Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.09.2013, 16:23:03
blueyes blueyes is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2010
Mesaje: 5
Implicit Prietena mea este sectanta

Este pacat sa umblu cu o fata care este sectanta, eu fiind crestin ortodox? Astept parerile voastre, va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.09.2013, 18:01:17
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit O opinie...

Citat:
În prealabil postat de blueyes Vezi mesajul
Este pacat sa umblu cu o fata care este sectanta, eu fiind crestin ortodox? Astept parerile voastre, va multumesc!
Ar fi păcat doar dacă dvs ați renunța la ortodoxie și v-ați converti la credința ei.
Altfel, de ce să fie păcat?
Dacă vă veți căsători, va fi foarte important să vă cununați în Biserica Ortodoxă și, mai ales, să vă botezați copiii ortodocși.
Dacă ea va fi de acord cu aceste lucruri, cred că relația dvs va fi morală, binecuvântată de Dumnezeu.
P. S. 1. Vă sugerez să încercați să-i vorbiți despre credința noastră, despre ortodoxie; poate o veți convinge să devină și ea ortodoxă. :)
P. S. 2. Prietena dvs din ce denominațiune face parte?
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 29.09.2013 at 18:08:38.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.09.2013, 21:24:49
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

Nu cred ca religia trebuie sa strice relatiile dintre oameni,daca acestea sunt foarte bune !!!

Numai niste minti inguste fundamentaliste pot face din religie motiv de galceava, lupta si neintelegere intre oameni !

Sa nu uitam ca, religia prost inteleasa de oamenii pacatosi,a dus in cursul istoriei la intolerante si razboaie sangeroase, in care oamenii si-au dat efectiv in cap la propriu in numele unei religii, prost intelese, ma repet !!!

Religia trebuie sa fie motiv de legatura intre oameni si nu de conflicte !

Dumnezeu a lasat formula triadica a crestinismului, cu cele trei ramuri ale sale :ortodoxia,catolicismul si protestantismul !
Cred ca este o atitudine gresita ca sa sutinem ca una din ele este mai buna decat alta, si e o atitudine inteleapta sa spunem ca sunt mai degraba complementare si sa le tratam in mod egal cu intelegere frateasca !!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.09.2013, 21:32:02
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu cred ca religia trebuie sa strice relatiile dintre oameni,daca acestea sunt foarte bune !!!

Numai niste minti inguste fundamentaliste pot face din religie motiv de galceava, lupta si neintelegere intre oameni !

Sa nu uitam ca, religia prost inteleasa de oamenii pacatosi,a dus in cursul istoriei la intolerante si razboaie sangeroase, in care oamenii si-au dat efectiv in cap la propriu in numele unei religii, prost intelese, ma repet !!!

Religia trebuie sa fie motiv de legatura intre oameni si nu de conflicte !

Dumnezeu a lasat formula triadica a crestinismului, cu cele trei ramuri ale sale :ortodoxia,catolicismul si protestantismul !
Cred ca este o atitudine gresita ca sa sutinem ca una din ele este mai buna decat alta, si e o atitudine inteleapta sa spunem ca sunt mai degraba complementare si sa le tratam in mod egal cu intelegere frateasca !!!
Aveti dreptate, stimate coleg. Viata e mai presus de subiectivsimul caldut si limitativ al stupului ideologic: viata a fost creata de Dumnezeu, stupul ideologic/religios de om, in colaborare cu nu-spunem-cine.

Last edited by Barsaumas; 29.09.2013 at 21:34:35.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.09.2013, 22:08:39
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Aveti dreptate, stimate coleg. Viata e mai presus de subiectivsimul caldut si limitativ al stupului ideologic: viata a fost creata de Dumnezeu, stupul ideologic/religios de om, in colaborare cu nu-spunem-cine.
Da ,si tocmai de aceea trebuie sa avem o viziune mai deschisa si mai ecumenista fata de alte confesiuni crestine,si nu una plina de ura,cum au unii ritualisti de duminca !!!

