Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.09.2011, 21:02:11
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Începe un nou an școlar!

Doamne ajută!
Luni, în data de 12 septembrie 2011, va începe un nou an școlar.
Cu această ocazie, să ne rugăm lui Dumnezeu pentru toți profesorii și elevii și să le dorim tuturor mult succes!
Dumnezeu să le trimită binecuvântarea și harul Său tuturor copiilor, pentru ca ei să învețe ceea ce le este de folos pentru mântuire și pentru sporirea lor intelectuală. Fiecare zi a acestui nou an școlar să fie, pentru domnii profesori și pentru elevi, un timp al mântuirii, un timp prielnic pentru progresul lor duhovnicesc și intelectual.
Să ne rugăm lui Dumnezeu în mod deosebit pentru domnii profesori de religie, a căror importantă și minunată misiune este călăuzirea celor mici către Hristos.

Mult succes tuturor!

Pace și bucurie întru Domnul!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.09.2011, 21:11:05
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.09.2011, 21:18:22
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Mesajul Preafericitului Părinte Patriarh Daniel adresat profesorilor, părinților și elevilor la începutul anului școlar 2011-2012:
http://www.ziarullumina.ro/articole;...economica.html

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.09.2011, 21:29:41
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Doamne ajută! :)
Dumnezeu să fie cu noi toți!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.09.2011, 21:27:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută! :)
Dumnezeu să fie cu noi toți!
Sa va ajute pe toti Bunul Dumnezeu , sa inmultiti talantii incredintati , sa aveti sanatate si mai ales minte inteleapta , rabdare multa , si sa nu uitati ca timpul nu va putea nicicand sa fie dat inapoi , iar cu aceste clipe frumoase ale scolii nu va veti mai intalni niciodata in viata voastra de aici !
Domnul sa fie cu voi , si cu noi toti . Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.09.2011, 22:38:58
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Dumnezeu sa ne ajute SA INVATAM PENTRU A AJUNGE CE VREA DUMNEZEU!

Mult succes tuturor elevilor si studentilor!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.09.2011, 22:56:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Un mic cadou spiritual pentru discipolii care, de mâine, vor încununa din nou băncile școlii: este vorba de trei scurte rugăciuni pentru a fi spuse:

1) la începutul învățării:

Bune Isuse, care la doisprezece ani ai șezut în mijlocul învățaților, și îi ascultai și întrebai, încât se minunau toți de înțelepciunea Ta, trimite-mi darul Tău și mă luminează, să învăț cele ce-Ți plac Ție și dăruiește-mi să le pot împlini spre lauda numelui Tău. Amin.

2) în caz de dificultate la învățare:
Doamne, eu nu înțeleg: sufletul meu este adormit; deșteaptă-l din somn; trimite asupra lui o lumină îmbelșugată. Amin.

3) după învățat:
Doamne, îți mulțumesc. Lucrul meu început sub privirea Ta, s-a continuat și isprăvit în același chip; fă ca eu să mă servesc de adevăr pentru mântuirea mea și a altora; să nu mă servesc niciodată de el pentru a te supăra pe tine. Amin.

Succes în noul an școlar și nu uitați: Ad angusta per augusta !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.09.2011, 23:14:38
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

"prietene", noi avem alte rugăciuni, cred că îți dai seama și știi. Încearcă pe ale tale să ți le spui în gând, ca să te vadă Dumnezeu, nu publicul forumistic, fariseule !!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.09.2011, 23:30:11
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Mesajul Preafericitului Părinte Patriarh Daniel adresat profesorilor, părinților și elevilor la începutul anului școlar 2011-2012:
http://www.ziarullumina.ro/articole;...economica.html

Doamne ajută!
Un patriarh luminat de Dumnezeu !!

Să îl lumineze Dumnezeu și mai mult și să pună Ortodoxia în practică cu adevărat, așa cum scrie la carte !! Dumnezeu să îi ajute și să fie un păstor mare, cu multă roadă spirituală.

Un foarte bun articol. Ce frumoasă este teoria. Bine, nu se compară cu patriarhul Alexandriei, Sfântul Chiril, dar merge și așa. Ar fi bine dacă teoria aia nu ar rămâne doar teorie, ci dacă s-ar transforma și în practică. Să vedem și noi botezuri cu oameni care se pocăiesc, care își dau viața lui Hristos.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.09.2011, 00:02:37
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
"prietene", noi avem alte rugăciuni, cred că îți dai seama și știi. Încearcă pe ale tale să ți le spui în gând, ca să te vadă Dumnezeu, nu publicul forumistic, fariseule !!
Savo, te doare capul, juvete fanatic si nervos? ai vreo problema cu confesiunea colegilor de forum? Sunt rugaciuni foarte frumoase, daca in vagauna ta ecleziologica inchipuita nu cunosti asa ceva, nu e de mirare. Orice ar spune sau cita Mihnea si altii de nivelul lui inaccesibil tie, e la parseci deasupra scurtcircuitelor tale sinaptice, baiatule...
Cred ca e cazul de niste scuze, larva neonata din specia Cerularoides anxiosus!
P. S. Prea mult savon spala creierul (sau, ma rog, ganglionii cerebroizi, dupa specie), si duce la (auto)cefalee. =))

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 12.09.2011 at 00:27:43.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Schimbarea lumii incepe cu iesirea pe usa valeriaandrei Intrebari utilizatori 14 18.06.2016 01:01:09
Va incepe razboiul? Coreea de Nord a atacat cu obuze Coreea de Sud. colaps Generalitati 50 11.04.2013 08:24:34
Atentie! Incepe isteria media_episodul II bogdani Sectiune dedicata profesorilor de religie 52 05.11.2010 23:56:46
De unde as putea incepe? 3874960 Pocainta 13 29.07.2010 23:33:54
Unde se termina Dragostea de aproapele si incepe Lupta cu erezia??? Remus Generalitati 25 04.03.2010 11:45:27