Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 13.06.2015, 02:07:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Daca o sa am timp o sa ma joc, normal, daca nu o sa se joace el, au o sa faca curat, de-abia asteapta sa-mi arate cat de vrednic e el n comparatie cu mine, si dc nu facem fata poate o aduce chiar pe ma-sa ( doamne fereste, eu am o problema grava cu suportatul criticilor sau cand incearca cineva sa-mi demonstreze ca e mai vrednic si eu sunt varza, daca se ntampka asta cred ca eu imi iau lumea in cap si plec .....)

Chiar azi am auzit ca conform unui sondaj copiii si-ar dori cel mai mult de la parintii lor sa nu mai fie asa stresati :) si sa se joace mai mult cu ei, ceea ce imi amintesc ca azi ca mi-am dorit si eu de la ai mei pana tarziu ( nu sa se joace cu mine, dar sa nu mai fie stresati si sa se bucure si ei de ceva in viata asta...

Problema e insa ca s-ar putea ca ce mis eintampla sa fie si din vina mea, ca si eu sun foarte intoleranta fata de prostia altora...mai ales la copii chiar nu pot sa tolerez cand vad combinatia de stupiditate cu tupeu; pe vremea noastra daca dadeam asemenea replici stupide si nonsalante la intrebari de bunsimt, eram " trozniti" atat acasa cat si la scoala.....si de-asta poate nii ceilalti nu sunt induratori cu greselile si neputintele mele...
Si nu numai cu prostia sunt intoleranta, ci cu multe alte aspecte care nu-mi convin...de ex cand citesc cele scrise de unii si altii si ma enervez si nu apuc sa va raspund, ca ma intrerup unii si altii cu diversetreburi, dealtfel indreptatite, simt ca imi explodeaza capul de nervi...
Si iar imi stresez copilul aiurea...
Poate nici nu artrebui sa mai intru pe net, in ultima vreme gasesc numai motive de enervare si suparare in orice, atat cele care mi se intampka in viata dezicuzi cat si in cele care le citesc pe net ... acum adev e ca sunt prea stresata si preocupata de problemele mele si de ce o sa se intampke cu copilu ca sa ma pot " detasa" si concentra si la problemele altora si ca sa ma preocupe si acestea ( care vitamina e mai buna, care tratament, care insecticid...la n** ba cu toate, pan' la urma....
Fii mai toleranta cu ceilalti, invata sa ierti, si ai sa fii mai linistita
Dupa cum vezi, cand urasti, ura tot de capul tau se sparge, aia care ii urasti stau mult mai bine din partea ta, poti fi sigura de asta, tie iti faci cel mai mare rau pana la urma.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #272  
Vechi 13.06.2015, 02:12:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Cu lucrurile care le faci sau nu le faci...era o poveste si in biblie parca cu doi fii, unul care a zis ca face, fara indoiala ce i s-a cerut, dar nu a facut, si altul care a comentat si cartit ca nu poate ca are alta treaba, etc, dar ana l urma a facut...ei bine in viata is preferati cei din prima categorie, paradoxal...
Doar pana la prima, cel mult a doua dezamagire.


Citat:
Normal ca sunt lucruri pe care incerci sa le faci si nu iti ies cum trebuie, altele nu iti ies deloc, iar altele iti ies dupa o prea mare truda, care iti poate oferi satisfactii maxime sau mai putin...( sau care desi tu multumesti lui Dumnezeu ca ai reusit, in cele din urma, cu mari eforturi ( de ex sa ajungi acasa de la piata cu greutati) beneficiarul lucrarii sa spuna " doar atat ai adus"? Sau, se putea si mai bine, ai scapat usor, maj puteai, sau eu am facut ce-a fost mai greu, etc...)
Ce, chiar nu erai de mult lamurita ca n-ai sa fii tratata echitabil in relatia asta?
Si totusi ai acceptat-o asa cum e, ti-ai facut iluzii ca lucrurile se vor schimba peste noapte sau de ce?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #273  
Vechi 13.06.2015, 14:53:00
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Doar pana la prima, cel mult a doua dezamagire.




Ce, chiar nu erai de mult lamurita ca n-ai sa fii tratata echitabil in relatia asta?
Si totusi ai acceptat-o asa cum e, ti-ai facut iluzii ca lucrurile se vor schimba peste noapte sau de ce?
Asa e in toate relatiile. Arata ca poti si ti se va cere si mai mult. La serviciu nu e la fel ???
Reply With Quote
  #274  
Vechi 13.06.2015, 23:05:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Interesant.
Tocmai am avut o revelatie.