Ritualistul de duminca, e o persoana care uraste alte confesiuni,si indirect pe semenii sai care le practica,si el crede ca daca e prezent duminica de duminica si in sarbatori la slujba,si se mai autodeclara cu ascunsa mandrie si "practicant", este deja MANTUIT !!!

Problema acestui tip de crestin, in viziunea mea, este ca, s-ar putea sa nu fie asa de "Practicant" si cand vine vorba de a face fapte concrete in spirit crestin fata de aproapelele sau !

(Eu insumi aicea sunt cel mai slab si pacatos om,pentru ca nu fac destule fapte de ajutor catre semenii mei !!!)

Ritualistul de duminica ,crede ca numai prin implinirea cu sarguinta a ritualului, si o neabatere incapatanata si fanatica de la dogma, se va mantui numai cu asta !

-E bine ca ai stat in biserica si ai cantat, ai va zice Domnul !
-Numai ca ,vezi ,tu ritualistule, nu prea ai mai avut timp ca ajuti un om beteag,sa faci un voluntariat, sa mergi la o vaduva, la un orfan !!!

Desigur,ritualistul va recunoaste :

-Da ,Doamne, in biserica e frumos si e o atmosfera plina de evlavie si de inaltare !
Nu la fel de frumos e sa ajuti un om handicapat si sa-l cureti,sau sa dai bani, din putinul tau la altii care au mai mare nevoie,sau sa muncesti pentru o vaduva in timplul liber...etc !!!

-Unde sunt toate aceste fapte concrete, si de ce nu le-ai facut???!!!, Va zice Domnul !!!

Si, da toti suntem mai mult sdau mai putin pacatosdi cand vine vorba de asta, si chiar facem extrem de putin !!!

Last edited by guardian knight; 29.09.2013 at 22:11:09.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.09.2013, 23:01:34
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu cred ca religia trebuie sa strice relatiile dintre oameni,daca acestea sunt foarte bune !!!

Numai niste minti inguste fundamentaliste pot face din religie motiv de galceava, lupta si neintelegere intre oameni !

Sa nu uitam ca, religia prost inteleasa de oamenii pacatosi,a dus in cursul istoriei la intolerante si razboaie sangeroase, in care oamenii si-au dat efectiv in cap la propriu in numele unei religii, prost intelese, ma repet !!!

Religia trebuie sa fie motiv de legatura intre oameni si nu de conflicte !

Dumnezeu a lasat formula triadica a crestinismului, cu cele trei ramuri ale sale :ortodoxia,catolicismul si protestantismul !
Cred ca este o atitudine gresita ca sa sutinem ca una din ele este mai buna decat alta, si e o atitudine inteleapta sa spunem ca sunt mai degraba complementare si sa le tratam in mod egal cu intelegere frateasca !!!
"Religia trebuie sa fie motiv de legatura intre oameni si nu de conflicte !"
În această privință, sunt întru totul de acord cu dvs!
"Dumnezeu a lasat formula triadica a crestinismului, cu cele trei ramuri ale sale :ortodoxia,catolicismul si protestantismul !"
În privința aceasta, opinia mea este diferită.
Dumnezeu a întemeiat o singură credință, o singură Biserică (în sensul de comunitate de credincioși, nu mă refer la organizarea și ierarhia instituțională...).
"Este un Domn, o credință, un Botez" - scria în acest sens, în Epistola sa către Efeseni, Sfântul Apostol Pavel (Ef5, 4).
Ulterior, în timp, creștinii s-au divizat în confesiuni distincte, hiperbolizând importanța unor diferențe dintre ei, până când s-a ajuns la situația actuală (o creștinătate dezbinată, care propovăduiește unitatea).
Domnul Iisus Hristos i-a dorit pe credincioșii Săi uniți în comuniunea dragostei, împreună-căutători ai adevărului și trăitori ai libertății în Duhul Sfânt, iar nicidecum despărțiți în confesiuni și denominațiuni distincte, care-și revendică, într-un duh al concurenței total străin de Evanghelie, superioritatea unora față de alții.
Căutarea și regăsirea unității pierdute este, așadar (sau bine ar fi să fie) unul dintre principalele deziderate ale creștinătății actuale; și tocmai acesta este și scopul mișcării ecumenice: "ca toți să fie una", în numele lui Hristos.
Ridicăm adesea ziduri despărțitoare între noi, trasăm granițe artificiale, dar atât de greu ne este să construim și punți de legătură...
"Cred ca este o atitudine gresita ca sa sutinem ca una din ele este mai buna decat alta..."
Și în această privință am o opinie parțial diferită.
Am o viziune și o atitudine profund ecumenică, căutând din toată inima duhul Bisericii primare, în care creștinii erau una (erau "ecumeniști", ar spune unii dintre colegii noștri de forum), neexistând dezbinări între ei, deși diferențe de gândire și trăire a credinței existau, în mod inevitabil (că doar nu ne-o fi creat Dumnezeu pe toți identici, ci persoane unice ne-a făcut, după chipul unicității Sale...). :)
Totuși, ideea de a nu asuma nici o credință, privindu-le pe toate ca egale îmi pare, mai degrabă, relativism confesional decât ecumenism autentic.
Poate că exagerez eu?
Dacă două persoane au opinii diferite într-o anumită privință, privesc aceeași realitate din perspective diferite (cum îmi place mie să spun), le voi respecta opiniile amândurora, încercând să preiau ceea ce este frumos și constructiv din ambele viziuni. Totuși, îmi voi însuși doar una dintre aceste opinii.
De exemplu, dacă aici, pe forum, unii dintre membrii suntem ecumenici, iar alții antiecumeniști (așa cum se declară ei înșiși), voi respecta viziunile ambelor categorii, dar nu voi putea fi, totodată, ecumenică și neecumenică, așa că voi opta pentru una dintre alternative: pentru cea ecumenică.
La fel și-n cazul celor 3 confesiuni:
îi respect din toată inima pe confrații mei creștini catolici și protestanți, NU mă cred întru nimic mai bună sau privilegiată în raport cu ei și, totodată,
nu-mi relativizez credința,
nu sunt ortodoxă, catolică și protestantă în același timp (nu de alta, dar o astfel de poziție ar fi inconsistentă în sine, ar încălca principiul noncontradicției...), ci
îmi asum și trăiesc cu toată convingerea credința ortodoxă,
străduindu-mă să caut, împreună cu semenii și coreligionarii noștri de alte confesiuni, unitatea mult dorită atât de Dumnezeu, cât și de noi.
Cred că este important să urmăm dreapta socotință (discernământul duhovnicesc), strecurându-ne printre extreme (intoleranță vs. relativism) și păstrând astfel o deschidere iubitoare specific evanghelică, atât de compatibilă cu la fel de evanghelica statornicie întru credință, consecvență în principii și trăire.
Personal așa înțeleg și așa cred... Care este opinia dvs în această privință?
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 29.09.2013 at 23:25:04.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.09.2013, 23:21:17
yvette yvette is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2013
Mesaje: 1
Implicit religia si prietenia

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu cred ca religia trebuie sa strice relatiile dintre oameni,daca acestea sunt foarte bune !!!

Numai niste minti inguste fundamentaliste pot face din religie motiv de galceava, lupta si neintelegere intre oameni !

Sa nu uitam ca, religia prost inteleasa de oamenii pacatosi,a dus in cursul istoriei la intolerante si razboaie sangeroase, in care oamenii si-au dat efectiv in cap la propriu in numele unei religii, prost intelese, ma repet !!!

Religia trebuie sa fie motiv de legatura intre oameni si nu de conflicte !

Dumnezeu a lasat formula triadica a crestinismului, cu cele trei ramuri ale sale :ortodoxia,catolicismul si protestantismul !
Cred ca este o atitudine gresita ca sa sutinem ca una din ele este mai buna decat alta, si e o atitudine inteleapta sa spunem ca sunt mai degraba complementare si sa le tratam in mod egal cu intelegere frateasca !!!
Dacă tu ai fi într-o situație asemănătoare-doi prieteni având religii diferite-ai accepta religia ei,în numele păstrării relației dintre oameni, sau ai determina-o să treacă la religia ta?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.09.2013, 23:26:31
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Căutarea și regăsirea unității pierdute este, așadar (sau bine ar fi să fie) unul dintre principalele deziderate ale creștinătății actuale; și tocmai acesta este scopul mișcării ecumenice: "ca toți să fie una", în numele lui Hristos.

Am o viziune și o atitudine profund ecumenică, căutând din toată inima duhul creștinismului primar, în care creștinii erau una (erau "ecumeniști", ar spune unii dintre colegii noștri de forum), neexistând dezbinări între ei, deși diferențe de gândire și trăire a credinței existau, în mod inevitabil (că doar nu ne-o fi creat Dumnezeu pe toți identici, ci persoane unice ne-a făcut, după chipul unicității Sale...). :)
-Vezi ce face si facultatea asta,strica mintea oamenilor -partial cel putin-cred ca ai avut o gramada de profi ecumenisti...
-toti duhovnicii mari si sfintii au fost impotriva ecumenismului si a miscarii ecumenice care exista astazi,nu te-ai intrebat niciodata de ce?

-"Ecumenismul este produsul masoneriei" zice marele nostru teolog parintele Staniloae,si asa si este ..si atunci cum poate ceva care este de la dracu (pt ca masoneria este o organizatie satanica) sa vrea unirea tuturor in numele lui Hristos ?

http://carteromaneasca.wordpress.com...ecumenismului/
-"Creștinismul autentic nu cunoaște metoda „nobilă și civilizată” a ecumeniștilor, fapt pentru care nici nu a întreprins un astfel de dialog al „dragostei”. Creștinii au propovăduit și propovăduiesc chiar sub prigoană credința. Aceasta pentru că suntem convinși de caracterul absolut al credinței noastre, de exclusivitatea religiei noastre în a oferi mântuire, atâta timp cât Scriptura zice clar că „nu este întru altul mântuire” (Fapte 4, 12) fără numai în Iisus Hristos. în dialogul ecumenist sunt puse pe picior de egalitate principial toate religiile, încercându-se, ca plecând de la principiul monotelismului, să se ajungă la un adevăr comun. Acest fapt însă, cel puțin pentru noi, ortodocșii, este de neacceptat."

ecumenismul infernal – ce lucrează fie ca panreligie, fie ca putere a întunericului, fie ca organizație iubitoare de pace, fie ca proces de unificare globală, ca solidaritate, iubire și frățietate – un țel are, să rănească de moarte sfânta credință ortodoxă.

Ecumenismul încearcă, așadar, să desființeze hotarele dogmatice și canonice ale Bisericii Lui Hristos. Ecumenismul însuși este fără limite, considerând orice ființă umană de pe pământ mădular al „Bisericii”.

De ce se duce această luptă pentru „unirea Bisericii”, pentru crearea unei „Biserici” așa cum visează ecumenismul? Un exemplu de astfel de religie care acceptă toate religiile și orice compromis există deja. Aceasta este masoneria. Este deja bine știut că ea îi acceptă pe toți. Ea poate reuși compromisuri în credință la cei slabi de minte. Ea poate aplana contradicțiile religioase. De ce se caută oare soluții conciliante în privința diferențelor dogmatice ale „Bisericilor” și nu se avansează la unirea religiilor prin intermediul masoneriei? De altfel, la ora actuală suficienți conducători religioși importanți și cu renume au ajuns să fie masoni, fapt afirmat deschis de masonerie."

Planul ecumenismului coincide cu cel al sionismului

Ecumenismul, după cum am văzut, are în plan unirea religiilor. Important de reținut este că acest plan ecumenist coincide cu cel al sionismului internațional. El a fost gândit să se desfășoare pe o perioadă lungă de timp, până când ultimele scopuri ale lui vor fi atinse.

In primul capitol din Protocoalele înțelepților Sionului citim: „Avem înaintea noastră un plan, în care e trasă în mod strategic linia de care nu ne putem îndepărta, fără a schimba opera mai multor veacuri”.

„Când va sosi domnia noastră, nu vom recunoaște nici o altă religie afară de aceea a Dumnezeului nostru unic, de care e legat destinul, deoarece noi suntem poporul ales, prin care chiar acest destin e unit cu soarta lumii. Din acest motiv suntem datori să nimicim toate credințele”. (Protocoalele înțelepților Sionului, Cap. XIV).

Și mai încolo: „Ne-am îngrijit deja să discredităm clasa preoților creștini și să le dezorganizăm astfel misiunea, care ne-ar putea astăzi stânjeni mult; înrâurirea ei asupra poporului scade din zi în zi. Astăzi libertatea conștiinței e pretutindeni proclamată. Prin urmare nu mai e decât un anumit număr de ani care ne desparte de căderea desăvârșită a religiei creștine; celelalte religii le vom dărâma și mai ușor, dar e încă prea devreme să vorbim despre aceasta. Vom așeza puterea bisericească și preoțimea, în niște cadre atât de strâmte, încât înrâurirea lor va fi nulă față de aceea pe care au avut-o altădată.

Când va veni momentul de a distruge pe veșnicie curtea papală, atunci degetul unei mâini nevăzute va arăta popoarelor această curte. Dar când popoarele se vor azvârli asupra ei, noi vom apărea ca apărători ai acestei curți, pentru a nu îngădui vărsarea de sânge. Prin această diversiune vom pătrunde înăuntrul cetății papale, din care nu vom mai ieși până ce nu o vom fi nimicit în întregime”.

Care este scopul sionismului? O spun ei înșiși: să distrugă credința și să fie creată o altă religie. „Regele iudeilor va fi adevăratul papă al lumii, patriarhul bisericii internaționale”. (Protocoalele înțelepților Sionului, cap. XVII)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.09.2013, 23:29:09
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

"...planurile sionismului, masoneriei și ecumenismului coincid. De ce oare? Această coincidență, desigur, nu este întâmplătoare. Scopul lor este comun. Și să nu se mai ascundă ecumeniștii spunând că sunt interesați de Biserica Lui Hristos. Ne-am lămurit de acum cine sunt. Am aflat și scopul lor. Să nu mai aplice strategia vrednică de râs a struțului, vârându-și capul în nisip pentru a nu fi văzut.

Să ia aminte, până nu-i prea târziu, și aceia dintre teologi, clerici și credincioși ortodocși, care au fost atrași pe panta înfricoșătoare a marii înșelăciuni ce o constituie ecumenismul!

Ortodocșii în capcană

Insă, din păcate, la această mișcare ecumenică, la acest CMB, care are ca scop să distrugă credința dar mai ales Ortodoxia, iau parte astăzi toate Bisericile Ortodoxe. Toate patriarhiile sunt membre în aceste organisme. Ortodocșii au căzut din nefericire în cursa întinsă de ecumeniști.

Și-au închipuit că dacă vor lua parte activă la ea, îi vor ajuta pe ceilalți să se mântuiască. Faptul că ortodocșii sunt membri organici ai acestor organizații ce vizează unirea cu ereticii contemporani, nu-i sfințește pe cei din urmă. In schimb îi răcește și îi înstrăinează de unitatea Ortodoxiei pe ortodocșii care participă la așa ceva.

Ortodocșii au intrat în CMB, susțin unii, întrucât astăzi ereziile nu mai sunt ca pe vremea Sinoadelor Ecumenice, atât de rău intenționate și de distructive cum erau în trecut.

Insă, noi susținem că ele sunt chiar mai rele decât acelea, întrucât ecumeniștii de data aceasta războiesc Biserica cu viclenie. Ei acționează cu mult entuziasm și avânt în numele, chipurile, al „iubirii”. încearcă ca sub acest stindard să ne amestece pe noi ortodocșii cu tot felul de erezii și dogme false, în așa fel încât Sfânta Tradiție a Bisericii să dispară, pierzându-se astfel și credința noastră ortodoxă.

