Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.04.2010, 02:49:23
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Pavel Corut face praf crestinismul(sunt socat)Pazeste-ne Doamne!

Am vazut ce a zis acest Pavel Corut la OTV,sunt socat,sunt socat de faptul ca a facut praf ortodoxia.Uitati-va la aceste clipuri socante,ce vrea acest om,am vazut ca a influentat multa lume si a facut sa creada ce a zis el.Uitati-va la aceste clipuri.Fereste-ne Doamne de ispite si de rau si ne miluieste,tine-ne in lumina!





http://www.youtube.com/watch?v=4hakK3eQSuE&translated=1

http://www.youtube.com/watch?v=MGrhM...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=8a03s...eature=related



Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.04.2010, 03:36:51
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Sa nu-l judecam prea aspru, pentru ca ratacirea lui este intarirea noastra...Ba, chiar sa-i multumim, daca n-ar fi el (si multi ca el), ne-am lancezi...Dumnezeu sa-i dea intelepciunea buna ca sa-I priceapa invatatura .
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.04.2010, 04:06:54
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Sa nu-l judecam prea aspru, pentru ca ratacirea lui este intarirea noastra...Ba, chiar sa-i multumim, daca n-ar fi el (si multi ca el), ne-am lancezi...Dumnezeu sa-i dea intelepciunea buna ca sa-I priceapa invatatura .
Dar spune-mi te rog, frate, in ce fel ratacirea lui este intarirea mea? Ca daca ar fi dupa numarul de sminteli pe care le-am citit pe ici, pe colo, in ultima vreme, ar trebui sa fiu foarte tare... Ceea ce ma intareste cu adevarat este Sfanta Scriptura si lectura din Sfintii Parinti. Tocmai de astfel de prooroci mincinosi, ca cel in discutie, care ies la lumina cu nerusinare, ne-au avertizat atat Sf. Apostoli, cat si Sfintii Parinti. De acestia sa fugim, nu sa ne lasam "intariti" de ei.
As zice sa nu-l judecam deloc; il va judeca Dumnezeu pe unul ca acesta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.04.2010, 04:46:04
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dar spune-mi te rog, frate, in ce fel ratacirea lui este intarirea mea? Ca daca ar fi dupa numarul de sminteli pe care le-am citit pe ici, pe colo, in ultima vreme, ar trebui sa fiu foarte tare... Ceea ce ma intareste cu adevarat este Sfanta Scriptura si lectura din Sfintii Parinti. Tocmai de astfel de prooroci mincinosi, ca cel in discutie, care ies la lumina cu nerusinare, ne-au avertizat atat Sf. Apostoli, cat si Sfintii Parinti. De acestia sa fugim, nu sa ne lasam "intariti" de ei.
As zice sa nu-l judecam deloc; il va judeca Dumnezeu pe unul ca acesta.
Uite, cand un ratacit bate campii, ce facem noi ? Ne intoarcem mai cu sarg la cele drepte si adevarate, nu-i asa ? Chiar tu spui asta. Ma insel ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.04.2010, 05:05:37
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu avem nevoie de unul ca acesta, ca sa ne indreptam cu sarg la cele drepte si adevarate. Fiind in afara Bisericii, nu avem de ce sa-l ascultam, nici sa-l judecam. Sa nu ne pierdem timpul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.04.2010, 05:11:41
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu avem nevoie de unul ca acesta, ca sa ne indreptam cu sarg la cele drepte si adevarate. Fiind in afara Bisericii, nu avem de ce sa-l ascultam, nici sa-l judecam. Sa nu ne pierdem timpul.
Uite, am sa-ti pun o intrebare : Crezi ca eu am propus sa-l ascultam ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.04.2010, 05:39:14
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Uite, am sa-ti pun o intrebare : Crezi ca eu am propus sa-l ascultam ?
Si atunci cum iti dai seama ca cineva bate campii?!? In primul rand trebuie sa stii ce spune, pentru ca apoi sa tragi concluzii si sa te indepartezi de el, nu?

Nu cred ca Pavel Corut merita sa i se deschida un topic cu linkuri aici pe acest forum. Multi nestiutori se pot sminti. Altii insa vor gasi in cuvintele lui blasfemitoare exact ceea ce cauta.


“Prin grozăviile vieții păcătoase în lume, numai prin rugăciune și lacrimi poate omul să răzbată până la minunatul Chip al lui Hristos... Umple, Doamne, inima mea de Tine, dar mai înainte golește-o de tot ce e lumesc și de toate celelalte dorințe!”. Sf. Iustin Popovici

Last edited by Miha-anca; 07.04.2010 at 05:49:45.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.04.2010, 09:40:51
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Am vazut ce a zis acest Pavel Corut la OTV,sunt socat,sunt socat de faptul ca a facut praf ortodoxia.
n-a facut deloc praf ortodoxia ,corut doar s-a plasat cu "gingasie" sub cateva zeci de anateme date de cele 7 Sinoade Ecumenice(intre 325 si 787) . aceste anateme sunt valabile si active pana la sfarsitul veacurilor...si "lucreaza"...

De ce ingaduie Dumnezeu sa apara personaje de desene animate care joaca in filme SF ?
Cei puternici in credinta se vor intari ,cei slabi in credinta se vor "scutura"( ca rugina )de pe ortodoxie.

PS: pe mine(care eram caldicel in ale credintei) discutiile cu niste atei m-au ajutat sa ma trezesc(le multumesc pentru parsivenia lor :) ) . saracii atei ,au vrut ceva ,dar a iesit altceva...se pare ca au gresit metoda...de fapt ei nu stiu decat una singura...la fel si ateii de pe acest forum .
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.04.2010, 10:43:29
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Thumbs up

Daca ati urmarit cat de cat O T V .cred ca permanent incearca sa denigreze biserica O Ortodoxa . Promaveaza de obicei alte confesiuni .E departe de afi o televiziune a poporului .Cu cat biserca Ortodoxa va fi mai atacata cu atat va iesi mai victorioasa din orice confruntare .
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.04.2010, 10:49:09
adyy17's Avatar
adyy17 adyy17 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2009
Locație: Lupeni
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru adyy17 Send a message via Skype™ to adyy17
Implicit

Feriti-va de proorocii mincinosi ei vin la voi imbracati in haine albe si inauntru sunt niste lupi rapitori.
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scrisoare deschisa adresata de Pavel Corut domnului Daniel Ciubotea, seful bisericii IonelS Despre Biserica Ortodoxa in general 77 11.01.2014 12:27:56
Pavel Corut si ofensele aduse crestinismului VivatAcademia Intrebari utilizatori 6 23.11.2010 00:46:08