Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #941  
Vechi 16.09.2015, 15:23:37
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Nu scăunelului (pe care-i sprijineau picioarele regii stând pe tron) trebuie să ne închinăm, ci Domnului Dumnezeului nostru!
Frățior, contrazici Biblia ?
În Biblie spune clar: să ne închinăm așternutului picioarelor Lui, că sfânt este.
Da, ne închinăm lui Dumnezeu, dar spune să ne închinăm și așternutului picioarelor Lui, că sfânt este. Ce facem, ignorăm versetul ăsta ?
Păi dacă voi ignorați singura voastră sursă pe care vă întemeiați "creștinismul", e îngrozitor... Veniți de nică'ieri și mergeți spre nică'ieri.
Deci așternutul ăla pe care își ține Dumnezeu picioarele Lui, e sfânt așternutul ăla. Și Biblia spune să ne închinăm lui, așternutului. De aia ne închinăm așternutului.

O luăm în stil sectar, numai Biblia. Disecăm Biblia. Nu mă deranjează. Doar că eu am har și voi nu aveți. Eu mă închin Domnului Dumnezeu, iar voi vă închinați la hristoși mincinoși, hristoși-draci, sau hristoși-demoni, care imită pe Hristos, dar vă țin legații departe de El. Și o să vă biruiesc de fiecare dată. Cu propriile voastre arme.
Revin.
Exegeza pe text deschis, are mai adânci repercursiuni:
De ce să ne închinăm așternutului picioarelor Lui? Că este sfânt așternutul ăla. Și Biblia spune că trebuie să ne închinăm, fiindcă e sfânt așternutul.
Deci, repet: de ce să ne închinăm așternutului? Că-i sfânt așternutul.
Adică suntem chemați să ne închinăm la orice este sfânt, oricărui lucru, obiect, entitate, care este sfânt sau sfântă.
De ce?
Păi nu de prost o spus El, Duhul Sfânt, lucrul ăsta, împăratului și proorocului David.

Fiindcă știe de mai înainte, toate miile de posibilități ce se pot petrece cu omenirea, deci și posibilitatea în libertatea omului de a alege ereziile și a cădea în hăuri de iad în interiorul omului, deci venirii vremurilor când vor fi eresurile neo-protestante.
Deci de ce să ne închinăm sfințeniei, ce și cine este sfințenia?
Dumnezeu Însuși. Dumnezeu ne învață să ne închinăm lui. Spune Sfântul Apostol Pavel: "Duhul Sfânt se roagă în noi cu suspine negrăite." (Romani 8, 26)
Fiindcă în sfințenie, este Dumnezeu. Nu există sfințenie fără Dumnezeu. Nu există sfințenie separată. Cum nu eistă sfinții de pe pământ, fără sfinții din ceruri. Nu sunt separați. Sunt în comuniune. Sunt vii și unii și alții.
Deci numai Dumnezeu este Cel care dă sfințenia, și cât timp sfințenia există și nu-i întinată, atâta timp Dumnezeu, este și stă acolo, gingaș, suav, smerit, tăcut, tăindu-și propria Lui voia, de fiecare dată, ca să putem să învățăm noi să ajungem la El, mai ușor.

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Studiind versetul în context, aa cum normal se procedează în analiza textului, vedem că structura frumoasă si complexă a Psalmului (....) să ne închinăm Domnului, iar nu unui scăunel - chiar aurit de ar fi (asemenea icoanelor).
Serios?
Și când Hristos spune: "iubiți pe vrăjmașii voștri" sau "iubiți-vă unul pe altul", atunci tot contexte căutăm ?
Deci tâlcuirea Sfintei Scripturi, în unele locuri trebuie văzut contextul, dar în altele e limpede, se înțelege fără context.