Ecumenismul ne cheamă să luăm parte la discuții despre credința ortodoxă în numele iubirii. Adică să începem un dialog ca să aflăm adevărul. însă noi ortodocșii ce adevăr mai putem afla atâta timp cât îl avem? Ni l-a făcut arătat Dumnezeu-Omul, Domnul nostru: „Am aflat credința cea adevărată, nedespărțitei Sfintei Treimi închinându-ne. Că Aceasta ne-a mântuit pre noi”, mărturisim, cântând la fiecare Sfântă Liturghie."

„Nu! – ne spune ecumenismul – nu sunteți voi cei care dețineți adevărul, pentru că el este fragmentat. Părți din adevăr se găsesc pretutindeni. Trebuie să căutăm în toate mărturisirile de credință și în toate religiile pentru a le găsi. Apoi putem să le punem în discuție, în așa fel încât din toate aceste fragmente să construim – auzi îndrăzneală! – o nouă Biserică și o nouă religie”. Suntem chemați, așadar, ca să devenim parteneri de discuție în ceea ce privește credința.

Trebuie să acceptăm, altfel spus, și noi, creștinii ortodocși, că nu posedăm în totalitate adevărul, că suntem și noi înșelați în credința noastră. Cu alte cuvinte, trebuie să negăm credința pe care ne-a predat-o Domnul nostru Iisus Hristos prin Apostoli și Părinții Bisericii și să începem să ne tocmim și să tratăm cu ereticii.

Cei care au plecat din Biserica lui Hristos și au căzut în erezie și înșelare ne cheamă să devenim parteneri de discuții, ca unii fără de minte, asupra adevărurilor noastre de credință și să lepădăm credința noastră în Biserica și în Trupul Tainic al Domnului Hristos.

Recomandările pe care ecumeniștii ni le fac, după cum scrie mitropolitul Florinei, Augustin, amintesc de cele ale oamenilor stricați, care sub pretextul sociabilității, sfătuiesc pe soția fidelă să cedeze și ea puțin la regulile ținute cu strictețe până atunci. Să înceapă să „se deschidă puțin și în afară”, însoțindu-se cu detașare și voie bună cu toți cu care are ocazia, chiar și cu cei mai desfrânați. Dacă soția credincioasă va pleca urechile la astfel de povețe ale oamenilor depravați, va înceta peste puțin timp să mai dea dovadă de credincioșie. Va ajunge adulteră.

Acest lucru, din păcate, este în primejdie să pătimească și Ortodoxia, dacă va face imprudența nebunească să asculte de sfatul ecumeniștilor, în a-și deschide porțile și în a începe fără nici o reținere să aibă relații cu ereticii și necredincioșii.

Va înceta (Biserica) atunci să mai fie mireasa preafrumoasă a Lui Hristos, ajungând o desfrânată, ce stă pe fiara din Apocalipsă. Jalnică priveliște și pentru îngeri și pentru oameni.

Ecumeniștii sunt mai răi decât ereticii din trecut. Cine poate spune că protestanții, care o resping pe Preasfânta și pe sfinți și nu recunosc preoția, sau papistașii care au ticluit sofistic alte înșelăciuni, se găsesc mai aproape de Biserică decât arienii? Cu siguranță că astăzi ereziile acestea sunt mai periculoase decât cele din trecut.

Și totuși, Biserica Ortodoxă a ajuns membru al acestei uniri cu ereticii contemporani. Acesta este marele păcat al ei. Unioniștii nu țin cont de faptul că Biserica, în perioada marilor erezii, nu a deschis un „dialog al dragostei” cu ereticii. Sfinții Părinții nu purtau de loc convorbiri (tratative) cu ereticii, nu se uitau la amabilități și politețuri; ei doar mărturiseau adevărul. Biserica Ortodoxă a Sinoadelor Ecumenice nu a deschis un dialog cu „bisericile ereticilor. Nu s-a declarat pe sine membru organic al unei societăți care urmărea s-o unească cu eunomienii, anomeii, arienii, apolinarienii sau cu sabelienii. Dimpotrivă, primul canon al celui de-al doilea Sinod ecumenic nu cheamă la o unire, în cadrul vreunei organizații, cu ereticii, ci îi anatemizează.

Nu există, așadar, dialog cu ereticii care continuă să rămână în înșelare. Sânții Părinții nu au vorbit cu ereticii de la egal la egal. Nu au întreținut dialoguri,în termeni de egalitate, după cum vor astăzi unioniștii. Respingeau afirmațiilor lor, iar atunci când aceia rămâneau neclintiți în înșelarea lor, Părinții purtători de Dumnezeu întrerupeau comuniunea cu ei, îi cateriseau și îi anatemizau. Ii îndepărtau de la Trupul Sfânt al Bisericii ca pe unii ce aparțineau „sinagogii satanei“.


Ce se întâmplă însă astăzi? în zilele noastre Biserica Ortodoxă a intrat în capcana întinsă de ecumenism, devenind membru în CMB, într-o organizație a ereticilor. Iar acolo s-a încurcat tot mai mult în labirint cu ereticii… Și preferă să păstreze tăcerea în situații prin care se trădează într-un mod nemaivăzut credința, întrucât prin prezența ei acolo recunoaște implicit că nici ea nu posedă adevărul și că se găsește în înșelare.

Ortodocșii au întrat în felul acesta în cursă și acum, sub tăcerea vinovată a reprezentanților ei, trădează adevărata Biserică, Una, Sfântă, Sobornicească și Apostolească, vorbind în numele unei alte „Biserici”, a unei pseudo-biserici omenești, creația păcătoasă a puterilor întunericului…

Răspunderea ortodocșilor

Oare acești reprezentanți ortodocși chiar nu se gândesc la Dumnezeu? La faptul că vor trebui să dea răspuns în ziua judecății? Starea căldicică în care se complac, tăcerea vinovată de care dau dovadă, ne aduc aminte de înfricoșătoarele cuvinte din Apocalipsă, adresate episcopului din Laodiceea: „Știu faptele tale, că nu ești nici rece, nici fierbinte. O, de ai fi rece sau fierbinte! Astfel, fiindcă ești căldicel – nici fierbinte, nici rece – am să te vărs din gura Mea”. (Ap. 3,15:16).

Această lipsă de râvnă în mărturisirea credinței scârbește pe Dumnezeu mai mult ca orice. Această indiferență față de adevăr este mai rea decât zelul arătat de cineva care susține o înșelăciune. Această stare căldicică, această apatie, această trecere sub tăcere a adevărului, care este astfel trădat, nu va fi iertată de Dumnezeu. Căldiceii nu sunt acceptați, ei vor fi cei mai vinovați. Dumnezeu îi va lepăda, îndepărtându-se de ei. Nu îi vrea în Biserica Sa doar cu numele de creștini. Nu are nevoie de ei atâta timp cât joacă oribilul rol al lui Iuda.

Care va fi așadar cuvântul pe care îl vor da acești nenorociți?

Last edited by antiecumenism; 29.09.2013 at 23:36:46.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.09.2013, 23:37:00
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yvette Vezi mesajul
Dacă tu ai fi într-o situație asemănătoare-doi prieteni având religii diferite-ai accepta religia ei,în numele păstrării relației dintre oameni, sau ai determina-o să treacă la religia ta?
Există, în astfel de situații, inclusiv o a treia alternativă:
aceea ca fiecare să-și păstreze credința sa, respectând-o pe a celuilalt.
Iar dacă s-ar pune problema ca unul dintre ei să se convertească la credința celuilalt, cred că unicul motiv, unica rațiune suficientă a unei asemenea opțiuni ar fi convingerea că acea credință este mai adevărată, mai profndă, mai autentică decât cealaltă.
Dacă m-aș îndrăgosti de un băiat neortodox, aș încerca să-i împărtășesc gândurile, trăirile mele întru ortodoxie, cu scopul de a-l CONVINGE să se convertească.
În schimb, dacă aș ști că el vrea să devină ortodox nu din convingere personală, ci doar pentru a-mi aduce mie o bucurie (sacrificându-și astfel convingerile proprii), i-aș propune să continuăm relația, păstrându-și fiecare dintre noi credința ÎN CARE CREDE CU ADEVĂRAT; i-aș propune, adică, să rămână în credința lui.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare