Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 15.02.2013, 12:11:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Crezi ca acea rugaciune ar fi impiedicat al doilea razboi mondial sau instaurarea comunismului ?
Sau a fost mai degraba un test pentru lumea romano-catolica, care pusa in postura sa se roage pentru cea ortodoxa (rusa) n-a facut-o?
Nu ai citit si mesajele mele? Sora Lucia spunea ca acea aparitie fagaduia ca daca se face consacrarea si Rusia se va converti (la catolicism probabil) atunci va inceta prigonirea. Din fericire pentru cei care nu au conceptii ecumeniste asta nu s-a intamplat, adica Rusia nu s-a convertit la catolicism.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 15.02.2013, 12:11:59
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe aici, pe unde stau eu in Franta, bisericile gem de oameni in fiecare Duminica. Si nu sunt tocmai mici. Daca nu vin cu un sfert de ora inaintea slujbei, stau in picioare ca nu am loc in banci.

Iar Germania, odinioara o tara predominant protestanta, se contureaza ca o tara catolica. Religia catolica a trecut pe primul loc.

Cred ca aveti o imagine gresita, conform cu care Romania ar fi crestina, in contrast cu Franta si Germania care ar fi "apostate".
Ma bucur sa aud ca in Franta si Germania este credinta
Spuneam si eu ce am auzit de la persoane care au mai fost pe acolo si ce am mai citit (par.Ioanichie Balan ,sf.Nicolae Velimirovici)
Mi s-a spus ca preotii catolici nu prea mai aud unde sa slujeasca din cauza numarului mic de credinciosi
Reply With Quote
  #123  
Vechi 15.02.2013, 12:19:03
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe aici, pe unde stau eu in Franta, bisericile gem de oameni in fiecare Duminica. Si nu sunt tocmai mici. Daca nu vin cu un sfert de ora inaintea slujbei, stau in picioare ca nu am loc in banci.

Iar Germania, odinioara o tara predominant protestanta, se contureaza ca o tara catolica. Religia catolica a trecut pe primul loc.

Cred ca aveti o imagine gresita, conform cu care Romania ar fi crestina, in contrast cu Franta si Germania care ar fi "apostate".
Da ,domnule Mihnea ,si statul asta jos ,in fata Domnului nu se numeste comoditate ?
Nu toata lumea e bolnava sau in varsta.
Poti sa tragi usor un pui de somn ,conditii exista.
Nu mai vorbesc de zburat gandul de la rugaciunile sf.Liturghii
Dar ma rog ,ce sa mai spunem ,e bine si asa ,e de preferat ateismului in crestere
Reply With Quote
  #124  
Vechi 15.02.2013, 12:29:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Deci nu exista legatura pe care ati sugerat-o, ca sfanta Fecioara a spus cine nu crede in purgatoriu=eretic.
Nici nu am spus asa ceva, nu cred ca ati citit cu atentie. Eu am spus ca nicio aparitie divina (inclusiv ingeri) nu poate spune un neadevar, cu atat mai mult o erezie. Aparitia de la Fatima a spus de Purgatoriu (ca si cum ar fi adevarat), dar aceasta dogma e condamnata de Biserica Ortodoxa ca erezie (Sinodul Constantinopol din sec. XVI): "V. Orișicine ar spune că atunci când mor, sufletele creștinilor care s-au pocăit în această viață dar nu și-au câștigat mântuirea merg în Purgatoriu – care este un basm grecesc – unde focul și chinurile îi purifică, și ei cred că nu sunt chinuri veșnice – așa cum credea blestematul Origen – și dau din această pricină slobozire păcatelor, pe unii ca aceștia îi dăm anatemei."
Asadar un ortodox care accepta acele aparitii neaga dreapta credinta, spune de fapt ca e gresit ce spune BO.
Si am mai spus ca si din partea BC cine nu sustine Purgatoriul e condamnat, dar dupa ecumensimul adoptat la Conciliul Vatican II invatatura catolica s-a diluat, nici nu stiu daca mai exista la ei erezii.
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Referitor la reparatii la ofensele aduse Lui Isus si sfintei Fecioare: chiar daca dumneavoastra nu folositi termenul de "reparatii", in practica am observat ca sunt oameni care fac acest lucru. De exemplu, un crestin e pe strada si aude alta persoana injurand de Dumnezeu si se intristeaza ca o creatura ia Numele Domnului Dumnezeu in zadar. Si spune in minetea lui, de exemplu, "Slava tie, Doamne". Aceasta se cheama reparatie.
E vorba de invatatura catolica despre viziunea juridica, diferita de cea ortodoxa, despre care chiar am discutat zilele acestea. In legatura cu vindecarile, v-am dat o povestire cu un vrajitor african care vindeca aproape orice boala, in afara de cele despre care primea raspuns de la spirit (inger cazut) ca nu le poate vindeca.
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Cred ca Basarabia e cea mai credincioasa tara ortodoxa. Am fost si in Rusia, si in Ukraina, si in Grecia. Mie mi se pare ca Romania (care nu are duminica bisericile pline, stiti asta mai bine ca mine) e mult mai credincioasa fata de tarile enumerate, in afara de Basarabia. In parohia de care apartin eu cred ca sunt vreo 1000 credinciosi, dar nu sunt mai mult de 10-15 in fiecare duminica la biserica. Credinciosii catolici, inclusiv eu, daca ar vedea sfintenie in Biserica Ortodoxa s-ar converti imediat, pentru ca oamenii, in adancul sufletului, Il cauta pe Dumnezeu, nu o Biserica
Foarte posibil ca Basarabia sa fie foarte credincioasa, eu cred ca sunt mai credinciosi ca noi. In Rusia din cazua comunismului era un procent de 40% de ortodocsi dupa revolutie, din ce am citit acum a crescut la peste 75%.
Oamenii care s-au convertit la ortodoxie spun de obicei ca au venit aici pentru adevar, au constatat ca e cea adevarata. Sfintenia se vede de oricine in ortodoxie, numai minunea Sfintei Lumini e in fiecare an. Dar si evreii au vazut sfintenia lui Iisus si nu s-au convertit, ba chiar L-au prigonit.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 15.02.2013, 12:34:12
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E doar ce vrei tu sa vezi, dar e de fapt invers, tu crezi ca deja ai ajuns un fel de sfant, mult imbunatatit fata de credinciosii obisnuiti si din mandrie nu poti vedea ca de fapt nu e asa. Tot ceea ce sustii sunt aiureli protestante din cauza conceptiilor tale ultraecumeniste (probabil cele mai pronuntate de pe forum), iar parintii ne spun ca fiecare ratacire e data de un duh, de aceea aminteam de un duh. Acesta te face sa lupti impotriva dreptei credinte si sa ii ataci pe cei ce o sustin, pentru ca nu o poate suporta. Nici tu nu poti accepta ca unii nu vor sa adere la invataturile tale moderniste si de aceea crezi ca trebuie sa te lupti ca sa razbata umanismul. Problema nu e ca raspandesti aceste conceptii, ci ca ai devenit si foarte agresiv si rautacios. Eu nu am ce sa-ti fac, problema e la tine, probabil vei continua in acelasi fel.
Tovarase secretar Catalin Doi,
Colectivul muncitoresc este de acord cu analiza dvs. geniala, asupra faptului ca tovarasul Cezar Ioan are deviatiuni de stinga, si o aplecare periculoasa catre ecumenismul reaactionar, adica hiper-. Propunem vot de avertisment pentru tovarasul Cezar Ioan, care deviaza cam des de la linia Partidului, pardon, a Bisericii. Psihologii stie cam multe, deci nu e tovarasi de incredere. Propunem deasemenea urmarirea sa informativa, si efectuarea unui raport zilnic catra tovarasia voastra.
Traiasca lupta pentru pace!
Subsemnatii.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 15.02.2013, 12:39:09
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Celestial, tu de ce te bagi?
Reply With Quote
  #127  
Vechi 15.02.2013, 12:40:38
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul


...au vazut sfintenia lui Iisus si nu s-au convertit, ba chiar L-au prigonit.
Ba chiar au facut si batjocura, vezi postarea de mai sus!
Reply With Quote
  #128  
Vechi 15.02.2013, 12:41:00
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

BC NU rezida doar in Occident. Daca Occidentul se prabuseste ca si nivel de credinta, mai exista Europa de Est, Africa, Asia, Filipine, etc. Cindva, Papa a avut rezidenta la Avignon. Nu conteaza unde o are, poate fi pe Luna, la Czestochowa, pe Aurora, sau in Antarctica. Occidentul ESTE apostat, si faptul ca "merge la biserica" nu impiedica, ba chiar camufleaza cumva, avansul lent, uneori accelerat, al Raului. Spalacitii (descendentii francilor si altor germanici si celtici in ansamblu) sunt oricum o rasa inferioara spiritual, prone to heresy, de la care au venit toate nenorocirile globale, de trei secole incoace. Cine ma contrazice, sa deschida o carte de istorie, cit de obiectiva se poate, si sa isi foloseasca simtul acela statisitic si logic, pe care il avem cu totii, cel putin cei care stiu sa vada o pondere sau o dinamica intr-un proces sau in altul.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 15.02.2013, 12:41:01
Mihaela Cristina's Avatar
Mihaela Cristina Mihaela Cristina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Talking Cel mai amuzant mesaj :-)

Va Multumesc pentru rasul pe care mi l-ati oferit prin gluma Dumneavostra!
__________________
"Cunoștința îngâmfă dar iubirea zidește." (1Cor. 8,1)
Reply With Quote
  #130  
Vechi 15.02.2013, 12:45:57
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Celestial, tu de ce te bagi?
Sa mai destind atmosfera. Catalin e un bun credincios si cu intentii bune, dar nu is da seama ca ii catalogheaza pe toti ca un secretar de partid cu sarcina de la centru sa combata devierea ecumenista: ii vede pe toti ecumenisti. Pe mine ma amuza, intrucit eu nu cred mai in nimic din ce insemna angajare sub un stindard ideologic sau religios: urasc ideea de turma. Insa oamenii de felul lui Catalin imi sunt simpatici: o spun fara pic de ironie. Ceva imi spune ca un om cu o credinta directa ca a lui se va mantui, in vreme ce tipi care iubesc "iesitul din rand" ca mine, sau sofisticatii ca migratorii prin culte, poate ca nu.
Dar nici miza mantuirii nu conteaza pentru mine asa mult, incit sa schimb ceva, asa ca...ma bucur de spectacol si zimbesc mai departe.

Last edited by celestial_pottery; 15.02.2013 at 12:48:33.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare