Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #641  
Vechi 29.04.2010, 14:18:29
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cojanete Vezi mesajul
Care dintre variante e adevarul adevarat.Ultima?
Adevarul adevarat este urmatorul: Vorbirea in limbi este un dar al Duhului Sfant.

Duhul Sfant il revarsa peste credinciosi. Credinciosii il lauda pe Domnul si-l slavesc plini de bucurie.
  #642  
Vechi 29.04.2010, 19:10:57
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Adevarul adevarat este urmatorul: Vorbirea in limbi este un dar al Duhului Sfant.

Duhul Sfant il revarsa peste credinciosi. Credinciosii il lauda pe Domnul si-l slavesc plini de bucurie.


esti tu sigur de asta?.... nu uita ca traim vremuri in care multi prooroci mincinosi se arata si ca satana se poate preface in inger de lumina...
lauda-L si slaveste-L pe Domnul in limba ta sau o limba pe care o cunosti... nu crezi ca felul asta de "lauda" e cam ciudat, mai ales ca vorbirea in limbi este un "semn pentru cei necredinciosi"?...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #643  
Vechi 30.04.2010, 00:50:26
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Foarte frumos, dar ar fi si mai frumos ca aceia care v-ati gasit un "adapost" sa si numiti direct biserica aceea unica, adevarata, mandra in toate cele.
Dar la biserica cea adevarata cum e? Se imbina teoria cu practica in mod perfect? Daca e asa, de maine vin si eu.
Sa-mi aratati si mie pe unul care are aceasta credinta
Epistola către Coloseni a Sfântului Apostol Pavel
Cap.1
3. Mulțumim lui Dumnezeu și Tatăl Domnului nostru Iisus Hristos, rugându-ne totdeauna pentru voi,
4. Căci am auzit despre credința voastră în Hristos Iisus și despre dragostea ce aveți către toți sfinții,
5. Pentru nădejdea cea gătită vouă în ceruri, de care ați auzit mai înainte în cuvântul adevărului Evangheliei,
6. Care, ajungând la voi, precum și în toată lumea, aduce roadă și sporește întocmai ca la voi, din ziua în care ați auzit și ați cunoscut, întru adevăr, harul lui Dumnezeu.
7. Precum ați primit învățătură de la Epafras, iubitul, împreună-slujitor cu noi, care este pentru voi credincios slujitor al lui Hristos,
8. Și care ne-a arătat iubirea voastră cea întru Duhul.
9. De aceea și noi, din ziua în care am auzit aceasta, nu încetăm să ne rugăm pentru voi și să cerem să vă umpleți de cunoașterea voii Lui, întru toată înțelepciunea și priceperea duhovnicească,
10. Ca voi să umblați cu vrednicie întru Domnul, plăcuți Lui în toate, aducând roadă în orice lucru bun și sporind în cunoașterea lui Dumnezeu.
11. Și întăriți fiind cu toată puterea, după puterea slavei Lui, spre toată stăruința și îndelunga-răbdare,
12. Mulțumind cu bucurie Tatălui celui ce ne-a învrednicit pe noi să luăm parte la moștenirea sfinților, întru lumină.
13. El ne-a scos de sub puterea întunericului și ne-a strămutat în împărăția Fiului iubirii Sale,
14. Întru Care avem răscumpărarea prin sângele Lui, adică iertarea păcatelor;
15. Acesta este chipul lui Dumnezeu celui nevăzut, mai întâi născut decât toată făptura.
16. Pentru că întru El au fost făcute toate, cele din ceruri și cele de pe pământ, cele văzute, și cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El și pentru El.
17. El este mai înainte decât toate și toate prin El sunt așezate.
18. Și El este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate.
19. Căci în El a binevoit (Dumnezeu) să sălășluiască toată plinirea.
20. Și printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale.
21. Dar pe voi, care oarecând erați înstrăinați și vrăjmași cu mintea voastră către lucrurile rele, de acum v-a împăcat,
22. Prin moartea (Fiului Său) în trupul cărnii Lui, ca să vă pună înaintea Sa sfinți, fără de prihană și nevinovați,
23. Dacă, într-adevăr, rămâneți întemeiați în credință, întăriți și neclintiți de la nădejdea Evangheliei pe care ați auzit-o, care a fost propovăduită la toată făptura de sub cer și al cărei slujitor m-am făcut eu, Pavel.
24. Acum mă bucur de suferințele mele pentru voi și împlinesc, în trupul meu, lipsurile necazurilor lui Hristos, pentru trupul Lui, adică Biserica,
25. Al cărei slujitor m-am făcut, potrivit iconomiei lui Dumnezeu, ce mi-a fost dată mie pentru voi, ca să aduc la îndeplinire cuvântul lui Dumnezeu,
26. Taina cea din veci ascunsă neamurilor, iar acum descoperită sfinților Săi,
27. Cărora a voit Dumnezeu să le arate care este bogăția slavei acestei taine între neamuri, adică Hristos cel dintru voi, nădejdea slavei.
  #644  
Vechi 30.04.2010, 00:57:37
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Nu este boala psihica, nici nu am vrut sa spun asta, e o energie care te domina cum spui tu daca te lasi cuprins de ea. Duhul Sfant nu se ocupa cu showuri din astea.
Pune si tu posedati intre ghilimele, nu mai aruncati cu vorbele, oamenii nu sunt posedati de duhuri cum au unii impresia, e altceva, o rupere de realitate, nu ma pricep, de aceea am zis ca ar fi bun un psiholog sa explice. Dar pana la urma, sa se roage fiecare cum vrea, daca omul e decent in societate, e responsabil, sa fie sanatos.
Sfânta Evanghelie după Marcu

