Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 27.01.2016, 21:15:25
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Sant ortodox , omule , nu stiu de ce o tii intruna cu tampeniile tale. Si primii crestini nu au fost ortodocsi? Numai ca au fost si ,,catolici,, in sensul universal al credintei crstine. Atunci cum vorbesti asa.
Da primii creștini aveau Turnul de Veghe ? Păi vezi, Ionele, vezi......

Dar primii creștini erau o societate cu sediul în Brooklyn, New York ? Păi vezi.....
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 27.01.2016 at 21:17:57.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 27.01.2016, 21:55:47
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Da primii creștini aveau Turnul de Veghe ? Păi vezi, Ionele, vezi......

Dar primii creștini erau o societate cu sediul în Brooklyn, New York ? Păi vezi.....
Vad normal ca vad , tu esti cel care nu vede.Primii crestini era o secta iudaica , apatrida care corupea natiunile .Secta iudaica deoarece , dupa cum stii si tu, crestinismul s-a nascut in sanul iudaismului. Motivele reale pentru care ei erau persecutati nu prea sant dezbatute astazi.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 27.01.2016, 22:01:45
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Ionel, hai sa lasam teoriile si sa vorbim sincer: faci parte dintre Martorii lui Iehova ?

Da sau nu ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #104  
Vechi 27.01.2016, 22:07:39
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Daca reuseste cineva sa stabileasca clar, pe baza unor dovezi strict istorice, care ritualuri/obiceiuri/traditii ale celor aprox 30 de triburi diferite de daci/geti/traci (despre care stim foarte putine in realitate) le continua BOR, specificat clar,eu sunt gata sa-mi caut stramosii fix in familia lu Burebista :)
Si o fii greu oare sa poti stabili care or fii astazi practicile sau ritualurile sau traditiile si simbolurile pe care Biserica intr-un final le-a adoptat in lupta cu paganismul? Nu le auzim oare an de an in preajma Pastelui si Craciunului, sau in majoritatea ritualurilor de inmormantare din diferitele zone ale Romaniei? Iar despre traco-geto-daci , se stiu foarte multe , asta daca fiecare crestin are in biblioteca lui carti despre spiritualitatea stramosilor , etc. Daca Cultul Soarelui era atat de raspandit la populatiile de geto-daci , si se spune ca noi ca popor am fost cel mai usor de crestinat , atunci spune si tu de unde vine obiceiul orientarii Bisericilor si Catedralelor cu altarul spre RASARIT ? .
Reply With Quote
  #105  
Vechi 27.01.2016, 22:10:44
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Ce e aia "dovezi strict istorice"?
Ce m-ai facut sa rad, bunule...:)
(desi m-am crispat un pic la faza cu BOR, recunosc, umil)
An de an vedem pe posturile TV ,in preajma ori a Pastelui , ori a Craciunului si se spune ca exista multe practici si ritualuri precrestine in sanul Bisericii. Altceva nu mai trebuie sa spun. Ce sa insemne asta ?
Reply With Quote
  #106  
Vechi 27.01.2016, 22:33:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Pai noi nu ne uitam ca tine la teveu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #107  
Vechi 27.01.2016, 22:35:19
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In cantarile ortodoxe Hristos este numit ,,Rasaritul cel de sus". Si cred ca mai exista si o traditie, tot ortodoxa, conform careia Hristos se va intoarce din aceiasi directie,de la rasarit.Exista, daca imi aduc bine aminte,un intreg simbolism pe aceasta tema, pe tema orientarii spre rasarit, ce tine de viziunea si inchinarea ortodoxa, si care pleaca de la o premisa crestina.Cauta si tu mai mult, doar esti ortodox.Tot ce spui este o speculatie, in care nu poti uni verigile lipsa din cauza lipsei de dovezi directe. Adica vei specula la greu. Tu, ortodox, ma intrebi pe mine, protestant, de ce ai lacasu de cult orientat spre rasarit si daca nu cumva au dacii ceva de spus in toata treaba asta...pfff..s-a intors lumea invers :) Mai, da tu, in credinta ta, ortodoxa, la sursele ei, ai verificat ce zic sau ai tulit-o direct undeva in jurul etnogenezei si ai catapultat in pestera lui Andrei tot ce ai impresia ca ti-a transmis Deceneu redivivus? :))

Pe scurt, intreb de curiozitate, ce crezi ca ar trebui facut? Concret.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 27.01.2016 at 22:41:29.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 27.01.2016, 22:44:26
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Eu stiu sigur ca stramoasa mea daca din tribu Tauriscilor s-a indragostit de legionaru roman ( cu titlu roman, era de fapt din Palestina), au avut copii si unu dintre vitejii urmasi ai lor, din negura istoriei, a salvat de la inec o frumoasa fata, din tribu cumanilor, care au trecut pe aici,ea ramasese in urma si s-au iubit si ei pana un stranepot al lor a plecat cu negutatorii greci de la Dunare tocmai in Egipt unde a avut multi copii din care unu a luptat in armata bizantinilor. Acesta a avut doar o fata care s-a maritat cu un viking din Garda Varangiana, fata lor a plecat cu sarb sa lupte contra turcilor iar baiatul a ajuns, cu corabiile venetienilor, in Italia, unde a regasit-o pe stranepoata unui cuman care era ruda cu strastrabunica lui si au facut copii, unu a plecat in nordu Scotiei iar altu a trecut prin Campia Romana in drum spre Kiew.Nu a mai plecat de aici pt ca a dat peste o olteanca frumoasa foc :) care l-a facut om la casa lui pana la a X generatie cand stranepotu lui, auzind de un pamant numit Lumea Noua...pana la a x generatie cand un stranepot a dorit sa vada Romania, de unde auzise el ca ar fi fost strabunica lui...pana la a x generatie care sta si bate campii pe un forum, strangand in el tot ce i-au transmis ei, buni sau rai, frumosi sau urati, destepti sau prosti, crestini sau pagani.... :)
M-ai ametit, pictule. Sigur dinspre tata sunt sarmat yazig. Dinspre mama s-ar putea, sa am ceva sange lipovean si, sper eu, si khazar (as vrea eu sa am asa sange nobil!). Restul genealogiei mele pur si simplu nu exista. :) Doar cu haplogrupuri, alea-alea, as putea sa o rafinez. Ma crezi ca uitai toata genetica?! Acum am in cap doar managere de pachete software.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 27.01.2016, 22:46:32
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
In cantarile ortodoxe Hristos este numit ,,Rasaritul cel de sus". Si cred ca mai exista si o traditie, tot ortodoxa, conform careia Hristos se va intoarce din aceiasi directie,de la rasarit.Exista, daca imi aduc bine aminte,un intreg simbolism pe aceasta tema, pe tema orientarii spre rasarit, ce tine de viziunea si inchinarea ortodoxa, si care pleaca de la o premisa crestina.Cauta si tu mai mult, doar esti ortodox.Tot ce spui este o speculatie, in care nu poti uni verigile lipsa din cauza lipsei de dovezi directe. Adica vei specula la greu. Tu, ortodox, ma intrebi pe mine, protestant, de ce ai lacasu de cult orientat spre rasarit si daca nu cumva au dacii ceva de spus in toata treaba asta...pfff..s-a intors lumea invers :) Mai, da tu, in credinta ta, ortodoxa, la sursele ei, ai verificat ce zic sau ai tulit-o direct undeva in jurul etnogenezei si ai catapultat in pestera lui Andrei tot ce ai impresia ca ti-a transmis Deceneu redivivus? :))

Pe scurt, intreb de curiozitate, ce crezi ca ar trebui facut? Concret.
Chiar te astepti la un raspuns logic si eventual cult?! Ha. O sa fiu eu mai pro-occidental decat tine si Mihai la un loc cand se va intampla asta. :)))))))))
Reply With Quote
  #110  
Vechi 27.01.2016, 23:10:26
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ai mei si-au identificat stramosii certi cam pana la sfarsitul anilor 1700. Sau undeva in jurul lor. Acolo se cam rupe filmu, putine dovezi, multe ipoteze.Combinatie de trei popoare(sigur) si al patrulea in discutie,dar cu mari sanse. Sunt multicultural prin definitie :)) Sincer mi-se pare fascinant sa port undeva in mine, si am si transmis copiilor mai departe, ceva din ei toti.Acum, peste cateva generatii,nu stiu cum se va ramifica iar combinatia genetica dar,undeva in ei, va fi si o particica din mine si din cei din trecut :) I can live with that. In rest, ca sa nu se supere Ionel, ce sa zic...:))

https://m.youtube.com/?#/watch?v=5j2F4VcBmeo

Seara placuta tuturor.
Reply With Quote
Răspunde