului: mai are de trait 2 luni!! Prima persoana ce a aflat "vestea" a fost duhovnicul ei, parintele Nectarie (coincidenta...?!) care a intarit-o, spunandu-i: "Dar ce, doctorul e Dumnezeu sa-ti zica cat mai ai de trait?! Numai El stie..!"
A suferit o operatie, apoi parintele i-a dat pentru cateva zile, centura Sfantului Nectarie, care se gaseste la Manastire.
In mod uimitor, pe zi ce trecea, V. se simtea din ce in ce mai bine, si sporea in credita, nadejde, dragoste, smerenie, fapte bune, si multe alte virtuti ..! Si acum, are o credinta cum rar intalnesti! Fiecare clipa petrecuta cu ea este o lectie de viata!
Au trecut mai bine de 2 ani si, cu ajutorul Bunului Dumnezeu, V. a mai dat nastere unei fetite sanatoase si frumoase!
Ma rog Sfantului Netarie sa o aiba in paza in toate zilele si-i multumesc pentru ajutorul pe care ni-l trimite ori de cate ori il cerem cu credinta si nadejde!
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastra!
Impresioanant!!! Mare e Sf.Nectarie!!!

Nu stiu daca va vine sa credeti, dar am trait o minune a Sf.Nectarie cu o pisica, ce tare imi e draga! Nu am fost niciodata atasat de un animal...
I-a venit timpul sa nasca si imi era teama pt ea, ca informandu-ma, pisicile nu stiu ce se intampla cu ele mai ales la prima nastere, asa cum era pisca mea! Si stiu cum sunt durerile nasterii... o vedeam cum se chinuie si sufera... ma apucase mila... ii spusesem in repetate randuri sa vina sa nasca langa mine, voiam sa asist, pt ca imi e f.draga.. asa s-a intamplat... joia trecuta, s-a cerut in casa.... a venit langa mine... ma uitam la ea cum o iau contractiile... si m-am rugat Sf.Nectarie sa aiba mila si de aceasta mica faptura a lui Dumnezeu si sa nu se chinuie... a nascut foarte usor... o insemnasem cu semnul Sf.Cruci si la fiecare nastere a unui pui doar a mieunat USOR... „miau!” si iesea un pui! Stiam de la altii ca era rsicul sa moara, ca trebuie sa fie un doctor veterinar de fata etc... dar au fost trei micuti... a fost fff.bine... sentimentul ei de mama mi-a dat o lectie de neuitat!!!
I-am multumit Sf.Nectarie ca si de fapturile lui Dumnezeu are grija, ba mai mult, le ajuta!
__________________
Reply With Quote
  #149  
Vechi 13.05.2010, 21:44:27
whyme80 whyme80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2010
Mesaje: 13
Implicit o noua minune a sfantului

Buna, vreau sa va zic ca sunt noua pe acest site, dar m-am gandit sa va spun cum a inceput Sf. Mectarie sa-mi schimbe viata.
Spre rusinea mea am aflat de acest minunat sfant abia acum o saptamana.
Cum am aflat de el?
O sa incep prin a spune ca de cand ma stiu nu am fost o fire foarte norocoasa, as putea spune ca m-am nascut chiar foarte ghinionista, mai ales in dragoste acolo unde viata mea este un adevarat dezastru.
Tot timpul am sperat ca o sa rasara soarele si pe strada mea intr-una din zile, dar se pare ca acesta era foarte departe de mine, si inca mai este( numai ca de cand l-am descoperit pe Sf. Nectarie simt ca ma apropii de el).
Ca sa nu va plictisesc cu dezamagirile mele, o sa va spun doar atat ca acum vreo 6 luni am cunoscut pe cineva cetatean american cu care am vorbit in fiecare zi pe net sau la telefon.
Mi-a spus sa ma duc la el, dar eu auzisem ca visa de sua se obtine extraordinar de greu(lucru foarte adevarat de altfel).
In cele din urma am hotarat sa aplic la viza pentru ca a reusit sa ma convinga cu planurile, cu gandurile cu felul lui de a fii.
Desi nu ne-am vazut decat o singura data fata in fata, simt ca il cunosc de cand lumea si am convingerea ca el este cel pe care l-am asteptat toata viata( si cam astept de vreo 30 de ani de altfel).
Bineinteles ca asa cum v-am spus de la inceput n-am fost niciodata norocoasa, asfel incat atunci cand am fost la interviul pentru viza toti cei din fata mea au luat, mai putin eu, fara prea multe explicatii din partea ofiterului consular, doar un "we are sorry" foarte sec si atat.
Va dati seama ce dezamagita am fost cand am vazut asta, sa nu mai spun despre el.
Chiar m-a incurajat sa mai aplic inca o data si sa corectez ceea ce nu a fost bine.
Insa, dupa aceea lucrurile s-au schimbat radical in relatia noastra, nu imi mai raspundea la mail, la telefon , absolut nimic.
In cele din urma am reusit sa vorbesc cu el, dar numai dupa ce l-am sunat cu numar ascuns, iar el mi-a spus sec ca a fost ocupat si atat (asta in conditiile in care inainte imi zicea unde se duce, cu cine se duce, si toate cele).
Atunci m-am enervat si i-am zis ca n-o sa-l mai caut niciodata.
Dupa acest episod am fost foarte trista si foarte abatuta, chiar ma rugam la D-zeu sa mor pentru ca n-am de ce sa mai traiesc, pentru ca mie nu mi s-a dat niciodata o a doua sansa .Spre seara dupa o adevarata criza de nervi pe care am avut-o am intrat pe internet sa vad daca dau de vreun sfat al vreunei persoane care a fost in situatia mea.
Acolo am vazut de un sfat al unei doamne care spunea de minunile savarsite de Sf. Nectarie, iar dupa ce am citit toate minunile care le-a infaptuit cu persoanele care i-au cerut ajutorul, m-am decis sa ma duc a doua zi dupa serviciu la manastirea Radu Voda din Bucuresti.
Eu mai fusesem acolo, dar sincera sa fiu nu stiam de minunile care le face Sf. Nectarie.
De cum am intrat in biserica am simtit o liniste sufleteasca, pe care am mai simtit-o si la Sf. Ciprian de altfel, dar parca era mai puternica de data asta.
Citisem de Acatistul Sf. Nectarie care trebuie citit 40 de zile la rand si m-am dus sa-l iau imediat.
Dupa ce m-am rugat la Sfintele moaste sa mi se acorde o noua sansa in relatia noastra, am ajuns acasa si am inceput sa citesc Acatistul.
Pe la jumatatea lui, vreau sa va spun ca am primit mesaj de la prietenul meu, in conditiile in care nu mai vorbise cu mine o saptamana fara nici o explicatie.
Atunci mi-am dat seama cu adevarat ca acesta chiar este facator de minuni.
Nu credeam ca o sa mi se asculte ruga atat de repede insa, si pot sa spun ca am fost foarte fericita cand am vazut una ca asta.
Este adevarat ca relatia noastra nu este inca ceea ce a fost, dar ma bucur ca cel putin vorbeste cu mine.
Din aceasta cauza am hotarat sa mai aplic inca o data pentru viza si sper ca minunile Sf. Nectarie sa nu se fi terminat pentru mine.
Sper ca Sf. Nectarie ma va ajuta sa pot ajunge acolo la el si totul o sa fie bine, mai ales ca am citit ca o parte din moastele lui sunt si in SUA.