Cap. 1

32. Iar când s-a făcut seară și soarele apusese, au adus la El pe toți bolnavii și demonizații.

34. Și a tămăduit pe mulți care pătimeau de felurite boli și demoni mulți a alungat. Iar pe demoni nu-i lăsa să vorbească, pentru că-L știau că El e Hristos.

39. Și venind propovăduia în sinagogile lor, în toată Galileea, alungând pe demoni.

Cap. 3

15. Și să aibă putere să vindece bolile și să alunge demonii.

22. Iar cărturarii, care veneau din Ierusalim, ziceau că are pe Beelzebul și că, cu domnul demonilor, alungă demonii.

Cap. 5

15. Și s-au dus la Iisus și au văzut pe cel demonizat șezând jos, îmbrăcat și întreg la minte, el care avusese legiune de demoni, și s-au înfricoșat.

16. Iar cei ce au văzut le-au povestit cum a fost cu demonizatul și despre porci.

18. Iar intrând El în corabie, cel ce fusese demonizat Îl ruga ca să-l ia cu El.

Cap. 6

13. Și scoteau mulți demoni și ungeau cu untdelemn pe mulți bolnavi și-i vindecau.

Cap. 7

26. Și femeia era păgână, de neam din Fenicia Siriei. Și Îl ruga să alunge demonii din fiica ei.

29. Și Iisus i-a zis: Pentru acest cuvânt, mergi. A ieșit demonul din fiica ta.

30. Iar ea, ducându-se acasă, a găsit pe copilă culcată în pat, iar demonul ieșise.

Cap. 9

29. El le-a zis: Acest neam de demoni cu nimic nu poate ieși, decât numai cu rugăciune și cu post.

38. Și I-a zis Ioan: Învățătorule, am văzut pe cineva scoțând demoni în numele Tău, care nu merge după noi, și l-am oprit, pentru că nu merge după noi.

Cap. 16

9. Și înviind dimineața, în ziua cea dintâi a săptămânii (Duminică) El s-a arătat întâi Mariei Magdalena, din care scosese șapte demoni.

17. Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi,
Sfânta Evanghelie după Matei

Cap. 4

24. Și s-a dus vestea despre El în toată Siria, și aduceau la El pe toți cei ce se aflau în suferințe, fiind cuprinși de multe feluri de boli și de chinuri, pe demonizați, pe lunatici, pe slăbănogi, și El îi vindeca.

Cap. 7

22. Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut?

Cap. 8

16. Și făcându-se seară, au adus la El mulți demonizați și a scos duhurile cu cuvântul și pe toți cei bolnavi i-a vindecat,

28. Și trecând El dincolo, în ținutul Gadarenilor, L-au întâmpinat doi demonizați, care ieșeau din morminte, foarte cumpliți, încât nimeni nu putea să treacă pe calea aceea.

31. Iar demonii Îl rugau, zicând: Dacă ne scoți afară, trimite-ne în turma de porci.

33. Iar păzitorii au fugit și, ducându-se în cetate, au spus toate cele întâmplate cu demonizații.

Cap. 9

32. Și plecând ei, iată au adus la El un om mut, având demon.

33. Și fiind scos demonul, mutul a grăit. Iar mulțimile se minunau zicând: Niciodată nu s-a arătat așa în Israel.

34. Dar fariseii ziceau: Cu domnul demonilor scoate pe demoni.

Cap. 10

8. Tămăduiți pe cei neputincioși, înviați pe cei morți, curățiți pe cei leproși, pe demoni scoateți-i; în dar ați luat, în dar să dați.
  #645  
Vechi 30.04.2010, 01:04:21
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
S-a demonstrat ca in creierasii penticostalilor (in text, devout christians), cand acestia credeau (in mod eronat, dupa cum am scris mai sus) ca asculta un healer de-al lor, se facea shutdown in lobul frontal in acele zone care joaca un rol in vigilenta, scepticism si discernamant in ceea ce priveste importanta si adevarul lucrurilor spuse de catre oameni. De fapt s-au facut singuri in foi de vita :)


Si inca o chestie interesanta despre lobul frontal:




Din punctul meu de vedere, treaba e lamurita. Bineinteles ca atunci cand ti se intampla chestiile astea NU AI CUM sa iti dai seama deci o vei tine pe-a ta, ca lucrurile traite de tine au fost autentice si bla bla bla bla bla bla bla bla.
Extraordinar,asa se explica foarte multe reactii ale bietilor de noi.
  #646  
Vechi 30.04.2010, 01:11:50
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Cu atat mai mult ca stii...Sunt dispusa sa recunosc daca am zis ceva gresit, numai sa-mi arati unde am gresit.



Deci nu ai iubit cu adevarat? Ma ierti ca nu ma ridic la inaltimea asteptarilor tale. Eu gandesc simplu: Il iubesc pe Hristos si nu ma va dezamagi. Dar cand imi fug ochii dupa alte iubiri voi fi lovita.
Vai tu Dori, imi pare rau dar conversatia noastra este imposibila.E ca si cum eu asi zice :"afara ploua" si tu-mi raspunzi :"Nu, draga, ieri n-a plouat" si-mi argumentezi la nesfarsit ca "n-a plouat IERI"
NU DORESC SA MAI DISCUT CU TINE.
  #647  
Vechi 30.04.2010, 01:16:08
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Adevarul adevarat este urmatorul: Vorbirea in limbi este un dar al Duhului Sfant.

Duhul Sfant il revarsa peste credinciosi. Credinciosii il lauda pe Domnul si-l slavesc plini de bucurie.
AI PERFECTA DREPTATE !
Dar unde ,cand si cum s-a intamplat si se mai intampla acest fenomen ?
  #648  
Vechi 30.04.2010, 08:49:42
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Vai tu Dori, imi pare rau dar conversatia noastra este imposibila.E ca si cum eu asi zice :"afara ploua" si tu-mi raspunzi :"Nu, draga, ieri n-a plouat" si-mi argumentezi la nesfarsit ca "n-a plouat IERI"
NU DORESC SA MAI DISCUT CU TINE.
Poate ca da, poate ca nu. Eu as zice ca intelegi foarte bine ce vreau sa spun, mai ales ca stii "cliseele" si am simplificat ideile la maxim. Dar ceea ce faci e doar alegerea ta... Numai bine!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 30.04.2010 at 09:15:38.
  #649  
Vechi 30.04.2010, 10:06:30
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Question

Deci este doar viclenie, perfidie si diversiune !Nu neputinta de a urmari un fir rosu al discutiei si a raspunde la obiect.
Am intuit corect.
  #650  
Vechi 30.04.2010, 10:18:40
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Nu stiu cat de corect ai intuit avand in vedere ca aveai alta impresie care s-ar putea sa se fi dovedit gresita. E posibil sa fie si o a treia varianta, anume ca tu sa nu fi inteles si nici sa nu vrei a intelege.
Imi asum raspunderea pentru atitudinile mele. Tu sa fii fericita. Sa ai pace!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 30.04.2010 at 10:23:42.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10