Când spune să ne închinăm așternutului picioarelor Lui, așa facem, nu? Că nu suntem mai deștepți ca Biblia, ca Duhul Sfânt. Scrie în Biblie? Scrie. Cine vrea face, cine nu, e alegerea lui, suportă consecințele, adică iadul, dacă-l prinde moartea în erezie.

Iar cu scăunelele pe care stă Dumnezeu, de care vorbești, ști ce vorbești?
Știm deja din Biblie că există nu doar îngeri, ci și arhangheli, serafimi, heruvimi.
Dar Duhul Sfânt, a revelat Sfântului Părinte Dionisie Areopagitul, în scrierea sa, Ierarhiile Cerești, că sunt 9 ierarhii cerești, cunoscute și revelate omului: îngeri, arhangheli, serafimi, heruvimi, începătorii, stăpânii, puteri, domnii și scaune.
Deci sunt și scaune, acuma nu spune ce rol are fiecare, dar Duhul Sfânt i le-a revelat că ele există.
Nu știm dacă Dumnezeu stă pe acele scaune, sau nu.
La Daniel, capitolul 7, stă scris că Dumnezeu Tatăl S-a revelat proorocului Daniel, ca fiind bătrân, cu barbă albă și păr lung alb, stând pe un tron (scaun), dar nu știm ce fel de scaun era acela, era obiect sau persoană, ierarhie.

Dar ce știm e că există ierarhie, și trebuie să existe, fiindcă:
"Fără de nici o îndoială, cel mai mic ia binecuvântare de la cel mai mare." - Evrei 7, 7.
Când iei binecuvântare, apleci capul, te închini sfințeniei, nu? Săruți mâna care te binecuvintează, că ți-a dat sfințenie, te-a sfințit. Adică ți-a dat har și început bun în lucrurile bune ce le vei săvârși.

Și dacă un arhanghel, Gabriel, se închină Preacuratei, cine-i mai mare, un om sau un înger? Cu atât mai mult arhanghel?
Sigur că îngerul e mai mare. Că spune:
"Micșoratu-l-ai pe dânsul cu puțin față de îngeri, cu mărire și cu cinste l-ai încununat pe el." - Psalmul 8, 5.
Și cel care-i mai mare decât oamenii, îngerul, și arhanghelii, și mai mari decât oamenii, se închină unei femei, adică Împărătesei Universului, și Maica Creatorului, pururea fecioară Maria, eu de ce să nu mă închin unui înger ?
În toți îngerii este Duhul Sfânt, deci mă închin Duhului Sfânt, în duh și adevăr, știind cu adevărat că în acel înger, este Duhul Sfânt.

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Închinarea la obiecte este idolatrie, nu mai îndemnai cretinii să facă aa ceva, vă rog eu frumos!
Așa este, închinarea la obiecte, este idolatrie.

Dar închinarea la obiectele în care este Duhul Sfânt, e imposibil să fie idolatrie. Serafimii de pe chivotul legii, sunt chipuri cioplite, sunt idoli ? Nu, categoric.

Se închinau oamenii, Chivotului Legii? Da, am dovedit deja. De ce? Fiindcă nu Chivotului Legii, ci lui Dumnezeu care este în Chivotul Legii. Dar nu lui Dumnezeu din aer, fără Chivotul Legii.
Însuși Dumnezeu spune că vorbea din acei serafimi de aur.

Apoi, oare nu se închinau Șarpelui de Aramă, în pustiu? Păi ia bagă-te întro cameră de vreo 10 metri, cu vreo 3000 de șerpi veninoși în ea și Dumnezeu îți spune printrun om îndumnezeit (un prooroc adică), un preot oarecare de la o parohie, care-a ajuns la îndumnezeire, înainte să intri în cameră, că oricine e mușcat de șerpi, numai dacă se uită la Șarpele de Aramă din mijlocul camerei cu șerpi, se va vindeca.
Deci în timp ce șerpii te mușcă, tu stai în poziție de drepți, cu ochii la șarpele de aramă?
Știi ce durere provoacă mușcătura de șarpe?
N-ai cum să stai drepți, trebuie să te închini, vrei nu vrei.
Știi câte tipuri de venin există la șerpi și știi că fiecare are alt efect? Unele paralizează, altele îți consumă pielea și carnea ca un acid, altele merg direct la inimă și o opresc și cel mușcat moare în câteva minute?

Deci suferind durerile acelea, de la mai mulți șerpi care te mușcă, nu te închini oare, șarpelui de aramă, mai ales că știi că Dumnezeu Duhul Sfânt, stă în acel obiect?

De ce nu s-a rugat Moise, pur și simplu, să-i vindece Dumnezeu, fără să mai fie nevoie de șarpele de aramă?

Vezi cât de înșelate de draci, sunt ereziile neo-protestante ?

Sau prosoapele și șorțurile care le-a folosit Sfântul Apostol Pavel, obiecte, nu? Obiecte în care era Duhul Sfânt! Oare după ce oamenii se vindecau de boli grave și de posedări demonice, crezi că de bucurie nu se închinau acelor șorțuri și prosoape și nu le sărutau?
Crezi că ei spuneau că prosoapele i-a vindecat? Nu, ci Dumnezeu.
Crezi că ei nu știau că Dumnezeu i-a vindecat prin acele prosoape?

De ce nu se vindecau fără acele prosoape și șorțuri și ștergare, folosite de Pavel? Așa, se rugau pur și simplu și se vindecau, nu?
Sau de ce doar de prosoapele acelea care le-a folosit Pavel? De ce nu și altele? Că doar a hirotonit episcopi, preoți și diaconi, Sfântul Apostol Pavel, că așa se făcea înainte să plece din comunitatea de creștini nou înființată, lăsa acolo minim un episcop, un preot și un diacon, ierarhia de binecuvântare.
Deci, de ce expres ale lui Pavel, prosoape, pline de transpirație ?

Obiectele în care este Duhul Sfânt, făcătoare de minuni, acelea NU SUNT idoli, NU SUNT chip cioplit, ci sunt VIAȚĂ, MÂNTUIRE, iar cine respinge această învățătură, nu doar că nu ascultă și nu respectă Biblia, dar nu se va mântui.

Toți neo-protestanții, sunt afoni biblici, sau analfabeți biblici.

Nu cunoașteți Biblia, măi fraților. Voi nu aveți Sfinți Părinți, nu citiți decât Biblia. Și nici pe asta n-o cunoașteți. Îngrozitor.

Veniți Acasă, la creștinismul cel adevărat, viu și mântuitor, veniți la Biserica lui Hristos, ce-a Una, singura care aduce și oferă omului mântuirea: Sfânta Ortodoxie.
Altfel, vă va prinde moartea înafara Bisericii, și nu vă veți mântui.

Hristos a înviat !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #942  
Vechi 16.09.2015, 15:42:17
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Dei nu are legătură [directă] cu tematica propusă de stimatul fanatic autodidact, vă răspund scurt care e concepia mea, concepie ce nu văd de ce ar veni în conflict cu antropologia biblică. Pentru că atât Dumnezeu, cât i îngerii (respectiv demonii), nu sunt... oameni. Scriptura afirmă i despre Dumnezeu că duh este, dar si despre îngeri că sunt duhuri [slujitoare].Evrei 1,14.
Nu, nu sunt oameni, dar pot să intre în oameni. Și demonii și îngerii. Și Duhul Sfânt.
Și poate Duhul Sfânt să intre și în oameni, și în obiecte, și în pietre, să le facă să vorbească, sau să facă din ele pe urmașii lui Avraam, spune Biblia, nu? În obiecte, cum ar fi un simplu toiag, a lui Moise și a lui Aaron, din Chivotul Legii, o bucată de lemn, (un lemn cioplit, un chip cioplit, sau idol, nu?) intră Duhul Sfânt în idoli? :) Mai face și minuni cu "idolu" ăla, Duhul Sfânt, nu? Desparte Marea Roșie, lovește stânca și izvorăște apă. Toiag făcător de minuni.

Cum să nu te închini Duhului Sfânt din toiag?

Deci cum ajunge un sfânt, să fie sfânt, fără Duhul Sfânt? Poate? Nu poate.

Dacă mă închin unui Sfânt, nu sunt conștient oare că mă închin Duhului Sfânt, din acel om?
Cum îmi dovedește Duhul Sfânt că acel om este Sfânt cu adevărat?
Numai dacă i-a dat acelui om, Duhul Sfânt, i-a dat trup neputrezit, adică Sfinte Moaște, sau Sfintele Trupuri ale Sfinților. Așa ne arată Duhul Sfânt că un om este Sfânt.

Deci dacă un om e posedat și începe să omoare alți oameni, nu fugi de acel om?
Dar dacă un om e plin de Duhul Sfânt, nu te închini acelui om, că practic te închini Duhului Sfânt?
De ce obiectele folosite de Sfinți, fac minuni și în urma lor, când ei pleacă și nu mai sunt de față? Cum sunt prosoapele folosite de Sfântul Apostol Pavel?

Sunt peste 100 de versete în Biblie, unde arată că un om sau mai mulți oameni, se închină altui om, sau altor oameni.
Deci se închinau vredniciei, sfințeniei omului, sau Duhului Sfânt care era în om.

Leapădă erezia, până nu e prea târziu.

Te avertizez.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #943  
Vechi 16.09.2015, 15:47:42
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
E chiar la obiect, frate Aline! Dacă mesajul e prea sofisticat pentru unii, o spun direct: obiectele nu sunt pentru închinare, cretinul se închină doar lui Dumnezeu!
Asta-i erezie, frățior drag.

Creștinii se închină doar la obiectele în care este Duhul Sfânt în ele.
Și creștinii se închină doar la oamenii în care este Duhul Sfânt în ei. Se închină vredniciei, sărutând mâna care binecuvintează, căci prin ea, vine harul, de la Duhul Sfânt.
Din nou amintesc, sunt peste 100 de versete în Biblie, unde arată că un om se închină altui om.
Le vrei scrise?
Ți le pot scrie pe toate.

Ferește-te deci de erezii, că de nu, nu ai să te mântuiești. Trezește-te, până nu e prea târziu. Îmi pasă mult de tine. Vino acasă !

Și când vei fi adormit cu trupul, la judecata particulară sau judecata mică, vei striga în fața sfinților care te vor judeca, conform Bibliei, să te ierte, dar va fi prea târziu, sfinții îți vor spune că asta ai ales: ereziile, și ai ales să te lipsești de Dumnezeu, prin respingerea Bisericii, a Ortodoxiei, a celor ce sunt în comuniune cu El.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #944  
Vechi 16.09.2015, 16:09:46
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Dar ce explicatii în plus ai dori pentru a deveni plauzibile? Ai citit măcar Psalmul în întregime să te convingi personal [că psalmistul nu la obiecte ne îndeamnă să ne închinăm, ci la Domnul]?
Dacă dumitale îi convine postura de asistat, să fi sănătos! Eu unul vreau să mă închin Domnului în duh i adevăr, nu în obiecte i minciună.
Omule!
Serafimii de aur de pe chivotul legii, erau obiecte și minciună, sau obiecte cu Duhul Sfânt?
Șarpele de aramă, erau obiecte și miunciună sau obiecte cu Duhul Sfânt?
Toiagul lui Moise și Aaron, erau obiecte și minciună, sau obiecte cu Duhul Sfânt?
Umbrele Apostolilor erau obiecte și minciună sau obiecte cu Duhul Sfânt în ele?
Șorțurile, prosoapele, ștergarele, ce le-a folosit Pavel, erau obiecte și minciună sau obiecte cu Duhul Sfânt?
Deci?

