Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.11.2010, 16:09:25
adyy17's Avatar
adyy17 adyy17 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2009
Locație: Lupeni
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru adyy17 Send a message via Skype™ to adyy17
Implicit

Bun topicu, dar noi ce putem face ? Decat sa ne rugam pentru ei ...
Fiecare sa isi vada de slujba lui cand intra in Biserica si atunci nu prea ii mai observi.
Doamne Ajuta!
__________________
Dumnezeu va Inalta pe cei smeriti.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.11.2010, 16:12:59
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adyy17 Vezi mesajul
Bun topicu, dar noi ce putem face ? Decat sa ne rugam pentru ei ...
Fiecare sa isi vada de slujba lui cand intra in Biserica si atunci nu prea ii mai observi.
Doamne Ajuta!
Da. Ok. Dar de celelalte probleme pe care le-am abordat ce zici?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.11.2010, 16:22:40
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit da, de acord cu topicul, dar tot la bunavointa lui Dumnezeu ramane totul

DA, si eu sunt de acord cu acest topic! Dar, din pacate, nu prea vad cum am putea noi, niste bieti neputinciosi, rezolva toate aceste pb!... Cred ca totul ramane tot la bunavointa Bunului Dumnezeu, sa lumineze mintea fiecaruia, ori altfel, daca nu se vor indrepta, ma tem ca vor fi 'taiati' din aceasta viata precum smochinul cel neroditor, depinde...

Fiindca, spre ex, in cazul meu, cand am incercat sa atentionez pe cineva sa nu mai arunce gunoaie pe jos (resturi de ambalaje etc), in loc sa le-arunce in cosul de gunoi din apropiere, pe langa o cearta zdravana iscata din aceasta pricina, mai-mai ca era sa mi se si arunce cu ceva-n cap!... si ex. de acest gen, din nefericire, ar mai putea continua...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.11.2010, 16:26:20
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Pai cred ca sunt lucruri care pot fi facute, dar nu depind de noi.

Ar fi foarte simplu ca la usa bisericii sa se afiseze un set de reguli care ar trebui respectate de cei care intra.
(Dar cred ca se merge pe ideea ca pe masura ce omul se apropie de bisrica, si va corecta singur comportamentul.)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.11.2010, 16:34:31
adyy17's Avatar
adyy17 adyy17 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2009
Locație: Lupeni
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru adyy17 Send a message via Skype™ to adyy17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Da. Ok. Dar de celelalte probleme pe care le-am abordat ce zici?
ma tem ca celelalte probleme nu cred ca o sa se schimbe sau nu prea repede din pacate ...
dar ce ramane de facut : Rugaciune , Rabdare , Rabdare , Rabdare.
Noi sa fim cu inima catre Dumnezeu si sa ignoram celelalte probleme , daca nu le putem rezolva. Cine stie poate se vor schimba... dar nu prea imi vine sa cred.
Deja se adevereste ce este scris in Scriptura in vremurile de pe urma.
Ce sa facem asta e. Noi sa ramanem cu Dumnezeu si nimic nu ne va desparti de dragostea Lui Dumnezeu Tatal si Lumina Fiului si Caldura Sfantului Duh.
Sa ne rugam Lui Dumnezeu si Maica Domnului si pentru altii daca ii cu putinta pentru ei sa se schimbe catre Domnul.
Rugativa si pentru mine!
Daca am gresit undeva va rog sa ma corectati si sa ma iertati.
Sanatate.
Doamne Ajuta.
__________________
Dumnezeu va Inalta pe cei smeriti.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.11.2010, 16:50:53
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
DA, si eu sunt de acord cu acest topic! Dar, din pacate, nu prea vad cum am putea noi, niste bieti neputinciosi, rezolva toate aceste pb!... Cred ca totul ramane tot la bunavointa Bunului Dumnezeu, sa lumineze mintea fiecaruia, ori altfel, daca nu se vor indrepta, ma tem ca vor fi 'taiati' din aceasta viata precum smochinul cel neroditor, depinde...

Fiindca, spre ex, in cazul meu, cand am incercat sa atentionez pe cineva sa nu mai arunce gunoaie pe jos (resturi de ambalaje etc), in loc sa le-arunce in cosul de gunoi din apropiere, pe langa o cearta zdravana iscata din aceasta pricina, mai-mai ca era sa mi se si arunce cu ceva-n cap!... si ex. de acest gen, din nefericire, ar mai putea continua...
La fel cred si eu ca totul ramane tot la bunavointa Bunului Dumnezeu!
Exista proiecte de lege care daca intrunesc un anumit numar de semnaturi pot fi aprobate.
Eu nu cunosc cum putem ajunge acolo. Dar sunt sigura ca sunt persoane pe acest forum care au caderea si capacitatea de a o face!
Caci luand atitudine singuri, riscam asa cum bine ai zis, sa ni se arunce cu ceva in cap. Si nu ma refer la BOR, da' eu azi dimineata cand eram in statia de autobuz si cand am fost nevoita sa ascult horoscopul, sincer va spun ca asa m-am enervat, incat era cat pe ce sa imi schimb ruta si sa ma duc la primarie!
Si cine m-ar fi bagat in seama?
Si atunci mi-a venit gandul cel bun (cel putin asa cred eu): ia sa intru eu pe forum - caci la cine apelezi in caz de nevoie?
La cel mai bun prieten!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.11.2010, 17:03:46
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Initiativa este demna de lauda, dar, cred ca nu este irealizabila din cvasi motive...si, amintesc doar unul, si anume, cu cat incerci sa constrangi un individ sa respecte o regula, sau mai multe, cu atat mai mult creste opozitia fata de regula ori regulile cu pricina. In final tine de fiecare individ in parte...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.11.2010, 19:16:52
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Da ce vreti sa faceti din Biserica, ocna?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.11.2010, 19:26:34
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit dusmani

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Fac apel ca sa luam atitudine in urmatoarele probleme:

1. Ascultarea fortata a horoscopului in statiile de autobuz sau oriunde in localurile publice! In afara ca se incalca flagrant legile lui Dumnezeu, se incalca si cele ale libertatii omului. Cine vrea sa le asculte, spre pieirea lui o face. Eu una nu sunt obligata sa ascult uraciunea asta. M-am saturat!

2. Sa se lucreze sau sa se organizeze orice alta activitate in aproprierea bisericilor in timpul Sfintelor Liturghii! Nu o data am prins firme de constructii sau firme de curatenie deranjand slujbele Bisericesti si inca in zi de duminica sau in zi de sarbatoare!

3. Interzicerea si sanctionarea usturatoare a celor care isi fac nevoile si inca cu fata ca sa nu spun altceva - spre iertare sa-mi fie - spre/langa Sfintele Biserici! RUSINE! Asa ceva nu se mai poate tolera!

4. Interzicerea fumatului si a vorbitului trivial al muncitorilor care construiesc, repara, etc. sau orice alt lucru care-l fac in incinta Bisericilor! No comment!!!

5. Rugamintea de a se afisa la intrarea in Biserica Ortodoxa a unui afis (cum sunt si cele pentru interzicerea telefoanelor) cu reguli de buna cuviinta in Biserica, cum ar fi de exemplu: barbatii sa se alinieze intr-o parte si femeile in cealalta parte, obligativitatea unei tinute corespunzatoare - poate mai bine zis interzicerea purtarii fustelor mini, de exemplu, care dau motiv de sminteala! Poate parea exagerata unora aceasta cerere, dar daca toti ar ingenunchia atunci cand trebuie nu ar fi nici o problema si nu-mi voi continua ideea ca sa nu dau motiv de sminteala! (Stiu ca sunt persoane care nu pot, nu au loc sau nu considera ca trebuie - nu despre asta este vorba)

Un astfel de afis s-ar putea face, nu ca si o obligativitate, ci ca si o atentionare. Nu doresc indepartarea credinciosilor de la Biserica. Nu o data mi s-a intamplat ca sa intru in pantaloni mulati sau fardata, etc pentru ca nu stiam ca trebuie sa am o infatisare cuviincioasa. Poate concepute in asa fel incat sa se subanteleaga ca oricine vine la Hristos este bineprimit si nu va fi dat afara, dar in timp ar fi bine primita o infatisare si un comportament corespunzator! Daca nu cartim cand purtam o anumita tinuta obligatorie la joburile noastre cu atat mai mult sa nu ne deranjeze ca suntem sfatuiti de Biserica spre un mult mai mare folos!

Am rugamintea ca acest topic sa nu fie pentru polemici!
Este spre aprobare, finisare, alte sugestii si imbunatatire si mai ales finalizare!
Stiu ca ispita este pentru intarirea sau incercarea noastra!
Dar eu ca si simplu mirean asi dori din tot sufletul ca atunci cand intru intr-o Biserica, sa ma rup total de lumea de afara. Chiar daca 2 minute stau, chiar daca nu sunt de treaba, chiar daca sunt grabita sau prost dispusa sau mai stiu eu cum, nu conteaza. Eu una vreau ca acele minute sa le stau cu Dumnezeu!
Imi cer iertare pentru tonul indraznet, pentru pretentiile mele, dar cine este de acord sa se alature acestui apel, il rog sa o faca!

Fac apel si la preotii care sunt pe acest forum, pentru ca eu fara binecuvantare doar rau asi putea face! Doar eu dorind asta asi fi de una singura!

Asa cum unul dintre Sfintii nostri Parinti spune:
,,Daca noi vom tacea, pietrele vor vorbi!"
Draga Simona initiativa ta e f buna dar ce te faci daca le tot tragi atentia nu mai vin la biserica sau iti faci dusmani. Eu stiu din experinta, i-am zis si eu lui parintele sa le mai traga atentia si a zis las e bine ca vin si asa.
La greci sint banci si e loc si pentru carti si acolo comitetul lor a tiparit o carte cu reguli ca : sa nu vorbesti sa nu stai picior peste picior sa nu se mai mearga la icoane dupa ce a inceput slujba sa-ti stergi rujul la intrare si alte.
In Rom unde sa punem afisele la intrare? doar sa fie scris MARE de tot ca altflel nu vad cine le citeste. Eu zic tot preotii ar rezolva unele probleme daca ar spune la spovedanie sau dupa predica.Preotul are un cuvant de spus.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.11.2010, 19:27:30
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Ar fi prea frumos sa putem schimba ceva in bine !Societatea in care traim este intr-o continua degradare la toate nivelele.Luand atitudine , te trezesti cu capul spart, uneori chiar la propriu.Sunt o fire extrem de vulnerabila.Personal nu am reusit si cred ca nu voi reusi sa determin pe cineva sa-si schimbe comportamentul.Asa cum spunea cineva mai sus, depinde de cultura si educatia fiecaruia.
Fie, ca Bunul Dumnezeu sa lumineze intunericul mintii si inimii poporului nostru , sa poata iesi din mocirla in care se afunda tot mai adanc !Doamne ajuta !
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
atitudine, indiferenta



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog haideti sa intindem iar mana mara2008 Umanitare 0 17.12.2010 05:40:54
Să luam atitudine impotriva reclamei Red Bull ce huleste Nasterea Domnului colaps Generalitati 16 10.12.2010 21:17:27
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Secte si culte 443 04.08.2010 14:38:35
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Generalitati 5 03.05.2010 14:24:13
Haideti sa ne cunoastem reciproc. Bine v-am gasit. Remus-Emilian Stiri, actualitati, anunturi 3 19.01.2007 23:22:02