Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.12.2012, 21:32:28
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaelaandreea Vezi mesajul
nu stiam ca poti fi 'legata' de un preot.....??asta ce inseamna ??nu vreau sa par impertinenta dar am fost la 3 preoti(de-a lungul timpului) si nici unul nu m-a lasat sa ma impartasesc..asta inseamna ca trebuie s ama duc la primul preot care nu m-a lasat s ama impartasesc sa-i cer dezlegare??sau pot sa ma duc in continuare la ultimul preot la care am fost si sa continui cu el si sa nu-l mai schimb??
Daca preotul a spus rugaciunea de la sfarsitul spovedanieni (Te iert si te dezleg pe tine roaba.. de toate pacatele tale.. etc), esti "dezlegata"; poti merge linistita la ultimul preot; sau la cel la care simti ca te ajuta.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.12.2012, 23:48:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaelaandreea Vezi mesajul
din pacate nu m-am mai spovedit de anul trecut de la Pasti din mai multe notive ,poate nu n-am considerat nici vrednica sa fac acest lucru
Spovada este tocmai pentru cei nevrednici. Dimpotriva, cei vrednici nu au nevoie de nicio spovada, fiind deja in stare de har sfintitor.

Citat:
.in fine...anul acesta fiind un an greu ptr mine din mai multe puncte de vedere am aflat si de cateva probl de sanatate ,am avut probl cu sotul in fam ..si acum fiindca este postul Craciunului am hotarat sa tin pot atat cat pot(miercurea si vinerea-cand am putut) si am decis sa ma duc la duhovnic sa ma marturisesc ptr ca de Impartasit nu poate fi vorba din pricina nenumaratelor pacate...
Ati facut foarte bine neimpartasindu-va cu pacate pe suflet, lucru care ar fi el insusi un pacat grav (sacrilegiu).
Pe de alta parte, este bine sa va impartasiti cel putin o data pe an.
Cum se impaca aceste doua lucruri ? Foarte simplu, spovedindu-va inainte. Este foarte recomandabil (dar nu obligatoriu) ca acest lucru sa se faca in perioada pascala, care e un timp al anului cu un caracter penitential deosebit.
In concluzie, nu mai lasati sa treaca mai mult de un an fara sa primiti Preasfantul Trup si Sange.

Citat:
eu frecventez Biserica din orasul meu duminicile cand nu lucrez si de sarbatori de asemenea..dar nu ma pot spovedi la parintele de acolo deoarece ma vede ca pe o fiica si mi-e rusina de pacatele mele asa ca de cativa ani tot am schimbat duhovnicii 3 la numar..
Aveti deplina libertate de a va spovedi la alt preot. Pe de alta parte, este recomandabil (desi nu obligatoriu) ca preotul confesor sa fie mereu acelasi. Masina dv este mai bine ingrijita mergand mereu la acelasi mecanic, chiar daca nu e cel mai genial mecanic din lume: masina dv nu are nevoie de un geniu al ingineriei mecanice, ci de o anumita ritmicitate si constanta in intretinere. Cu atat mai valabil este acest lucru in ceea ce priveste sufletul dv.

Citat:
azi am fost la o manastire ,am scris pe o foita acasa toate pacatele si m-am dus ,la prima manstrie duhovnicul plecase..asa ca am incercat la o alat manastire la care preotul inca spovedea ,dupa ce m-a intrebat de ce vin la el?de ce nu m-am dus la parintele meu?? a acceptat sa ma spovedeasca doar ca din rusine nu am scos foita din geanta si lundu-ma cu vorba ,m-am garbit ptr k am auzit alti credinciosi care spuneau k parintele se grabeste am uitat de un pacate -grav zic eu pacatul onaniei...mi-am adus aminte de el dupa ce parintele a terminat spovedania si nu i-am mai putut spune....???am plecat de la manastire mahnita,trista ,furioasa ca nu-mi voi gasi linistea sufleteasca niciodata.......simt ca in loc sa mi se duca povara pacatelor mele dupa umeri aceasta m-a ingreunat mai tare.....ce pot sa fac??imi este de vre-un folos spovedania mea????
Gandul ca Sfanta Taina nu va este de folos, in mod evident, nu vine de la Dumnezeu. El Insusi a instituit Sacramentul Penitential si nu ne putem inchipui ca El este cel care ne induce gandul ca ceea ce a instituit nu ne este de vre-un folos.

Adeseori, dusmanul lui Dumnezeu si al oamenilor incearca sa ne abata de la spovada: el stie mai bine decat noi ca acesta este medicament pentru suflet, care ne reda noua viata. Daca vede, totusi, ca insistam sa mergem pe calea lui Cristos, el schimba imediat tactica, trimitandu-ne ideea ca spovada nu este de niciun folos, ori strecurand in inima noastra viermele indoielii.

