Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.03.2017, 17:40:17
LordMada LordMada is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2017
Mesaje: 2
Exclamation Ajutor pentru o persoana draga

Buna ziua. Am o prietena care de ceva timp are probleme sufletesti. Ea a fost o persoana foarte credincioasa, dar de la moartea bunicului ei (a murit de cancer) a inceput sa se departeze putin cate putin de credinta, are o oarecum suparare pe Dumnezeu pentru ca i l-a luat pe bunic, cel pe care il considera tata si care a crescut-o dupa divortul parintilor ei. Acum, dupa 8-9 ani, inca ii este foarte dor de el si are vise cateodata in care il simte foarte bine pe bunicul ei. Si acum sa prezint situatia ei: de ceva timp a inceput sa auda o voce la Biserica, prima oara cand a auzit vocea i s-a facut rau pe moment, si i-a trecut foarte repede. Ultima oara cand a fost la Biserica, iar a auzit vocea. Iar noaptea nu poate sa doarma, foarte greu adoarme pe la orele 3-4. Iar intr-o noapte, nu mai stie daca a fost vis sau s-a trezit din vis, dar a vazut o femeie cu parul negru deasupra ei, si a aprins tv-ul si a disparut faptura. Chiar recent a mai avut un vis asemanator, vineri, in care o femeie i-a spus citez: sa inceteze cu lucrurile "astea" ca o vede ca e vulnerabila ( adica o vede pe prietena mea ca e vulnerabila) si ca poate sa o posedeze, dar in vis nu i-a spus acest cuvant, si i s-a facut rau prietenei mele, ca si in Biserica. Si in unele perioade tot aude voci in cap care o duc cu gandul la suicid. A vorbit cu un parinte si acesta i-a spus ca e un inceput de aparitii demonice care se pot inrautati si ca trebuie sa se roage mai des, sa se impartaseasca mai des. Ea nu intelege de ce pateste asemenea lucruri, dar are niste ipoteze, una ar fi faptul ca nu a trecut inca peste durerea pierderii bunicului si supararea inca apasatoare pe Dumnezeu pentru asta, si asta sa fie pedeapsa lui, iar a doua, un posibil blestem de la mama tatalui ei, care este moarta, si din cate am inteles, un asemenea blestem este foarte puternic. Mai mentionez ca ea are probleme cu inima, are o mica tahicardie, tensiunea este mica, si este si anemica. Stiti cumva daca este o problema medicala, sau una sufleteasca? ce pot sa fac sa o ajut? va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.03.2017, 20:32:07
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LordMada Vezi mesajul
Buna ziua. Am o prietena care de ceva timp are probleme sufletesti. Ea a fost o persoana foarte credincioasa, dar de la moartea bunicului ei (a murit de cancer) a inceput sa se departeze putin cate putin de credinta, are o oarecum suparare pe Dumnezeu pentru ca i l-a luat pe bunic, cel pe care il considera tata si care a crescut-o dupa divortul parintilor ei. Acum, dupa 8-9 ani, inca ii este foarte dor de el si are vise cateodata in care il simte foarte bine pe bunicul ei. Si acum sa prezint situatia ei: de ceva timp a inceput sa auda o voce la Biserica, prima oara cand a auzit vocea i s-a facut rau pe moment, si i-a trecut foarte repede. Ultima oara cand a fost la Biserica, iar a auzit vocea. Iar noaptea nu poate sa doarma, foarte greu adoarme pe la orele 3-4. Iar intr-o noapte, nu mai stie daca a fost vis sau s-a trezit din vis, dar a vazut o femeie cu parul negru deasupra ei, si a aprins tv-ul si a disparut faptura. Chiar recent a mai avut un vis asemanator, vineri, in care o femeie i-a spus citez: sa inceteze cu lucrurile "astea" ca o vede ca e vulnerabila ( adica o vede pe prietena mea ca e vulnerabila) si ca poate sa o posedeze, dar in vis nu i-a spus acest cuvant, si i s-a facut rau prietenei mele, ca si in Biserica. Si in unele perioade tot aude voci in cap care o duc cu gandul la suicid. A vorbit cu un parinte si acesta i-a spus ca e un inceput de aparitii demonice care se pot inrautati si ca trebuie sa se roage mai des, sa se impartaseasca mai des. Ea nu intelege de ce pateste asemenea lucruri, dar are niste ipoteze, una ar fi faptul ca nu a trecut inca peste durerea pierderii bunicului si supararea inca apasatoare pe Dumnezeu pentru asta, si asta sa fie pedeapsa lui, iar a doua, un posibil blestem de la mama tatalui ei, care este moarta, si din cate am inteles, un asemenea blestem este foarte puternic. Mai mentionez ca ea are probleme cu inima, are o mica tahicardie, tensiunea este mica, si este si anemica. Stiti cumva daca este o problema medicala, sau una sufleteasca? ce pot sa fac sa o ajut? va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.
Mergeti impreuna la tot programul bisericii; se prea poate ca aceasta situatie sa fi aparut ca sa va determine pe dvs sa va apropiati mai mult de Biserica printr-un scop "intermediar".

Pot spune ca dorul ei mistuitor pentru bunicul ei este o mare neliniste pentru bunicul ei si asta se manifesta asupra lui ca o legatura lumeasca pe care bunicul nu si-a incheiat-o ca sa se odihneasca pe veci.
In orice caz, pentru ca bunicul i-a sadit in sufletul prietenei dvs o mare iubire, este o garantie ca bunicul a ajuns foarte aproape de Dumnezeu, dar nelinistea prietenei ii provoaca motive de neliniste vesnica.
Ar trebui ca prietena sa se bucure ca bunicul a ajuns la Domnul si sa-I multumeasca pentru asta lui Dumnezeu.

Blestemele se pot tine sub control tot prin participarea la programul bisericesc.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 02.03.2017 at 20:35:36.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.03.2017, 22:24:19
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LordMada Vezi mesajul
Buna ziua. Am o prietena care de ceva timp are probleme sufletesti. Ea a fost o persoana foarte credincioasa, dar de la moartea bunicului ei (a murit de cancer) a inceput sa se departeze putin cate putin de credinta, are o oarecum suparare pe Dumnezeu pentru ca i l-a luat pe bunic, cel pe care il considera tata si care a crescut-o dupa divortul parintilor ei. Acum, dupa 8-9 ani, inca ii este foarte dor de el si are vise cateodata in care il simte foarte bine pe bunicul ei. Si acum sa prezint situatia ei: de ceva timp a inceput sa auda o voce la Biserica, prima oara cand a auzit vocea i s-a facut rau pe moment, si i-a trecut foarte repede. Ultima oara cand a fost la Biserica, iar a auzit vocea. Iar noaptea nu poate sa doarma, foarte greu adoarme pe la orele 3-4. Iar intr-o noapte, nu mai stie daca a fost vis sau s-a trezit din vis, dar a vazut o femeie cu parul negru deasupra ei, si a aprins tv-ul si a disparut faptura. Chiar recent a mai avut un vis asemanator, vineri, in care o femeie i-a spus citez: sa inceteze cu lucrurile "astea" ca o vede ca e vulnerabila ( adica o vede pe prietena mea ca e vulnerabila) si ca poate sa o posedeze, dar in vis nu i-a spus acest cuvant, si i s-a facut rau prietenei mele, ca si in Biserica. Si in unele perioade tot aude voci in cap care o duc cu gandul la suicid. A vorbit cu un parinte si acesta i-a spus ca e un inceput de aparitii demonice care se pot inrautati si ca trebuie sa se roage mai des, sa se impartaseasca mai des. Ea nu intelege de ce pateste asemenea lucruri, dar are niste ipoteze, una ar fi faptul ca nu a trecut inca peste durerea pierderii bunicului si supararea inca apasatoare pe Dumnezeu pentru asta, si asta sa fie pedeapsa lui, iar a doua, un posibil blestem de la mama tatalui ei, care este moarta, si din cate am inteles, un asemenea blestem este foarte puternic. Mai mentionez ca ea are probleme cu inima, are o mica tahicardie, tensiunea este mica, si este si anemica. Stiti cumva daca este o problema medicala, sau una sufleteasca? ce pot sa fac sa o ajut? va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.
Simptomele sunt inceputul unei schizofrenii.Sa mearga repede la psihiatru
sa-i dea un tratament de lunga durata cu antidepresiv combinat cu tratament antipsihotic.Si o sa scape si de gandurile negre si halucinatiile vizuale.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.03.2017, 23:09:08
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Satana o vaneaza rau de tot.
Sa citeasca Paraclisul Maicii Domnului si sa ceara sa drparteze demonii si gandurile rele de la ea.

Si neaparat spovedire ai impartasire.

1. Sa-i zici sa nu mai bage in seama gandutrile, sa intelraga ca nu sunt ale ei.

2. Asta zice parintele Iosif Vatopedinul ca daca le asculta si discuta cu ele si sr mahneste or sa o calce in picioare marunt maruntelpana o sa cedeze.

3. Rugaciune pt ca duhurile sunt alungate rapid de Maica Domnului
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.03.2017, 23:12:32
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Copacel intreb si eu.
Care e limita si marginea intre schizofrenie si tulburare din partea duhurilor rele?

Poti tu sa deosebesti duhurile sa vezi de unde e lucrarea asta?? Ai vrrun manual care zice schizofrenie totdeauna?

Zice parintele Zosima din Ukraina cand l-au inchis la nebuni cateva saptamani ca daca avea o evanghrlie si o carte de rugaciuni pe jumatate ii scotea de acolo ca erau demonizati si nu nebuni...

Prra usor se arunca ba in spatele schizofrenei ba demonii sunt de vina. Fara analiza corecta si duhovniceasca si medicala.
Psihiatrul evident o sa zica nebun de legat.
Preotul o sa zica duhuri.
Care e adevarul??? P

Gandurile respective profileaza o persoana si o tipologie.
Rautate maxima
Ganduri de rau
Sinucidere
Context religios
Tulburare, semnul clar al prezentei demonilor

Poti aduce mai multe argumente pt ce zici Copacel? Intreb in mod serios.

Last edited by gpalama; 02.03.2017 at 23:17:00.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.03.2017, 09:48:41
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Copacel intreb si eu.
Care e limita si marginea intre schizofrenie si tulburare din partea duhurilor rele?
Pai daca faci tratamentul medicamentos si inceteaza toate atunci este boala psihica si nici un atac demonic.

Citat:
Zice parintele Zosima din Ukraina cand l-au inchis la nebuni cateva saptamani ca daca avea o evanghrlie si o carte de rugaciuni pe jumatate ii scotea de acolo ca erau demonizati si nu nebuni...
Ar trebui sa-l intrebi pe Dumnezeu de ce nu i-a ingaduit lui Zosima sa faca
ceea ce dorea
Citat:
Prra usor se arunca ba in spatele schizofrenei ba demonii sunt de vina.
Din contra , prea usor se arunca in spatele demonilor, bolile psihice pe care
multi le au dar putin stiu de exitenta lor asta pana cand apare un catalist care sa le declanseze.

Citat:
Rautate maxima
Ganduri de rau
Sinucidere
Context religios
Tulburare,
Iar anxietatatea parosistica are acelasi simptome.Ba mai multe anaxietatea parosistica se instaleaza in urma unui
stres foarte mare care persista.De obicei persoanale care fac bolile pishice sunt persoane mai sensibile de fel care
sufera un soc foarte moare in viata lor cum ar fi decesul unei persoane extrem de dragiarintii/copii/etc

In plus daca o sa cauti in istoricul stramosilor acelei persoane vei descoperi ca multe rude ale ei au/au avut astfel de probleme mai usorare sau mai grave sau chiar au fost la balamuc

Last edited by Copacel; 03.03.2017 at 10:04:25.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.03.2017, 09:50:04
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Poti aduce mai multe argumente pt ce zici Copacel? Intreb in mod serios.
Da, simptomele clasice pe care le manifesta cat si statisticile psihiatrilor.
Diavolul are forme mai subtile de atac.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.03.2017, 15:05:43
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Da, simptomele clasice pe care le manifesta cat si statisticile psihiatrilor.
Diavolul are forme mai subtile de atac.
Stii ce nu imi convine in 'tratamentul' pentru 'boala'?

Nu imi convine ca de fapt NU s-a identificat in mod real problema si ca se injecteaza chestii si pastile in bolnav pe motiv ca 'merge'.

Medicina nu poate spune explicit o 'cauza' a problemei.
Insa medicina ofera totusi o solutie. Paralizeaza omul cu medicamente puternice, ii afecteaza gandirea in mod serios si evident ca un om sedat nici nu mai poate gandi corect.

Eu cred ca medicina in momentul asta NU are o solutie reala si corecta pentru problema si nici nu are o analiza.
Si cred ca de fapt problema asta este una mai mult de natura duhovniceasca decat de natura medicala, pentru ca in contextul problemei apar elemente puternice din mistica si duhovnicia ortodoxa:

* gandurile rele, razboiul cu gandurile
* tulburare

Noi nu avem atata experienta duhovniceasca sa putem spune clar daca este sa nu este problema duhovniceasca insa sa setezi un om si apoi sa spui 'ca merge' nu mi se pare o solutie.

E o fata undeva in America, la un moment dat s-a trezit bolnava. Si apoi dupa X ani s-a trezit intr-o dimineata ca ... era vindecata. Daca ai o problema medicala grava, nu dispare de pe o zi pe alta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.03.2017, 00:41:05
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LordMada Vezi mesajul
. Iar intr-o noapte, nu mai stie daca a fost vis sau s-a trezit din vis, dar a vazut o femeie cu parul negru deasupra ei, si a aprins tv-ul si a disparut faptura. Chiar recent a mai avut un vis asemanator, vineri, in care o femeie i-a spus citez: sa inceteze cu lucrurile "astea" ca o vede ca e vulnerabila ( adica o vede pe prietena mea ca e vulnerabila) si ca poate sa o posedeze, dar in vis nu i-a spus acest cuvant, si i s-a facut rau prietenei mele, ca si in Biserica. Si in unele perioade tot aude voci in cap care o duc cu gandul la suicid. A vorbit cu un parinte si acesta i-a spus ca e un inceput de aparitii demonice care se pot inrautati si ca trebuie sa se roage mai des, sa se impartaseasca mai des. Ea nu intelege de ce pateste asemenea lucruri, dar are niste ipoteze, una ar fi faptul ca nu a trecut inca peste durerea pierderii bunicului si supararea inca apasatoare pe Dumnezeu pentru asta, si asta sa fie pedeapsa lui, iar a doua, un posibil blestem de la mama tatalui ei, care este moarta, si din cate am inteles, un asemenea blestem este foarte puternic. Mai mentionez ca ea are probleme cu inima, are o mica tahicardie, tensiunea este mica, si este si anemica. Stiti cumva daca este o problema medicala, sau una sufleteasca? ce pot sa fac sa o ajut? va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.

Am asa un "feeling" ca femeia asta locuieste singura .Grupul social de sprijin este mic ,cred.Daca ar avea un sot, care sa o tina in brate noaptea,cand apar visele astea tampite, iar trece rapid.Cred ca este o fire prea sensibila ptr vremurile astea.Si cel Rau asteapta omul singur sa il prinda in mreje.

Da parintele i-a zis bine sa se spovedeasca-impartaseasca mai des .Sa mearga daca e posibil cat de des la maslu.Un numar de relatii sociale apropiate ar scadea riscul acestor "alunecari emotionale".
LordMada e foarte important ca femeia asta sa aiba preocupari si oameni care sa o sustina.Ma bucur ca esti unul dintre ei.Daca oamenii o cauta, si empatizeaza cu ea,ea poate trece peste multe.

Si nu in ultimul rand recomand cartea si rugaciuni din ea(sunt scurte):
http://www.elefant.ro/carti/religie-...ie-238637.html

Domnul sa o aiba in paza!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare