Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.08.2013, 10:17:37
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit Cum sa ne mantuim?

Cred ca majoritatea celor care posteaza aici,se duc la Biserica duminica,postesc in posturi,se spovedesc si se impartasesc. Este suficient insa acest lucru? Ce trebuie sa facem pentru a ne mantui? Ce alte lucruri trebuiesc facute? Teoretic stiu si eu ce trebuie facut,insa practic ,mai are cineva puterea sau dorinta de a face ceva in plus?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.08.2013, 10:34:09
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

sa fi cat mai putin habotnic ,ritualist fad,crestin de suprafata , si cat mai mult sa arati prin fapte concrete un comportament crestin orientat inspre binele aproapelui,sub orice forme !

din pacat unii cerstini cad in ritualism,neglijand foarte mult fapta concreta inchinata aproapelui !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.08.2013, 10:46:05
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Asta e un raspuns prea general. Ce inseamna sa fii mai putin habotnic,si sa faci mai mult bine aproapelui? Eu astept raspunsuri concrete ,nu generalitati. Crezi ca lipsesc o duminica de la Biserica ,fac mai mult bine aproapelui meu? Intrebarea este cum sa ma mantuiesc ....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.08.2013, 10:55:17
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am gasit un articol pe aceasta tema:

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...rii-80323.html
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.08.2013, 11:05:08
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Foarte bun articolul,insa cum il aplici tu in viata practica? Ce facem noi concret ca sa ne mantuim?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.08.2013, 11:27:51
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leonid7 Vezi mesajul
Intrebarea este cum sa ma mantuiesc ....
Căutându-L și aflându-L pe Cel care mântuiește; unindu-te cu El, trăind în El, în harul Său care ne face și pe noi vii:

Citat:
Rămâneți întru Mine și Eu întru voi. Așa cum mlădița nu poate să aducă roadă de la sine, dacă nu rămâne în viță, tot așa nici voi, dacă nu veți rămâne întru Mine.
Eu sunt vița; voi, mlădițele. Cel ce rămâne întru Mine și Eu întru el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteți face nimic.
Dacă cineva nu rămâne întru Mine, se aruncă afară ca o mlădiță și se usucă; și le adună și le aruncă în foc și ard.
(Ioan 15, 4-6)
După cum știm, a rămâne întru El înseamnă a face parte din Trupul Său, Biserica. A fi un mădular al Trupului Său (sau o mlădiță) înseamnă a fi viu, a avea viață din Viața Sa, a curge seva Sa prin vinele noastre.

Dar atâta vreme cât un organ este viu, el lucrează. Sau atâta vreme cât lucrează este viu. Iar dacă nu, „se usucă și se aruncă în foc”.

Harul nu circulă prin noi decât atâta vreme cât lucrăm. Nu este de ajuns doar să ne ducem la Biserică și să-l primim prin sfintele taine, prin cuvânt, prin rugăciune. El ne pune la treabă. Noi trebuie să-i ascultăm îndemnurile și să lucrăm.

Cum și ce?
Nu trebuie să ne alegem singuri roadele. Nu trebuie să spunem: eu vreau să aduc mere, tu vrei să aduci struguri. Trebuie doar să păstrăm vasul curat pentru ca „sângele” harului să circule neobstrucționat, iar roadele vor urma firesc.

Biserica ne învață de 2000 de ani ce trebuie să facem pentru asta: pe lângă cele pe care le-ai arătat mai sus, mai trebuie și rugăciune; neîncetată, după cum și Sf. Pavel arată. Ea este cea care face harul să circule prin noi și către celelalte mlădițe.

Tot harul face să-L iubim pe Dumnezeu și să ne iubim unii pe alții. Și dacă este iubire, atunci ea se va reflecta în fiecare faptă a noastră, în fiecare cuvânt rostit, în fiecare gând. Toate acestea pot (și trebuie) fi daruri către ceilalți; roadele credinței în Hristos.

Și atunci vom putea și noi spune ca Sf. Pavel: „Nu mai trăiesc eu, ci Hristos trăiește în mine”. Asta este mântuirea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.08.2013, 11:29:06
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Vorbesti ca din carti,nu ca si cum ai si face ceea ce spui....
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.08.2013, 11:44:02
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Probabil pare așa din cauză că așa și este.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.08.2013, 11:46:36
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Ideea era sa spunem ceva concret,ceva ce si noi am vrea sa facem,sau deja infaptuim,ceva in plus fata de ce am spus inainte,mersul la Biserica,postul si spovedania.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.08.2013, 11:49:21
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leonid7 Vezi mesajul
Cred ca majoritatea celor care posteaza aici,se duc la Biserica duminica,postesc in posturi,se spovedesc si se impartasesc. Este suficient insa acest lucru? Ce trebuie sa facem pentru a ne mantui? Teoretic stiu si eu ce trebuie facut,insa practic ,mai are cineva puterea sau dorinta de a face ceva in plus?
Nimeni nu stie cat este suficient.
Cauzele mantuirii nu sunt cuantificabile.
Nici mantuirea nu stim exact ce este.

Citat:
Ce alte lucruri trebuiesc facute?
Incearca sa te aprinzi, sa te faci ca focul.
__________________

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare