Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.07.2011, 00:23:52
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit informatii despre azile, asezaminte sociale pentru persoanele cu probleme de sanatate

Buna ziua,

am si eu o problema si intrucat nu stiu de unde s-o apuc ca sa ma informez mai bine, m-am gandit sa va cer si voua ajutorul.

Am sa expun problema pe scurt, si apoi voi detalia daca este cazul.

Mama mea are de f multi ani probleme de sanatate fiind suferinda pe fond psihic cu diagnosticul de schizofrenie paranoica.

In ultimii ani a ajuns sa refuze ajutorul familiei si tratamentele de orice fel, sistemul sanitar nu ne ajuta in niciun fel sa o tratam daca ea refuza tratamentul, si deja a ajuns in situatia in care nu mai are discernamantul necesar sa isi poarte singura de grija asa cum trebuie. Desi acest lucru nu prea am cum sa-l demonstrez, caci fata de altii se poarta cum trebuie, dar adevarul l-ar putea stabili doar o ancheta sociala.

Eu sunt singura la parinti iar mama nu mai are pe nimeni in afara de mama dansei, bunica mea, care insa nu-i mai poate purta de grija intrucat a ajuns si dansa la o varsta destul de inaintata (80 de ani) si sufera si dansa de multe boli.

Mama este pensionata pe caz de boala de f multi ani si are o pensie f mica. Are o locuinta proprie (garsoniera) insa a ajuns sa-si vanda toate lucrurile din casa (nu din cauza ca noi nu o ajutam financiar) dar nu stie sa se organizeze si nu stiu ce face cu banii pe toate lucrurile pe care le vinde sau le arunca din casa. Deja nu mai are ce arunca si ce vinde

Sunt ingrijorata de viitorul ei si de cum sa ma descurc cu dansa in continuare. Nu as fi vrut vreodata sa ajung in situatia sa ma gandesc sa caut solutii de internare intr-un azil, insa in ultima vreme ma gandesc din ce in ce mai des ca ar fi singura solutie ca sa-i fie mai bine. Pe mine nu ma asculta, nu ma lasa sa am grija de ea si nu stiu ce sa mai fac.

Problema este ca nu stiu unde si cui sa ma adresez. Cum trebuie procedat?

Stiti asemenea asezaminte in Bucuresti sau prin imprejurimi si care ar fi conditiile de acces acolo? As face eforturi financiare numai s-o stiu undeva unde are cineva grija de ea. Este inca tanara si sanatoasa, insa boala fiind de asa natura nu este dispusa sa mai munceasca, nici nu vrea, nici nu cred ca ar accepta solutia sa fie internata undeva, insa... trebuie sa gasesc o solutie, altfel o sa ajunga sa-si vanda si casa (e singurul lucru care i-a mai ramas nevandut) si apoi chiar nu stiu ce voi mai face cu ea.

Multumesc
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.07.2011, 00:37:57
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Buna ziua,

am si eu o problema si intrucat nu stiu de unde s-o apuc ca sa ma informez mai bine, m-am gandit sa va cer si voua ajutorul.

Am sa expun problema pe scurt, si apoi voi detalia daca este cazul.

Mama mea are de f multi ani probleme de sanatate fiind suferinda pe fond psihic cu diagnosticul de schizofrenie paranoica.

In ultimii ani a ajuns sa refuze ajutorul familiei si tratamentele de orice fel, sistemul sanitar nu ne ajuta in niciun fel sa o tratam daca ea refuza tratamentul, si deja a ajuns in situatia in care nu mai are discernamantul necesar sa isi poarte singura de grija asa cum trebuie. Desi acest lucru nu prea am cum sa-l demonstrez, caci fata de altii se poarta cum trebuie, dar adevarul l-ar putea stabili doar o ancheta sociala.

Eu sunt singura la parinti iar mama nu mai are pe nimeni in afara de mama dansei, bunica mea, care insa nu-i mai poate purta de grija intrucat a ajuns si dansa la o varsta destul de inaintata (80 de ani) si sufera si dansa de multe boli.

Mama este pensionata pe caz de boala de f multi ani si are o pensie f mica. Are o locuinta proprie (garsoniera) insa a ajuns sa-si vanda toate lucrurile din casa (nu din cauza ca noi nu o ajutam financiar) dar nu stie sa se organizeze si nu stiu ce face cu banii pe toate lucrurile pe care le vinde sau le arunca din casa. Deja nu mai are ce arunca si ce vinde

Sunt ingrijorata de viitorul ei si de cum sa ma descurc cu dansa in continuare. Nu as fi vrut vreodata sa ajung in situatia sa ma gandesc sa caut solutii de internare intr-un azil, insa in ultima vreme ma gandesc din ce in ce mai des ca ar fi singura solutie ca sa-i fie mai bine. Pe mine nu ma asculta, nu ma lasa sa am grija de ea si nu stiu ce sa mai fac.

Problema este ca nu stiu unde si cui sa ma adresez. Cum trebuie procedat?

Stiti asemenea asezaminte in Bucuresti sau prin imprejurimi si care ar fi conditiile de acces acolo? As face eforturi financiare numai s-o stiu undeva unde are cineva grija de ea. Este inca tanara si sanatoasa, insa boala fiind de asa natura nu este dispusa sa mai munceasca, nici nu vrea, nici nu cred ca ar accepta solutia sa fie internata undeva, insa... trebuie sa gasesc o solutie, altfel o sa ajunga sa-si vanda si casa (e singurul lucru care i-a mai ramas nevandut) si apoi chiar nu stiu ce voi mai face cu ea.

Multumesc
Eu nu prea inteleg Maria..Mama ta are schizofrenie paranoica si totusi e tanara si sanatoasa?

Sa inteleg ca ea poate munci dar nu vrea? Este in evidenta vreunui medic psihiatru? Daca da, el ce recomanda?Cum se manifesta boala? Cat de des isi pierde discernamantul?

Alta solutie nu exista, decat internarea la azil? Pune in pericol viata ei si a persoanelor din jurul ei?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.07.2011, 02:09:32
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Maria, inteleg foarte bine prin ce treci. Stiu ca desi pacientii cu acest diagnostic sunt absolut iresponsabili, deontologia profesionala nu le da psihiatrilor dreptul de a trece peste voia pacientului (obligativitatea la tratament sau izolare sociala).

M-am straduit mult timp sa conving un psihiatru ca un pacient al dumnealui (cu acelasi diagnostic) este in pericol deoarece isi face singur rau prin deciziile iresponsabile pe care le ia. Le face rau si celor din jur, insa acestia fiind normali se pot proteja in diverse moduri. Cu cat insistam, cu atat imi spunea ca nu poate face nimic mai mult decat sa poarte cu el un dialog (pacientul refuzand constant tratamentul).

Incearca sa-i sugerezi psihiatrului sa o convinga cumva sa ia tratament. Nu se vindeca, dar macar isi amelioreaza starea.
De muncit, evident ca nu poate cu acest diagnostic - pentru ca nu se va putea adapta unor responsabilitati, termene, program. Este foarte dificil cu ei.

Un tratament cu neuroleptice i-ar putea ameliora starea si ati putea gasi momente normale de dialog.

Domnul sa te ocroteasca, draga mea, ca grea cruce ai ajuns sa duci! Te imbratisez!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.07.2011, 02:26:18
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit sanatorii, aziluri ...

http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva...-de-psihiatrie


http://forum.romedic.ro/prod/Caut_sa...ie_021726.html

http://forum.romedic.ro/prod/Caut_sa...ie_021726.html
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.07.2011, 02:37:30
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Eu nu prea inteleg Maria..Mama ta are schizofrenie paranoica si totusi e tanara si sanatoasa?

Sa inteleg ca ea poate munci dar nu vrea? Este in evidenta vreunui medic psihiatru? Daca da, el ce recomanda?Cum se manifesta boala? Cat de des isi pierde discernamantul?

Alta solutie nu exista, decat internarea la azil? Pune in pericol viata ei si a persoanelor din jurul ei?
este tanara pentru ca la 54 de ani mie nu mi se pare ca poate fi considerata batrana neavand nici macar varsta legala de pensionare. am spus sanatoasa in sensul ca nu are alte boli de natura fizica, are pietre la rinichi dar nu boli cronice sau grave. Doamne fereste!

este in evidenta unui medic psihiatru insa nu isi ia medicamentele pe care i le prescrie si in ultima vreme nici nu se mai duce la medic, noi familia neputand-o obliga sa mearga. medicul nu prescrie decat tratament, in alte probleme statul nu se implica

da, ar putea munci fizic si a putut si pana acum dar nu a vrut. cand am incercat sa-i gasim ceva dupa putinta si priceperi a facut totul ca sa ne demonstreze ca nu e in stare desi ar fi fost

a pus de mai multe ori in pericol viata celor din jur insa asta nu o putem demonstra decat daca am chema politia in acel moment si am ales sa nu facem asta, si viata ei si-a pus-o in pericol avand la activ cel putin o tentativa de sinucidere de care stim noi, oricum si faptul ca nu se mai ingrijeste singura de sanatatea ei tot la fel se cheama, nealimentandu-se satisfacator si eu stiu ce altceva mai face caci nu pot sta cu dansa ca sa stiu. refuza sa locuiasca sau sa fie supravegheata de cineva.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com

Last edited by maria32; 29.07.2011 at 02:40:37.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.07.2011, 02:43:06
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Maria, inteleg foarte bine prin ce treci. Stiu ca desi pacientii cu acest diagnostic sunt absolut iresponsabili, deontologia profesionala nu le da psihiatrilor dreptul de a trece peste voia pacientului (obligativitatea la tratament sau izolare sociala).

M-am straduit mult timp sa conving un psihiatru ca un pacient al dumnealui (cu acelasi diagnostic) este in pericol deoarece isi face singur rau prin deciziile iresponsabile pe care le ia. Le face rau si celor din jur, insa acestia fiind normali se pot proteja in diverse moduri. Cu cat insistam, cu atat imi spunea ca nu poate face nimic mai mult decat sa poarte cu el un dialog (pacientul refuzand constant tratamentul).

Incearca sa-i sugerezi psihiatrului sa o convinga cumva sa ia tratament. Nu se vindeca, dar macar isi amelioreaza starea.
De muncit, evident ca nu poate cu acest diagnostic - pentru ca nu se va putea adapta unor responsabilitati, termene, program. Este foarte dificil cu ei.

Un tratament cu neuroleptice i-ar putea ameliora starea si ati putea gasi momente normale de dialog.

Domnul sa te ocroteasca, draga mea, ca grea cruce ai ajuns sa duci! Te imbratisez!
multumesc din suflet pentru cuvintele bune. stiu situatia care este caci de cand eram mica tot cu asta ma confrunt. din pacate acum refuza si tratamentul si medicatia de aceea am ajuns in situatia de a ma gandi ca ar fi spre binele ei sa o internam intr-un centru specializat pe asemenea cazuri, insa nu stiu unde si daca exista in Romania cineva sa ma ajute.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.07.2011, 02:50:19
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Ti-am dat cateva link-uri (din ce am gasit la o prima cautare).

Inteleg perfect prin ce treci! Nimeni nu poate intelege perversitatea acuta a unui astfel de bolnav, in afara de cel care ii este mereu aproape. Si, din pacate, pe el se razbuna cel mai crunt , iar acesta nu poate dovedi nimic, absolut nimic.

Vorbeste cu medicul psihiatru sa te indrume spre un sanatoriu sau azil. Dumnealui ar trebui sa aibe macar informatii minime.

Ai grija de tine! Roaga-te si Domnul te va asculta! Nu-ti pierde rabdarea si nici nadejdea. Tu si Dumnezeu stiti foarte bine cat de puternica esti!

Last edited by LapetiteMoc; 29.07.2011 at 03:26:42.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.07.2011, 09:00:07
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Draga mea, atat te intreb: daca vei ajunge si tu batrana si bolnava ti-ar place sa fi dusa la un azil unde te mai si inghiontesc cateodata asistentele stresate si nervoase? Ti-ar place sa mori printre straini, fara nici macar caldura din familie?

P.S: Nu te judec pe tine. Tu stii mai bine ce-i in familia ta, insa te rog gandeste-te la asta!
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.07.2011, 09:10:41
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Draga mea, atat te intreb: daca vei ajunge si tu batrana si bolnava ti-ar place sa fi dusa la un azil unde te mai si inghiontesc cateodata asistentele stresate si nervoase? Ti-ar place sa mori printre straini, fara nici macar caldura din familie?

P.S: Nu te judec pe tine. Tu stii mai bine ce-i in familia ta, insa te rog gandeste-te la asta!
Nici nu stii ce epuizant este sa fii in preajma unui bolnav psihic! Iar cuvantul nu poate cuprinde in sine crunta realitate. Esti mereu in stare de soc. Acum vorbesti cu el si ai impresia ca totul este sub control, iar in secunda doi, pentru ca ii face mare placere, creeaza o situatie in care te scoate din minti. Daca vrei sa povestesti cuiva ce face, are o privire si o atitudine atat de convingatoare, incat un strain te crede pe tine nebun, nu pe el.
Celor care nu stiu nu le doresc vreodata sa ajunga sa traiasca nici macar o luna in preajma unui astfel de bolnav! Ce sa mai spunem ani si ani!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.07.2011, 09:20:03
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Nici nu stii ce epuizant este sa fii in preajma unui bolnav psihic! Iar cuvantul nu poate cuprinde in sine crunta realitate. Esti mereu in stare de soc. Acum vorbesti cu el si ai impresia ca totul este sub control, iar in secunda doi, pentru ca ii face mare placere, creeaza o situatie in care te scoate din minti. Daca vrei sa povestesti cuiva ce face, are o privire si o atitudine atat de convingatoare, incat un strain te crede pe tine nebun, nu pe el.
Celor care nu stiu nu le doresc vreodata sa ajunga sa traiasca nici macar o luna in preajma unui astfel de bolnav! Ce sa mai spunem ani si ani!
Si totusi...Domnul a facut sa rasara soarele si peste ei, Domnul a oranduit sa se nasca intr-o anumita familie....

Stii ce draga Maria, mai bine intreaba-ti duhovnicul. Eu am impresia ca ceri aici confirmarea ca este bine ce intentionezi sa faci, ceea ce denota mustrari de constiinta...
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 17:05:09
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 13:58:53
10 aliati pentru sanatate absolutep0wer Generalitati 0 25.06.2010 06:09:03
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 1 13.03.2010 20:30:22
Curs operare PC pentru persoanele cu handicap fizic(Iasi) E_my Stiri, actualitati, anunturi 0 18.02.2009 14:01:09