Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 28.09.2009, 23:06:19
monique71 monique71 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Mesaje: 1
Smile mesaj pentru carine

ceau carine. sper sa nu te superi ca mi-am permis sa-ti trimit acest mesaj. sunt noua pe acest forum si am citit mesajele tale si inclusiv altele de pe acest forum.
vreau sa-ti spun ca eu sunt casatorita cu un musulman de 2 ani si nimic din ceea ce am citit aici nu este adevarat.
este adevarat ca tine la religia lui si nu a fost de acord sa treaca la religia ortodoxa insa nu m-a obligat sa trec la religia lui.
am gasit pe acest forum multe afirmatii care nu sunt chiar juste. si cred ca sunteti de acord cu mine ca nu exista nici o padure fara uscaciuni.
dupa parerea mea nu trebuie sa fie musulman ca sa fie un om rau. oameni rai exista peste tot . la fel este si cu oamenii buni.
daca m-as naste intr-o alta viata nu as schimba nimic din viata pe care o am acum.
daca ascultam de toti prietenii care mi-au bagat in cap numai lucruri rele si care imi spuneau la fel numai lucruri rele despre musulmani si religia lor as fi renuntat probabil ca tine si m-as fi despartit de el
iti doresc mult noroc si fericire

monique
  #32  
Vechi 02.08.2010, 10:07:54
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Daca-i confortabil la tine in familie asta nu inseamna ca este confortabil si in restul familiilor mixte. S-a umplut tara de romance parasite si copii fara tati. Nu mai zic de copii ! Acestia, disputati de cele doua culturi, au ajuns....!

Pt noi, crestinii-ortodocsi, se pune problema mantuirii. Toate crestinele casatorite cu musulmani nu se pot impartasi ! Nu merg explicatiile de genul : "fiecare isi tine religia","sarbatorim toate sarbatorile, crestine si musulmane", etc. Ecumenismul nu te mantuieste ! Adica jumatatea de masura ! Nici un crestin normal la minte, autentic, nu-i uraste pe muslumani, dar religia lor genereaza probleme !

Hai sa enumeram cateva arhicunoscute generate de religie, prin dogma:
1. Au un "standard" net inferior pentru femei.
2. Sinucigasii ! Au fost inventati in evul mediu timpuriu chiar de catre clerul islamic, pt a asigura linia in lupta pt putere dupa moarte lui Mohamed.
3. Au dublu standard de morala - unul pentru ai lor , altul pentru necredinciosi. Acesta din urma este cumplit, caci le permite cam orice...
  #33  
Vechi 02.08.2010, 15:20:49
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Eu zic sa opresti relatie inainte de a te lipi prea mult de el, mai scria aici o sora ortodoxa care a petrecut trei ani cu indian si nu stia ce sa faca deci dupa trei ani si-a adus aminte ce ea e ortodoxa si el hindu.
Nu pierde si tu vremea, ca doar e Romania plina de baieti ortodocsi.
Of of nu sint deacord cu relatiile mixte pentruca am prea multa experinta si o multime de exemple care cunosc si nu au dus la o casatorie fericita stie el Domnul de ce!!!
Aha, asta este solutia? Doi oameni care se despart din cauza religiei.

Pai nu ziceam eu bine ca religia, in loc ca uneasca lumi, le desparte?
  #34  
Vechi 02.08.2010, 15:30:15
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Aha, asta este solutia? Doi oameni care se despart din cauza religiei.
Pai nu ziceam eu bine ca religia, in loc ca uneasca lumi, le desparte?
Si-a facut pomana Dumnezeu cu mine cand a permis sa ma nasc aici si sa devin crestin ortodox. Pai mai imi pasa mie ca mai exista musulmani, hindusi, budisti, etc. ?? Ca se simt ei prost ? Ca ma desparte de celelalte semintii ? Si cu ce ma desparte , ca nu fac sex cu ei ?

Last edited by IonelS; 02.08.2010 at 15:34:27.
  #35  
Vechi 02.08.2010, 17:00:34
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Si-a facut pomana Dumnezeu cu mine cand a permis sa ma nasc aici si sa devin crestin ortodox. Pai mai imi pasa mie ca mai exista musulmani, hindusi, budisti, etc. ?? Ca se simt ei prost ? Ca ma desparte de celelalte semintii ? Si cu ce ma desparte , ca nu fac sex cu ei ?
Eu ma refeream la majoritatea sfaturilor care le-au dat crestini in acest topic: "desparta-te de el ca-i musulman" "lasa-l caci este prozelitic (sau cum se zice)" "eu m-am despartit de unul care era catolic" "el slaveste pe allah deci lasa-l". Ma oamenilor, cand o sa terminati sa dati la lume etichete?

Celelalte seminti? De ce tu faci parte de o specie, sau de o rasa diversa, nu inteleg...
  #36  
Vechi 02.08.2010, 18:14:50
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Si-a facut pomana Dumnezeu cu mine cand a permis sa ma nasc aici si sa devin crestin ortodox. Pai mai imi pasa mie ca mai exista musulmani, hindusi, budisti, etc. ?? Ca se simt ei prost ? Ca ma desparte de celelalte semintii ? Si cu ce ma desparte , ca nu fac sex cu ei ?
Si ce te faci, Ionele, daca musulmanul sau budistul e aproapele tau? Pe care trebuie sa-l iubesti ca pe tine insuti? Cum poti sa spui ca nu-ti pasa de ei?

In alta ordine de idei, si cred ca am mai scris despre acest lucru si pe alt topic, credinta este o traire extrem de complexa care uneori survine in viata noastra dupa ce am facut unele alegeri. Vezi cazul prezentat in acest topic, ortodoxa maritata cu muslman. Ea trebuie sa divorteze in opinia ta? Sau o acuzi direct ca trebuia sa "caste bine ochii" inainte de a se lua cu el...?

In viata nu sunt toate asa, insirate pe-o ata, facem greseli, ne pocaim mai devreme sau mai tarziu, nu exista un calapod identic pentru fiecare dintre noi.
Iti amintesti de talharul de pe cruce care s-a cait efectiv in ultimul moment pentru nelegiuirile facute in viata iar Iisus i-a deschis poarta Raiului? Iata un exemplu de pocainta extrem de tardiva care a dat totusi roade, slava Domnului!

Asa ca ar trebui sa nu mai fim atat de categorici in ceea ce afirmam aici pe site; toti ducem o cruce in spate, mai grea, mai usoara, e cruce.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
  #37  
Vechi 02.08.2010, 18:48:00
Ella37_Basil Ella37_Basil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vlad90 Vezi mesajul
Cea mai mare prostie ca o persoana sa se casatoreasca cu o alta persoana de religie musulmana. Sunt cei mai rai de pe pamant!
Ca noi suntem buni tare Vlad...fii serios...noi suntem cei mai rai, nu altii
  #38  
Vechi 02.08.2010, 19:04:31
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit romanul

se pare ca romanul nu prea are o ideologie nationalista de puritate a sangelui si a rasei !
de aia si tara se tiganizeaza treptat,iar rasa se distruge prin combinatii cu sange stricat !
e si o tradare fata de neam si fata de tara !
  #39  
Vechi 02.08.2010, 19:22:31
Ella37_Basil Ella37_Basil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 10
Cool

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
se pare ca romanul nu prea are o ideologie nationalista de puritate a sangelui si a rasei !
de aia si tara se tiganizeaza treptat,iar rasa se distruge prin combinatii cu sange stricat !
er si o tradare fata de neam si fata de tara !


esti neofascist Radu?
  #40  
Vechi 02.08.2010, 19:28:04
Ella37_Basil Ella37_Basil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 10
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Daca-i confortabil la tine in familie asta nu inseamna ca este confortabil si in restul familiilor mixte. S-a umplut tara de romance parasite si copii fara tati. Nu mai zic de copii ! Acestia, disputati de cele doua culturi, au ajuns....!

Pt noi, crestinii-ortodocsi, se pune problema mantuirii. Toate crestinele casatorite cu musulmani nu se pot impartasi ! Nu merg explicatiile de genul : "fiecare isi tine religia","sarbatorim toate sarbatorile, crestine si musulmane", etc. Ecumenismul nu te mantuieste ! Adica jumatatea de masura ! Nici un crestin normal la minte, autentic, nu-i uraste pe muslumani, dar religia lor genereaza probleme !

Hai sa enumeram cateva arhicunoscute generate de religie, prin dogma:
1. Au un "standard" net inferior pentru femei.
2. Sinucigasii ! Au fost inventati in evul mediu timpuriu chiar de catre clerul islamic, pt a asigura linia in lupta pt putere dupa moarte lui Mohamed.
3. Au dublu standard de morala - unul pentru ai lor , altul pentru necredinciosi. Acesta din urma este cumplit, caci le permite cam orice...
cine esti tu sa judeci?Dumnezeu?
si vezi in jur?
acum fii corect...suntem mai buni????asa zici tu?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatoria ortodoxa- musulman simona_fidela Nunta 4 15.05.2012 20:01:17
Musulman casatorit religios la Catedrala Dia20_diana Religia Islamica 4 14.11.2010 01:22:44
casatoria crestin-musulman ellysgiulia Despre Vecernie 254 15.10.2010 18:42:44
nunta crestina catalinabalhui Nunta 6 05.09.2010 12:02:08