Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.05.2007, 09:22:00
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Nu este primul demers de implicare politica pe care Mitropolia Clujului il face vizavi de activitatea parlamentara. Tot astazi aflam de la stiri ca BOR in ansamblul ei s-a dezis de acest demers. Ce pozitie trebuie sa aiba Biserica vizavi de viata politica?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.05.2007, 10:17:46
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Parerea mea este ca trebuie sa-ti exprimi parerea politica la toate niveurile, incepand de la conducerea BOR si pana la preotzi si creshtinul de rand, deoarece se specifica in constitutzie ca dreptul la opinie politica este o libertate fundamentala, si caatare este obligatoriu sa nu fie ingradita prin intermediul bisericii, preotzii si creshtinii simplii fiind si ei liberi sa opteze politic sau chiar sa activeze, fara a fi obligatorie pastrarea optziunii pe teme ierarhice, deshii in hotararile BOR se reglementeaza ca ei ar cam trebui sa faca politica Domnului inainte de toate si sa nu se prea amestece in politica vremurilor...:) stiind foarte bine cit de ushor se pot manipula masele, dar si lasate la voia-ntamplarii tot manipulare se cheama, asha ca fiecare cum considera cu obligatzia de a se specifica mereu ca libertatea de opinie si alegere este un drept constitutzional si caatare fiecare cetatzean si-l poate manifesta cum doreshte :satisfied:
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.05.2007, 14:10:37
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Politica trebuie sa asculte de Biserica si nu invers,cum se intampla azi.Stefan cel Mare,Avram Iancu,Mihai Viteazu,Tudor Vladimirescu nu au luptat pentru nivelul de trai,ci pentru apararea credintei,a tarii si a poporului(in ordinea aceasta).Astazi nu se mai lupta pentru nici una dintre acestea,in nici o ordine.Pentru ca noi nu mai avem conducatori ce lupta pentru interesul national,adica mantuirea neamului,ci conducatori ce lupta pentru asuprirea neamului.Nu mai avem conducatori cu frica de Dumnezeu si culmea ca unora le place situatia sau o accepta.Dar,avem conducatorii pe care ii meritam.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.05.2007, 14:30:39
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

:)) biserica, din pacate e o institutie politica... nu trebuie sa dau dovezi, sunt mai mult de cat evidente...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.05.2007, 15:16:08
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

"Scopul scuza mijloacele" doar in politica... domnitorii nostri, ma scuzi, nu se ducea ca chiorii dupa spusele Bisericii ci ei gandeau pentru popor, sa ii fie mai bine romanului, nu altceva...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.05.2007, 16:21:28
crista crista is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

adica, vezi Doamne, conducatorii astia erau asa de devotati "boborului"ca biserica nici nu prea avea importanta in viata cetatii. iar Stefan cel Mare este si Sfant. asa au fost luminati arhiereii nostri, sa il canonizeze. biserica al carui cap este Hristos, este infailibila ,deci hotararea nu apartine oamenilor. chiar daca a avut cateva neveste, multi dintre baietii buni de azi care dau lectii de ecumenism pe internet, au avut zeci de "prietene". iar daca Sfantul Stefan a construit manastiri si biserici in tara si in Athos,a tinut piept agarenilor care doreau vestul ,noi astia care aruncam cu piatra ,scoatem cu greu cel mai mic banut sa il dam unui amarat.. vai noua cu ce judecata ne va judeca Domnul!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.05.2007, 16:31:12
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

pai, daca nu esti cu "Biserica" esti impotriva ei... si vorbind de judecarea altuia si de prejudecati...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.05.2007, 16:55:54
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Pentru cel cu "varza",in timp ce noi putem face "varza" orice,ei cu credinta se schimba treaba.Ecumenismul, in caz ca nu v-ati dat seama, se vrea o "varza" a tuturor credintelor.Stai linistit in legatura cu cartea de istorie,crezi ca eu cred tot ce se spune acolo?Aici nu ma refer ca a fost scrisa de comunisti,dar aceea era mai buna decat "varza" de la ora actuala,ci la faptul ca daca iei la bani marunti toate evenimentele majore din istorie,politice,sociale sau religioase au fost conduse din umbra de masonerie.Daca tu crezi ca statul modern e o binecuvantare,te inseli rau.inca ceva,nici eu nu sunt de acord cu Stefan cel Mare sa fie facut sfant,pentru ca n-a fost,cum n-au fost nici ceilalti,nu exista om perfect,singurul Om perfect a fost Iisus.Dar sa nu trecem cu vederea faptul ca tara noastra este printre putinele tari care n-au luptat niciodata pentru ocuparea altor state,ci doar pentru aparare sau recuperare de teritorii.De altfel,Stefan cel Mare a si spus ca daca vom fi nevoiti sa inchinam vreodata tara,sa o inchinam turcilor,ca acestora le dai bani si-ti lasa credinta in pace,pe cand apusenii nu ne vor lasa in pace.Si asa a si fost,in special in Transilvania,unde minoritatile etnice neortodoxe sunt numeroase,in special cea maghiara,si care a fost o vreme in imperiul austro-ungar,se vede clar ca ecumenismul a prins radacini.Arsenie Boca si spune in scrierile sale,el fiind din Transilvania,ca in Transilvania ortodoxia va dispare aproape complet,singura reduta va fi Sibiu,dar si aceea va cadea.In concluzie,daca e sa inchinam tara,s-o inchinam Rusiei,nu S.U.A.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.05.2007, 17:40:08
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Cred ca nu m-am facut pe deplin inteles.Normal ca nu vreau sa inchinam tara nimanui,dar cum toti depind acum de una din cele doua puteri,eu optez pentru Rusia.Cu toate pacatele ei,e o tara ortodoxa,nu satanista,ca S.U.A.

P.S.In timp ce imi recomandai sa citesc nu stiu ce carte,eu iti recomanda sa citesti sau sa recitesti fericirile,unde una din ele spune "fericiti cei prigoniti..."

In concluzie,Uniunea Sovietica nu a fost nimic pe langa Uniunea Europeana.Intre doua uniuni,deoarece strategia masonilor se schimba,dar scopul ramane acelasi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.05.2007, 18:04:51
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Cred ca nu m-am facut pe deplin inteles.Normal ca nu vreau sa inchinam tara nimanui,dar cum toti depind acum de una din cele doua puteri,eu optez pentru Rusia.Cu toate pacatele ei,e o tara ortodoxa,nu satanista,ca S.U.A.

P.S.In timp ce imi recomandai sa citesc nu stiu ce carte,eu iti recomanda sa citesti sau sa recitesti fericirile,unde una din ele spune "fericiti cei prigoniti..."

In concluzie,Uniunea Sovietica nu a fost nimic pe langa Uniunea Europeana.Intre doua uniuni,deoarece strategia masonilor se schimba,dar scopul ramane acelasi.
Nu intamplator te trimiteam la citit....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Politica in biserica dorinastoica14 Biserica Ortodoxa si Massmedia 56 06.04.2010 19:15:01
Pana unde poate patrunde biserica in viata noastra privata? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 54 12.11.2009 13:54:22
Biserica face Politica Lui Hristos! Laurentiu Generalitati 0 20.05.2007 19:41:24