Vezi că ești în înșelare? De ce trebuie să repetăm mereu, aceleași lucruri, care se știu?
Le știi frăția ta, prea bine.

Rămâne un lucru: accepți Adevărul, că Duhul Sfânt stă în oameni și în obiecte, te închini Duhului Sfânt din ele și din ei, în duh și adevăr și te vei mântui.

Altfel, vei cădea în mândriile diabolice, vei spune: "Laaasă, că sunt eu suficient de vrednic, să mă rog direct lui Dumnezeu, de ce-mi trebuie mie obiecte cu Duhul Sfânt în ele și Sfinți la care să cer să se roage pentru mine?"

Și gândind astfel, te vei duce în hărui și abisuri ale iadului și întunericului, înăuntrul tău, încă din viața aceasta.
Nu te arunca în acele hăuri, lumina și adevărul sunt lângă tine, în fiecare zi, în fiecare Biserică a lui Hristos, Ortodoxă.

Dacă Dumnezeu Însuși nu ar fi cerut obiecte de slujire și de cult, dacă Dumnezeu însuși nu și-ar fi ales obiecte în care să trimită pe Duhul Său Cel Sfânt, atunci noi, ortodocșii, am fi mințit.

Dacă Dumnezeu Însuși nu ar fi cerut, veșminte și haine preoțești, atunci, ce facem noi ortodocșii, singurii creștini care mi sunt pe pământ, ar fi fost minciună, dar altfel, noi spunem și arătăm, mărturisim Adevărul.
Cine are urechi de auzit, să audă.

Până și Sfântul Apostol Pavel, a avut veșminte preoțești, și cărți de cult, de slujire, că spune:

"Când vei veni, adu-mi felonul pe care l-am lăsat în Troada, la Carp, precum și cărțile, mai ales pergamentele." - II Timotei 4, 13

Dar altfel, e în Biblie, noi, creștinii, deci ortodocșii, nu mințim cu nimic! Tot ce e în Ortodoxie e în Biblie. Absolut nimic nu e în afara Bibliei.
Pe cine îl va prinde moartea, ortodox, se va mântui, cine nu, nu se va mântui.

Acesta este Adevărul.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #945  
Vechi 16.09.2015, 16:22:59
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
În actul închinării, nu. Niciunul din obiectele enumerate de dvs. (nici măcar Evanghelia)nu îmi pot mijloci actul profund al închinării înaintea Domnului, căci aa cum bine tii, nu există decât un singur Mijlocitor.
Omule !

Sfinții și obiectele cu Duhul Sfânt în ele, nu sunt Mijlocitori către Tatăl, că Mijlocitor e Unul, Hristos.

Dar sfinții și obiectele, nefiind mijlocitori, ce sunt? De ce stă Duhul Sfânt în ei, în ele?
Fiind ele sunt Ajutoare. Nu mijlocitoare și mijlocitori, ci ajutor și ajutoare.

Noi de capu nostru, suntem prea mândri, nu suntem curățiți, nu suntem luminați, nu suntem îndumnezeiți, mai repede intră dracu în noi, decât Duhul Sfânt, deci avem nevoie de ajutoare.

Nu ne putem ruga direct la Dumnezeu Tatăl, că spune Hristos: "nimeni nu vine la Tatăl, decât prin Mine."
Și mai spune: "vă uitați la Mine, și vedeți pe Tatăl." Sau mai spune: "Eu și Tatăl, una suntem."

Deci ne rugăm la Hristos, înainte și mai mult de a ne ruga Tatălui. Pentru că la Dumnezeu Tatăl, dacă spunem rugăciunea "Tatăl nostru", care ne-a învățat Hristos, este de ajuns.

Noi nu ne putem ruga, căci a te ruga e efectiv cel mai greu lucru de făcut din tot ce facem noi creștinii. Fiindcă trebuie să ne rugăm neîncetat, spune Duhul Sfânt, în Biblie.

