Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #971  
Vechi 18.09.2015, 09:49:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Eu am ramas cu un exemplar din Cartea lui Mormon si cu informatii de mana intai despre cum te abordeaza mormonii, ei au ramas cu multumirea ca si-au facut datoria.
Și voi toți împreună în continuare, dacă nu în beznă, sigur în umbră.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #972  
Vechi 18.09.2015, 14:30:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
In cele din urma ei au apelat la o stratagema. "Uite cum facem, au zis: chiar acum tu te rogi lui Dumnezeu, ai zis ca stii sa te rogi, nu? Si-i ceri sa-ti descopere daca mormonismul este credinta adevarata. Daca acum Dumnezeu iti raspunde "nu", sau nu-ti raspunde nimic, atunci noi iti zicem la revedere si fiecare cu treaba lui"
"Ati zis bine", le-am raspuns. Doar ca voi trebuie sa fiti exemple. Tot ce mi-ati cerut mie sa fac, faceti voi intai! Va rugati, cereti Domnului sa va arate daca penticostalismul... etc.
"Pai noi stim deja ca santem pe calea cea buna" au refuzat ei. "Dragii mei, si eu."
Ne-am salutat politicos si au plecat. Eu am ramas cu un exemplar din Cartea lui Mormon si cu informatii de mana intai despre cum te abordeaza mormonii, ei au ramas cu multumirea ca si-au facut datoria.
Sau puteai sa fii de acord doar sa-ti zica Dumnezeu ca "Da".
Reactia lor ar fi fost mult mai interesanta...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #973  
Vechi 18.09.2015, 23:05:23
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și voi toți împreună în continuare, dacă nu în beznă, sigur în umbră.
Relax,man!Intr-o buna zi,toate religiile vor fi''in umbra''!
Stiti ce imi place mie la toate religiile?Punctul lor comun:fiecare crede ca are dreptate si ca celelalte gresesc.
__________________
cei care isi fac din religie dumnezeul lor,nu vor mai avea Dumnezeu pentru religia lor
Reply With Quote
  #974  
Vechi 19.09.2015, 09:28:27
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Toate religiile gresesc. De fapt tu ai dreptate!
Reply With Quote
  #975  
Vechi 20.09.2015, 12:16:47
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Toate religiile gresesc. De fapt tu ai dreptate!
amuzant raspuns!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #976  
Vechi 20.09.2015, 12:19:52
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
amuzant raspuns!
Si totusi ne pune pe toti pe ganduri...
Reply With Quote
  #977  
Vechi 01.10.2015, 18:58:59
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de preamultadezbinare Vezi mesajul
Relax,man!Intr-o buna zi,toate religiile vor fi''in umbra''!
Stiti ce imi place mie la toate religiile?Punctul lor comun:fiecare crede ca are dreptate si ca celelalte gresesc.
Amin.

Adevărat grăiești.

Întro bună zi, acea zi neînserată, care nu mai are apus, ziua a 8-a, a veșniciei, luminată de slava lui Hristos, care pe noi, ortodocși, și nici pe noi, nu pe toți, ne va lumina cu bucurie, noi fiind "turma mică", iar pe ceilalți, slava lui Hristos, îi va arde, în acea zi, toate religiile vor fi "în umbră", adică în iad, anume iadul care este chinul acelora care ar fi putut să fie ortodocși, dar au refuzat, de-a lungul vieții lor, văzând Adevărul, îi va arde.

Însă eu îmi doresc să continuăm pe a arăta creștinilor ce nu cunosc creștinismul, câte puțin din ce este creștinismul, să luminăm ereziile penticostale, baptiste, advente, iehoviste și toate, întreg pachetul demonic de neo-protestantism, cu lumina Adevărului, cu Hristos, în Sfânta Lui Biserică, care este Una, nu zece, este Sfânta Ortodoxie.

Așadar, spun demonii, prin gurile pastorilor din penticostalism, baptism, adventism și alții, înșelând sufletele, spun:

"Să nu mai avem treabă cu Sfinții din ceruri. Ei și-au trăit viața, și-au consumat șansa lor de mântuire. Ei nu mai au legătură cu noi, cei de pe pământ, dar domnu "isus" ne salvează, glorie lui "isus", să cântăm o melodie..." etc.

Însă Duhul Sfânt, Dumnezeu, în Biblie are altă părere față de ereziile lor, și spune:

ARGUMENT BIBLIC pentru APĂRAREA și DOVEDIREA MÂNTUIRII prin SFINTELE ICOANE și prin rugăciunile SFINȚILOR DIN CERURI:

"Zic vouă: Că așa și în cer va fi mai multă bucurie pentru un păcătos care se pocăiește, decât pentru nouăzeci și nouă de drepți, care n-au nevoie de pocăință." - Luca 15, 7.

Iată Adevărul. Să răspundă ereticii, dar, la întrebările Bisericii lui Hristos, Ortodoxia:

1. De ce se face bucurie în ceruri, între Sfinți și între îngeri, la întoarcerea unui păcătos, dacă Sfinții și-au trăit viața ?
2. De ce le pasă Sfinților, atât de mult de noi, cei de pe pământ, dacă ei nu mai au treabă cu noi ?
3. Dacă sufletul este muritor, și merge înapoi la Dumnezeu, după moartea omului, cum spun adventiștii, de ce acele suflete "moarte", Sfinții, văd și observă tot ce se facem pe pământ și știu ei de toți oamenii și se bucură când unul se pocăiește și devine cu adevărat ortodox, adică un adevărat creștin ?
4. Cum e posibil să le pese Sfinților atât de mult de pocăința sau nepocăința noastră, dacă ei nu mai au treabă cu noi ?
5. Dacă ei, Sfinții, precum vedem, se bucură când un om își înnoiește viața cu pocăință, și lepădarea omului celui vechi, așa cum învață episcopii și preoții și diaconii în Biserică în Ortodoxie, oare nu plâng și când un om rămâne în nepocăință ? Ce să fie plânsul lor, altceva, dacă nu întoarcerea către Dumnezeu, în fața Căruia ei stau și stăruința în rugăciune pentru noi ?
6. Iată, se roagă Sfinții pentru noi ? Ce este bucuria lor, dacă nu rugăciunile lor de mulțumire pentru păcătosul întors la pocăință ?
7. Dacă lor le pasă de noi și se bucură când ne pocăim și ne întoarcem cu lacrimi la Dumnezeu, ne spovedim și ne împărtășim, noi atunci, să nu le cerem sfintele lor rugăciuni, când știm că ei ne văd tot ce facem ?
8. Sau vom fi atât de orbi și învârtoșați, încât să spunem că în ceruri, Sfinții defapt nu se bucură de întoarcerea unui păcătos, ci se bucură doar Dumnezeu? Dar scris este: "dacă nădăjduim în Hristos, doar în viața aceasta, suntem mai de plâns decât toți oamenii", atunci, ei, Sfinții, au nădăjduit în Hristos și în viața cealaltă, oare nu primesc ei Sfinții, din tot ce are Hristos ? Oare nu ne a fost promis Sfinților, că vor sta și ei pe tronul slavei lui Hristos și vor domni împreună cu El ? Atunci, cum să spunem că Sfinții nu se bucură alături de Hristos, prin întoarcerea unui păcătos la pocăință ?
9. Dacă lor, Sfinților, le pasă de noi, nouă să nu ne pese de ei ? Să nu le cerem rugăciunile cu lacrimi, știind că ei văd pururea fața Domnului ? Acceptăm înșelarea demonică să credem, că ei sunt separați de noi ? Nu vom deveni astfel, eretici și lepădați din comuniunea cu Sfinții, când Duhul Sfânt, în Biblie, grăiește altceva, anume că trebuie să existe comuniunea cu Sfinții din ceruri, care se bucură de întoarcerea unui păcătos ?

Iată, nu este greșit să cerem Sfinților din ceruri, să se roage pentru noi, cum cred ereticii neo-protestanți. Fiindcă ei, Sfinții din ceruri, se bucură în Hristos, pentru întoarcerea unui păcătos la pocăință, adică la Taina Spovedaniei și Taina Împărtășaniei, lepădând viața de păcat și urând păcatul, luptându-se cu el, și căutând să biruiască cu ajutorul lui Hristos, în fiecare zi să biruiască. Aceasta-i pocăința. Trăită, la fiecare răsărit de soare. Pocăința este comuniunea cu Sfinții. Asta-i pocăința. Nu egoism, cum cred protestanții: "eu și Jesus (gizăs)" că asta e înșelare demonică. Nu, nu egoism demonic.
Pocăința este comuniunea cu Sfinții din ceruri, care ne văd în fiecare secundă ce facem, și așteaptă să le cerem rugăciunile, să se roage pentru noi, "cere și ți se va da, caută și vei găsi". Pocăința este să aparținem de acea comuniune cu Sfinții lui Hristos, prietenii Lui, casnicii Lui, din Împărăția Cerurilor, care se roagă pentru noi, și noi știm asta și le cerem rugăciunile și astfel, să ne ajute spre mântuire.

Bucurați-vă, creștinilor, că sunteți în Adevăr.
Bucurați-vă, ortodocșilor, că voi sunteți adevărații creștini.
Bucurați-vă, creștinilor, că Biserica lui Hristos, este Ortodoxia !
Bucurați-vă pururea.

Iar voi, ereticilor, o vai vouă, treziți-vă din protestul vostru, din penticostalismul mincinos, din baptismul fără lumină, din adventismul morții, din iehovismul lepădat de Hristos, treziți-vă din cursele diavolului și îngerilor lui.

Până nu e prea târziu, treziți-vă, frățiori, vă rog în numele Domnului Dumnezeu, Sfânta Treime, Savaot Iubire, treziți-vă și veniți Acasă, în Ortodoxie, căci doar ea, Biserica, doar Ortodoxia e Mireasa lui Hristos și doar ea, Mireasa Domnului, Ortodoxie, aduce mântuirea.

Dumnezeu să ne ajute să luptăm mai departe, contra întunericului ereziilor și contra păcatului și patimilor, și să dobândim o dragoste tot mai mare, cu rugăciune tot mai multă, care vin din nevoință, din post și biruirea trupului de la deșertăciunile lumii, ca sufletul să se curățească, mintea sufletului, nous-ul, să se înalțe, după curăție, prin luminare, la îndumnezeire.

Rugați-vă pentru mine, păcătosul.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 01.10.2015 at 19:08:14.
Reply With Quote
  #978  
Vechi 01.10.2015, 19:03:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Si totusi ne pune pe toti pe ganduri...
poate pe tine, pe mine nu!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #979  
Vechi 01.10.2015, 19:14:15
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
ARGUMENT BIBLIC pentru APĂRAREA și DOVEDIREA MÂNTUIRII prin SFINTELE ICOANE și prin rugăciunile SFINȚILOR DIN CERURI:

"Zic vouă: Că așa și în cer va fi mai multă bucurie pentru un păcătos care se pocăiește, decât pentru nouăzeci și nouă de drepți, care n-au nevoie de pocăință." - Luca 15, 7.

Iată Adevărul. Să răspundă ereticii, dar, la întrebările Bisericii lui Hristos, Ortodoxia:

1. De ce se face bucurie în ceruri, între Sfinți și între îngeri, la întoarcerea unui păcătos, dacă Sfinții și-au trăit viața ?
ETC.
Tot argumentul tău "biblic" este egal cu zero, pentru că versetul din Biblie pe care l-ai citat nu pomenește despre niciun sfânt din cer.

Tu cu de la tine putere ai adăugat "între sfinți și îngeri". Cum se cheamă unul care adaugă după bunul plac la Sfânta Scriptură ? Mormon.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #980  
Vechi 01.10.2015, 19:22:17
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
"eu și Jesus (gizăs)" că asta e înșelare demonică. Nu, nu egoism demonic.
Și ar mai fi o mică problemă. Cum se cheamă unul care ia la mișto numele Domnului ? Hulitor.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Amin.

5. Dacă ei, Sfinții, precum vedem, se bucură când un om își înnoiește viața cu pocăință, și lepădarea omului celui vechi, așa cum învață episcopii și preoții și diaconii în Biserică în Ortodoxie, oare nu plâng și când un om rămâne în nepocăință ?
Dacă susții că sfinții plâng în cer, contrazici tradiția ortodoxă care învață să ne rugăm așa: "Cu Sfinții odihnește, Hristoase, sufletele adormiților robilor Tăi, unde nu este durere nici întristare, nici suspin, ci viață fără de sfârșit."
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 01.10.2015 at 19:39:12.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare