Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.08.2015, 23:21:19
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Care este morala ortodoxa in ceea ce priveste intrajutorarea aproapelui"ne-ortodox"?

Salutari tuturor membrilor!

Am o mica dilema de constiinta cu o amicitie care nu face parte din biserica noastra.

Mai precis,l-am cunoscut virtual pe acest om si pe familia acestuia,ne-am "duelat"interconfesional in limitele bunului simt si am ramas in relatii de prietenie atat cat incape intre niste oameni normali care discuta despre crucea lor personala.
Dansul are un baiat foarte bolnav,nascut prematur si tinut in viata numai in mod miraculos de pronia divina. Au mult de tras cu el,la 20 de ani cantareste doar 45 de kg.
Am vb mai mult prin 2010 si 2011 apoi nimic o vreme.Acum de curand mi-a scris sa ma intrebe cum mai este viata mea si sa-mi povesteasca de familia lui.
Nu mi-a cerut bani ;dar am imboldul sa-l ajut cu o treaba pt baiatul cel bolnav.
Nu pot sa dau detalii si asa ma simt stanjenita ca scriu despre intentia mea de ajutor,insa trebuie sa explic situatia.

Pe de alta parte,ma si sminteste faptul ca acest om este el insasi pastor(la baptisti parca?) ,nu dispun pastorii de bani,de cotizatii de la enoriasi?
Poate ca nu are,caci sunt niste oameni modesti mai au si alti copii iar cel bolnav le consuma destui de multi bani ,sotia sa este femeie in casa la o familie de straini...
Nu stiu ce sa zic...

Cum este pana la urma? Cu cel eretic sa nu stai la masa dar de ajutat poti sa-l ajuti?

As aprecia viziunea voastra asupra problemei,duhovnicul meu este in vacanta :)
Am sa-l consult cand se intoarce.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.08.2015, 23:55:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

21 de vizualizari si nimeni nu are curajul sa sparga gheata?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.08.2015, 23:56:40
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Salutari tuturor membrilor!

Am o mica dilema de constiinta cu o amicitie care nu face parte din biserica noastra.

Mai precis,l-am cunoscut virtual pe acest om si pe familia acestuia,ne-am "duelat"interconfesional in limitele bunului simt si am ramas in relatii de prietenie atat cat incape intre niste oameni normali care discuta despre crucea lor personala.
Dansul are un baiat foarte bolnav,nascut prematur si tinut in viata numai in mod miraculos de pronia divina. Au mult de tras cu el,la 20 de ani cantareste doar 45 de kg.
Am vb mai mult prin 2010 si 2011 apoi nimic o vreme.Acum de curand mi-a scris sa ma intrebe cum mai este viata mea si sa-mi povesteasca de familia lui.
Nu mi-a cerut bani ;dar am imboldul sa-l ajut cu o treaba pt baiatul cel bolnav.
Nu pot sa dau detalii si asa ma simt stanjenita ca scriu despre intentia mea de ajutor,insa trebuie sa explic situatia.

Pe de alta parte,ma si sminteste faptul ca acest om este el insasi pastor(la baptisti parca?) ,nu dispun pastorii de bani,de cotizatii de la enoriasi?
Poate ca nu are,caci sunt niste oameni modesti mai au si alti copii iar cel bolnav le consuma destui de multi bani ,sotia sa este femeie in casa la o familie de straini...
Nu stiu ce sa zic...

Cum este pana la urma? Cu cel eretic sa nu stai la masa dar de ajutat poti sa-l ajuti?

As aprecia viziunea voastra asupra problemei,duhovnicul meu este in vacanta :)
Am sa-l consult cand se intoarce.
Yasmina, omul acesta si familia sa sunt fiinte umane si crestini, eretici sau nu. Ca fiinta umana trebuie ajutat. Daca ai cu ce, si vrei, da. Nici nu imi vine sa cred ca cineva poate sovai in a face bine din motive...confesionale! Din cate stiu, Acelasi, "Cel Care Este", ne-a creat si ne-a dat "ruach" la toti. Pe mine m-au ajutat si inteles cel mai mult si bine niste iudaici, niste "eretici" neoprorestanti, ceva agnostici, doi catolici si cativa musulmani. Daca asta nu convine unor preoti, e problema lor ca definesc umanitatea intr-un mod stupid de ingust.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.08.2015, 23:59:04
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cum este pana la urma? Cu cel eretic sa nu stai la masa dar de ajutat poti sa-l ajuti?
Pai poti sa faci orice cu el atat timp cat nu te mariti cu el, te rogi cu el, intrii
sub acoperisul lui.
In rest poti sa faci milostenie cata vrei tu.
Citat:
As aprecia viziunea voastra asupra problemei,duhovnicul meu este in vacanta :)
Am sa-l consult cand se intoarce.
Pai nu-i cine stie ce viziune. Si nu inteleg de ce sa-ti intrebi duhovnicul pt
o chestie care este clar lamurita de Hristos in Noul Testament.(Samarineanul
milostiv)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.08.2015, 00:05:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai poti sa faci orice cu el atat timp cat nu te mariti cu el, te rogi cu el, intrii
sub acoperisul lui.
In rest poti sa faci milostenie cata vrei tu.

Pai nu-i cine stie ce viziune. Si nu inteleg de ce sa-ti intrebi duhovnicul pt
o chestie care este clar lamurita de Hristos in Noul Testament.(Samarineanul
milostiv)
Pt ca am discutat chestiunea cu niste prieteni apropiati ,de familie(ortodoxi) si m-au intrebat cu indoiala de ce anume as dori sa fac asta ?!
Lor nu li s-a parut ok si este normal sa cer si alte pareri,nu sa ma limitez la 2 reprezentanti(civili) ai religiei ortodoxe.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.08.2015, 00:09:19
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am in sfârșit după mulți ani duhovnic, dar nu l-as intreba daca sa ajut un semen sau nu, si asta funcție de confesiune! Deci, dacă un duhovnic mi-ar zice să nu salvez un sa zicem adventist care e pe punctul de a se îneca, chiar dacă as putea, si chiar dacă omul acela isi trăiește poate agonia, l-as lasa baltă nu pe "eretic", ci pe...duhovnic, pentru ca nu a inteles nimic nici din a fi om, nici din parabola samariteanului. Iar a fi om e mai important decât toate confesiunile.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.08.2015, 00:18:52
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai nu-i cine stie ce viziune. Si nu inteleg de ce sa-ti intrebi duhovnicul pt
o chestie care este clar lamurita de Hristos in Noul Testament.(Samarineanul
milostiv)
Da, si eu tot la asta m-am gândit. Clar ca "bună ziua". :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.08.2015, 00:21:20
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pt ca am discutat chestiunea cu niste prieteni apropiati ,de familie(ortodoxi) si m-au intrebat cu indoiala de ce anume as dori sa fac asta ?!
Te referi la milostenie.? Daca au conditionat actul de milostenie cu apartenenta
la un sistem religios, atunci apropiatii tai nu sunt ortodocsi, si confunda
credinta cu un partid politic sau un club exclusivist, ceva de genul,
Citat:
Lor nu li s-a parut ok si este normal sa cer si alte pareri,nu sa ma limitez la 2 reprezentanti(civili) ai religiei ortodoxe.
Pai tot ce intra in contradictie cu Sfanta Scriptura nu este de la Dumnezeu.
In mod clar apropiatii tai le-ar trebui o spovedanie, ca n-au invatatura de la
Domnul.

Pana si paganii fac milostenie.("Si paganii din fire, fac ale legii")

De aico rezulta ca refuzul de a ajuta un om aflat la cumpene care are
nevoie de ajutor este actiune demonica.

Apoi apropiatii aia ai tai nu stiu mai nimic de patericul romanesc.
In patericul romanesc spune asa:"Cine pe saracii ajuta, pe Dumnezeu imprumuta." Amin!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.08.2015, 00:31:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Si cand iti pare clar ca"buna-ziua" poate ca tot mai ai indoieli daca alti apropiati se arata indoielnici.
Si apoi stim cu totii cum sunt multi frati de aici de pe forum la adresa ereticilor...fara ofensa :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.08.2015, 00:39:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pe de alta parte,ma si sminteste faptul ca acest om este el insasi pastor(la baptisti parca?) ,nu dispun pastorii de bani,de cotizatii de la enoriasi?
Cotizatiile de la enoriasi sunt pentru biserica (cheltuieli curente, Biblii, cor etc). Un pastor care ar confunda banii parohiei cu banii personali, bagandu-si mana in buget, savarseste fapta grava a simoniei, luand-o pe urmele lui Iuda Iscariotul.

Citat:
As aprecia viziunea voastra asupra problemei,
Mai putin conteaza viziunea noastra. Conteaza viziunea lui Isus. Pe care El ne-o prezinta ca raspuns la intrebarea "cine este aproapele meu?" din Luca 10:29 si urm.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde