Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.01.2011, 14:13:53
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

eu l-am vazut la televizor de cateva ori pe acest parinte.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.01.2011, 14:55:39
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jonzy30 Vezi mesajul
lucrarea parintelui Cristian Pomohaci dainuieste de mai bine de 10 ani cu ajutorul lui Dumnezeu bineinteles .
Și sectele dăinuiesc de mult timp. Și protestantismul la fel....

Măi fraților măi, nu mai vorbiți prostii, omul ăla a adus un sectant îndrăcit în biserică! Și fenomene ciudate chiar că... uitați-vă la dovezi, la filmări! Uitați turma de „credincioși” cum se comportă ca niște spălați pe creier!

Adică acolo în spate icoana Maicii Domnului și sectantul ăsta hulitor de Maica Domnului în față, propovăduind minciuni smintite de la tatăl lui diavolul! E un teatru grotesc nemaipomenit în biserica aia! Hulă și batjocură a avut loc acolo, și Pomohaci a îngăduit totul!

Partea I - http://www.youtube.com/watch?v=gGNCVOVihek
Partea II - http://www.youtube.com/watch?v=9ahshA5uSDs
Partea III - http://www.youtube.com/watch?v=ni8rqvuiR1w
Partea IV - http://www.youtube.com/watch?v=l-0MzTFD6S4

Nu-i nici o îndoială că e sectant. Până și felul cum zice: „Cristos”. Nu ascultați de ei, sunt vicleni vicleni vicleni, ca diavolul! Ăla e pastor penticostal, hulitor Vladimir Pustan! Anatema tuturor sectanților!
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.01.2011, 15:15:49
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit Of, judecata, judecata!

Nici macar cu parerea nu suntem indreptatiti sa judecm actiunile aroapelui nostru! De ne-am vedea sufletul in astfel de discutii cum plange si cat de jerpelit si muradr e, ne-am ingrozi... noi ca oameni fapturi ai lui Dumnezeu, Il uitam pe Creator... uitam IUBIREA pusa de El in noi, si actionam dupa ratiunea omeneasca care nicidecum nu corespunde cu ratiunea divina! Judecam si vrem dreptate omeneasca, analizam actiunila aproapelui nostru dupa aparente si partea exterioara, nestiind inima si sufletul cuiva! (nu scriu in apararea pr.Cristian, ci a APROAPELUI in general - mereu am urat si uarasc barfa, judecata, clevetirea, jignirea, etc, cu alte cuvinte Staretul Emilianos de la Simonos Petras din Sf.Munte, spune ca omul care cauta sa il injoseasca pe aproapele sau in fata celorlalti, se face asemeni dracilor cu sufletul si uraciune in fata lui Dumnezeu!

Parintele Cristian daca face ceva, face pe raspunderea lui, are UN Dumnezeu Care il va judeca, are un Ierarh care il va baga in Consistoriu Patriarhal de greseste, noi nu pitem face NIMIC! Cui nu ii place sa NU mearga sau sa nu il asculte! Nimeni nu e obligat sa creada si sa asculte pe un parinte , fiecare are LIBERTATE! Daca mie imi place Enorm Cuv.PAISIE AGHIORITUL asta nu inseamna ca si tie frate care citesti acum (sau soro) trebuie sa iti placa ca imi place mie! NU! Fiecare isi alege parintele sau de inima, sau Hristos i-l descopera... Eu-l prefer spre ex pe Pr.Rafail Noica, decat pe Pr.Iustin Parvu! Ma judeca cineva de ce tin eu la Pr.Rafail si nu la Pr.Iustin? Nu am acces nici la unul nici la altul, dar am conferintele Pr.rafail din care ma adap mai aceva ca dintr-un izvor! Il inteleg si ma patrunde mai ceva decat Pr.Iustin, dar asta nu ma indreptateste sa il judec pe pr.Iustin, sau sa zic lucruri urate! Mi-e drag si Pr.Iustin, dar sufletul meu il simte mai aproape pe Pr.Rafail!