Unii pretind ca sunt total incapabili/incompetenti ca si atunci cand catadicsesc sa faca un minim, aia din jur sa fie multumiti.

Ce sa spun, minunata strategie.

Oricum, eu am spus ceva si tu ai zis altceva, ai preferat sa eviti dialogul dar care de altfel era inutil, stim amandoi cum stau lucrurile.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #275  
Vechi 15.06.2015, 08:52:02
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Asa e in toate relatiile. Arata ca poti si ti se va cere si mai mult. La serviciu nu e la fel ???
Nu-i chiar asa fallen. Depinde de oameni; nu trebuie sa fie asa nici cu partenerul de viata, nici cu angajatorii. Sunt soti/sotii care nu cer mai mult, chiar daca arati ca poti, tot asa cum sunt angajatori care fac la fel. Ci care sunt asa, sunt cei carora nu le pasa de tine, fie el sot/sotie sau anajator. Tu pari a fi exploatata din ambele parti, si pe deasupra ti se pare si normal. NU ESTE NORMAL.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #276  
Vechi 15.06.2015, 09:17:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu i se pare normal, dar nici nu vede o iesire din asta => frustrari.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 22.06.2015, 18:37:49
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Talking

Mergeti voi acasa la consorti/consoarte si spuneti ca ati demisionat pt ca erati abuzati si vi se cerea mai mult decat puteati sau era drept, corect, intra in atributiile voastre sa faceti. Si dc nu va inteleg intoarceti-va la parinti acasa, eventual cu 1 dintre sau toti copiii care-i aveti, si spuneti-le acelasi lucru, ca n v'au inteles partenerii de ce v-ati lasat serviciul... ( de parca ei, sotii/sotiile si parintii vostri nu sunt nevoiti sa sufere si ei la randul lr abuzuri si nedreptati ca sa va fie bine in casa, la toata familia....)
Reply With Quote
  #278  
Vechi 22.06.2015, 22:45:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Mergeti voi acasa la consorti/consoarte si spuneti ca ati demisionat pt ca erati abuzati si vi se cerea mai mult decat puteati sau era drept, corect, intra in atributiile voastre sa faceti. Si dc nu va inteleg intoarceti-va la parinti acasa, eventual cu 1 dintre sau toti copiii care-i aveti, si spuneti-le acelasi lucru, ca n v'au inteles partenerii de ce v-ati lasat serviciul... ( de parca ei, sotii/sotiile si parintii vostri nu sunt nevoiti sa sufere si ei la randul lr abuzuri si nedreptati ca sa va fie bine in casa, la toata familia....)

Deci asta e relatia ideala la tine, concubinul sustine sus si tare ca e abuzat bietul de el toata ziua de dragul tau, si acasa te abuzeaza pe tine si tu spui mersi ca ai o relatie atat de minunata.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #279  
Vechi 23.06.2015, 19:21:14
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu, pe el nu-l abuzeaza nimeni...cel putin de vreo 10 ani decand numai munceste pt altii ( adica doar pt noi, familia, nu are alti patroni, am vrut sa zic; normal ca munceste " pt altii" ca si clienti care-i cumpara serviciile, desigur... si care chiar daca il " abuzeaza" , nu se supara foarte tare pt ca il si platesc pt asta, si nu impartr profitul cu nimeni, decat cu mine, eventual)... iar acasa pana acum cel putin nu s-a plans ca l-ar abuza cineva in vreun fel, adica eu, ca altcineva nu avea cine, pana acum ...savedem pe viitor ce va mai fii..

Insa ideea era ca e nasol cand stii ca si tu tragi din greu cu jobul tau, sa aduci bani acasa, si nu stii cat mai rezisti, si intr-o buna zi sa te trezesti ca vine si altcineva din casa, care oricum ti se parea ca munceste si castiga mai putin ca tine, si spune ca a renuntat....pai nu-ti vine sa innebunesti, vazand ca totul cade de acum numai pe umerii tai???
Reply With Quote
  #280  
Vechi 23.06.2015, 21:30:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Depinde de ce a renuntat.
Depinde ce faci mai departe. Daca inebunesti si atat, proasta alegere.

Insa nasol e ca asta e logica lui si tu ti-ai insusit-o.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 21:05:13
Poezii pentru cei mici Ekaterina Generalitati 14 20.03.2013 14:25:14
Importanta lucrurilor mici glykys Spiritualitatea ortodoxa 19 02.11.2012 18:40:48
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05