Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.09.2010, 19:57:45
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit intrebare

am si eu o intrebare, pentru cine poate da un raspuns cat de cat avizat.
este bine sa mergem la Sf. Liturghie de 2 ori in aceeasi zi, adica la doua biserici?
de ex. una are slujba dimineata devreme, iar cealalta mai tarziu.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.09.2010, 20:04:39
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
am si eu o intrebare, pentru cine poate da un raspuns cat de cat avizat.
este bine sa mergem la Sf. Liturghie de 2 ori in aceeasi zi, adica la doua biserici?
de ex. una are slujba dimineata devreme, iar cealalta mai tarziu.
După știința mea, nu se pot săvârși două Sf. Liturghii la același altar în aceeași zi. Iar participarea credinciosului la două Sf. Liturghii în aceeași zi nu cred că ar fi problemă (părere personală).
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 04.09.2010, 20:44:38
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
am si eu o intrebare, pentru cine poate da un raspuns cat de cat avizat.
este bine sa mergem la Sf. Liturghie de 2 ori in aceeasi zi, adica la doua biserici?
de ex. una are slujba dimineata devreme, iar cealalta mai tarziu.

1260. -" Binatia, adica doua liturghii la acelasi altar sau ca un preot sa faca doua liturghii in aceeasi zi, in ortodoxie, este cu totul, oprit. Preotul are datoria sa savarseasca intr-o zi, numai o singura liturghie, ceea ce insemneaza o moarte a lui Hristos pe care a rabdat-o o singura data si o singura patima".
(Din Pravila Bisericeasca)

Folositor si acest articol:
http://www.crestinortodox.ro/dogmati...hie-88064.html


Deci asta este pentru savarsirea Sfintei Liturghii de catre preot. Iar pentru participarea la Sfanta Liturghie a crestinului, se subintelege din acestea de mai inainte: daca nu se fac doua Sfinte Liturghii nu are rost sa participam la doua, chiar daca fizic ar fi posibil. Scopul participarii noastra la Sfanta Liturghie este Impartasirea cu Hristos! Dar nu cantitativ ci in Duh, deci calitativ. Daca te-ai impartasit azi, este nerusinare si necredinta sa cauti sa te mai impartasesti inca o data in aceiasi zi.

Deci nu vad rostul ca un crestin sa participe la a doua Liturghie in aceiasi zi; poate doar daca la prima a dormit si nu L-a vazut pe Domnul cand a venit! Domnul sigur l-a vazut pe crestin!

Last Edit:
Eu am vorbit din carte si asta poate va lasa loc de interpretari. Iata de ce: in practica zilelor noastre (vai noua!), multi crestini participa la Sfanta Liturghie ca la un spectacol de opera (sau teatru, pe alocuri) si asta face ca sa se piarda acel scop unic amintit mai sus, adica Impartasirea. De aici apar, poate, anumite neintelegeri!

Last edited by Pr.Gheorghe; 04.09.2010 at 21:10:07.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 04.09.2010, 21:24:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Deci nu vad rostul ca un crestin sa participe la a doua Liturghie in aceiasi zi; poate doar daca la prima a dormit si nu L-a vazut pe Domnul cand a venit! Domnul sigur l-a vazut pe crestin!
Este foarte adevărat că motivul principal pentru participarea la Sf Liturghie este împărtășirea: slujba și toată viața Bisericii pe Sf Euharistie este centrată. Deci, aș îndrăzni să spun că, afară de cazul că ar fi primejdie de moarte, nu avem motive să ne cuminecăm de două ori în aceeași zi.

Pe de altă parte, nu trebuie să pierdem din vedere celelalte haruri și celelalte beneficii care însoțesc Sf Liturghie. Acolo mergem și ca să ne rugăm ori ca să ascultăm cuvântul Domnului.
Să luăm un exemplu: este obligația duminicală îndeplinită dacă credinciosul, întârziind la Liturghia Cuvântului, participă totuși la Liturghia Jertfei ? Este. Pe de altă parte, din sete față de Sf Evanghelie, credinciosului îi pare rău că a pierdut această primă parte, astfel încât participă la o altă Sf Liturghie, în altă biserică din alt cartier (sat) ca să o audă. În asemenea caz, nu îmi pare a fi comis nici un păcat.
Deci, după părerea mea, participarea la două Sf Liturghii (fără două cuminecări) nu este materie păcătoasă, ci totul depinde de intenție.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 04.09.2010 at 21:29:05.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 04.09.2010, 21:33:34
Ostasul's Avatar
Ostasul Ostasul is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.05.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este foarte adevărat că motivul principal pentru participarea la Sf Liturghie este împărtășirea: slujba și toată viața Bisericii pe Sf Euharistie este centrată. Deci, aș îndrăzni să spun că, afară de cazul că ar fi primejdie de moarte, nu avem motive să ne cuminecăm de două ori în aceeași zi.