NU in asta sta mantuirea omului! Ci in jertfa lui Hristos!
Sf.Siluan Athonitul nu a avut niciun duhovnic pe masura sfinteniei sale... dar asta nu insemna ca era indreptatit sa ii jdece pe Parintii duhovnici ai Sf.Munte... atat s-a smerit si s-a luptat cu gandurile si cu diavolii incat nu a dat prilej mintii sa judece sau sa isi caute indreptatire, pana Insusi Hristos i-a luminat mintea!

Noi ne cautam placerea noastra, dreptatea omeneasca, si aici cadem din HAR! Cititi pe Sf.Siluan „Intre Iadul deznadejdii si Iadul Smereniei” si veti invata cum sa va rugati, cum sa iubiti pe aproapele, cum sa castigati Smerenia lui Hristos, cum veti DOBANDI PE DUHUL SFANT!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.01.2011, 15:39:29
canarias canarias is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2010
Mesaje: 26
Implicit Despre pr.C.Pomohaci

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Care „părintele” Pomohaci ? E doar Pomohaci, a încetat a mai fi părinte când l-a lăsat pe drac să-l stăpânească și atunci când l-a adus pe sectantul Vladimir Pustan să propovăduiască în Sfânta Biserică, unde toți „credincioșii” făceau pe nebunii și strigau „Amin” mai des decât respirau.

Priviți și vă îngroziți! http://www.youtube.com/watch?v=gGNCVOVihek

Feriți-vă de stârpituri!!
Fratele meu,nici Iisus nu are dreptul sa judece,decat Tatal,dar tie,lut de oale,cine iti da dreptul sa judeci ? Nu pe fratele alaturi de care mananci o paine sau bei o cana de vin , ci pe un preot !!!! Nu stii ca odata cu hirotonia a primit Darul Sfantului Duh ? Tu ce har ai ?????al radio sant ?Cata scoala teologica ai ?sau ce curs fara speranta ai practicat ducandu-te la biserica de joi pana mai apoi ca sa vezi ce lume vine si ce bijuterii mai etaleaza ? Cum iti permiti sa judecai Harul ? Preotul are un ierarh,are o instanta ecleziasta,are o constiinta,are cine sa-l judece.Pe cei pe care ii judeci cu cuvinte aspre i-ai cunoscut fata catre fata ?Ai stat sa le asculti durerile si bucuriile ?Stii ce aspiratii au ? Cu poti ridica sabia asupra lor ?Si o ultima intrebare,la care fireste nu astept raspuns :la judecata crezi ca vei fi intrebat daca ai fost de acord cu sectantii si simpatizantii lor ?De porunca IUBIRII ai auzit ?Ce raspuns vei da ? "Da Doamne am iubit,dar numai pe unii,iar pe altii i-am batjocorit ".Nu-mi permit sa dau sfaturi,dar daca as fi in locul tau m-as spovedi de indata si mi-as lua singur canon sa nu mai judec pe numeni pana la sfarsitul vietii.Retine : ce semanam,aceea culegem la implinirea roadei.Sa te lumineze Dumnezeu !!!!!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.01.2011, 15:48:39
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Această problemă ne privește direct! Nu-i judecată, e apărarea Ortodoxiei.

Zicea părintele Amfilohie: „Tăcerea aceasta este foare periculoasă pentru noi” și iarăși „Este mare crimă tăcerea aceasta”! În ziua de azi ni se cere viclenește falsa smerenie și muțenia în fața fărădelegii!

Nu judec dacă preotul bea sau fumează sau înjură sau e mânios sau face cutare faptă căci acestea sunt păcatele omului său, sunt personale și îl privesc; nu e treaba mea sau a nostră. Dar în momentul în care cade în erezie sau încalcă cu mare viclenie Sfintele Canoane aducând un penticostal în biserică, atunci nu mai tac, nu am voie, e păcat tăcerea. Trebuie să strigi! Căci atunci nu îl privește doar pe el, ci ne privește pe toți căci prin fapta sa el smintește și aduce hulă lui Hristos!

Căci păcatul îl face spre osânda sa și nu a noastră, dar erezia e comisă spre rătăcirea oamenilor și spre hulă față de Domnul nostru Iisus Hristos!

Erezia nu se judecă, erezia se atacă! Nu se tace în fața ereziei niciodată! Se numește lașitate și nu se face!

Nu putem permite compromisuri, mai ales în ziua de astăzi în care vezi cum orbecăiesc peste tot jidani și sectanți și masoni și toată lumea tace și amuțește. Nu se poate! Ortodoxia este absolută și ecumenismul este desfrânata dracului. Toți preoții cei care cad în ecumenism, anume erezia ereziilor, merită caterisire și o pereche de palme peste față!

Cum ai vrea să facem? Să tăcem ? Da, ăștia aduc dracu în biserică.... noi tăcem. Vin sectanții și jidanii peste noi ... tăcem. Invită Patriarhul pe papă în România... noi tăcem. Vin jidanii criminali și cenzurează Prohodul și Sinodiconul și noi tăcem... Că vezi Doamne uite cât de smeriți și mielușei suntem noi, răbdăm totul dar când vom ridica capul din pământ va fi prea târziu căci va fi cipu și papa pe pomelnice și antihristu în noul său templu al lui solomon și dracii dănsuind pe cer... Nu se poate, asta e lașitate. Noi ce suntem domnule? Creștini ortodocși sau niște gelatine fără vlagă?

I-auzi cum se ruga Sfântul Ioan de Kronstadt: „Doamne pierde-i pe eretici sau îndreaptă-i”. Atât de periculoși sunt ei căci stârpesc Duhul și cei ce cad în capcanele lor își vor pierde și ei Duhul.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.01.2011, 16:01:27
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Și încă ceva!

I-auziți ce este scris în Sinodiconul Ortodox cel cenzurat pe nedrept de jidani și masoni:

„Si celor ce se află în unire duhovnicească cu acești eretici sau îi sprijină pre ei, sau apără noul lor eres ecumenist, închipuindu-l drept dragoste frățească și drept unire a creștinilor despărțiți care, chipurile, se va întîmpla, ANATEMA”

Nu-i de glumit cu ecumenismul! Niciodată să nu tăcem în fața lui. Uitați-vă cât de grav e dacă este atât de aspru pedepsibil prin anatemă.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.01.2011, 16:05:44
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Această problemă ne privește direct! Nu-i judecată, e apărarea Ortodoxiei.

Zicea părintele Amfilohie: „Tăcerea aceasta este foare periculoasă pentru noi” și iarăși „Este mare crimă tăcerea aceasta”! În ziua de azi ni se cere viclenește falsa smerenie și muțenia în fața fărădelegii!

Nu judec dacă preotul bea sau fumează sau înjură sau e mânios sau face cutare faptă căci acestea sunt păcatele omului său, sunt personale și îl privesc; nu e treaba mea sau a nostră. Dar în momentul în care cade în erezie sau încalcă cu mare viclenie Sfintele Canoane aducând un penticostal în biserică, atunci nu mai tac, nu am voie, e păcat tăcerea. Trebuie să strigi! Căci atunci nu îl privește doar pe el, ci ne privește pe toți căci prin fapta sa el smintește și aduce hulă lui Hristos!

Căci păcatul îl face spre osânda sa și nu a noastră, dar erezia e comisă spre rătăcirea oamenilor și spre hulă față de Domnul nostru Iisus Hristos!

Erezia nu se judecă, erezia se atacă! Nu se tace în fața ereziei niciodată! Se numește lașitate și nu se face!

Nu putem permite compromisuri, mai ales în ziua de astăzi în care vezi cum orbecăiesc peste tot jidani și sectanți și masoni și toată lumea tace și amuțește. Nu se poate! Ortodoxia este absolută și ecumenismul este desfrânata dracului. Toți preoții cei care cad în ecumenism, anume erezia ereziilor, merită caterisire și o pereche de palme peste față!

Cum ai vrea să facem? Să tăcem ? Da, ăștia aduc dracu în biserică.... noi tăcem. Vin sectanții și jidanii peste noi ... tăcem. Invită Patriarhul pe papă în România... noi tăcem. Vin jidanii criminali și cenzurează Prohodul și Sinodiconul și noi tăcem... Că vezi Doamne uite cât de smeriți și mielușei suntem noi, răbdăm totul dar când vom ridica capul din pământ va fi prea târziu căci va fi cipu și papa pe pomelnice și antihristu în noul său templu al lui solomon și dracii dănsuind pe cer... Nu se poate, asta e lașitate. Noi ce suntem domnule? Creștini ortodocși sau niște gelatine fără vlagă?

I-auzi cum se ruga Sfântul Ioan de Kronstadt: „Doamne pierde-i pe eretici sau îndreaptă-i”. Atât de periculoși sunt ei căci stârpesc Duhul și cei ce cad în capcanele lor își vor pierde și ei Duhul.
Tu esti in duhul Pr.Amfilohie, cu ravna lui Ilie, dar Duhul lui Hristos nu e asta! Duhul lui Hristos e IUBIRE, Blandete si mai ales RABDARE, ba INDELUNGArabdare, caci in marea Sa iubire NU ARE PE NIMENI DE PIERDUT! El ii vrea pe toti ai Lui!
Daca tai spanzuri si omori, unde e IUBIREA lui Dumnezeu ca si CHIP de la zidire in noi? Da, asa era si Sf.David cu privire la pacatosi si hulitorii de Dumnezeu, dar Legea IUBIRII e LEGEA CEA NOU, intru care se va cunoaste ca NOI SUNTEM UCENICII LUI! Legea Talionului si pedeapsa in trecut erau valabile! Dar acum Hristos NU VREA MOARTEA PACATOSULUI ci sa SE INTOARCA SI SA FIE VIU!
Priveste prin okii blanzi si buni ai lui Dumnezeu incat sa te doara si pe tine de caderile oamenilor, nu sa ii pedepsesti! Tu daca ai fi in locul lui DUmnezeu i-ai pedepsi, sigur! Dar fiinda esti om si nu Dumnezeu, tu nu privesti creatia Sa ca Dumnezeu, ci cu un DUR ca un om mandru care cauta sa faca dreptate dupa propria SA minte! Judecata lui DUmnezeu nu e dupa judecata omeneasca! Oricat de rau ni s-ar parea un lucru sau de smintitor, are grija Dumnezeu de indreptarea lui!
Tu ca om fa rugaciune si implora mila Lui si Harul Duhului Sfnt peste pacatosi si eretici ca sa nu moara in pacate ci sa se indrepte si sa il cunoasca pe Adevaratul DUmnezeu! De aceea Biserica NU SE ROAGA pentru pierderea pacatosilor si ereticilor, ci Il roaga pe Dumnezeu pentru INTOARCEREA LOR, sau sa NE PAZEASCA DE EI!
Daca Dumnezeu ar VREA raul omului, ACELA NU ESTE DUMNEZEU!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.01.2011, 16:19:36
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Paisie Aghioritul Vezi mesajul
Tu esti in duhul Pr.Amfilohie, cu ravna lui Ilie, dar Duhul lui Hristos nu e asta! Duhul lui Hristos e IUBIRE, Blandete si mai ales RABDARE, ba INDELUNGArabdare, caci in marea Sa iubire NU ARE PE NIMENI DE PIERDUT! El ii vrea pe toti ai Lui!
Daca tai spanzuri si omori, unde e IUBIREA lui Dumnezeu ca si CHIP de la zidire in noi? Da, asa era si Sf.David cu privire la pacatosi si hulitorii de Dumnezeu, dar Legea IUBIRII e LEGEA CEA NOU, intru care se va cunoaste ca NOI SUNTEM UCENICII LUI! Legea Talionului si pedeapsa in trecut erau valabile! Dar acum Hristos NU VREA MOARTEA PACATOSULUI ci sa SE INTOARCA SI SA FIE VIU!
Priveste prin okii blanzi si buni ai lui Dumnezeu incat sa te doara si pe tine de caderile oamenilor, nu sa ii pedepsesti! Tu daca ai fi in locul lui DUmnezeu i-ai pedepsi, sigur! Dar fiinda esti om si nu Dumnezeu, tu nu privesti creatia Sa ca Dumnezeu, ci cu un DUR ca un om mandru care cauta sa faca dreptate dupa propria SA minte! Judecata lui DUmnezeu nu e dupa judecata omeneasca! Oricat de rau ni s-ar parea un lucru sau de smintitor, are grija Dumnezeu de indreptarea lui!
Tu ca om fa rugaciune si implora mila Lui si Harul Duhului Sfnt peste pacatosi si eretici ca sa nu moara in pacate ci sa se indrepte si sa il cunoasca pe Adevaratul DUmnezeu! De aceea Biserica NU SE ROAGA pentru pierderea pacatosilor si ereticilor, ci Il roaga pe Dumnezeu pentru INTOARCEREA LOR, sau sa NE PAZEASCA DE EI!
Daca Dumnezeu ar VREA raul omului, ACELA NU ESTE DUMNEZEU!
În primul rând cine a zis ceva de talion, de spânzurători și de omorurir? Că ești hotărât înseamnă că trebuie să fii criminal?

Au doară nu zice porunca „Să nu ucizi”? Păi atunci cum adică ?

Căderea lui ca a lui, și-a adus-o asupra sa, dar mai dureroasă e căderea credincioșilor care ascultă de el ! Pentru că sunt călăuziți de eres în prăpastie și departe de Adevăr fără voia lor! Ei cred de bună dar săracii dacă ar știi adevărul despre ascultarea față de eretici imediat ar fugi!

Tu crezi că anatema e moarte sufletească? Nicidecum, ea înseamnă mustrare a lui Dumnezeu și doar știm că Dumnezeu pe care îi mustră îi iubește. Ereticii trebuie anatemizați ca să simtă cum e atunci când sunt lipsiți de Duhul Sfânt, ca să simtă acel gol în suflet și apoi să își amintească că nu aveau parte de acest gol în adevărata credință Ortodoxă.

Dumnezeu nu vrea moartea păcătosului dar nici nu intervine dacă omul nu vrea îndreptare ci stăruie în rătăcire. Trebuie să strigăm ca să înțeleagă lumea că erezia nu-și are locul în România, pe pământul acesta Sfânt.

În ziua de azi așa e ... să vină dracul să-i ia pe toți, să-i ducă în tot felul de rătăciri grave... în secte, în ecumenism, la catolici, la protestanți, să le bage pe gât yoga, reîncarnarea, comunicarea cu morții.

Unul este adevărul și nu putem să îl lăsăm pe vrăjmașul diavol să vină și să întunece mintea oamenilor. Adică ce, am abdicat de la luptă ??
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.01.2011, 16:31:25
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit Treziti-va!

Eu sunt de acord cu Colaps! Asa este! Si apropo cu "duhul Pr. Amfilohie si ravna lui Ilie", dar de Sf Ierarh Nicolae care din ravna dumnezeiasca, i-a tras o palma lui Arie, pentru care i s-a luat omoforul arhieriei?? Dar aflandu-se in inchisoare, a venit la el Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu impreuna cu Domnul nostru Iisus Hristos, inapoindu-i omoforul si Sf Evanghelie.Eu nu-l judec pe Parintele Pomohaci, dar din experienta personala foarte neplacuta, si din ceeea ce bine v-a spus si Colaps, nu vi-l recomand.
Citat:
În prealabil postat de Paisie Aghioritul Vezi mesajul
Tu esti in duhul Pr.Amfilohie, cu ravna lui Ilie, dar Duhul lui Hristos nu e asta! Duhul lui Hristos e IUBIRE, Blandete si mai ales RABDARE, ba INDELUNGArabdare, caci in marea Sa iubire NU ARE PE NIMENI DE PIERDUT! El ii vrea pe toti ai Lui!
Daca tai spanzuri si omori, unde e IUBIREA lui Dumnezeu ca si CHIP de la zidire in noi? Da, asa era si Sf.David cu privire la pacatosi si hulitorii de Dumnezeu, dar Legea IUBIRII e LEGEA CEA NOU, intru care se va cunoaste ca NOI SUNTEM UCENICII LUI! Legea Talionului si pedeapsa in trecut erau valabile! Dar acum Hristos NU VREA MOARTEA PACATOSULUI ci sa SE INTOARCA SI SA FIE VIU!
Priveste prin okii blanzi si buni ai lui Dumnezeu incat sa te doara si pe tine de caderile oamenilor, nu sa ii pedepsesti! Tu daca ai fi in locul lui DUmnezeu i-ai pedepsi, sigur! Dar fiinda esti om si nu Dumnezeu, tu nu privesti creatia Sa ca Dumnezeu, ci cu un DUR ca un om mandru care cauta sa faca dreptate dupa propria SA minte! Judecata lui DUmnezeu nu e dupa judecata omeneasca! Oricat de rau ni s-ar parea un lucru sau de smintitor, are grija Dumnezeu de indreptarea lui!
Tu ca om fa rugaciune si implora mila Lui si Harul Duhului Sfnt peste pacatosi si eretici ca sa nu moara in pacate ci sa se indrepte si sa il cunoasca pe Adevaratul DUmnezeu! De aceea Biserica NU SE ROAGA pentru pierderea pacatosilor si ereticilor, ci Il roaga pe Dumnezeu pentru INTOARCEREA LOR, sau sa NE PAZEASCA DE EI!
Daca Dumnezeu ar VREA raul omului, ACELA NU ESTE DUMNEZEU!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.01.2011, 16:40:07
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit Curaj!!!!!

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Eu sunt de acord cu Colaps! Asa este! Si apropo cu "duhul Pr. Amfilohie si ravna lui Ilie", dar de Sf Ierarh Nicolae care din ravna dumnezeiasca, i-a tras o palma lui Arie, pentru care i s-a luat omoforul arhieriei?? Dar aflandu-se in inchisoare, a venit la el Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu impreuna cu Domnul nostru Iisus Hristos, inapoindu-i omoforul si Sf Evanghelie.Eu nu-l judec pe Parintele Pomohaci, dar din experienta personala foarte neplacuta, si din ceeea ce bine v-a spus si Colaps, nu vi-l recomand.
si nu mai inecati pe altii care au curajul sa strige ceea ce este nedrept, si nu pentru dreptate omeneasca ci pentru Sf Noastra Ortodoxie, pentru care s-au sacrificat atatea suflete ca sa ne dea exemplu ca trebuie sa ne aparam Ortodoxia, cu pretul vietii noastre. Cum mucenicia este dar de la Dumnezeu, sa cerem tarie in credinta si curaj, ca la momentul potrivit, sa nu fim lasi. Ori suntem adevarati soldati a lui Hristos, ori suntem mamaligi. Sa luam exemplul Sf. Brancoveni, a inchisorilor, si multi altii, din fericire.
Dumnezeu sa ne lumineze si sa ne dea tarie si curaj! Nu taceti, ca nu mai este timp!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
pomohaci

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cristian Pomohaci si Vasile Marcus ,ce parere aveti despre muzica lor? tigerAvalo9 Generalitati 53 30.08.2017 12:36:24
Parintele Cristian Pomohaci nutzy Mari Duhovnici si predicile lor 332 26.05.2013 16:37:11
Cristian Pomohaci maxx2000ro Generalitati 14 05.05.2010 14:54:24
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 20:32:37
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 05:57:26