Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.12.2012, 12:59:53
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Dragii mei colegi, nu vă certați (bate-v-ați! ca să râdă dracii de voi :))), să luați și voi slavă de la cineva că de la oameni n-aveți cum și nici de la admin :))) )

Către pisicuțu' negru și bihorean (amu' io-s clujan că m-am făcut mare și m-am dus d'acas): hipoxia, migrena și durerea de burtă nu vin de la textul meu ci cu siguranță din teoriile heliocentrice și geocentrice ale explicaționiștilor științifici și speculanți caraghioși.

E vorba de Geoconda de Michelangelo Buoanrotti, că la Luvru dacă mergi și te învârți pe lîngă tabloul ei, ochii ei se uită mereu la tine exact ca fața lunii sau discul plan solar care se uită mereu la tine cu aceiași față exact.

Dacă ar fi corect heliocentrismul sau geocentrismul ar însemna că la răsărit și la apus ar trebui să vezi o felie mai mult într-o parte și mai puțin într-aialaltă din pricina că tu nu mai ești pe axa pământ soare sau lună cum e cazul când soarele sau luna se află la zenit! Deci e clar nu?.. că geocentrismul e o născocire satanicească, adică o minciună a răutății spre slava deșartă a omului necredincios.

N-am zis că musai o să ajungi în iad dacă nu știi unde locuiești și cine este cel care ți-a făcut casa și a zidit-o și dacă s-a prăbușit a ridicat-o înapoi în 3 zile, așa că te rog nu-mi pune în gură amenințări cu iadul dacă nu mă crezi musai pe mine! Cu asta se ocupă LgMihail care mă amenință nu numai cu iadul ci că fiind eu eretic și mincinos și nu el, este gata să aplice pedeapsa poruncită de Sima sau Zelea, adică să aducă jertfe în deșert zeiței de care ai amintit.

Acuma către LgMihail: după cum se știe sf. Vasile cel Mare și cu sf. Grigorie de Nazians și cu cel de Nyssa erau foarte buni prieteni și frați de ortodoxie și ca atare discutau teoriile vremii în ceea ce privește creația și cum sf. Vasile avea Duhul la fel ca ceilalți doi și cum el însuși nu susținea astfel de teorii e clar că nici ceilalți doi nu le credeau și nu le susțineau ci doar le discutau căutând implicații și clarificări folosind scriptura, și deci sigur citatul dat de tine era unul explicativ din scrierile sf.Grigorie de Nyssa poate când descria și încerca să priceapă acele teorii, pe care tu l-ai citat trunchiat dintr-un text. Deci ca să știi ce susținea el cu Adevărat ar trebui să dai întreg textul ca să poți fi sigur că el chiar credea în geocentrism și să ne arăți locul respectiv și nouă, locul unde el susținea așa ceva indubitabil cu condiția să nu mai existe un text ulterior în care s-ar fi putut contrazice singur de la Dumnezeu, renegând părerile anterioare sau alți sfinți care să-l contrazică nu direct ci având alte păreri mai drepte. Eu cred că și el știa Adevărul așa cum îl descrie sf. Vasile sau Antonie cel Mare adevăr pe care îl găsim la întâiul dintre sfinți: sf. Ioan Gură de aur care explică foarte frumos creația și nu e vorba nici de geocentrism și nici de heliocentrism ci de purul Adevăr, însă iată că citate din el ai avitat să dai poate pentru că așa te-o fi sfătuit Sima sau Zelea... sau arhiconii care te păcălesc și te viclenesc fără să știi.

Deci teoriile heliocentrismului și geocentrismului sunt niștze născociri satanice și chiar explicațiile mele corecte și adevărate nu sunt altceva decât rătăciri în deșert dacă prin ele nu veți găsi pe Dumnezeu, Cel Carele m-a întărit în credință și priceperea Adevărului, căci de la El vă dau eu vouă explicații infailibile și pe care nimeni nu le poate contrazice căci sunt drepte și corecte dar sunt nimic față de Adevărul pe care o să-l găsim mergâd pe Cale. Iar infailibilul și imposibilul nu e al meu și nici al vostru ci al Domnului și al urmașilor urmașilor noștrii în veacul vecilor căci minunat este Domnul întru sfinții Săi căci El are milă de păcătoși așa cum sunt și eu.

Last edited by vsovivivi; 05.12.2012 at 13:18:55.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.12.2012, 15:43:56
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Smile @AlinB

Iarta-ma, dar nu meriti efortul. Ai trecut pe aici si trebuia sa fi cu lectia invatata:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=9938&page=33 (primele doua posturi).

In primul ai tacluirea Sf. Nicodim la intunecarea soarelui din ziua rastignirii Domnului.
In al doilea post ai extrase de la sinodul care a anatemizat vechiul calendar (sec 16) si care s-a folosit in inaintarea anatemei de "inteleptul Ptolemeu". Deci cam cum crezi tu ca era privit geocentrismul de vreme ce a fost folosit ca argument in favoarea unei anateme?

Despre Gheron Iosif, cauta in Marturii din viata monahala. Aveam insemnat pe cartea mea, dar nu o am la indemana. Vei gasi elemente ca:

1. Talcuirea pe larg a vechii "chimii", cea cu cele 4 stihii, aplicata si demonstrata ascetic de catre Staret (adica talcuieste temeiurile creatiei si cum cele 4 stihii influenteaza ispitirile, sporirea duhovniceasca, manifestarile trupului uman, etc.).

2. Ceea ce am eu la semnatura: refuzul stiintei moderne in favoarea credintei. Aceasta l-a scapat de multe boli si i-a oferit nenumarate descoperiri - aceasta lepadare.

3. Mentionat eterul - element neacceptat de stiinta moderna, caracteristic vechii cosmologii.

4. Mentionata miscarea soarelui prin eter.

Mai adaug: trebuia sa stii ca soborul de sfinti sau consensul sfintilor nu este in mod necesar materializat printr-un "sinod ecumenic". Sinodul este expresia exterioara a unui consens interior, a unei credinte anume. De altfel, un sinod ecumenic intareste hotararile celui anterior si este format din Sfintii vremii. In ceea ce priveste geocentrismul, avem un consens de aproximativ 20 de secole. (fiind constient ca in secolul ateist XX, afara de Gheron Iosif - ca figura cunoscuta mie -, numarul celor recunoscuti ca fiind sfinti si dovediti ca fiind geocentristi este foarte mic). Cu privire la calugarii contemporani, iarta-ma, dar nu traiesc in carti. Mergi, perinda-te pe la manastiri. Vei gasi numerosi duhovnici, parinti sau frati de aceasta factura. Eu am cunoscut recent unul, inchinoviat de 4 ani la Prodromu. Cand a intrat in manastire avea in jur de 40 de ani si era scolit "bine" in lume. Cand l-am reintalnit mi-a zis: "stii care e centrul universului? Iti spun eu de la Sfintii Parinti: Pamantul!". Eu sunt geocentrist de multa vreme, tot de la Sf. Parinti. Nu prea vad ce poti concepe tu despre mine si despre motivatiile mele. Ti se pare o "mandrie" sau poate o nebunie? Cu privire la prima, nu ai dreptul sa ma judeci. Iar cu privire la a doua, nu am dreptul sa te contrazic. Eu in schimb imi cunosc motivatiile si ti le prezint. Se vede clar cat de orb te faci...


De asemenea cauta cartea: Sfantul Andrei cel nebun pentru Hristos, editata de Man. Paraklitu. Eu am avut-o imprumutata de la duhovnic si nu o mai am. Acolo vei gasi o intrebare adresata de un oarecare, Sfantului. Acesta vroia sa stie cum e cu miturile vremii sale (existente in Imp. Bizantin inca si atunci): Sf. Ilie alergand balauri pe nori => fulgere si tunete; soarele ar avea fata, maini si picioare (chestiune reprezentata si in picturile bisericilor, prezenta si astazi - de ex. la manastirea Rila din Bulgaria), s.a.

Sfantul infirma aceste mituri, catalogandu-le credinte babesti, dar cand ajunge la soare, talcuieste astfel:

1. Nu are fata, maini, picioare (etc.) - deci infirma mitul.
2. Este mult mai mare decat pamantul.
3. Strabate cu o viteza mare cerul pentru a lumina toata lumea pamanteasca, grabindu-se sa ajunga inapoi si niciodata intarziind - descriind astfel si in multe alte fraze miscarea soarelui in raport cu Pamantul stationar.

Acest Sfant a dat multe proorocii Bisericii si s-a bucurat (pana la o vreme) de o credinta totala in cuvantul sau: pe seama unei vedenii de el avute, avem in calendare sarbatoarea: Acoperamanatul Maicii Domnului (alt temei pentru aceasta sarbatoare nefiind).

Nebun pentru Hristos fiind s-a bucurat de un drum pana in iad - in centrul pamantul, precum singur descrie - si un drum prin cosmos (afara de cel avut in ceruri; se face clar distinctia), descriind imensitatea cosmosului care, desi NU este infinit, a fost facut de Dumnezeu in asa fel incat omul sa nu-i dea de capat. Zicea ca zbura cu repeziciune si strabatea, iar planetele nu incetau sa apara. Aceste aspecte stiintifice erau de neconceput pentru invatatii antici Aristotel si Ptolemeu care exprimau gresit dimensiunile universului si structura lor. Tocmai de asta tot afirmam aici: geocentrismul biblic si patristic NU este preluat de la greci. Sfantul Vasilie spune ca acestia (grecii), de la Moise l-au luat!

In Hronograful lui Ghe. Chedrinos, cosmologia apare la Set, fiul lui Adam - cel rapit in ceruri la varsta de 40 de ani, de unde se invata "scrisul si tainele universului". Mai apoi este pastrat dupa potop, iar egiptenii (fii lui Ham) il invata de la Avraam.

Iti sunt straine lucrurile astea? Uite, ti-am dat numeroase carti. Fa rost de ele, descurca-te... Pe mine lasa-ma in prostia si in ignoranta mea, caci am un post de dus.

Chiar iti voi urma sfatul si ma voi retrage pana la o vreme... :D

Iertati si binecuvantati!
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.12.2012, 19:43:34
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
Iarta-ma, dar nu meriti efortul. Ai trecut pe aici si trebuia sa fi cu lectia invatata:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=9938&page=33 (primele doua posturi).

In primul ai tacluirea Sf. Nicodim la intunecarea soarelui din ziua rastignirii Domnului.
In al doilea post ai extrase de la sinodul care a anatemizat vechiul calendar (sec 16) si care s-a folosit in inaintarea anatemei de "inteleptul Ptolemeu". Deci cam cum crezi tu ca era privit geocentrismul de vreme ce a fost folosit ca argument in favoarea unei anateme?

Despre Gheron Iosif, cauta in Marturii din viata monahala. Aveam insemnat pe cartea mea, dar nu o am la indemana. Vei gasi elemente ca:

1. Talcuirea pe larg a vechii "chimii", cea cu cele 4 stihii, aplicata si demonstrata ascetic de catre Staret (adica talcuieste temeiurile creatiei si cum cele 4 stihii influenteaza ispitirile, sporirea duhovniceasca, manifestarile trupului uman, etc.).

2. Ceea ce am eu la semnatura: refuzul stiintei moderne in favoarea credintei. Aceasta l-a scapat de multe boli si i-a oferit nenumarate descoperiri - aceasta lepadare.

3. Mentionat eterul - element neacceptat de stiinta moderna, caracteristic vechii cosmologii.

4. Mentionata miscarea soarelui prin eter.

Mai adaug: trebuia sa stii ca soborul de sfinti sau consensul sfintilor nu este in mod necesar materializat printr-un "sinod ecumenic". Sinodul este expresia exterioara a unui consens interior, a unei credinte anume. De altfel, un sinod ecumenic intareste hotararile celui anterior si este format din Sfintii vremii. In ceea ce priveste geocentrismul, avem un consens de aproximativ 20 de secole. (fiind constient ca in secolul ateist XX, afara de Gheron Iosif - ca figura cunoscuta mie -, numarul celor recunoscuti ca fiind sfinti si dovediti ca fiind geocentristi este foarte mic). Cu privire la calugarii contemporani, iarta-ma, dar nu traiesc in carti. Mergi, perinda-te pe la manastiri. Vei gasi numerosi duhovnici, parinti sau frati de aceasta factura. Eu am cunoscut recent unul, inchinoviat de 4 ani la Prodromu. Cand a intrat in manastire avea in jur de 40 de ani si era scolit "bine" in lume. Cand l-am reintalnit mi-a zis: "stii care e centrul universului? Iti spun eu de la Sfintii Parinti: Pamantul!". Eu sunt geocentrist de multa vreme, tot de la Sf. Parinti. Nu prea vad ce poti concepe tu despre mine si despre motivatiile mele. Ti se pare o "mandrie" sau poate o nebunie? Cu privire la prima, nu ai dreptul sa ma judeci. Iar cu privire la a doua, nu am dreptul sa te contrazic. Eu in schimb imi cunosc motivatiile si ti le prezint. Se vede clar cat de orb te faci...


De asemenea cauta cartea: Sfantul Andrei cel nebun pentru Hristos, editata de Man. Paraklitu. Eu am avut-o imprumutata de la duhovnic si nu o mai am. Acolo vei gasi o intrebare adresata de un oarecare, Sfantului. Acesta vroia sa stie cum e cu miturile vremii sale (existente in Imp. Bizantin inca si atunci): Sf. Ilie alergand balauri pe nori => fulgere si tunete; soarele ar avea fata, maini si picioare (chestiune reprezentata si in picturile bisericilor, prezenta si astazi - de ex. la manastirea Rila din Bulgaria), s.a.

Sfantul infirma aceste mituri, catalogandu-le credinte babesti, dar cand ajunge la soare, talcuieste astfel:

1. Nu are fata, maini, picioare (etc.) - deci infirma mitul.
2. Este mult mai mare decat pamantul.
3. Strabate cu o viteza mare cerul pentru a lumina toata lumea pamanteasca, grabindu-se sa ajunga inapoi si niciodata intarziind - descriind astfel si in multe alte fraze miscarea soarelui in raport cu Pamantul stationar.

Acest Sfant a dat multe proorocii Bisericii si s-a bucurat (pana la o vreme) de o credinta totala in cuvantul sau: pe seama unei vedenii de el avute, avem in calendare sarbatoarea: Acoperamanatul Maicii Domnului (alt temei pentru aceasta sarbatoare nefiind).

Nebun pentru Hristos fiind s-a bucurat de un drum pana in iad - in centrul pamantul, precum singur descrie - si un drum prin cosmos (afara de cel avut in ceruri; se face clar distinctia), descriind imensitatea cosmosului care, desi NU este infinit, a fost facut de Dumnezeu in asa fel incat omul sa nu-i dea de capat. Zicea ca zbura cu repeziciune si strabatea, iar planetele nu incetau sa apara. Aceste aspecte stiintifice erau de neconceput pentru invatatii antici Aristotel si Ptolemeu care exprimau gresit dimensiunile universului si structura lor. Tocmai de asta tot afirmam aici: geocentrismul biblic si patristic NU este preluat de la greci. Sfantul Vasilie spune ca acestia (grecii), de la Moise l-au luat!

In Hronograful lui Ghe. Chedrinos, cosmologia apare la Set, fiul lui Adam - cel rapit in ceruri la varsta de 40 de ani, de unde se invata "scrisul si tainele universului". Mai apoi este pastrat dupa potop, iar egiptenii (fii lui Ham) il invata de la Avraam.

Iti sunt straine lucrurile astea? Uite, ti-am dat numeroase carti. Fa rost de ele, descurca-te... Pe mine lasa-ma in prostia si in ignoranta mea, caci am un post de dus.

Chiar iti voi urma sfatul si ma voi retrage pana la o vreme... :D

Iertati si binecuvantati!
Nikola Tesla a reusit sa obtina (sa extraga) energie din eter
Reply With Quote
  #34  
Vechi 05.12.2012, 19:54:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Nikola Tesla a reusit sa obtina (sa extraga) energie din eter
El si nimeni de la el incoace.
De fapt, nici in ceea ce il priveste pe el, cineva poate demonstra ceva in sensul asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 05.12.2012, 19:59:29
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Nikola Tesla a reusit sa obtina (sa extraga) energie din eter
Sa fi binecuvantat! Nu stii cat de mult iti pot fi recunoscator!

Daca ma mai poti ajuta in sensul acesta si cu putin material (inlesnindu-mi cautarile), iti voi fi indatorat, macar cu rugaciunea. Altminteri, iti multumesc oricum. Contributia ta sa fie pomenita de Domnul!
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.12.2012, 11:32:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
Sa fi binecuvantat! Nu stii cat de mult iti pot fi recunoscator!

Daca ma mai poti ajuta in sensul acesta si cu putin material (inlesnindu-mi cautarile), iti voi fi indatorat, macar cu rugaciunea. Altminteri, iti multumesc oricum. Contributia ta sa fie pomenita de Domnul!
Nu te ambala asa, chestiile astea tin de teoria conspiratiei si tot ce implica ea.
Nimic concret, practic.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 06.12.2012, 12:49:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
In Hronograful lui Ghe. Chedrinos, cosmologia apare la Set, fiul lui Adam - cel rapit in ceruri la varsta de 40 de ani, de unde se invata "scrisul si tainele universului". Mai apoi este pastrat dupa potop, iar egiptenii (fii lui Ham) il invata de la Avraam.
Nu recomand nimănui sa citească această apocrifă. Este o carte smintitoare de-a dreptul, în care apar chiar elemente ridicole din mitologia greacă...

Nu știu de ce Cleopa a facut trimitere la ea, dar poate nu a facut de fapt, ci i s-a atribuit de către alții. Eu am căutat-o ca să citesc despre răpirea lui Moise la al nu stiu cîtelea Cer imediat înainte de a primi tablele Legii si nu am gasit nicăieri în Hronograf povestea asta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 06.12.2012, 13:58:45
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
El si nimeni de la el incoace.
De fapt, nici in ceea ce il priveste pe el, cineva poate demonstra ceva in sensul asta.
Oare tu ispisicuțucuțule negru și superstițios băgat sub emblema casei regale, nu ai citit ce i-am arătat lui Marius22 și de aia te distrezi badjocurind și ironizând cu sadism? Chiar există o conspirație condusă de satana prin tot omul prost, necredincios, rău, ascuns sub.., și care iubește scăparea de frică prin ispitele și mândriile vicleniei și fățărniciei!

Citat:
Citat:
Citat:
În prealabil postat de Marius22
Nu suntem in masura sa ne pronuntam daca iadul si raiul sunt stari sau locuri sau amandoua deopotriva.

Cred insa ca "Pogoratu-te-ai intru cele mai de jos ale pamantului" poate fi inteles ca Mantuitorul, prin moartea Sa de pe cruce si pogorarea la iad, a cunoscut acea stare ultima a sufletelor legate prin pacate si patimi de cele lumesti, de cele pamantesti. Acea masura extrema a robirii omului prin felurite pofte fata de "pamant", in fond fata de "nimicul" din care a fost adus la existenta. Distanta fata de "cele mai de jos ale pamantului" nu se masoara in km, ci este acea "distanta" care il tine pe om vesnic instrainat de Dumnezeu. Pe aceste suflete le-a scos Mantuitorul din iad, din starea de robie, prin Invierea Sa.
Cum să nu ne putem pronunța? Oare nu ne-au spus destule povești cu tâlc Tata și Mama despre cum sunt toate? Voi însă credeți mereu în superstiții, bani murdari și basme, de parcă v-ați smeri.

Păi uite că și arabii sau rușii și toți păgânii știu că există perpetum mobile deci și ei pot să creadă că soarele și luna și stelele s-ar putea învârti pe deasupra pământului și mărilor cam așa, voi însă nu mai știți și nu mai credeți pentru că i-ați crezut pe toți științificii explicaționiști care s-au dat mari cu necredința și au susținut sus și tare că perpetum mobile nu poate să existe, științificii ăia explicaționiști pe care îi apărați cu ardoare și care v-au pus la griji deșarte ca să vă mândriți. Deci se poate și tot așa și soarele și luna și stelele se învârt pe deasupra pământului și mărilor prin cer căci acolo apele nu cad la pământ căci nu trebuie să se adune în adunări ca să formeze mări spre a se arăta uscatul care a fost numit de Dumnezeu pământ, și e un tâlc adânc aici, căci nu din pământ ne-a făcut ci din țărâna pământului și apoi a suflat suflare de viață și omul a devenit o ființă vie, oare știe cineva ce au primit magii de la răsărit de la Iisus? Știu că n-ați priceput scriptura Nașterii Domnului.
Deci uite așa se poate 'extrage' energie din cer căci nu există niciun eter! Am impresia că ea este energia dreptei credințe, a dreptății ce se manifestă în toată tăria din largul cerului și în toată creația! Deci iată că perpetum mobile există chiar dacă savanții explicaționiști speculanți și trădători și tâlhari nu recunosc.

Ei vor susține că se va opri cândva în timp când magneții se vor demagnetiza. Tot ce este posibil, căci pot intervenii lipitorile energetice și să ajute la demagnetizare printr-o megnetizare inversă, dar deocamdată este clar că avem un perpetum mobile de toate spețele!

Sper că măcar atunci când vedeți credeți așa ca sf. Ap. Toma!

Last edited by vsovivivi; 06.12.2012 at 14:14:52.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 06.12.2012, 14:22:17
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu recomand nimănui sa citească această apocrifă. Este o carte smintitoare de-a dreptul, în care apar chiar elemente ridicole din mitologia greacă...

Nu știu de ce Cleopa a facut trimitere la ea, dar poate nu a facut de fapt, ci i s-a atribuit de către alții. Eu am căutat-o ca să citesc despre răpirea lui Moise la al nu stiu cîtelea Cer imediat înainte de a primi tablele Legii si nu am gasit nicăieri în Hronograf povestea asta.
Dragule, Hronografele bisericesti fac parte din patrologie (Sfanta Traditie). Gheorghe Chedrinos nu este scriitorul hronografului, ci culegatorul. Primele hronografe provin de la fenicieni (caldeii), din vremea lui Avraam. Ele sunt carti istorice, nescripturistice, dar care inglobeaza ideea de Traditie. Sfanta Traditie au avut si evreii si se face referire la ea. Izvor pentru asa ceva - mai sigur decat scrierile talmudice si cabalistice - reprezinta hronografia precrestina. Uite despre alfabet cateva cuvinte:

"Fenicienii au fost cel de-al doilea popor care a adotat alfabetul , având numai 22 de consoane, dar nici o vocala. Teoria inventării alfabetului provine de la cercetătorii care exclud Sfânta Scriptură și Hronografele ca fiind surse exacte de informație și dezvoltă diferite teorii personale pentru a explica faptele istorice. Dacă însă dorim să fim imparțiali trebuie să pomenim și aceste surse minunate de cunoaștere istorică care sunt Hronografele. De exemplu în Hronograful lui Gheorghe Chedrinos scris la anul 1058 d.H.(Patrologia Graeca volumul 21, fila 18) se spune că Set a fost ridicat la vârsta de 40 de ani, timp de 40 de zile, de înger la înălțime de unde a învățat alfabetul paleoebraic, astronomia și matematica pe care a adus-o pe pământ la oameni și a căpătat o strălucire care i-a făcut pe oameni să-l numească "Dumnezeu". (Fac.6:2. "Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, și-au ales dintre ele soții, care pe cine a voit"). Deci alfabetul a fost inventat "la înălțime" și nu de oameni."

Intarire pentru originea astronomiei gasisem undeva la Sf. Vasilie cel Mare. La asta face referire si Parintele Cleopa de care ai amintit. Uite ce spune Sf. Vasilile si ce aminteste parintele duhnovic Cleopa Ilie:

"Și spune o istorie sfântă că acest Set s-a răpit la cer. Dar pentru ce? Ca să învețe astronomia de la îngeri. De aceea, bine a zis Marele Vasile că: „mult vestita astronomie, pentru cel credincios, e o a doua teologie”. Pentru că precum auzim, astronomia își are originea de la Dumnezeu; căci chiar îngerii au învățat pe om astronomia.
Se zice că Set a stat la cer 40 de zile și 40 de nopți și a învățat astronomia în cer, mișcarea astrelor cerești, întunecarea soarelui, a lunii și celelalte semne care se arată pe cer ca să le cunoască oamenii, când Dumnezeu e supărat, când vrea să schimbe vremea și celelalte. Dar Sit, care a fost răpit, zice Scriptura și istoria, sau când a fost dus la Dumnezeu, a uitat și de foame și de sete, ca și Moise pe Muntele Sinai. Acesta a vorbit cu Dumnezeu și a postit de două ori câte 40 de zile, numai în gândire de Dumnezeu stând, fără să mănînce și să bea. Așa a făcut și Set. Fiindcă se afla în convorbire cu Dumnezeu și îngerii îl învățau semnele astrelor și mișcările lumii și celelalte, când s-a coborât la pământ, copiii nu-i mai ziceau tată. Dar cum? Dumnezeu! Așa de tare strălucea fața lui."
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 06.12.2012, 18:12:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Din moment ce respectivul e doar culegatorul, autorul fiind de fapt necunoscut, ce te face sa crezi ca reprezinta un adevar revelat?
Nu contine Sf. Traditie si pilde, intamplari fictive dar cu continut moral?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Cele trei virtuti "pline de putere" florin.oltean75 Generalitati 1 28.02.2012 21:18:14
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42