Deci toată rugăciunea noastră e plină de ticăloșia noastră, de nevrednicia noastră, de spurcăciunile pe care le facem în fiecare zi, de întinarea gândurilor și poftelor noastre, de lăcomia pântecelui și de lăcomiile după alte trebuințe și nevoi materiale sau altele.
Cât de vrednici crezi că sunt oamenii, ca să ne rugăm noi, direct lui Dumnezeu Tatăl? Nici lui Hristos, nu suntem vrednici.
Da, ne rugăm, nu spun nu.
Dar avem nevoie de ajutoare.
De ce oamenii nu se vindecau dacă se rugau așa senin?
De ce au avut nevoie de ștergarele lui Pavel? Nu s-au putut vindeca, doar cu rugăciunea lor personală, până nu au primit ajutor, nu s-au vindecat.
Și din nou: nu se vindecau, până nu trecea umbra peste cei bolnavi.
Oare nu se rugau cei bolnavi, și înainte de-a trece umbra Apostolilor peste ei?
Oare nu cereau Domnului insistent vindecarea lor? Și nu o primeau.
Tocmai ca să arate vrednicia Apostolilor, și că Duhul Sfânt este în oameni și dă vindecare prin oameni. Dumnezeu lucrează prin oameni.
Deci Sfinții, se roagă pentru noi. Că scris este să ne rugăm unii pentru alții. Iar ei, care sunt cu Hristos, au mai multă trecere și întâietate, decât noi.
Mai ales Preasfânta Născătoare de Dumnezeu, mai mult decât toți, fiind prima între Sfinți.

Dumnezeu să-ți ajute să dorești, să vezi, să cauți, să găsești, să înțelegi, să accepți, să trăiești și să te mântuiești, în adevăratul creștinism, cel ortodox. Amin.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #946  
Vechi 16.09.2015, 16:41:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu cred totusi ca ai vrut sa spui altceva.

Careva sa zica tu incerci sa sustii ca Dumnezeu salasluieste in obiecte sau trupuri moarte?

Care e diferenta intre tine si un panteist oarecare?

Duhul Sfant, poate ai uitat, e una din PERSOANELE Sf. Treimi. Este o Persoana si Dumnezeu ceea ce tu pari sa nu stii, facand confuzie intre Persoana lui Dumnezeu si energiile sale.
Cred ca nu ai citit cu atentie mesajul meu, eu am scris exact invers, am scris impotriva acestei idei. Eu am scris "Altfel ar insemna ca acea persoana sau obiect e chiar Dumnezeu.", adica ce sustine penticostalul.
Despre acest lucru am dat de mai multe ori citatul din catehism, sa vad daca il mai gasesc.
http://catehism.ortodoxiatinerilor.ro/?p=361
"Chiar persoana Duhului Sfant e aceea prin care vedem pe Hristos si ne unim cu El?
Nu. Daca ar fi chiar persoana Sfantului Duh, atunci ea s-ar face o proprietate a noastra, sau noi ne-am face una cu Duhul Sfant. Unde se vorbeste de Duhul, e vorba de lucrarea Duhului. Dar intrucat unde e lucrarea e si cel ce lucreaza, se poate spune ca Duhul insusi e in noi si lucreaza in noi, fara ca lucrarea insasi sa fie persoana Lui. Lucrarea aceasta se numeste harul dumnezeiesc. "
Reply With Quote
  #947  
Vechi 16.09.2015, 21:28:59
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Igore, unde scrie în Biblie că oamenii se închinau prosoapelor ? Sau toiegelor ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #948  
Vechi 16.09.2015, 21:43:21
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul

De ce nu se vindecau fără acele prosoape și șorțuri și ștergare, folosite de Pavel?

Unde scrie în Biblie că nu se vindecau decât aceia care se atingeau de prosoape ?

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Toți neo-protestanții, sunt afoni biblici, sau analfabeți biblici.
Se pare că și tu, în rând cu ei.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #949  
Vechi 16.09.2015, 22:02:31
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:))))))))))))))))))))))

Last edited by Grand Moff Hadrianus; 17.09.2015 at 07:03:18.
Reply With Quote
  #950  
Vechi 17.09.2015, 04:35:26
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Igore, unde scrie în Biblie că oamenii se închinau prosoapelor ? Sau toiegelor ?
Ai citit topicul?
Am spus deja ce era înăuntrul Chivotului Legii, 3 obiecte, printre care Toiagul lui Aaron, și am dovedit deja că se închinau Chivotului Legii, adică Domnului ce era în Chivot, și în serafimii de pe capac, deci și celor 3 obiecte ce erau în chivotul legii, iar unul e toiagul.
Fi mai atent, te rog.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Unde scrie în Biblie că nu se vindecau decât aceia care se atingeau de prosoape ?
Pentru că dacă s-ar fi vindecat și fără prosoape, și fără umbrele Apostolilor și fără obiecte, nu mai era nevoie să se menționeze de ele și vindecările care le făceau obiectele.
Orbul din naștere, întrebau evreii pe Iisus, de ce e orb din naștere? Pentru păcatele părinților lui? Hristos le spune: nu, ci ca să se cunoască slava și puterea lui Dumnezeu.
La fel și aceia, nu se vindecau de unii singuri, la rugăciunile lor personale, ci se vindecau doar când erau atinși de prosoapele ce le-a folosit Pavel, ca să se arate slava lui Dumnezeu în Sfinții Lui, ca să poate fi azi biruite eresurile, ca să se arate că și azi, Dumnezeu vindecă prin Sfinții lui și obiectele folosite de ei.
Fiindcă e comuniune.
Dumnezeu nu vindecă pe cineva fiindcă acela se roagă. Niciodată asta. Ar fi egoism, mândrie că el poate ceva. Nu, Domnul vindecă numai dacă altcineva se roagă pentru el, și este vindecat de rugăciunile altora. De aceea ne îndeamnă așa insistent Duhul Sfânt, prin Pavel, să ne rugăm unii pentru alții și niciodată nu spune: rugați-vă pentru voi înșivă.
E mult de vorbit, dar în esență, se înțelege mesajul, Adevărul.
Rămâne să fie crezut, sau prin încăpăținare și mândrie, orice spun, voi aceia din afara ortodoxiei, dar și câțiva ortodocși, care nu-și cunosc credința, tot nu credeți, că o spun eu, și nu vă place de stilul meu. E lupta voastră, eu îmi dau mereu toată silința să vă explic și să vă arăt adevărul, care e doar în Ortodoxie, fie că vreți să credeți sau nu, dar o să vedeți cu ochii voștri, toți cei care vă îndoiți sau nu credeți.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Se pare că și tu, în rând cu ei.
Da, eu recunosc că sunt afon biblic și analfabet biblic. Nu cunosc Biblia, mă ajut de un program pe comp, să găsesc mai repede versetele. Îmi amintesc în minte doar fragmente din verset, dar niciodată de unde e versetul. Și cu programul găsesc locația versetului.
Sunt vai și amar.
Doar un om mândru, nu recunoaște cât de vai și amar e.

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Dupa igor, cred ca (...) era adecvata la mass (...). :))))))))))))))))))))))
Insa nu e clar cum ar fi putut (...).
Mă gândeam să(...)

Editare mai târziu (later edit) : a fost o comparație foarte urâtă, Adriane. Dar noi creștinii ne acoperim și ne purtăm neputințele unii altora. Numai să ai grijă ce fel de creștin ești. Și mai ales dacă ești creștin, sau eretic. Și să-i iubești și pe eretici, ca pe tine însuți.

Iartă-mă și bucură-te-n Domnul.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 17.09.2015 at 11:04:48.
Reply With Quote
Răspunde