Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.03.2011, 12:18:19
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit Exista o rugaciune care o putem zice inainte de a citi din Sfanta Scriptura?

Nu am gasit pe forum sau nu am cautat unde trebuie, daca exista vreo rugaciune sau ce trebuie sa zicem inainte sa citim din Sfanta Scriptura.

Multumesc anticipat!
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.03.2011, 12:23:48
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Straluceste in inimile noastre, Iubitorule de oameni Doamne, lumina cea neinserata a cunostintei dumnezeirii Tale si deschide ochii cugetului nostru spre cunoasterea evanghelicelor Tale propovaduiri; pune intru noi si frica de fericitele Tale porunci, ca poftele trupesti cu totul calcandu-le, viata duhovniceasca sa petrecem, toate cele ce sunt spre placerea Ta cugetandu-le si facandu-le. Ca Tu esti luminarea si sfintirea si mantuirea sufletelor noastre si Tie slava inaltam: Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.03.2011, 12:24:11
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Nu am gasit pe forum sau nu am cautat unde trebuie, daca exista vreo rugaciune sau ce trebuie sa zicem inainte sa citim din Sfanta Scriptura.

Multumesc anticipat!
Da, exista!
In orice carte de rugaciune: Rugaciune pentru citirea cu folos a Sfintei Scripturi!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.03.2011, 17:30:37
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Nu am gasit pe forum sau nu am cautat unde trebuie, daca exista vreo rugaciune sau ce trebuie sa zicem inainte sa citim din Sfanta Scriptura.

Multumesc anticipat!
Da, există, într-o carte cu tot felul de rugăciuni, foarte diverse.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.03.2011, 20:48:56
Dasy de Mara Dasy de Mara is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Locație: Nürnberg
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Send a message via Skype™ to Dasy de Mara
Post Inainte de a citi Sfanta Scriptura

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Nu am gasit pe forum sau nu am cautat unde trebuie, daca exista vreo rugaciune sau ce trebuie sa zicem inainte sa citim din Sfanta Scriptura.

Multumesc anticipat!
Aceasta este rugaciunea care ne-a zis-o egumenul nostru la o seara biblica: "Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, deschide ochii inimii mele, ca sa inteleg cuvantul Tau, ca nemernic/ca sunt eu pe pamant".

"Cauta si vei afla, bate si ti se va deschide".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.04.2014, 20:07:18
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Posibil:

Maica Domnului, luminează-mi întunericul!

Ne-a zis părintele că așa obișnuia să se roage Sfântul Grigorie Palama

http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...igorie-palama/
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.04.2014, 20:28:30
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Am găsit și două rugăciuni atribuite Sfântului Ioan Hrisostom, una se rostește înainte citirii și cealaltă după.

Înainte:

Doamne, Iisuse Hristoase, deschide-mi mie ochii inimii, ca să ascult cuvîntul Tău și să-l înțeleg pe el și să fac voia Ta, că străin sînt eu pe pămînt. Să nu ascunzi de mine poruncile Tale, ci să-mi descoperi ochii
ca să văd minunile din Legea Ta. Arată-mi mie cele nearătate și cele ascunse ale înțelepciunii Tale. Spre Tine nădăjduiesc, Doamne, Dumnezeul meu, ca să-mi luminezi mintea și gîndul cu lumina înțelegerii Tale, ca nu numai să citesc cele scrise, ci să le și împlinesc. Ca nu spre osîndă să citesc Sfintele Scripturi și cuvintele Sfinților, ci spre înnoire și luminare, spre sfințire, spre mîntuirea sufletului și spre moștenirea vieții veșnice.
Că Tu ești luminarea celor ce zac întru întuneric și de la Tine este toată darea cea bună și tot darul cel desăvîrșit. Slavă Tatălui și Fiului și Sfîntului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor, amin!


După:

Doamne Dumnezeule, Cel ce toate le-ai făcut prin Cuvîntul Tău,
Care e Viața și Lumina lumii, învrednicește-mă, în puținătatea vieții mele,
să nu mă abat de la căile Tale și să păzesc în adîncul sufletului meu adevărul Tău cel veșnic, dintru care s-a împărtășit mintea și inima mea, prin vedere și prin auzire. Harul Sfîntului Duh dăruiește-mi mie, ca întru învățătura Ta sporind, folositor să fiu și altora, călăuzindu-i spre dreapta credință, spre nădejdea cea neîmpuținată și spre iubirea care întru Tine se plinește, Cela ce Însuți ești iubire. Ferește-mă, Doamne, de poticnire și de sminteală, ca buzele mele să mărturisească și să laude în chip neîntinat Preasfîntul și de Viață făcătorul Tău nume: al Tatălui și al Fiului și al Sfîntului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Cum nu intelege BC Sfanta Scriptura si zice ca exista purgatoriu mihailt Biserica Romano-Catolica 328 22.02.2011 19:57:54
Ne putem casatorii daca am botezat inainte? alecsa Nunta 9 22.11.2008 21:43:46
Sfanta Scriptura danyel Despre Sfanta Scriptura 22 12.11.2007 23:39:18