Pe de altă parte, nu trebuie să pierdem din vedere celelalte haruri și celelalte beneficii care însoțesc Sf Liturghie. Acolo mergem și ca să ne rugăm ori ca să ascultăm cuvântul Domnului.
Să luăm un exemplu: este obligația duminicală îndeplinită dacă credinciosul, întârziind la Liturghia Cuvântului, participă totuși la Liturghia Jertfei ? Este. Pe de altă parte, din sete față de Sf Evanghelie, credinciosului îi pare rău că a pierdut această primă parte, astfel încât participă la o altă Sf Liturghie, în altă biserică din alt cartier (sat) ca să o audă. În asemenea caz, nu îmi pare a fi comis nici un păcat.
Deci, după părerea mea, participarea la două Sf Liturghii (fără două cuminecări) nu este materie păcătoasă, ci totul depinde de intenție.
Cred ca pentru a participa la Sfanta Liturghie avem nevoie de o pregatire interioara pe care nu o putem dobandi alergand de la o biserica la alta.
__________________
Mi-e prieten Platon, dar mai prieten mi-e adevarul – Amicus Plato sed magis amica veritas
Reply With Quote
  #36  
Vechi 04.09.2010, 21:50:23
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Înțeleg de ce nu se pot săvârși mai multe Sfinte Liturghii într-o zi, la același Altar;
dar nu înțeleg ce este rău în faptul că un creștin vrea să participe la două Liturghii, în aceeași zi (fără a se împărtăși de două ori). Poate doar faptul că nu oricine ar avea timp pentru aceasta.

Last edited by Carmen FUNIERU; 04.09.2010 at 21:59:56.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 04.09.2010, 22:53:18
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Înțeleg de ce nu se pot săvârși mai multe Sfinte Liturghii într-o zi, la același Altar;
dar nu înțeleg ce este rău în faptul că un creștin vrea să participe la două Liturghii, în aceeași zi (fără a se împărtăși de două ori). Poate doar faptul că nu oricine ar avea timp pentru aceasta.
Eu zic ca domnia ta a sarit peste niste etape in catehizare. Acest lucru face ca acum sa-ti pui cu insistenta intrebari la care, nu ca nu ai raspuns, dar raspunsul ce-l ai nu incape in spatiul pregatit de cunostintele dobandite pana acum si astfel apare un relativ conflict de "pricepere". Daca voi spune: "las-o asa si ai rabdare" si daca domnia ta este o fire mai iute s-ar putea sa traduci ca vreau sa-ti spun: "crede si nu cerceta!". Dar chiar si asa cred ca cel mai bine este sa faci pasi mai rar, pana ajungi sa intelegi cele "mai mici" dar necesare.
Iata intrebari de parcurs, impreuna cu sfatuitorul domniei tale:
- Cine este Iisus Hristos?
- Ce inseamna a fi crestin?
- Ce este Biserica?
- Ce este (ras)plata pentru cele ce facem pe pamant? Care este aceasta?
- Ce este Sfanta Liturghie?
- Care este aportul (rolul) credinciosului la Sfanta Liturghie?
........
- Cate Liturghii se pot savarsi intr-o zi? De ce?
- De cate Liturghii pe zi are nevoie credinciosul ca sa se mantuiasca?

In functie de anumite situatii particulare este posibill ca in locul punctelor sa fie nevoie si de alte intrebari. Observi ca ultima intrebare este foarte aproape de neclaritatea domniei tale. Incearca sa afli raspunsuri corecte, cu rabdare, trecute prin filtrul propriei constiinte si nu in graba, pe considerentul ca poate merge si asa! Poti incepe cu Catehismul Ortodox, apoi discutii cu preotul duhovnic, apoi o alta lectura, apoi iar discutii cu preotul duhovnic, peste acestea adaugi constant si Sfanta Scriptura si multa, multa rugaciune, cu indrumarea parintelui duhovnic, si iar citit... si tot asa!

Rabdare, rugaciune si credinta! "Cauta si vei afla!"

Sa stii ca chiar daca nu intelegi acum de ce este suficienta o Sfanta Liturghie intr-o zi, daca vei avea dragoste adevarata si rabdare sigur Domnul iti va darui si intelegerea, la vremea potrivita! Amin!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 04.09.2010, 23:34:53
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este foarte adevărat că motivul principal pentru participarea la Sf Liturghie este împărtășirea: slujba și toată viața Bisericii pe Sf Euharistie este centrată. Deci, aș îndrăzni să spun că, afară de cazul că ar fi primejdie de moarte, nu avem motive să ne cuminecăm de două ori în aceeași zi.

Pe de altă parte, nu trebuie să pierdem din vedere celelalte haruri și celelalte beneficii care însoțesc Sf Liturghie. Acolo mergem și ca să ne rugăm ori ca să ascultăm cuvântul Domnului.
Să luăm un exemplu: este obligația duminicală îndeplinită dacă credinciosul, întârziind la Liturghia Cuvântului, participă totuși la Liturghia Jertfei ? Este. Pe de altă parte, din sete față de Sf Evanghelie, credinciosului îi pare rău că a pierdut această primă parte, astfel încât participă la o altă Sf Liturghie, în altă biserică din alt cartier (sat) ca să o audă. În asemenea caz, nu îmi pare a fi comis nici un păcat.
Deci, după părerea mea, participarea la două Sf Liturghii (fără două cuminecări) nu este materie păcătoasă, ci totul depinde de intenție.
Am plecat de la premiza ca un crestin a fost la o Sfanta Liturghie pe care a trait-o cu adevarat (s-a impartasit), asta include si participarea fizica la toata slujba si apoi merge in alta biserica si o ia de la capat spunand: "doua mancaruri nu strica, doua batai strica!". Pe aceasta tema voi si continua.

In ortodoxie (fara comparatii sau atingere la adresa catolicismului) se pune accent, mai ales la Sfanta Liturghie, pe comuniunea harica intre credincios si Izvorul Harului. Odata ce am intrat in aceasta comuniune, lumina este suficienta pentru toata ziua. Daca la un Altar nu se mai poate sluji inca o Liturghie in aceiasi zi de ce oare crestinul ar avea nevoie sa mearga si la alte Liturghie, la alt Altar? Sunt doi hristosi, unul mai altfel decat celalalt? NU! este doar unul, un altar, un preot, o Jertfa, un credincios! Hristos se jertfeste pentu toti dar se ofera in mod unic pentru fiecare credincios ce este in Biserica in acel moment, adica in mod individual! Relatia la Impartasire este una strict intima. Acum se va spune ca Impartasirea este doar o parte din Sfanta Liturghie! In ortodoxie nu este asa! A participa la Sfanta Liturghie fara sa te impartasesti nu este starea de normalitate, este un "pogoramant" din cauza slabiciunii noastre; nu mai suntem vrednici sa ne apropiem caci ne-a disparut si frica de Dumnezeu si credinta si dragostea! Asta ne arunca in starea de penitenti in fata lui Dumnezeu si asa trebuie sa ne simtim atunci cand suntem la Sfanta Liturghie si nu ne-am impartasit. Chiar si asa, o "penitenta" ca Sfanta Liturghie ajunge (este suficienta) intr-o zi!
Imi este teama de ziua cand toti crestinii vor considera corect a veni la Sfanta Liturghie ca sa asculti Evanghelia zilei, sa te "incarci cu energie" prin prezenta in Casa Domnului, sa faci comuniune cu fratii si astfel sa fii un crestin mai bun! Parca suna a Cina Domnului mai mult decat a Sfanta Liturghie! Cat vor mai fi macar un preot ortodox si un crestin ortodox, Sfanta Liturghie va fi intalnire reala cu Domnul Hristos! Amin!