Pentru ca o spovada sa fie buna (= valida) este necesar ca penitentul sa marturiseasca toate pacatele de care isi aminteste LA MOMENTUL SPOVEZII.
In cazul in care DUPA spovada ne amintim de un pacat de moarte de care uitasem, este recomandabil (dar nu obligatoriu) sa il marturisim la spovada urmatoare. In cazul special al dv, cand spovada nu a fost urmata de absolvire, conditia de mai sus devine, din recomandabila, obligatorie. Prin urmare, este absolut necesar ca la spovada viitoare, inainte de a primi absolvirea, sa amintiti de el, precum si de alte eventuale pacate pe care acum le-ati uitat, dar vi le veti reaminti pana atunci.

Citat:
..oricum de impartasit nu ma pot impartasi asa mi-a zis si parintele ,dar vroiam sa ma simt mai 'usoara' sufleteste...i-am cerut canon si mi-a zis ca sa-mi pun ordine in viata asta este canonul..sa ma duc la alt duhovnic si s afac alta spovedanie???
Daca asa a spus, asa faceti. Prin urmare, DUPA ca veti indeplini canonul dv, care este acela de a va pune ordine in viata, mergeti (eventual la alt duhovnic) si faceti alta spovada. Nu este necesar sa asteptati sa vina Pastele pentru aceasta.

In speranta ca foloseste; cu iubire in Domnul,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.12.2012, 00:33:58
mihaelaandreea mihaelaandreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2012
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
Daca preotul a spus rugaciunea de la sfarsitul spovedanieni (Te iert si te dezleg pe tine roaba.. de toate pacatele tale.. etc), esti "dezlegata"; poti merge linistita la ultimul preot; sau la cel la care simti ca te ajuta.
Multumesc ptr raspuns!!si da asa a spus parintele la sfarsit!!!dar nu mai dorec sa-mi schimb duhovnicul ptr ca am simtit intelegere din partea acestuia si as vrea cu ajutorul lui Dumnezeu sa merg numai la dansul sa ma spovedesc si sa ma IMPARTASESC!acesta este lucrul pe care mi-l doresc cel mai mult si sper ca anul ce vine sa-mi pun ordine in viata si in ganduri si s ama simt cu adevarat vrednica sa primesc Sfanta Impartasanie!!
Doamne Ajuta!!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.12.2012, 00:58:22
mihaelaandreea mihaelaandreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2012
Mesaje: 21
Implicit

In primul rand vreau sa ma multumesc ptr amabilitatea de care ati dat dovada cand mi-ati citit si analizat intrebarile pe fiecare in parte si ptr raspunsurile dvs!!ma bucur ca spovada mea nu e in zadar si ca Dumnezeu este alaturi de mine si k nu m-am deznadajduit cand nu l-am gasit pe primul parinte la care intentionam sa ma spovedesc !!Doar ca necuratul imi da aceste trairi si imi induce strea ca daca spovada nu a fost de folos ptr ca nu mi-am marturisit pacatele toate,dar pur si simplu mi s-au sters din minte atunci....!Stiam ca nu ma pot impartasi din pricina pacatelor mele dar sper din tot sufletul ca anul ce va veni sa o pot face ptr ca de 3 ani nu am reusit sa ma impartasesc, de spovedit m-am spovedit ai acum 3 ani si anul trecut dar nu ma pot lasa de acest pacat pe care il tot fac constant(este vorba de pacatul precurviei).....de mult mi-am dorit sa gasesc un duhovnic la care sa ma pot spovedi ,impartasi asa cum se cuvine si duhovnicul acesta de la manastire a fost destul de intelegator cu mine acceptand sa ma spovedesca si de acum inclo imi doresc numai la el sa ajung ptr lucrul acesta ptr ca nu este bine sa schimbi atatia preoti.
Multumesc din suflet inca o data!!Numai bine tuturor si Sarbatori Fericite!!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.12.2012, 15:32:05
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaelaandreea Vezi mesajul
Multumesc ptr raspuns!!si da asa a spus parintele la sfarsit!!!dar nu mai dorec sa-mi schimb duhovnicul ptr ca am simtit intelegere din partea acestuia si as vrea cu ajutorul lui Dumnezeu sa merg numai la dansul sa ma spovedesc si sa ma IMPARTASESC!acesta este lucrul pe care mi-l doresc cel mai mult si sper ca anul ce vine sa-mi pun ordine in viata si in ganduri si s ama simt cu adevarat vrednica sa primesc Sfanta Impartasanie!!
Doamne Ajuta!!
Dumnezeu sa-ti ajute!
Vei scapa de acest pacat-al malahiei din cate am inteles (fiindca Domnul te va ajuta), chiar daca acum iti vine greu sa crezi. Vei trai lucruri minunate.
Ajuta daca faci canonul de spovedanie inainte de a merge la parinte ( se gaseste in toate cartile de rugaciuni).
Duhovnicii din manastiri dau binecuvantare un pic mai greu pentru Impartasanie, sa nu te deznadajduiesti.
Poti sa te spovedesti si sa te impartasesti oricand, vreau sa spun ca nu trebuie sa astepti pana in Postul Pastilor; desigur ca depinde si de duhovnic, dar mergi la el cat de repede poti.
Domnul si Maica Lui si ingerii deja fac ospat mare in Cer pentru tine.

Last edited by Solveig; 17.12.2012 at 15:45:06.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.12.2012, 17:27:43
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaelaandreea Vezi mesajul
Multumesc ptr raspuns!!si da asa a spus parintele la sfarsit!!!dar nu mai dorec sa-mi schimb duhovnicul ptr ca am simtit intelegere din partea acestuia si as vrea cu ajutorul lui Dumnezeu sa merg numai la dansul sa ma spovedesc si sa ma IMPARTASESC!acesta este lucrul pe care mi-l doresc cel mai mult si sper ca anul ce vine sa-mi pun ordine in viata si in ganduri si s ama simt cu adevarat vrednica sa primesc Sfanta Impartasanie!!
Doamne Ajuta!!
ideea e să îl alegi pe fel care te ajută, nu pe cel ce te dezleagă din prima.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.12.2012, 18:19:09
mihaelaandreea mihaelaandreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2012
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
Dumnezeu sa-ti ajute!
Vei scapa de acest pacat-al malahiei din cate am inteles (fiindca Domnul te va ajuta), chiar daca acum iti vine greu sa crezi. Vei trai lucruri minunate.
Ajuta daca faci canonul de spovedanie inainte de a merge la parinte ( se gaseste in toate cartile de rugaciuni).
Duhovnicii din manastiri dau binecuvantare un pic mai greu pentru Impartasanie, sa nu te deznadajduiesti.
Poti sa te spovedesti si sa te impartasesti oricand, vreau sa spun ca nu trebuie sa astepti pana in Postul Pastilor; desigur ca depinde si de duhovnic, dar mergi la el cat de repede poti.
Domnul si Maica Lui si ingerii deja fac ospat mare in Cer pentru tine.
Multumesc!!nu stiam ca exista canon inainte de spovedanie!am sa-l caut si il voi citi!!Sarbatori fericite!!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.12.2012, 18:21:09
mihaelaandreea mihaelaandreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2012
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
ideea e să îl alegi pe fel care te ajută, nu pe cel ce te dezleagă din prima.
Exact!!ptr ca ar fi prea usor sa-mi dea dezlegare din prima!!nu va voi deznadazdui daca nu o va face ,am sa vontinuii sa cred si sa ma indrept in primul rand!!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.01.2013, 08:47:25
Marinescu Marinescu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2011
Mesaje: 35
Implicit O posbila intrebare

De unde am siguranta si argumentul ca, spovedindu-ma la preot sunt iertat de Dumnezeu?
Dati-mi un argument teologic bazat pe Scrierile Sfinte.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.01.2013, 09:05:13
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marinescu Vezi mesajul
De unde am siguranta si argumentul ca, spovedindu-ma la preot sunt iertat de Dumnezeu?
Dati-mi un argument teologic bazat pe Scrierile Sfinte.
Siguranța vine din credință și argumentul din experiența fraților noștri care nu numai că au fost iertați de Dumnezeu, ci chiar au fost sfințiți de El.

"Mărturisiți-vă deci unul altuia păcatele și vă rugați unul pentru altul, ca să vă vindecați, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului. " (Iacov 5:16)

"Deci fiind îndreptați din credință, avem pace cu Dumnezeu, prin Domnul nostru Iisus Hristos " (Romani 5:1)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
duminica, liturghie, spovedanie

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Îndreptar pentru spovedanie Simply_me Generalitati 0 01.08.2012 00:42:01
Indreptar pentru spovedanie Sanduu Generalitati 17 14.04.2011 23:20:05
Canoanele pentru spovedanie Ducutu Pocainta 30 13.04.2010 13:53:44
Sfanta Liturghie - cind a aparut pentru prima data? patinina34 Sfanta Liturghie 11 04.06.2009 03:11:51
A doua cununie pentru el, prima pentru ea BogdanF Generalitati 5 25.07.2008 00:13:59