Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.09.2009, 21:24:11
linistea's Avatar
linistea linistea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit cum stiu daca ma iubeste Dumnezeu?

daca nu te-a iubit nimeni nicioadata cu adevarat,(nu ma refer la familie)cum pot sa stiu daca Dumnezeu ma iubeste,daca nu ma cunoaste si totul e in mintea mea?cum stiu daca sunt unde trebuie?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.09.2009, 02:14:34
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de linistea Vezi mesajul
daca nu te-a iubit nimeni nicioadata cu adevarat,(nu ma refer la familie)cum pot sa stiu daca Dumnezeu ma iubeste,daca nu ma cunoaste si totul e in mintea mea?cum stiu daca sunt unde trebuie?
Prin fagaduinta te iubeste.Prin credinta esti unde trebuie.
Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.09.2009, 04:04:09
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de linistea Vezi mesajul
daca nu te-a iubit nimeni nicioadata cu adevarat,(nu ma refer la familie)cum pot sa stiu daca Dumnezeu ma iubeste,daca nu ma cunoaste si totul e in mintea mea?cum stiu daca sunt unde trebuie?
Daca Il iubesti si tu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.09.2009, 10:20:56
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Aveti aici predica unui preot in legatura cu subiectul propus de dumneavoastra:

http://209.85.229.132/search?q=cache...&ct=clnk&gl=fr
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.09.2009, 10:45:09
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de linistea Vezi mesajul
daca nu te-a iubit nimeni nicioadata cu adevarat,(nu ma refer la familie)cum pot sa stiu daca Dumnezeu ma iubeste,daca nu ma cunoaste si totul e in mintea mea?cum stiu daca sunt unde trebuie?
In primul rand, poate nu te-a iubit nimeni cu adevarat pentru ca nu ai cautat unde trebuie. Trebuie sa gasesti oameni ca tine, care sa te inteleaga si apoi te vor iubi. Iubirea nu este ceva comercial, un bun pe care-l dai in schimb pentru a-l primi de la celalalt ci o dai fara sa te astepti neaparat sa o primesti. Iubirea implica jerftfa, sfaturi, ajutor si asa ajungem la intrebarea ta. Pai gandeste-te ca Hristos ne-a iubit fara sa astepte ceva in schimb, s-a jertfit, ne-a sfatuit si ne-a ajutat si o mai face inca si azi dar face si multe altele pentru noi.
Apoi, cum stii daca esti unde trebuie? Simplu...te simti bine cum/unde esti? Crezi ca ar fi si o alta cale sa fii in alta parte? Daca da, cam ce ti-ai dori? Daca nu...care este cauza care te-a facut sa-ti pui intrebari asupra a ceea ce esti acum si a locului in care te afli?
Apoi, cum ai ajuns la concluzia ca nu te-a iubit nimeni? Cati astfel de "nimeni"nu te-au iubit? Caci si daca au fost 100 alesi nepotrivit tot nu inseamna nimic, totul este sa prindem ocazia potrivita :) restul sunt doar alte cai nepotrivite care duc nicaieri.
Dumnezeu este infinit, nu ni-l putem inchipui caci noi suntem finiti, este ca si cum as incerca eu acum sa pun tot oceanul intr-un acvariu, n-as reusi. Insa as putea in schimb sa pun un pic de ocean in acvariul meu, atat cat incape in el acum. De aceea El este mai mare si de aceea ne iubeste, nu numai ca si-a trimis Unicul Fiu la noi, ci si pentru ca, desi este infinit, se gandeste la noi astia finiti si ne ajuta.
Incearca sa te rogi si umple-ti mintea cu lucruri frumoase! Uita-te afara, la soarele, la copaci, la oameni, razi si o sa vezi ca Dumnezeu ti se descopera pe marimea "acvariului tau" :)
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.09.2009, 12:07:51
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Un parinte induhovnicit iti poate odihni usor mahnirile si tulburarile, cautarile si ratacirile pe cale.
Daca nu poti simti singura de esti unde trebuie si face ce trebuie, ai nevoie de un altul, prin care Domnul sa'ti vorbeasca.
Apoi vei simti tu insati.

Ai pace si nu deznadajdui.
Tocmai aceste intrebari pe care ti le pui sunt semn al prezentei in tine a lui Dumnezeu.
Nu l'ai cauta pe Domnul, daca mai intai nu te'ar fi gasit El.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.09.2009, 15:06:32
flegmatic
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de linistea Vezi mesajul
daca nu te-a iubit nimeni nicioadata cu adevarat,(nu ma refer la familie)cum pot sa stiu daca Dumnezeu ma iubeste,daca nu ma cunoaste si totul e in mintea mea?cum stiu daca sunt unde trebuie?
intrebarea e de ce ar iubi Dumnezeu pe un om?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.09.2009, 15:35:17
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flegmatic Vezi mesajul
intrebarea e de ce ar iubi Dumnezeu pe un om?
intrebare mea e de ce isi iubeste parintele copiii ?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.09.2009, 15:44:44
flegmatic
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umilul Vezi mesajul
intrebare mea e de ce isi iubeste parintele copiii ?
pentru ca e parte din esenta sa.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.09.2009, 15:59:41
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de linistea Vezi mesajul
daca nu te-a iubit nimeni nicioadata cu adevarat,(nu ma refer la familie)cum pot sa stiu daca Dumnezeu ma iubeste,daca nu ma cunoaste si totul e in mintea mea?cum stiu daca sunt unde trebuie?
Dumnezeu isi iubeste intreaga creatie, iar omul, care este coroana creatiei Sale, este si cel mai iubit. Dumnezeu ii iubeste pe toti oamenii neconditionat, indiferent daca oamenii cred sau nu cred, daca stiu sau nu stiu, daca vor sau nu vor. Cum sa nu te cunoasca din moment ce esti facuta din particule create, la randul lor, de Dumnezeu, adica esti construita "din Dumnezeu"? El te stie foarte bine si te iubeste neimaginat de mult. Nu este doar in mintea ta ci este mai ales in sufletul tau care, de fapt, este o scanteie de Dumnezeu, prin care esti vie. El se bucura atunci cand Il iubesti si tu, macar un pic.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce Dumnezeu ii iubeste pe oameni? florin.oltean75 Generalitati 3 22.02.2012 20:28:10
Dumnezeu iubeste neconditionat? antoniap Generalitati 29 26.06.2011 21:44:49
am patito acum o luna si nu stiu ce inseamna daca ma puteti ajuta istina Intamplari adevarate 31 04.03.2011 21:35:29
Daca Dumnezeu ne-ar parasi pentru o zi? CuzaSfant Intrebari utilizatori 10 08.10.2010 23:32:57