Nu vreau sa generez discutii "dogmatice". Am mai spus-o, mediul acesta, forumul, nu este potrivit pentru expozeuri lungi asezonate cu trimiteri, note de subsol sau bibliografii. Aici in cateva cuvinte incerci sa exprimi idei complexe cat mai clar. Pot aparea si conditii de rastalmacire (unele indreptatite oarecum), asa ca va rog sa nu "despicati firul in patru" cautand vreo eroare dogmatica. Singurul lucru ce am vrut sa-l spun este ca un crestin ortodox care a participat deplin la Sfanta Liturghie intr-o zi nu are motive si nu este corect sa caute sa mearga si la alta Sfanta liturghie in aceiasi zi. Daca in aceasta am gresit, dogmatic, va rog sa-mi atrageti atentia. Restul este doar variatie "forumistica" pe aceasta tema. Iertati-ma!

Last edited by Pr.Gheorghe; 04.09.2010 at 23:37:44.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 04.09.2010, 23:54:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb sa stam stramb si sa judecam drept, daca putem

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Singurul lucru ce am vrut sa-l spun este ca un crestin ortodox care a participat deplin la Sfanta Liturghie intr-o zi nu are motive si nu este corect sa caute sa mearga si la alta Sfanta liturghie in aceiasi zi. Daca in aceasta am gresit, dogmatic, va rog sa-mi atrageti atentia. Restul este doar variatie "forumistica" pe aceasta tema. Iertati-ma!
Da, multumesc pentru raspunsurile tuturor.

Stiam si eu ca nu se pot savarsi 2 liturghii in aceeasi zi la Sf. Altar.
Iar pana acum nu am mai participat la 2 Liturghii in aceeasi zi, deci n-am facut maraton de la o biserica la alta.

Insa intrebarea mea era legata de sarbatoarea Nasterii Maicii Domnului, pe 8 Septembrie care se apropie. Nu ca nu mi-ar ajunge o biserica si o Liturghie, dar pentru ca o iubesc foarte mult pe Maica Domnului si timpul imi permite in ziua respectiva, as fi vrut sa merg si la cealalta biserica si sa duc un mic dar; este o biserica mai saracuta care nu prea primeste daruri (flori de ex.) de la putinii credinciosi care o onoreaza cu prezenta la slujbe. Si pentru ca slujba incepe acolo mai tarziu, timpul mi-ar da sa asist si eu la ea. Deci, sa inteleg ca dupa 'dogmatica' mai bine ma duc acasa dupa prima liturghie si astept sa se termine slujba la cea de-a doua biserica, si abia apoi sa ma duc si eu acolo cu un buchet de flori, sau sa nu ma mai duc deloc??

Last edited by mirelat; 05.09.2010 at 05:19:07.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 05.09.2010, 09:26:11
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Da, multumesc pentru raspunsurile tuturor.

Stiam si eu ca nu se pot savarsi 2 liturghii in aceeasi zi la Sf. Altar.
Iar pana acum nu am mai participat la 2 Liturghii in aceeasi zi, deci n-am facut maraton de la o biserica la alta.

Insa intrebarea mea era legata de sarbatoarea Nasterii Maicii Domnului, pe 8 Septembrie care se apropie. Nu ca nu mi-ar ajunge o biserica si o Liturghie, dar pentru ca o iubesc foarte mult pe Maica Domnului si timpul imi permite in ziua respectiva, as fi vrut sa merg si la cealalta biserica si sa duc un mic dar; este o biserica mai saracuta care nu prea primeste daruri (flori de ex.) de la putinii credinciosi care o onoreaza cu prezenta la slujbe. Si pentru ca slujba incepe acolo mai tarziu, timpul mi-ar da sa asist si eu la ea. Deci, sa inteleg ca dupa 'dogmatica' mai bine ma duc acasa dupa prima liturghie si astept sa se termine slujba la cea de-a doua biserica, si abia apoi sa ma duc si eu acolo cu un buchet de flori, sau sa nu ma mai duc deloc??

E unul din motivele pentru care eu am zis că nu văd care ar fi problema dacă un credincios s-ar duce la două Sf. Liturghii în aceeași zi (personal nu am fost și nu m-aș duce). Dar știu eu ce resorturi intime există în anumiți oameni să-și dorească asta? Și de când e păcat să vrei stai cât mai mult timp în biserică? Indiferent dacă e momentul Sfintei Liturghii sau nu? E cumva păcat de când unele biserici se închid în orașe ziua în amiaza mare să nu mai poți intra? Iar mă smintesc...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 21:41:47
Sfanta Liturghie EDI Despre Biserica Ortodoxa in general 8 02.05.2009 16:52:24
Sfanta Liturghie anavictoria Sfanta Liturghie 57 12.01.2009 19:38:22