Oricum chiar daca nu ar fi, asta nu m-ar impiedica sa ma rog in fiecare zi la el, pentru ca i-am promis sfantului ca voi face asta in fiecare zi de acum incolo, si intentionez sa ma tin de cuvant.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #150  
Vechi 16.05.2010, 01:37:36
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Am mai scris despre problemele mele pe acest forum, de aceea poate pentru unii dintre cei de aici o sa par cunoscuta. Acum ceva timp, am scris aici, ca am probleme foarte mari la facultate, si am ce-i drept si in continuare si anume ca am 2 restante pentru care trebuie sa platesc o anumita suma de bani ca sa mi se dea dreptul sa mai dau inca o data examenul. Pana vineri, eram foarte suparata pentru ca nu stiam de unde sa fac rost de acei bani (fara ca parintii mei sa afle, deoarece ma simt datoare-vanduta fata de ei deoarece numai eu stiu cate sacrificii fac ca sa ma pot urma o facultate). Vorbisem cu o prietena de a mea din Irlanda, si ii spusesem despre problema mea, la care ea mi-a dat un raspuns negativ si anume ca nu are de unde sa ma imprumute deoarece acolo unde lucreaza ea nu i s-a dat salariul de cateva luni. Ce-i drept, in sufletul meu, nici nu ma gandeam sa ii cer ei ajutorul, dar cum nu mai vorbisem de mult timp cu ea am inceput sa ne spunem amandoua of-urile. Imi spusese saraca fata ca atunci cand ii va da salariul imi va trimite negresit banii. Eu mi-am luat gandul de la acest lucru, si continuam sa ma macin in sinea mea si ma rugam Sfantului Nectarie si Maicii Domnului sa faca o minune si sa ma ajute si pe mine cumva sa fac rost de bani. Si vineri, o minune s-a intamplat si anume ca m-a sunat prietena mea din Irlanda si mi-a spus asa "Poti sa te duci sa iti iei banii de la magazinul unchiului meu ca ti i-am trimis". Nu-mi venea sa cred ceea ce imi era dat sa aud,iar in momentul in care vorbeam la telefon cu ea mintea mea zburase deja la Sfantul Nectarie. Insa ceva ma mai macina, faptul ca nu aveam de unde sa ii dau inapoi prea recent la care ea mi-a spus "Nu trebuie sa mi-i mai dai inapoi, da ceva de pomana pentru sufletul tatalui meu". Slava Tie Sfinte Nectarie si Maica Domnului, nici nu stiam cum sa reactionez, sa plang, sa rad....pur si simplu am spus in gandul meu "multumesc Sfinte Nectarie". Doamne, e atat de bun acest sfant si ne asculta cererile (cele de folos desigur) impreuna cu Maica Domnului si Domnul nostru Iisus Hristos incat merita sa Ii slavim in veci. Problemele mele nu au disparut de tot , dar continui sa ma rog sfantului si nadajduiesc ca o sa ma ajute sa termin cu bine facultatea, ca o sa i-au o nota buna la examenul de licenta si ca o sa imi gasesc un loc de munca.
Tot Sfantul Nectarie m-a ajutat cand in Vinerea Mare de dinaintea Sfintelor Pasti, nu m-am mai dus la cursuri pentru ca a trebuit sa plec la tara la bunici. In acea zi profesorul de la cursul respectiv a dat la fiecare student cate 2 proiecte de facut, iar eu bineinteles, nefiind prezenta la curs, am ramas fara proiecte, respectivul profesor precizand ca cei care nu au fost prezenti nu mai au posibilitatea de a reface acele 2 proiecte. Am fost foarte suparata pentru ca nu reuseam sa realizez acele 2 proiecte (care insemnau un procent cam mare din nota finala de la sfarsitul anului) si l-am rugat pe Sfantul Nectarie sa reusesc cumva sa fac proiectele. Saptamana trecuta, la respectivul curs a venit alt profesor si cu inima cat un purice m-am dus si l-am intebat: "Domnule profesor, va rog, eu nu am reusit sa ajung data trecuta la curs, nu as putea reface cele 2 proiecte?", la care el mi-a raspuns foarte senin: "Ba da, am sa iti dau eu temele pentru ele ".
Slava tie Sfinte Nectarie pentru ajutorul dat! Slava Domnului si Maicii Domnului!!!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 01:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 06:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 22:47:33