Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.11.2013, 02:09:18
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aanrra Vezi mesajul
Ekaterina,sunt de acord cu tine,dar am rezerve privind capacitatile pedagogice ale parintilor care cred ca-si pot scolariza copii acasa.Vocali suntem toti si cu bune intentii doar ca astea nu ajuta in educatie.Si apoi noi romanii suntem invatati cu"las' ca merge si asa"ori aici este vorba de viitorul copiilor nostrii.
Sunt parinti intelectuali, inclusiv profesori univeristari, care isi scolesc odraslele. Ce zici, ei au capacitatea necesara?
Doar ptr. ca unii parinti nu pot sau nu vor, asta nu inseamna ca toti sunt asa. Eu zic ca ar fi bine sa fie o alternativa ptr. toti, asa cum e in alte tari. Cei care iubesc actualul sistem de invatamant, inclusiv ce e scris in manualele scolare, sa isi dea copiii la scoala publica. Cei care sunt mai instariti, pot alege scolile private, iar cei care au capacitatea intelectuala si rabdare, sa isi scoleasca copiii acasa. In alte tari, gen Franta, copiii educati acasa sunt supravegheati de stat cat de cat. Adica, anual primesc teste si daca sunt la acelas nivel(sau mai sus) ca si cei din scolile publice, ii lasa in continuare sa fie scoliti de parinti. In Filanda e asemanator si abandonul scolar la ei este 0. La noi, in Romania, abandonul scolar este de 30% si nimeni nu face nimic.(si nu,nu e vorba doar de elevii de la tara.) Multi se plang, de la elevi,parinti si profesori, ca actualul sistem de invatamant din Romania este la pamant! Daca doriti ca copiii sa mearga la scolile publice, macar sa aibe parte de un sistem de invatamant bun, nu ce se intampla azi.
Reply With Quote
 

Tags
școală acasă, homeschool, homeschooling, scoala acasa