Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #441  
Vechi 21.04.2010, 19:46:37
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Dacă pe acesta îl vrea țărăncuța, de ce vrei să te cerți cu ea?



Nu te supăra dar ai crezut că dai lista darurilor Duhului Sfânt și ai dat lista roadei Duhului Sfânt.

Darurile pot fi găsite în 1 Corinteni 12


Si ce diferenta este intre daruri si roade?...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #442  
Vechi 21.04.2010, 19:46:58
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
si...cand ma ridicam de la pamant
nu am putut sa vad nimic.
era un drac cu biblia in mana si nu se dadea la o parte
Simt o urmă de nervozitate în ultima ta propoziție.
Iartă -mă dacă eu te-am supărat.
  #443  
Vechi 21.04.2010, 19:54:01
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Si ce diferenta este intre daruri si roade?...
Darurile sunt date credinciosului pentru a-i sluji pe cei din jurul lui. Un credincios poate să aibă un dar, mai multe, sau să nu aibă niciunul.

Roada Duhului apare în mod natural în viața creștinului plin de Duhul Sfânt.

Dacă nu ai nici un dar nu e o mare problemă, dar dacă nu ai roada Duhului Sfânt în viața ta eu cred că ar trebui să-ți pui problema dacă ești creștin sau nu.

Orice creștin are Duhul Sfânt în el. Așa că dacă nu există roada Duhului Sfânt e bai.
  #444  
Vechi 21.04.2010, 19:59:50
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Explicațiile ar fi posibile dacă am discuta sociologie. Noi vorbim însă despre credință, rugăciune, Duhul Sfânt, Biserica lui Hristos.

Motivațiile sunt altele atunci cînd ești credincios.
Poti afirma tu asta...cu mana perpelindu-se in foc, ca asa stau lucrurile...in legatura cu toti cei din comunitatea ta?

Si daca e vorba si de sociologie?...tocmai acest pressing de a-l cere pe Duhul Sfant, asteptand ca el sa se manifeste asa cum ati vazut-o la altii, la toti de fapt...pentru a va simti mai bine, sa vi se confirme atat voua, cat sunteti de credinciosi si daruiti, dar si publicului?

Daca ati cere acest dar, daca ar fi pentru sufletul vostru, si ar fi ceva atat de intim momentul in care ati simti darul , atunci ati opta in sensiblitatea voastra, pentru un cadru intim, intre voi si Dumnezeu, dar nu in public.

Crezi cu tarie, ca toti crestinii adevarati ar trebui sa se manifeste ca si voi...in momentele de maxima intensitate?

Ce rol are publicul spectator la acest dar...de ce nu se poate fara el, de ce nu ramaneti cu acest dar in permanenta, de ce nu va manifestati constant, si in primul rand...necredinciosilor, asa cvum scrie in Biblie, si nu numai "credinciosilor" ( asa cum, cam pe dos procedati voi)?

Totusi insist sa aflu cum se manifesta acest dar, in cazul tau...sau al altora, pentru ca desi afirmati ca e rugaciune pentru Dumnezeu, are toate indiciile unui show( priviri atintite spre star, daruit, ochi mariti)...deci considera-ma pe mine necredincioasa, care sa vrea sa afle detalii...si asta stand in primul rand, atenta!!!!

Last edited by AndruscaCIM; 21.04.2010 at 20:03:32.
  #445  
Vechi 21.04.2010, 20:03:48
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
1. Îți mărturisești orice păcat lui Dumnezeu. Îl rogi să te ierte și să te ajute să îl părăsesti. Dacă sunt păcate grele și simți că ai nevoie de ajutor în rugăciune mergi și te spovedești la duhovnic.
Îl rogi să te ierte și să te ajute să îl părăsesti.
Cum vine asta?
  #446  
Vechi 21.04.2010, 20:06:26
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Îl rogi să te ierte și să te ajute să îl părăsesti.
Cum vine asta?
aici nu mi se pare nimic dubios...se refera cred la pacatul pe care doar cu ajutorul lui Dumnezeu, il poti si parasi..
  #447  
Vechi 21.04.2010, 20:13:11
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Darurile sunt date credinciosului pentru a-i sluji pe cei din jurul lui. Un credincios poate să aibă un dar, mai multe, sau să nu aibă niciunul.
Exista credinciosi penticostali care nu au acest dar, si care se numesc penticostali...desi nu au trecut prin aceasta exprienta, niciodata?

Sau credinciosi penticostali care au primit darul vindecarilor, si deloc darul asta...ca doar Duhul Sfant are o lista bogata acolo, dar la voi parca darul ala are o conotatie aparte...ala si cel al interpretului, in rest...vax!!!

De ce acesta ocupa un loc aparte in timpul Slujbei, si nu aveti tot felul de daruri, dar nu asta in special...pentru ca el il vad pe cel al intelepciunii mai important, sau al deosebirii duhurilor...de exemplu?

Toti care vorbesc in limbi au acelasi duh? Unde sunt daruitii care se pot pronunta asupra deosebirii lor...de ce lipsesc?
  #448  
Vechi 21.04.2010, 20:18:47
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Darurile sunt date credinciosului pentru a-i sluji pe cei din jurul lui. Un credincios poate să aibă un dar, mai multe, sau să nu aibă niciunul.

Roada Duhului apare în mod natural în viața creștinului plin de Duhul Sfânt.

Dacă nu ai nici un dar nu e o mare problemă, dar dacă nu ai roada Duhului Sfânt în viața ta eu cred că ar trebui să-ți pui problema dacă ești creștin sau nu.

Orice creștin are Duhul Sfânt în el. Așa că dacă nu există roada Duhului Sfânt e bai.


Si.. din care categorie spuneai ca face parte "vorbirea in limbi"?...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #449  
Vechi 21.04.2010, 20:20:01
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Poti afirma tu asta...cu mana perpelindu-se in foc, ca asa stau lucrurile...in legatura cu toti cei din comunitatea ta?
Dacă e vorba de mânuța mea proprie, nu.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Si daca e vorba si de sociologie?...tocmai acest pressing de a-l cere pe Duhul Sfant...
Pur și simplu nu îmi convine să accept ca atunci când e vorba de mine și de prietenii mei creștini să avem o abordare sociologică, psihologică și psihiatrică: „sunt stări autoinduse, social learning, pressing & co”.

Dacă vorbim despre ortodoxie atunci amintim despre frumusețea ei mistică, o abordăm biblic, și religios.

Dacă e să faci considerații sociologice, crezi că în biserica ortodoxă nu e vorba de pressing, acolo nu există public spectator?


Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Totusi insist sa aflu cum se manifesta acest dar, in cazul tau...sau al altora, pentru ca acesta dar nu e rugaciune pentru Dumnezeu, ci e un show...deci considera-ma pe mine necredincioasa, care sa vrea sa afle detalii...si stand in primul rand, atenta!!!!
Andrusca, iartă-mă dar acum nu o voi face. Nu știu dacă îți dai seama că toți cei care vorbesc despre experiențele lor spirituale ridică garda și se fac vulnerabili. Pot fi foarte ușor atacați iar forumiști sensibili găsești destul de greu. Eu am scris deja despre asta pe acest topic. Poate o voi mai face în viitor.
  #450  
Vechi 21.04.2010, 20:23:22
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Exista credinciosi penticostali care nu au acest dar, si care se numesc penticostali...desi nu au trecut prin aceasta exprienta, niciodata?
sunt destui

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Unde sunt daruitii care se pot pronunta asupra deosebirii lor...de ce lipsesc?
sunt si de acestia. Altfel nu am mai sti ce duh vorbeste prin unul si altul si ar fi o confuzie totala.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10