Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.09.2010, 18:59:19
un.simplu.gand's Avatar
un.simplu.gand un.simplu.gand is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Măi, măi, ouț, iar înveți găina? Păi, îți spun că mai ai de mâncat mulți pesmeți până să cunoști ceea ce și cum știe Zaharia_2009.
Preocupările cuiva le știi după felul în care vorbește. Și pe Zaharia_2009 l-am citit de multe ori pe acest forum și-i urmăresc postările, chiar și ale altora, ale tale, deși declarat ortodox, parcă-s desprinse de pe undeva din new age. Sau baha'i?
Iertati-mi off-topicul!

P.S. A propos, din când în când te mai raportezi și la vârsta, cultura și experiența omului (care poate fi citită printre rânduri) și să nu jignești? Nu că ar trebui să jignim pe cineva, dar ar cam fi cazul ca unii să mai și citim și să nu vorbim doar din auzite.
Da, sa sti ca ar fi cazul sa mai citim cate ceva ca nu mai suntem in evul mediu!
__________________
Fie sa renasca numai cel ce har are de a renaste,cutatit prin foc,din cenus-ai propirie ,din propi-us scrum,astazi ca si maine,pururi si acum!

http://ltcorastie.wordpress.com/
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.09.2010, 19:22:48
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un.simplu.gand Vezi mesajul
Da, sa sti ca ar fi cazul sa mai citim cate ceva ca nu mai suntem in evul mediu!
Îmi pare bine că ești de acord "ca ar fi cazul sa mai citim cate ceva", dar nu știu ce ai cu evul mediu. Crezi că în acea perioadă, nu erau oameni care citeau? Sau crezi că perioada Umanismului și Iluminismului au adus un plus de lectură muritorilor de rând? Mira-m-aș... Astăzi, în plin avânt al secularizării și "democratizării" culturii, lectura aprofundată și nu cea superficială este, totuși, un fenomen destul de rar întâlnit. De ce ar fi fost în Evul Mediu, când cărțile erau destul de rare și răspândite cu precădere în mediile universitare. Sau mă înșel? Să dea Dumnezeu să nu fie așa. Ca să combați ceva trebuie mai întâi să știi ce combați și Wikipedia sau alte site-uri ("enciclopedii") asemănătoare nu sunt cele mai sigure surse bibliografice.

Încă o dată, mă bucur că suntem de acord cu privire la lectură, nu ne rămâne decât să purcedem la treabă.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.09.2010, 20:11:45
un.simplu.gand's Avatar
un.simplu.gand un.simplu.gand is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Îmi pare bine că ești de acord "ca ar fi cazul sa mai citim cate ceva", dar nu știu ce ai cu evul mediu. Crezi că în acea perioadă, nu erau oameni care citeau? Sau crezi că perioada Umanismului și Iluminismului au adus un plus de lectură muritorilor de rând? Mira-m-aș... Astăzi, în plin avânt al secularizării și "democratizării" culturii, lectura aprofundată și nu cea superficială este, totuși, un fenomen destul de rar întâlnit. De ce ar fi fost în Evul Mediu, când cărțile erau destul de rare și răspândite cu precădere în mediile universitare. Sau mă înșel? Să dea Dumnezeu să nu fie așa. Ca să combați ceva trebuie mai întâi să știi ce combați și Wikipedia sau alte site-uri ("enciclopedii") asemănătoare nu sunt cele mai sigure surse bibliografice.

Încă o dată, mă bucur că suntem de acord cu privire la lectură, nu ne rămâne decât să purcedem la treabă.
Vroiam sa spun ca nu mai suntem asa de ignoranti ca in evul mediu incat sa credem tot ce zice popa si sa nu cercetam noi insine.
__________________
Fie sa renasca numai cel ce har are de a renaste,cutatit prin foc,din cenus-ai propirie ,din propi-us scrum,astazi ca si maine,pururi si acum!

http://ltcorastie.wordpress.com/
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.09.2010, 20:32:02
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un.simplu.gand Vezi mesajul
Vroiam sa spun ca nu mai suntem asa de ignoranti ca in evul mediu incat sa credem tot ce zice popa si sa nu cercetam noi insine.
Ei, ei, să nu ne pierdem și e adevărat că trebuie să cercetăm noi înșine, dar eu prefer și să cred ce-mi spune popa, fiindcă popa are har prin hirotonie și nu sunt eu în măsură să-mi judec păstorul.
Bănuiesc (nu dau cu parul) că atitudinea ta de "revoltă" vine poate și din experiențe personale mai puțin bune. Un popă bun ca duhovnic, cred că te-ar "remonta" duhovnicește, vreau să spun.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.09.2010, 13:51:22
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudelina Vezi mesajul
Cand pot citi aceste rugaciuni?
Plansurile se pot citi zilnic, tot anul, iar nu numai in Postul Mare, dupa cum spun unii.
Spune parintelui despre ele, desi rugaciunea poate fi facuta si fara a cere voie (si ii spui la prima intalnire).
Depinde de duhovnic, de cum vede el lucrurile.

Multi nu dau nici o binecuvantare, adica fiecare spune ce vrea si cat vrea.
Sunt rari duhovnicii care inca mai supravegheaza strict masura si ce anume sa spuna fiecare.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.09.2010, 14:48:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca inima cere o astfel de hrana, haraneste-o, nu mai sta pe gaduri - am voie sau nu. Nu-i nimic rau in a te ruga, rau e sa uiti de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.09.2010, 09:15:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Plansurile se pot citi zilnic, tot anul, iar nu numai in Postul Mare, dupa cum spun unii.
Spune parintelui despre ele, desi rugaciunea poate fi facuta si fara a cere voie (si ii spui la prima intalnire).
Depinde de duhovnic, de cum vede el lucrurile.

Multi nu dau nici o binecuvantare, adica fiecare spune ce vrea si cat vrea.
Sunt rari duhovnicii care inca mai supravegheaza strict masura si ce anume sa spuna fiecare.
Important să o facem, să ne rugăm , dar cu dragoste și cu multă convingere, nu doar pentru a mai contabiliza o rugăciune , că vezi Doamne așa trebuie, așa fac alții , așa spune că-i bine X sau Y ! "Rugăciunea fără dragoste nu este ascultată, pentru că numai dragostea deschide ușile rugăciunii ". ( Sf. Efrem Sirul )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.09.2010, 12:26:17
claudelina claudelina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Va multumesc tuturor,nu am stiut ca trebuie sa-l intreb pe duhovnic de aceste rugaciuni si raspunzandu-mi voi la intrebare l-am intrebat si mi-a raspuns ca nu este necesara binecuvantare pentru citirea Plansurilo Sfantului Efrem Sirul ,dar pentru Psaltire si Psaltirea Maicii Domnului da.

Va multumesc ca ma ajutati!
__________________
"Eu sunt vița, voi sunteți mlădițele. Cel ce rămâne întru Mine și Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteți face nimic. " (Ioan 15,5)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.09.2010, 01:32:48
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Deci 50% dintre voi sustineti ca e necesara binecuvantarea duhovnicului,50% ca nu e necesara.
Cred ca ideal ar fi o viata in care duhovnicul sa iti fie alaturi la fiecare fapta importnta de care vrei sa te apuci.Asa ar fi canonic si in spiritul ortodoxiei.Dar daca totusi nu toti beneficiem de astfel de duhovnici,oare chiar stim atunci sa ne rugam singuri ? Nu e si in aceasta rugaciune de unul singur,nevoie de indrumare?
Deci problema as pune-o asa:te poti ruga si singur,dar chiar poti?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.09.2010, 19:06:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Deci 50% dintre voi sustineti ca e necesara binecuvantarea duhovnicului,50% ca nu e necesara.
Cred ca ideal ar fi o viata in care duhovnicul sa iti fie alaturi la fiecare fapta importnta de care vrei sa te apuci.Asa ar fi canonic si in spiritul ortodoxiei.Dar daca totusi nu toti beneficiem de astfel de duhovnici,oare chiar stim atunci sa ne rugam singuri ? Nu e si in aceasta rugaciune de unul singur,nevoie de indrumare?
Deci problema as pune-o asa:te poti ruga si singur,dar chiar poti?
De la caz la caz ! De la om la om ! De puterea și înțelegerea fiecăruia ! De multe depinde, dragă Iustine formarea unui program ordonat și zilnic în rugăciune . În general pe piață, de pot spune astfel, nu se tipăresc , nu se difuzează cărți de rugăciuni Ortodoxe fără binecuvântări în tipărire . Deci avem o binecuvântare ! Mai vrem una ? Bun , mai luăm una, apoi încă . . ., dar să nu ne pierdem în prea multe binecuvântări , uitând esențialul și înțelesul rugăciunii . Ce recomand ? E bine a ține legătura cu Duhovnicul și în acest sens , dar să ne cunoaștem mai înainte de toate pe noi înșine, neforțând mintea și puterea noastră de înțelegere ! Rugăciunea trebuie trăită, înțeleasă , nu trebuie citită pentru fală, pentru palmares, pentru că am auzit la X sau Y , sau mai știu eu ce . Să ne lăsăm inimile deschise și Dumnezeu ne va descoperi cele bune și folositoare nouă ! Să nu uităm nici de duhovnic, dar să-l nu-l transformăm în birou de informație ,să nu devenim ridicoli sau pisălogi. Cumpătare și discernământ !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
RUGACIUNEA POSTULUI MARE (A SFANTULUI EFREM SIRUL) georgeval Rugaciuni 42 03.03.2014 00:50:04
Ce sunt cele 7 plansuri roman2010 Generalitati 3 13.07.2010 18:53:35
Rugaciunea Sf.Efrem Sirul Elena78 Rugaciuni 2 24.08.2008 14:47:39
Rugăciunea Sfântului Efrem Sirul în versuri atud Rugaciuni 0 08.04.2008 22:22:52