Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 18.10.2016, 17:07:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Numai rautati. Astai sunt oamenii si se mai auto-numesc si ortodocsi.
Cand scrii prostii si faci reclama la eutanasie, cineva trebuie sa-ti zica ca sunt prostii.

Rautate ar fi ca cei care stiu ce e bine si ce rau e sa lasa sa treaca raul drept bine.

Citat:
Stiu de parintele Tanase, dar este si criticat pentru ca nu da copiii in adoptie. Si mie mi-a spus clar ca nu da in adoptie. Nu stiu ce face acolo cu toti.
Pentru ca legea, foarte probabil, nu-i permite.
Dar tu iti permiti se pare sa-l vorbesti de rau.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 18.10.2016, 19:47:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și dacă tu nu știi, Sophico, ce face părintele acolo cu copii înseamnă că face ceva rău?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #173  
Vechi 18.10.2016, 21:25:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Yasmina - ce sens are exemplul tau aici?
Tu esti, Slava Domnului, intreaga, sanatoasa, normala.
Aici vorbeam despre altceva.

Cam amesteci lucrurile cu furca.
Am gasit si niste fraze bune in mesajele tale. Tu pe ale mele nici nu le citesti. Treci direct la atac.

Doar doua observatii:

1. Suferinta, durerea fizica si emotionala nu ajuta la calirea omului. Asa ti se pare tie poate. Ele lasa urme adanci si traume.
De aceea sunt pline cabinetele si spitalele de psihiatrie.
Ar fi fost bine ca ele sa nu mai existe si sa fie numai oameni caliti.


2. Da, mai bine sa ne rugam la Dumnezeu sa ne fereasca de situatii grele si sa ajutam pe cei care se afla colo, nu sa-i condamnam si batjocorim.

Ma uit la voi cata putere aveti si cu cata raceala si distanta scrieti aici, pe un forum ortodox.
Eu am trecut prin multe si nu m-am calit, ci dimpotriva. Si nu pot scrie ca voi.
Mai lasati totusi bata aia din mana.

Si da, asa cum scrie in tr-un mesaj mai sus - alti oameni nu sunt ca mine, nici eu ca ei, nici voi aici, fiecare in parte, nu sunteti ca mine, sau ca altii. Fiecare este asa cum l-a facut Dumnezeu si de aia trebuie luat separat, asa cum este.
Ce poate unul, nu poate altul.

Un sfat - duceti-va si vizitati si voi astfel de cazuri, incredintati-va direct si personal cum le merge si daca sunt fericiti.
Eu am cunoscut personal si mi-e mila de toti.
Exemplul meu este unul foarte simplu: din punctul de vedere al altora nu as fi meritat sa traiesc.
Pentru ca nu eram o persoana,o fiinta ci doar o inutilitate care ii aducea probleme si"obligatii"unei femei singure,recent.
Mai multe persoane au sfatuit-o pe mama sa nu faca "prostia"-sa nasca- in cazul ei.
Spun parintii nostri ortodocsi sa fim atenti la pacatele morale in care suntem co-fondatori impingandu-i pe altii la pacat cu sfaturi binevoitoare,de"buna intentie"si "mila".
Nu din rea intentie(desi unii o fac si din rea intentie,invidie,etc).

Sa-i dai unui om sfatul binevoitor sa pacatuiasca este fara doar si poate participare deplina la pacatul lui.
Exemple,dam sfaturi sa se desparta familii,sa se renunte la copii ,sa se eutanasieze muribunzi...etc

Noi avem aceste intamplari si lectii in destin spre a lua noi insine deciziile depasirii crizei;nimeni nu poate decide pt noi-desi multi apeleaza la prieteni si rude pt consiliere in decizii pe viata si moarte.
Daca omul respectiv este necredincios ,ce te va sfatui? Fara doar si poate sa alegi comfortul trecator si sa pacatuiesti, sa incalci vreo porunca.

Voiam sa spun ca toate aceste neplaceri sunt trecatoare cumva,o problema intre soti,o cearta mare, un copil nedorit pe moment...
Iar cea mai buna metoda de abordare a unei crize este neluatul in calcul al unei decizii extreme,mai ales fiind influentati de valorile altora.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 18.10.2016, 23:29:40
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Cele mai bune lucruri in viata, le-am avut uneori, cand nu mi s-a dat posibilitatea sa aleg, si viata m-a luat pe sus si m-a dus pe un anumit Destin.
E rau cand avem posibilitatea alegerii, fara sa avem discernamantul necesar. Vorbeam deunazi cu cineva din sat care are tangenta cu scoala din sat.Au adus toti copii clasele 1-4 in centrul comunei,fac naveta in fiecare zi.Nu ii puneau niciodata (anii dinainte)pe drum de la 7 ani, ci doar cand ajungeau in clasa a V-a.Problema mare ca nu mai sunt copii, cu chiu cu vai au facut o clasa toata comuna.Efectele libertatii astea se vad.
Multe case goale cineva le-a numarat pe vreo 200 de metri,ne minunam, oare cum atat de multe.Dam bogatia,"o arruncam"(copii) si tinem zidurile .Case goale, si ma tem ca e doar inceputul.

Venise copilul unui vecin din strainatate acasa(ei sunt protestanti).M-am dus la el.Era un spectacol teribil, avea cinci copii, toti pana in vreo 6 ani.Activitate intensa unul dadea cu mingea ,unul tragea de garduletul interior sa atinga o floarre,unul se punea in bratele bunicului sa il iubeasca ,altii se impingeau.Era o atmosfera teribila.Nu pot sa o uit multa vreme.
Radeam cu fiul lui "Mai voi ati adus mai multi copii aici,decat sunt in apropiere pe straduta asta!"
Si nu este un sat foarte departe de orase sau izolat.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #175  
Vechi 19.10.2016, 00:07:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Iar intelegeti numai ce vreti voi.
Doar am scris destul de clar.
Nu am spus ca face ceva rau, ci doar ca mi-a spus ca nu da copii spre adoptie.
Nu stiu sub ce forma sunt la el si de ce nu se pot adopta.
Nu l-am vorbit de rau.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #176  
Vechi 19.10.2016, 00:16:45
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 15:32:57.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 19.10.2016, 00:28:47
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 15:31:25.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 19.10.2016, 01:58:04
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Da si ironia sortii e ca educatia sexuala aia care incurajeaza doar explorarea si nu vorbeste de responsabilitatea familiala si castitara se va face in spatiul institutional al scolilor, deci scolile isi planifica pieirea.
Dupa sa nu se dea de ceasul mortii pedagogii si psihopedagogii pentru ca nu mai sunt copii si pleaca in somaj daca ei nu le-au sadit increderea in familii ci s-au axat numai pe latura sexuala a relatiilor sociale.

In rest romanii fac copii in diaspora sau sunt mai deschisi spre aceasta optiune, pentru ca au inlesniri sociale, poate nu fac 6 dar daca 3 milioane de romani sunt in diaspora avea dreptate parintele Constantin Necula ca acolo a intalnit o noua Romanie.

La protestanti poate primesc si ajutoare de la cult pentru fiecare copil nascut, cel putin astia cu multi copii din Romania primeau de la aparatura electrocasnica, la skateboarduri, haine si alte cele pe care nu le mai enumar.
Frate, nu vorbi asa...
Oare educatia sexuala (care e deocamdata un program-pilot, experimental/sporadic) e responsabila de catastrofa satelor romanesti? Ca despre copiii din sate e vorba aici! In sate, iar nu in orasele care sunt pline de copii, de gradinite, de scoli incat aproape ca nu mai ai unde sa iti inscrii copilul - in sate asadar s-au inchis scolile din lipsa copiilor.
Unde ai gasit educatie sexuala in sate, alta decat cea de la parinti si de la restu' satului?

Daca romanii din sate, mai intai, pleaca peste granita si nu vor sa faca plozi - asta in nici un caz nu e din pricina educatiei sexuale!
Daca ne pleaca intelectualii la universitati din vest, asta iarasi nu e din pricina educatiei sexuale!
Daca nu mai avem nici doctori nici medicamente, asta iarasi nu e din pricina educatiei sexuale!
Daca avem mitarnici si tot felul de nereguli printre unii din B.O.R., iar oamenii si-au pierdut tot mai mult increderea in preotime, asta iarasi nu e din pricina educatiei sexuale!
Daca presedintele incuraja public pe romani sa plece peste granite, asta iarasi nu e din pricina educatiei sexuale!
Daca toata presa are fixatie pe fotbal si pe bere, asta e din pricina educatiei sexuale?

Ce tot spui acolo, frate Iorest?...
Dimpotriva, educatia sexuala prost facuta (si nu neaparat prin acele programe, caci ele nu sunt deloc asa de iresponsabile si de simpliste cum le prezinti) este o consecinta a multor nereguli din lumea noastra debusolata, dintre care acestea pe care le-am amintit sunt doar o mica parte.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 19.10.2016, 07:17:29
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Iar intelegeti numai ce vreti voi.

Nu l-am vorbit de rau.
Păi dacă lumea nu înțelege ce spui tu, și asta în mod constant, probabil problema e la tine.
Ca și la "quote".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #180  
Vechi 19.10.2016, 12:11:49
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Ne mai întrebăm, -în Biserică-, dacă trebuie să fim pro sau contra avortului/crimei ?

Dacă vrem să fim ai lui Hristos, nu ne mai întrebăm lucru ăsta...

Și dacă venim de afară, cu avorturi săvârșite și plini de alte murdării, venim înăuntru, Hristos ne curăță și apoi ne primește, iar misiunea noastră e doar să înțelegem ce este murdăria, de ce am fost murdari și cum să ne murdărim cât mai puțin posibil.

E simplu.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Radiestezie pro sau contra? mirabela Generalitati 52 26.07.2012 14:32:28
Despre avort... amatyyy Homosexualitatea 173 23.09.2011 11:37:36
Solutie contra avort! ladyanda Generalitati 44 24.12.2010 19:13:14