Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.06.2010, 13:57:58
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit crestinii si politica

ce legatura credeti ca este, sau ar trebui sa fie, intre crestini si politica?
e potrivit ca un crestin sa faca parte dintr-un partid politic(in contextul in care politica presupune atatea mizerii) sau sa aiba o orientare politica?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.06.2010, 13:58:57
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
ce legatura credeti ca este, sau ar trebui sa fie, intre crestini si politica?
e potrivit ca un crestin sa faca parte dintr-un partid politic(in contextul in care politica presupune atatea mizerii) sau sa aiba o orientare politica?
Niciuna. Nu e potrivit, da uite ca se intampla.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.06.2010, 14:02:17
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

In contextul actual nu cred ca s-ar putea face ceva in politica.Daca ar fi cineva cu putere si curajos,cred ca ar fi un marturisitor.Ar fi probabil ponegrit si de ce nu,lichidat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.06.2010, 14:24:48
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Care politica dom'le, noua ne trebuie o monarhie absoluta ca la carte. :)
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.06.2010, 14:41:41
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Cool

Un politician poate fi crestin , iar unui crestin nu-i este interzisa politica. Important este sa se cunoasca bine ce presupune politica. Asa cum exista profesori buni/profesori slabi, medici iscusiti/medici cinici, ingineri cu adevarat ingeniosi/ingineri vai de capul lor etc, tot asa exista politicieni care stiu ce fac si altii care cred ca stiu ce fac. Ce este cu adevarat trist la noi: politicienii care ne conduc nu au DELOC studii politice, iar cei cu studii nu au banii necesari sa-i inlature.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.06.2010, 14:46:27
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forfota Vezi mesajul
Un politician poate fi crestin , iar unui crestin nu-i este interzisa politica. Important este sa se cunoasca bine ce presupune politica. Asa cum exista profesori buni/profesori slabi, medici iscusiti/medici cinici, ingineri cu adevarat ingeniosi/ingineri vai de capul lor etc, tot asa exista politicieni care stiu ce fac si altii care cred ca stiu ce fac. Ce este cu adevarat trist la noi: politicienii care ne conduc nu au DELOC studii politice, iar cei cu studii nu au banii necesari sa-i inlature.
Normal, daca omul ce ocupa un post este crestin adevarat, va fi mult mai bine pentru el, cei din jur si pentru slujba pe care o profeseaza.

Unu-i politicianul simplu si altu-i politicianul cu cruce la gat, cu icoana in casa, cu Biblia pe birou, in genunchi in fiecare seara rostindu-si acatistul si rugaciunile.

Dar ma refer aici la un crestin adevarat. Nu doar cei cu numele. Sau la specimenele astea de "pres-edinti" care jura pe Biblie (lucru care sub nici o forma nu ar trebui sa fie facut, ei jura pe o carte in care scrie ca nu au voie sa jure) si a doua zi se duc la munca ca sa fure si sa taie salarii.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.06.2010, 22:46:47
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Care politica dom'le, noua ne trebuie o monarhie absoluta ca la carte. :)
dom'le de fapt se scrie "domnule" monarhia absoluta nu mai exista din 1600 se vede ca cunsosti istoria.Poate vrei sa zici monarhie constitutionala ca ceea ce ai zis tu seamana cu dictatura actuala
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.06.2010, 12:01:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cineva spunea ca politica are drept scop binele public, or, in Romania acest sens a fost deturnat in sensul de afacere personala. Eu unul sunt dezgustat de ce se petrece la noi. Aproape toti fac contracte cu statul, iar cand vine vorba de "stiati ca fiul dumneavoastra face afaceri cu statul", politicianul in cauza spune "nu stiam...", iar cand se aduc dovezi, nu se iau masuri, vezi noul caz cu doamna din invatamant (consilierul ministrului Educatiei, Melania Mandas Vergu) care a luat 4 mil de euro.

Politicienii nostri, odata ajunsi la putere, cred ca au dreptul sa faca ce vor. Electoratul nu mai conteaza.

Last edited by costel; 04.06.2010 at 12:04:28.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.06.2010, 12:36:43
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
ce legatura credeti ca este, sau ar trebui sa fie, intre crestini si politica? e potrivit ca un crestin sa faca parte dintr-un partid politic(in contextul in care politica presupune atatea mizerii) sau sa aiba o orientare politica?
Nu este obligatoriu ca un crestin sa aiba culoare politica. Consider insa ca obligatorie conditia ca orice om politic sa fie, mai intai de toate, crestin. Dar, nu doar cu numele.

Astazi, in elaborarea legilor, nu se mai tine seama de morala crestina. Este un lucru foarte trist. Iar criza clasei politice de la noi, nu face decat sa arate lipsa acestei moralitati.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.06.2010, 20:40:38
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok !

romanii se tot plang de 20 de ani de partide si de clasa politica !
insa...nu vad sa apara partide noi, oameni noi,mai curati sufleteste, mai bine intentionati...de ce nu apar partide noi,initiative politice noi, de la zero,care sa nu aiba de-a face nimica cu vechile partide ?!
chiar nu s-ar gasi in tara asta vreo 10 oameni mai cu stare sau 100,care sa se implice si sa sustina financiar un partid nou(nu neaparat cu sume foarte mari),fara sa astepte apoi, viitoare beneficii materiale ???
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Criza Politica vsovi Biserica Ortodoxa Romana 37 24.01.2012 12:19:57
Politica in biserica dorinastoica14 Biserica Ortodoxa si Massmedia 56 06.04.2010 19:15:01
Politica pasilor marunti MARIUS_DANIEL Generalitati 11 19.08.2008 17:32:32
BISERICA SI VIATA POLITICA iosif Biserica Ortodoxa Romana 22 15.06.2007 23:08:27
politica nicoletajuravle Generalitati 76 20.05.2007 18:00:26